Connect with us

Historia

Bajka Leny Wojciaczyk. 100 Bajek na 100. lecie …

Opublikowano

w

Bajka Chłopiec o imieniu Janek  zdjęcie

Bajka z cyklu 100 Bajek na 100.lecie urodzin św. Jana Pawła II. Wasze bajki!

Jak uczcić setne urodziny Kogoś kto miał wpływ na wiele pokoleń Polek i Polaków? Już wiemy, że na różne sposoby. Nasza redakcja wraz z Pasieką -zajęcia dla dzieci zaprosiły do konkursu z św. Janem Pawłem w centrum. Tym samym z wielką przyjemnością publikujemy zwycięskie prace przesłane przez mieszkańców ziemi myślenickiej na konkurs pn. „100 Bajek na 100. lecie urodzin św. Jana Pawła II.”

Kilka filmów i kilkanaście prac w formie papierowej na przestrzeni maja i czerwca br. publikować będziemy na łamach naszej telewizji Myślenice iTV. Dziś dwie bajki przybliżające nauczanie wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Poniżej prezentujemy bajka Leny Wojciaczyk.


Chłopiec o imieniu Janek … autorka Lena Wojciaczyk

W Krakowie mieszkał chłopiec o imieniu Jan, którego tato  został oddelegowany do nowego garnizonu w Bieszczadach w związku z czym zmuszony został do przeprowadzki w nowe strony. W przypadku jego taty znajomość angielskiego była udręką nikt inny nie był tak dobry, żeby towarzyszyć żołnierzom z USA podczas stacjonowania w nowej bazie. Mijając rogatki Krakowa serce Janka wypełniła pustka i ogromny smutek. Kiedy dotarli do Cisnej, odnaleźli adres nowego domu, gdzie mieli spędzić najbliższy rok. Jego pragnieniem było położyć się spać i obudzić się na drugi dzień roku następnego. 

                  Na więcej niż wniesienie walizki do swojego pokoju nie miał sił, lecz leżąc w łóżku długo nie mógł zasnąć. Jego myśli krążyły wokół tego co będzie jutro, jak poradzi sobie w nowym miejscu. Przyszedł sen…z ogarniętej mrokiem Cisnej przeniósł się na kamienistą drogę prowadzącą wzdłuż rzeki. Było południe, dokuczający upał i do celu kilka godzin drogi. Przy brzegu zobaczył mężczyznę, który gestem pozdrowił Janka, ten nie bacząc na zegarek skierował do niego swoje kroki. Postawny turysta, włosy lekko przyprószone siwizną, twarz zesmagana słońcem i ten znajomy uśmiech…

– Dzień dobry czy woda jest dość czysta by ją pić? Ale upał  – zagadnął.

– Janku wodę z tego strumyka pij bez obaw,  dotarłeś … –

– Skąd Pan zna moje imię? – zapytał zaskoczony Janek.

– Hmm… Jakby to powiedzieć, od dnia twoich narodzin twoja mama oddała mi ciebie pod  opiekę i muszę ci wyznać, że nie mam łatwo – chichotał mężczyzna – najpierw całe dwa tygodnie pod respiratorem, potem złamana nóżka i zniszczony płot u sąsiada, a teraz przyjechałeś w tak piękne strony, chcesz zasnąć i obudzić się jak niedźwiedź po roku czasu? Nie bój się, jestem z tobą. Czujesz się osamotniony, postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny…

Janek zaniemówił, gdy dotarło do niego, że rozmawia ze św. Janem Pawłem II, nie mógł wydobyć z siebie ani słowa. 

       Obudził się, słońce świeciło do okna wyszedł na balkon, żeby rozejrzeć się po okolicy. Na sąsiednim balkonie dostrzegł chłopca na wózku inwalidzkim ten zerkał w jego kierunku. Janek już wiedział, że pobyt w Cisnej nie będzie nudny.

https://wf2.xcdn.pl/files/12/02/29/549787_mgn07s24_szlakB_83.jpg


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

Opublikowano

w

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

 

Projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE realizowany jest przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach w jego ramach odbędzie się Piknik lotniczy.

 
Sobota 1 października 2022 r. w godzinach 11.00 – 16.00. 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „680MSL MYŚLENIC Jarosław Szlachetka zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach PIKNIK PIKNIK LOTNICZY W programie m.în. rekonstrukcja historyczna warsztaty naukowe inneatrakcje 1PAŻDZIERNIKA 2022 OD 11.00 DO RYNEK w MYSLENICACH RAMACH PROJEKTU: SKRZYDLATE MYSL ENICE Dofinansowano środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017-2022 ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Dotacy nego „Koalicje dla Niepodległej niepodapła MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY SPORTU PARTNERZY: Muzeum FPODLEGŁOŚCI MYŚLENICACH CENTRUM wun0 IBAOIOEN.MEI PATRONI MEDIALNI: MYŚLENICKA SEDÃO LGD ZEM MYŚLENOKEJ”
 
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje związane z lotnictwem i historią lotników pochodzących z ziemi myślenickiej.
Będzie krótka gra miejska dla rodzin, stoisko z warsztatami plastycznymi i lotniczymi grami (planszowymi, a także ruchowymi) oraz stanowisko doświadczalne Centrum Edukacji Cogiteon, które pokaże, jak to jest, że samoloty latają. Dopełnieniem będzie spotkanie z grupę rekonstrukcji lotnictwa polskiego oraz kącik gastronomiczny (z jadalnymi chmurami).
 
Partnerami wydarzenia, którzy przygotują swoje stoiska edukacyjne są: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach.
 
Ponadto w ramach projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE
zorganizowana będzie wystawa „Skrzydlate Myślenice”, otwarcie dnia 30 września godz. 17:00 w Muzeum Niepodległości ul. Traugutta 11, wystawa czynna będzie od 30 września do 13 listopada.
 
Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku
 
 
informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach
 

Kontynuuj czytanie

Gmina Wiśniowa

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze pod okiem młodych odkrywców astronomii

Opublikowano

w

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze pod  okiem młodych odkrywców astronomii

Dokładnie sto lat temu bo w 1922 roku na Górze Lubomir rozpoczęła się działalność astronomiczna. Na miejscu aktualnego Obserwatorium Astronomicznego bowiem, stanęła bowiem Stacja Obserwacyjna, która była filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomimo licznych sukcesów, historia drugiej wojny światowej nie oszczędziła tego miejsca- stacja została zrównana z ziemią. Na szczęście wysiłkiem wielu osób, po latach, Obserwatorium udało się odbudować a z jego dobrodziejstw można na co dzień korzystać. 

Zapraszamy na filmowe odkrywanie Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze wspólnie z dziećmi i młodzieżą z gminy Wiśniowa, które brały udział w wakacyjnych warsztatach filmowo- dziennikarskich realizowanych przez Myślenice iTV Telewizję Regionu Południe .

Film powstał podczas Warsztatów Dziennikarskich organizowanych przez GOKiS Wiśniowa.
Projekt był współfinansowany ze środków gminy Wiśniowa, w ramach realizacji programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w 2022 r.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim.

 Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim 

Studnię wzniesiono w 1893 roku na miejscu popularnej sadzawki niedługo po uruchomianiu w Myślenicach wodociągów. Wówczas wodę do niej doprowadzano drewnianymi rurami, aż ze źródła wodnego przy Studzience na Stradomiu. Po drodze istniało kilka punktów czerpalnych wzdłuż ulicy Niepodległości, z których korzystali mieszkańcy. W latach późniejszych drewniane rury zastąpiono metalowymi. Zapewne wielu myśleniczan pamięta przedostatni taki punkt czerpalny o secesyjnym wzorze usytuowany był na południowej ścianie, po lewej stronie obok wejścia do budynku Straży Pożarnej w Śródmieściu. 

Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim

Prawdopodobnie w latach 80. ub. wieku ten piękny secesyjny punkt czerpalny zniknął ze ściany tego budynku. Nikt ze znanych mi starszych myśleniczan nie potrafił wyjaśnić mi okoliczności jego demontażu. W czasie gdy w Rynku myślenickim odbywały się jarmarki, studnia „Tereska” stanowiła miejsce pojenia zwierząt, z którymi przybywali tu rolnicy, rzemieślnicy i handlarze. Popularna „Tereska” jest jednym z głównych symboli naszego miasta. Autor zdjęcia Józef Stanisław Błachut.

blachut jozef

 

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 136/36/2022

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane