Connect with us

Gmina Myślenice

Lato z Radiem zagości w sobotę 30 lipca na Rynku w Myślenicach

Opublikowano

w

Lato z Radiem zagości w sobotę 30 lipca na Rynku w Myślenicach
stw

„Mamy siebie – pochwalmy się Polską” – pod tym hasłem 30 lipca Program 1 Polskiego Radia zagości na myślenickim Rynku w ramach trasy 51. „Lata z Radiem”.  Podczas tegorocznych wakacji na trasie Lata z Radiem słuchacze mogą liczyć na dodatkowe aktywności, konkursy oraz znaną już trasę reporterską. Audycji będzie można słuchać w Programie 1 Polskiego Radia!

Na tegorocznej trasie Lata z Radiem Programu pierwszego Polskiego Radia znalazło się dziewięć miast: Tarnów, Uniejów, Działoszyn, Ostrołęka, Myślenice, Sieradz, Stegna, Legnica oraz Jakuszyce. Podczas pikników Lata z Radiem na słuchaczy czekają specjalne atrakcje i niespodzianki, konkursy z nagrodami i możliwość spotkania z prowadzącymi audycje. Prosto z Myślenickiego Rynku nadawana będzie audycja na żywo w Jedynce Polskiego Radia, a uczestnicy familijnego pikniku będą mogli wcielić się w rolę radiowca.

Dołącz do wydarzenia: Familijny Piknik Lata z Radiem: Myślenice

Na piknik zaprasza burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka w ramach jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic.

Podczas naszych spotkań będzie można posłuchać i obejrzeć wyjątkowe audycje muzyczne Jedynki Polskiego Radia, a najmłodsi i ich rodzice będą mogli wziąć udział w specjalnej audycji Polskiego Radia Dzieciom. 

Na Familijnym Pikniku „Lata z Radiem” przygotowaliśmy moc atrakcji dla każdego, w każdym wieku. Gwiazdy „Lata z Radiem” Roman Czejarek i Sława Bieńczycka poprowadzą konkursy i quizy. To świetna zabawa i prawdziwy sprawdzian wiedzy dla całej rodziny.

Dziennikarze Jedynki Dzieciom i Cyfrowego Radia Dzieciom przygotowali prawdziwe ćwiczenia z wyobraźni, czyli dźwiękowe kalambury. Najmłodsi będą mogli popisać się znajomością bajek, a dla zwycięzców przewidzieliśmy nagrody. Zadbamy również o kulturę fizyczną naszych słuchaczy. Zespół, który przygotowuje codzienną gimnastykę w Programie Pierwszym Polskiego Radia doradzi jak zadbać o dobre samopoczucie i formę. Ćwiczenia poprowadzą: Piotr Galus, Natalia Litwiniuk i Natalia Filipp.

Dla chętnych także warsztaty radiowe: sztuka reportażu, sztuka wywiadu, sztuka montażu materiałów radiowych, a więc wszystko co jest potrzebne by samodzielnie nagrać radiową audycję. Pokażemy, pomożemy i nagramy! Spotkajmy się na Familijnym Pikniku Lata z Radiem.

„Lato z Radiem” na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 – 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej „Lata z Radiem”.

Lato z Radiem zagości w sobotę 30 lipca na Rynku w Myślenicach

 


Żródło: UMiG Myślenice 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Myślenice

Lasy Państwowe oraz Obrona Terytorialna podpisanie porozumienia w Nadleśnictwie Myślenice w sprawie ścisłej współpracy

Opublikowano

w

Lasy Państwowe oraz Obrona Terytorialna podpisanie porozumienia w Nadleśnictwie Myślenice w sprawie ścisłej współpracy
stw

8 sierpnia 2022 r. na terenie Nadleśnictwa Myślenice, Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Marcin Siudziński oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Paweł Szczygieł podpisali porozumienie w sprawie ścisłej współpracy na rzecz sprawnej i skutecznej realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa kraju, w tym zadań obronnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także wymiany doświadczeń, informacji w sytuacjach kryzysowych, organizacji szkoleń i wsparcia logistycznego.

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Tradycyjna Msza święta na Mikołaju

Opublikowano

w

Tradycyjna Msza święta na Mikołaju
stw

Tradycji stało się zadość…

240 lat stoi kapliczka św. Mikołaja na polanie Mikołaj*, zapewne pamięta niejedno. Rokrocznie od kilkudziesięciu już lat w sierpniu mieszkańcy Myślenic spotykają się tu by wspólnie się modlić, by wspólnie biesiadować.
 
Za przygotowanie uroczystości w plenerowych warunkach odpowiadają parafianie z Parafii św. Brata Alberta w Myślenicach, na czele z niezastąpionymi strażakami OSP Myślenice – Górne Przedmieście oraz Paniami z Koła Gospodyń Miejskich z Górnego Przedmieścia.
 
Tradycji stało się zadość ks. proboszcz Adam Pawicki odprawił mszę wspominając tych co za naszą wolność walczyli podczas walk partyzanckich II wojny światowej. W kontekście trudnej sytuacji za wschodnią granicą, życzył by historia wojenna więcej nas nie dotknęła.
 
O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Wojciecha Kwiatka.
 
Po mszy licznie przybyli mieszkańcy świętowali niedzielne popołudnie na polanie m.in. przy ognisku i grillu. Ciesząc się dobrą pogodą, smaczną strawą i doborowym towarzystwem.
 
* „Polana Mikołaj zajmuje płytką przełęcz pod szczytem Plebańskiej Góry (495 m n.p.m.). Stoi na niej kapliczka słupowa, murowana z kamienia, z obrazem św. Mikołaja. Wystawiona w 1782 r. przez pasterzy, była przebudowana w roku 1945. W latach okupacji było tu miejsce spotkań żołnierzy AK – wiosną 1944 r. na „Mikołaju” utworzono oddział partyzancki „Pościg”. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Myślenic.”
Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju Tradycyjna Msza święta na Mikołaju
 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rynek początek XX wieku – panorama północno-zachodniej pierzei

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rynek początek XX wieku – panorama północno-zachodniej pierzei
stw

 

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta.

Panorama północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.

Perły Myślenic. Rynek początek XX wieku – panorama północno-zachodniej pierzei
 
Numerem 1 oznaczono ówczesny punkt pojenia koni i studnię „Tereska” na której zamontowana była wówczas lampa gazowa oświetlająca nocą to właśnie miejsce. Numerem 2 – jeden z kilku istniejących wówczas miejskich gołębników; numerem 3 – figurę świętego Floriana, która zdobi nasz myślenicki Rynek do dnia dzisiejszego a numerem 4 – budynki mieszkalno – gospodarcze na podwórka których można było wjechać szeroką bramą wjazdową. Wszystkie widoczne budynki mieszkalne uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926.
 
W tle kościół parafii Narodzenia NMP z wysoką wieżą wybudowaną „Zbawicielowi świata na przełomie wieków” i kaplicą Matki Bożej Myślenickiej. Numerem 5 oznaczono ówczesną drogę z Myślenic w kierunku Zakopanego. Wśród widocznych budowli swoją architekturą wyróżnia się budynek szkolny, widoczny po prawej stronie, powstały w latach 1873 – 1877.
 
W czasie wojen zajmowany był przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w nim odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – Królowej Jadwigi. Przygotowując opis do tej fotografii, wertując kartki książki „Pamiętniki urzędników galicyjskich” Wydawnictwa Literackiego – Kraków 1978 r., natknąłem się na bardzo ciekawy zapis o Myślenicach. Benedykt Gregorowicz wędrując we wrześniu 1854 roku wynajętą dorożką z Żywca do Lwowa tak wspomina nocleg w Myślenicach – zapis w oryginale brzmi następująco:
 
„„… zajechaliśmy na nocleg do zajezdnego domu w Myślenicach w Rynku, na rogu przy cesarskim gościńcu.
Otrzymaliśmy piękny, duży pokój na dole, którego okna wychodziły na Rynek, gdzie już po 8 godzinie zupełna panowała cisza i gdzieniegdzie tylko światełko z okien migało. Po wieczerzy, którą dość smacznie sporządzono, uśpiwszy dzieci, udaliśmy się także na spoczynek, a ponieważ nigdy nie mogę rychło zasnąć, nie zgasiłem świecy i zacząłem czytać, mając jakąś książkę przy sobie. Leżąc naprzeciw okna, uważałem, że ktoś koło niego się chodzi i do nas zagląda. Wstałem więc i otworzywszy okienki zapytałem człowieka pod oknem stojącego, czego by chciał. Zapytany odpowiada mi z zupełną spokojnością: – Ej, pseprasam wielmożnego pana, bo jo to nocnym stróżem, a ze mi dziwno było, dlaczego się tu tak długo świeci, to musiałem się przekonać, teroz widzę, że państwo zajechali na nocleg, to jesce pseprosom i dobranoc państwu życę.
Pomyślałem sobie: „ostrożność chwalebna” – ale zaraz nasunęła mi się smutna uwaga, iż bardzo mało i rzadko muszą tu przyjeżdżać nocować, kiedy bacznemu stróżowi nocnemu jako osobliwość wpadła w oczy, iż w izbie gościnnej po 9 godzinie wieczorem jeszcze się świeci. Cóż to za zmiana ! Myślenice niegdyś miasto obwodowe, a po przeniesieniu urzędu obwodowego do Wadowic i poprowadzeniu głównego traktu pocztowego przez Podgórze i Mogilany, zeszło to miasteczko do mieściny jakby od świata zapomnianej, gdzie we wrześniu po 8 godzinie wieczorem żywej duszy na Rynku nie zobaczy prócz stróża nocnego służbę pełniącego, a i ten po 10 godzinie zapewne już chrapie snem sprawiedliwego, przekonawszy się o bezpiecznej swej rzeszy”.
 
 
 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 130/30/2022

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane