Connect with us

Gmina Myślenice

80-rocznica Walk Obronnych na Przedgórzu Krakowa w Głogoczowie

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Głogoczów: Z inicjatywy ppłk Kazimierza Dymka, z okazji 80 rocznicy walk obronnych na przedmurzu Krakowa w Głogoczowie zorganizowano uroczystość upamiętniającą tamte wydarzenia. Msza święta i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterowi września 1939 roku generałowi Józefowi Kustoniowi.

Tablica znalazła swe miejsce w na cmentarzu komunalnym w sąsiedztwie grobu wojennego, w którym spoczywają Strzelcy Podhalańscy z 21 Dywizji Piechoty Górskiej.

Wydarzenie o charakterze patriotycznym w pięknej żołnierskiej oprawie Strzelców Podhalańskich, zjednoczyło mieszkańców Głogoczowa, którzy wspólnie świętowali na pikniku. Były przemówienia zaproszonych gości, występy zespołów folklorystycznych oraz wojskowej orkiestry dętej, były stoły pełne smakołyków przygotowane przez KGW z gminy Myślenice.

Więcej w najbliższym Kurierze Myślenickim.

Galeria:

Historia:

Dokładnie 80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. Piekło, które pochłonęło miliony istnień ludzkich i obróciło w gruzy ład i miasta tamtego świata. W okolicach Głogoczowa walczyła 21 Dywizja Piechoty Górskiej”*

„W dniu 4 września oddziały 21 DPG, pod ciągłym ogniem nieprzyjaciela, w tym ataków lotniczych, zajęły nakazane rejony obrony i zajęły pozycje obronne w rejonie Skawiny, Krzywaczki i w południowo-zachodnich rejonach Głogoczowa – dzielnica Jaworzna. I tak: wchodzący w skład 21 DPG 3 pułk strzelców podhalańskich obsadził rubież Radziszów-Krzywaczka, a 4 pułk strzelców podhalańskich zorganizował obronę wzdłuż drogi Krzywaczka-Głogoczów. Zadaniem pułków było ryglowanie podejścia do Krakowa. Dowództwo dywizji rozwinięto w Mogilanach. 12 pułk piechoty został przesunięty do wzmocnienia obrony Myślenic. W południe dnia 4 września linia frontu przebiegała jeszcze wzdłuż linii Skawina-Izdebnik-Myślenice. Po południu doszło do ciężkich walk o Myślenice, które przez polskich dowódców uznane zostały za „…kluczowy bastion południowego skrzydła”. Myślenice atakowane były z kilku stron: od zachodu przez 7 dywizję piechoty, od południa przez 2 dywizję pancerną. W czasie walk skuteczny opór stawiały 10 Brygada Kawalerii i 1 Brygada Górska, oraz 12 pułk piechoty.

Dzień 5 września to przełomowy dzień w walkach o utrzymanie południowych rubieży Krakowa. 21 DPG rozlokowana została już poprzedniego dnia w rejonie Skawiny i Krzywaczki, bataliony 4 pułku strzelców podhalańskich zajęły wzgórza na południowo-zachodnim skraju Głogoczowa z zadaniem blokowania i ostrzału artyleryjskiego nacierających wzdłuż traktu cieszyńskiego wojsk niemieckich. Dla dywizji był to dzień wzmożonego wysiłku bojowego, ponieważ na niej spoczywał główny ciężar zatrzymania atakujących Niemców i ryglowania południowych rubieży Krakowa. 

*cyt, ze strony www.glogoczow.pl – tekst autorstwa dr inż. Ppłk Kazimierza Dymka

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2020
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Gru   Lut »

Facebook

Najczęściej czytane