Connect with us

Gmina Tokarnia

Andrzej Słonina i Mariusz Buda odznaczeni Brązowy Krzyżem Zasługi Prezydenta RP

Opublikowano

w

Andrzej Słonina i Mariusz Buda odznaczeni Brązowy Krzyżem Zasługi Prezydenta RP

Jak można przeczytać w mediach społecznościowych, po prawie rocznej przerwie, spowodowanej obostrzeniami covidowymi, w niedzielę 29.08.21r. odbył się uroczysty, drugi dzień LII Zjazdu Podhalan. W trakcie zjazdu, wręczone zostały odznaczenia państwowe i związkowe wyróżnionym osobom i organizacjom. Odznaczenia państwowe wręczył zasłużonym działaczom ZP Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczyli Senator RP Jan Hamerski oraz Poseł na Sejm RP Andrzej Gut Mostowy zaś dyplomy i medale Związku Podhalan wręczyli wyróżnionym Prezesi ZP: b. prezes Andrzej Skupień i obecny – Julian Kowalczyk.

Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele powiatu myślenickiego- członkowie zarządu Związku Podhalan Oddziału Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej. Odznaczeni Brązowy Krzyżem Zasługi Prezydenta RP zostali prezes Mariusz Buda oraz wiceprezes Andrzej Słonina.

Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. 

Kultura Kliszczacka jest piękna-warto ją promować! Jeszcze kilkanaście lat temu na Podhalu mało kto słyszał o Kliszczakach, obecnie sytuacja wygląda inaczej za sprawą działalności OZP Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej, OZP Górali Kliszczackich w Trzebuni, Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni. Bardzo dziękuje za nominację do Odznaczenia Państwowego przyznanego przez Pana Prezydenta RP, byłemu Prezesowi Związku Podhalan w Polsce Andrzejowi Skupniowi. To dla mnie wielki zaszczyt ale i zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz małej ojczyzny Górali Kliszczaków. Cieszę się że były ze mną w tym dniu wnuki, które mam nadzieję że gdy dorosną będą dumne z korzeni góralskich. Bogu dziękuję za to kim jestem, talenty którymi mnie obdarował i że urodziłem się i mieszkam w Bogdanówce- pisze w mediach społecznościowych Andrzej Słonina. 

Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej powstał 16 lat temu. Kliszczacy zamieszkujący na obszarze gminy Tokarnia (do której należy Skomielna Czarna ) mają swoje personalizowane góralskie stroje, swoją gwarę, przyśpiewki, twórców ludowych, a także Góralską Orkiestrę Dętą ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.

Andrzej Słonina i Mariusz Buda odznaczeni Brązowy Krzyżem Zasługi Prezydenta RP Andrzej Słonina i Mariusz Buda odznaczeni Brązowy Krzyżem Zasługi Prezydenta RP Andrzej Słonina i Mariusz Buda odznaczeni Brązowy Krzyżem Zasługi Prezydenta RP

 

Foto: Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej, Mariusz Buda, Andrzej Słonina

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane