fbpx
Connect with us

Gmina Raciechowice

Artefakt z epoki neolitu z gminy Raciechowice, jest szansa by trafił do Muzeum w Myślenicach

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Aktualizacja: Z informacji pozyskanych przez naszą redakcję z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie jest szansa by znalezisko odkryte w gminie Raciechowice trafiło do Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Aktualnie trwają czynności wyjaśniające prowadzone przez KPP w Myślenicach.

„Jest duże prawdopodobieństwo, że znaleziony artefakt trafi do najbliższego Muzeum związanego lokalnie i historycznie z miejscem znaleziska” – jak powiedziała nam, inspektor Agnieszka Małysa z Wydziału ds. Inspekcji Zabytków Archeologicznych.

Zainteresowanie opieką nad siekierką z neolitu wyraziło Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

„Jesteśmy gotowi objąć opieką wspomniany artefakt, o czym poinformowaliśmy odpowiednie służby” – powiedział Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości.


Mieszkaniec gminy Raciechowice dokonał nietypowego znaleziska podczas prac rolnych, czym pochwalił się w Internecie. Policjanci zainteresowali się odkryciem i krzemienna siekierka sprzed kilku tysięcy lat trafi do muzeum.

Mieszkaniec gminy Raciechowice dokonał nietypowego znaleziska podczas prac rolnych.  W sieci opublikował zdjęcie kamiennego narzędzia, chwaląc się artefaktem grupie internautów i prosił o pomoc w jego identyfikacji.  Informacje o tym uzyskali policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i przekazali do weryfikacji policjantom z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Ci ustalili, że internauta to mieszkaniec gminy Raciechowice (powiat myślenicki).

17 lutego br. kryminalni z komendy wojewódzkiej wspólnie z kryminalnymi z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach oraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie przyjechali na posesję znalazcy zabezpieczyć artefakt. Tam, 36-latek podał, że głownię siekierki  znalazł kilka lat temu podczas wykopywania ziemniaków i… schował do szuflady. Niedawno sobie o nim przypomniał i z pomocą internautów próbował się dowiedzieć czym jest jego znalezisko.

Ekspert z dziedziny archeologii obejrzał zabytek  i określił, że  to siekiera krzemienna czworościenna kultur neolitycznych, a więc ma kilka tysięcy lat. Bezcenny eksponat wkrótce trafi do muzeum.

Przy tej okazji przypominamy:

Obrót zabytkami archeologicznymi jest zabroniony, a jakiegokolwiek znaleziony zabytek archeologiczny – zgodnie z ustawą o ochronie zabytków – jest własnością Skarbu Państwa. Nie można nim dowolnie rozporządzać bowiem – w takim przypadku może grozić zarzut przywłaszczenia.
O każdym takim znalezisku trzeba powiadomić niezwłocznie wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Odkrywcom lub przypadkowym znalazcom zabytków archeologicznych przysługuje nagroda, ale tylko jeżeli dopełniły obowiązku powiadomienia właściwego organu i zabezpieczenia przedmiotu oraz miejsca jego odkrycia.

Prowadzenie nielegalnych poszukiwań zabytków na własną rękę jest zabronione. Wszelkie tego typu działania m.in. przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych wymagają pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

informacje: mł.asp. Dawid Wietrzyk, Oficer prasowy KPP w Myślenicach


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Luty 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
« Sty   Mar »

youtube

Najczęściej czytane