PILNE:
2.01.2018Zmiany w iTV w 2018 roku. Wiadomości z regionu 2 x w miesiącu. Gość tygodnia od 12 stycznia co tydzień. Nowości już wkrótce!

Odkrywali „Polski Piastów”

DOBCZYCE: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach zaprosiło uczniów z powiatu myślenickiego do odkrywania historii Polski za panowania pierwszej dynastii. Inspiracją do zorganizowania konkursu „Polska Piastów” była, obchodzona w minionym roku, 1050. rocznica Chrztu Polski. Patronem, jak i fundatorem głównych nagród był poseł Jarosław Szlachetka.

Chcemy podkreślić, że najstarsze dzieje ziemi myślenickiej wiążą się z dynastią piastowską, która budowała zręby państwowości polskiej – podkreśla koordynator konkursu Paweł Figlewicz.

Etap szkolny odbył się w marcu, zaś 10 maja uczestnicy wzięli udział w zmaganiach na szczeblu powiatowym. Ich zadaniem było rozwiązanie testu. Następnie dziesięciu uczniów z najwyższym wynikami odpowiadało na pytania komisji konkursowej. Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci gimnazjów z Krzeczowa, Krzesławic, Myślenic, Rudnika, Sieprawia oraz Wiśniowej.

W zamyśle organizatorów, konkurs „Polska Piatów” miał nie tylko ukazać związki ziemi myślenickiej z najstarszą polską dynastią, lecz także wpłynąć na budowanie lokalnej społeczności poprzez spotkanie i wymianę poglądów uczniów z różnych części powiatu.

Obok posła Jarosława Szlachetki, patronat nad wydarzeniem objęli także burmistrz gminy i miasta Dobczyce Paweł Machnicki oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Dobczycach Paweł Piwowarczyk. W imieniu Jarosława Szlachetki nagrody wręczył jego asystent Dawid Chorabik.

Mamy nadzieję, że udział w konkursie przyczyni się do rozwijania zainteresowań historią naszego kraju, a trud włożony w przygotowanie do konkursu zaowocuje w przyszłości – podsumowuje Paweł Figlewicz.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ŹRÓDŁO: PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ MYŚLENICE
opublikowano: 16.05.2017