W sobotę 23.07 zakończyły się pięciodniowe Mistrzostwa Świata w Orientacji Precyzyjnej. W Jeleniej Górze reprezentanci 22 krajów zmierzyli się w 3 konkurencjach. Każdy kraj mógł zgłosić na zawody maksymalnie 4 zawodników w każdej z dyscyplin indywidualnych oraz wystawić jedną, 3-osobową sztafetę. Do 5-osobowej kadry polski w kategorii open powołania otrzymało aż 3 zawodników myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu – aktualny potrójny Mistrz Polski Maciej Urbaniak oraz Mistrzowie Polski w sztafecie: Adam Stalka i Adam Gruca.
Reprezentanci Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu znaleźli się w światowej czołówce, zajmując miejsca:
W sztafecie:
4. Maciej Urbaniak, Adam Gruca i Krystian Petersburski
W konkurencji indywidualnej TempO:
7. Krystian Petersburski
17. Maciej Urbaniak
W konkurencji indywidualnej PreO:
5. Maciej Urbaniak
Podium w kategorii Open zdobyli:
W sztafecie:
1. Czechy 2. Włochy 3. Słowacja
W konkurencji indywidualnej TempO:
1. Sondre Ruud Braten (Norwegia) 2. Ondrej Macek (Czechy) 3. Alessio Tenani (Włochy)
W konkurencji indywidualnej PreO:
1. Jan Furucz (Słowacja) 2. Antti Rusanen (Finlandia) 3. Bjarne Friedrichs (Niemcy)
Zawodników na miejscu wspierali również pozostali członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu: Katarzyna Urbaniak, Hanna Kapołka, Marta Kapołka i Natasza Figiel. Dziewczyny skorzystały z okazji do treningu na trasach „public” – po zakończeniu zawodów w danej konkurencji trasy mistrzowskie są udostępniane dla wszystkich chętnych. Jest to doskonała okazja, aby porównać swoje wyniki z najlepszymi zawodnikami lub po raz pierwszy spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Kolejna taka możliwość będzie w ostatni weekend sierpnia (26-28.08) na Mistrzostwach Polski w Orientacji Precyzyjnej, na które organizatorzy (Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu) zapraszają wszystkich chętnych, niezależnie od dotychczasowego doświadczenia lub jego braku.
Orientacja Precyzyjna jest sportem nieolimpijskim, uznawanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL). Na zawodach rankingu światowego rozgrywane są dwie konkurencje indywidualne – precyzyjna PreO i czasowa TempO. Na mistrzostwach poszczególnych krajów, Europy oraz Świata zawodnicy rywalizują dodatkowo w konkurencji drużynowej, czyli sztafetach. Na postawie szczegółowych (1:4000) map terenu zawodnicy określają położenie lampionów (flag) w terenie. W zależności od konkurencji czas ma większe lub mniejsze znaczenie, ale zawsze liczy się niebywała precyzja i umiejętność „czytania” terenu. Podobnie jak w szachach lub brydżu znaczenie ma sprawność intelektualna, szybkość myślenia, spostrzegawczość i odpowiedni treningi, a sprawność fizyczna nie jest tak istotna. Mimo, że zawody odbywają się w terenie, to trasy są dostosowane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub ograniczoną mobilnością.
Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu realizuje treningi orientacji precyzyjnej oraz pokrywa część wpisowego na zawody dzięki dofinansowaniu zadania „Popularyzacja Orienteeringu na terenie Miasta i Gminy Myślenice” przez Gminę Myślenice. Pozostałe koszty udziału w zawodach (wpisowe, akredytacje, zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd) nasi zawodnicy, w tym członkowie kadry narodowej, pokrywają samodzielnie. Wszystkie osoby i firmy zainteresowane wsparciem naszej działalności lub poszczególnych zawodników serdecznie zapraszamy do kontaktu- mówi Katarzyna Urbaniak z Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu.
fot.: Natasza Figiel