" /> Auto(busem) z Myślenic do Krakowa i z powrotem
Connect with us

Gmina Myślenice

Auto(busem) z Myślenic do Krakowa i z powrotem

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

autobusy

Mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, ochoczo przyjęli ubiegłoroczną informację, dotyczącą możliwości zwiększenia częstotliwości kursów transportu zbiorowego na trasie Myślenice<->Kraków. W ówczesnej zapowiedzi włodarzy Myślenic, można było usłyszeć o noworocznych planach i wystartowaniu dwóch nowych połączeń autobusowych- jednego organizowanego we współpracy z prywatnym przewoźnikiem, drugiego natomiast w partnerstwie z Marszałkiem Województwa Małopolskiego.

Dla kogo są ważne te nowe połączenia ?

Pandemia koronawirusa, spowodowała spadek liczby korzystających z transportu publicznego pasażerów. Odpadli chociażby uczniowie i studenci, którzy swoją naukę odbywają zdalnie, ale nadal, relacja Kraków-Myślenice jest jedną z najpopularniejszych w regionie. Świadczy o tym, chociażby ilość zapytań do naszej redakcji w sprawie właśnie dodatkowych połączeń do i z Krakowa, na które czeka wiele osób. Bo przecież Kraków i Myślenice to punkty docelowe, a po drodze jest jeszcze kilkanaście przystanków .

Magistrat argumentuje

Prośbę o wyjaśnienia w tej sprawie wystosowaliśmy do myślenickiego magistratu, otrzymując dzisiaj (26.02.2021) następującą odpowiedź.


Na początku tego tygodnia odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie dotyczące linii Autobusowej relacji Myślenice-Kraków, w którym uczestniczył Zastępca Burmistrza MiG Myślenice – Mateusz Suder. Istotą spotkania była kwestia wynikłego opóźnienia względem podanego wcześniej terminu wydania zezwoleń na przewóz osób na trasie Myślenice-Kraków przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Na spotkaniu zastępca burmistrza otrzymał zapewnienie, iż w przypadku:

–        tzw. linii użyteczności publicznej, czyli tej która uzyskała dofinansowanie Wojewody Małopolskiego w kwocie 280 tysięcy złotych w przeciągu tygodnia ogłoszony zostanie konkurs na wybór przewoźnika i że trasa w drodze do Myślenic będzie biegła przez przełączkę odbijającą z Zakopianki do Mogilan aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu również tej gminy. Jest to warunek konieczny a wydłuży czas przejazdu zaledwie o kilka minut. Tu wybór przewoźnika spodziewany jest najpóźniej do połowy marca.

–        linii uruchamianej na wniosek prywatnego przewoźnika tj. Małopolska PKS, wszystkie formalności zostały już dopełnione i wydanie zezwolenia nastąpi w przeciągu kilku dni. Z informacji przekazanych przez przewoźnika wiemy, iż po otrzymaniu zezwolenia pierwszych kursów możemy się spodziewać w przeciągu najbliższych 2 tygodni.

Na wynikłe opóźnienie miał wpływ między innymi atak hakerski, który niedawno sparaliżował urząd marszałkowski, uniemożliwił lub utrudnił komunikację elektroniczną czy nawet obsługę drukarek. Przed uruchomieniem pierwszych kursów tutejszy urząd miasta i gminy przekaże do publicznej wiadomości stosowny komunikat oraz obowiązujący rozkład jazdy.


Czego chcą mieszkańcy ?

Zdania mieszkańców są podzielone, Ze zrealizowanej niedawno przez naszą telewizję sondy dotyczącej połączeń komunikacyjnych na trasie Kraków<->Myślenice, wynika, że jedni chcą dodatkowych, nowych połączeń, ponieważ aktualnie do dyspozycji są tylko prywatni przewoźnicy, którzy niezawsze przyjeżdżają punktualnie, a w godzinach szczytu busy są przeładowane. Inni natomiast podkreślają, że są zadowoleni z tego jak jest teraz, dodając, że pomimo pandemii i zdecydowanie mniejszego zainteresowania tego typu formą komunikacji, myśleniccy przewoźnicy nie odwołali dużej liczby kursów i czasem jadą z trzema osobami na pokładzie.

Jakie będzie zainteresowanie nowymi liniami ? To okaże się po ich wystartowaniu.

Przypominamy, że w styczniu ubiegłego roku gmina Myślenice uruchomiła „miejską” linię przewozową. Połączenie, obsługuje przystanki na trasie Jasienica-Bysnia_Myślenice, Myślenice-Bysina-Jasienica. Linia miała być projektem pilotażowym na 12 miesięcy, mówiliśmy o tym tutaj: https://www.myslenice-itv.pl/gmina-uruchomila-nowa-linie-od-dzisiaj-dodatkowy-bus-relacji-jasienica-myslenice/. Działanie linii po roku zostało przedłużone.

Lista przystanków oraz rozkład jazdy znajdziecie w pliku do pobrania.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Kwiecień 2021
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« Mar   Maj »

youtube

Najczęściej czytane