PILNE:
2.01.2018Zmiany w iTV w 2018 roku. Wiadomości z regionu 2 x w miesiącu. Gość tygodnia od 12 stycznia co tydzień. Nowości już wkrótce!

Szymon Latoń z Sułkowic zajął pierwsze miejsce w Polsce i trzecie na świecie w Olimpiadzie Kuźniczej

SUŁKOWICE: Szymon Latoń z Sułkowic (m.in. strażak OSP, „kombinator” – majsterkowicz, pasjonat kowalstwa i ślusarstwa) w lipcu 2017 r. obronił tytuł magistra inżyniera na kierunku: Metalurgia w Katedrze Plastycznej Przeróbki Metali na krakowskiej AGH. Jeszcze przed końcem studiów wziął udział w Międzynarodowej Studenckiej Olimpiadzie Kuźniczej zajmując pierwsze miejsce w Polce i trzecie na świecie.

Głównym organizatorem olimpiady była rosyjska firma QForm. Firma ta opracowała program, który służy do symulacji procesów przeróbki plastycznej metali na gorąco, jak np. kucia czy walcowania metali.

W zmaganiach wzięło  udział  103 uczestników z 39 uniwersytetów z 13 krajów.  Prace oceniało 12 członków komitetów z całego świata.

Rosja była głównym organizatorem olimpiady. Brały w niej udział Uniwersytety Techniczne, które mają Katedry Przetwórstwa Metali. Na każdej uczelni odbywały się eliminacje wewnętrzne, z których 3 osoby przechodziły do etapu ogólnopolskiego. W etapie krajowym udział wzięły 3 osoby z AGH i 3 osoby z Politechniki Wrocławskiej. Te 6 osób miało na wykonanie zadania 6 godzin – w tym roku trzeba było wykonać odkuwkę sprzęgła wraz z opisem całego procesu.

Szymon Latoń opowiada fachowym językiem: „Praca polegała na zaprojektowaniu całej technologii wytwarzania tego sprzęgła z uwzględnieniem wszystkich naddatków np. na obróbkę mechaniczną, pochylenia kuźnicze, rozszerzalność cieplną. Po tym etapie trzeba było narysować odkuwkę, tzn. zrobić wizualizację np. w programie SolidWorks, czy AutoCad i wprowadzić ją do programu QForm, po czym należało dobrać takie warunki brzegowe, jak np. materiał wsadowy, temperaturę kucia, czy maszynę kuźniczą (do wyboru prasę albo młot, nakład 30 tys. szt.). Kolejnym krokiem było przeprowadzenie symulacji kucia i w momencie wystąpienia defektów w odkuwce np. takich jak zakucia bądź niewypełnienie formy, należało dokonać zmian w matrycach (ogólnie – wprowadzić zmiany w technologii). Po czym należało ponownie uruchomić symulację w celu zaobserwowania wprowadzonych zmian. Jeżeli te zmiany były efektywne, zakłada się, że technologia została wykonana prawidłowo. Ponadto, pomimo wykonania samej symulacji, należało sporządzić raport wytwarzania tej odkuwki. Mój raport zajął 20 stron, musiałem go wpisywać ręcznie.”

Z sześciu prac ocenianych na etapie krajowym tylko ta Szymona została zakwalifikowana na etap międzynarodowy. I ta praca krążyła między 12 komitetami oceniającymi. Lepsi od Szymona na świecie okazali się tylko Rosjanka Tatiana Borunowa, Wietnamczyk Nguen Trung Thuck, którzy zajęli ex aequo pierwsze miejsce i Macedończyk Blagoja Nestorovski, który znalazł się na drugim miejscu. Praca Szymona zajęła trzecie miejsce – ex aequo z Bułgarem Blagovestem Nikolovem Zlatevem i Rumuńczykiem Cabelem Georgianem Constantinem.

Prace Szymona (w zakładce Poland) oraz pozostałych uczestników można zobaczyć i pobrać na stronie firmy QForm: http://www.qform3d.com/news/2017/06/20 . Tam też podane są szczegółowe wyniki olimpiady i kto, jak oceniał daną pracę oraz zdobyte punkty.

Szymon Latoń za swoją pracę otrzymał dyplom, dysk zewnętrzny, certyfikat obsługi programu i czasową licencję na korzystanie z programu QForm. Nagrody, gratulacje i dyplomy wręczyli mu 25 września 2017 r. dziekan z kierownikiem katedry podczas Rady Wydziału Inżynierii i Informatyki Przemysłowej AGH.

Sułkowice mogą być dumne z takiego mieszkańca, zwłaszcza, że to właśnie szeroko pojęta obróbka metali oraz praca w kuźni jest tu najczęściej uprawianą profesją przemysłową. Szymon Latoń ze swoją wiedzą może natomiast stać się cennym nabytkiem firm zajmujących się tym właśnie rzemiosłem.

 

Oprac. Joanna Gatlik-Kopciuch- Urząd Miejski w Sułkowicach

opublikowano: 9.10.2017