Connect with us

Historia

Bajki Hani i Basi Kucharskich. 100 Bajek na 100. lecie urodzin św. Jana Pawła II

Opublikowano

w


Bajka z cyklu 100 Bajek na 100.lecie urodzin św. Jana Pawła II. Wasze bajki!

Jak uczcić setne urodziny Kogoś kto miał wpływ na wiele pokoleń Polek i Polaków? Już wiemy, że na różne sposoby. Nasza redakcja wraz z Pasieką -zajęcia dla dzieci zaprosiły do konkursu z św. Janem Pawłem w centrum. Tym samym z wielką przyjemnością publikujemy zwycięskie prace przesłane przez mieszkańców ziemi myślenickiej na konkurs pn. „100 Bajek na 100. lecie urodzin św. Jana Pawła II.”

Kilka filmów i kilkanaście prac w formie papierowej na przestrzeni maja i czerwca br. publikować będziemy na łamach naszej telewizji Myślenice iTV. Dziś dwie bajki przybliżające nauczanie wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Poniżej prezentujemy bajki sióstr Hanny i Basi Kucharskich z Krzyszkowic.


„Miłość…” autorka Basia Kucharska lat 7

„Człowiek nadziei”, autorka Hanna Kucharska

Święty Jan Paweł II podczas homilii w Gdańsku 1987 r. powiedział: ,,Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia. ’’ Te piękne słowa są umocnieniem i wielu chrześcijan kierowało i kieruje się nadzieją, co ich rzeczywiście wyróżnia. Niektórzy zastanawiają się patrząc na osobę w trudnej, bardzo przykrej, czy wręcz według nich beznadziejnej sytuacji – Jak ona to wytrzymuje? Skąd czerpie siłę?

Nadzieja jest wielką siłą. Wielu świętych trzymało się jej, była ich mocą, zasadą, cnotą lub misją.

     Ojciec Augustyn Kordecki (1603-1673) z jasnogórskiego zakonu paulinów swą chwilę wielkiej nadziei przeżył podczas potopu szwedzkiego, gdy Jasna Góra została oblężona przez szwedzkie wojsko. Ze strategicznego punktu widzenia szanse dla Polski były znikome: na ponad dwa i pół tysiąca napierających klasztoru broniło mniej niż dwie i pół setki ludzi, w tym stu sześćdziesięciu żołnierzy. A o. Augustyn wciąż miał nadzieję. Zawołał wtedy: ,,Ludzie nie bójcie się! Jeszcze Najświętsza Panienka pokaże, że od burzących kolubryn mocniejsza!’’ I pokazała. Po czterdziestu dniach walk w dzień Bożego Narodzenia Szwedzi ponieśli porażkę. Zwycięstwo ludu Czarnej Madonny pod dowództwem o. Augustyna ocaliło nie tylko Jasną Górę, ale całą Polskę.

     Świętej Faustynie Kowalskiej (1905-1939), której Bóg powierzył misję orędowania o Bożym Miłosierdziu na cały świat, Jezus objawiał się wiele razy. A na znak swojej troski o niegasnącą nadzieję człowieka, polecił namalowanie cudownego obrazu, przez który do wiernych będzie płynąć wiele łask. Jak potrzebna jest ludziom nadzieja do Boga, zwana też wiarą, ufnością, oddaniem i zawierzeniem, opisuje w swoim wierszu Ewa Stadtmüller:

Dziś na całym świecie, każdy tak jak może, sławi objawione Miłosierdzie Boże.

Czy młody czy stary, w szczęściu czy w chorobie, szepcze te trzy słowa: JEZU UFAM TOBIE.

     Święta Monika (ok. 332-387) – przykład osoby z wręcz heroiczną nadzieją i wytrwałością.  W młodości została wydana za bogatego, ale grzesznego poganina Patrycjusza, którego usilną modlitwą i własnym przykładem po około trzydziestu latach małżeństwa doprowadziła do przyjęcia chrztu. Za swojego dorosłego syna Augustyna modliła się z płaczem, lecz z wielką nadzieją szesnaście lat. I tak jak w przypadku męża synowi też wyprosiła nawrócenie i to do świętości. Stało się to za sprawą kazań św. Ambrożego, gdyż Augustyn był wielbicielem retoryki. Była wspaniałą misjonarką w swojej rodzinie, w sumie ta jej misja zajęła jej około czterdziestu lat! Lat gorliwej modlitwy i niezłomnej nadziei.

     Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) nadzieja prowadziła przez całe życie. Gdy w wieku dwudziestu dwóch lat nie mógł zostać księdzem, będąc poważnie chorym na gruźlicę, stanęło pod zapytaniem nie tylko jego kapłaństwo, ale też życie. Usłyszał bardzo przykre słowa, że z takim zdrowiem to na cmentarz, a nie na księdza. Ale on nie stracił nadziei. Prosił Boga, by choć przez rok pozwolił mu być księdzem. Wyzdrowiał, był księdzem przez prawie sześćdziesiąt lat! Gdy był prymasem wytrwale i odważnie bronił praw Polaków i chrześcijan, zwłaszcza przed wrogimi rządami komunistów, starając się o jak największą autonomię. Miał nadzieję na wolną Polskę i wolny Kościół, do których na pewno się przyczynił.

Wielu świętych dało wspaniały przykład chrześcijańskiej nadziei, czy to całym życiem, czy w  konkretnej życiowej ,,beznadziejnej’’ sytuacji. Również dzisiaj możemy odnaleźć ludzi wyróżniających się nadzieją. Pozostaje nam tylko wypełniać słowa świętego papieża Polaka:

Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia.


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Bufet gastronomiczny „MIKRUS” na Zarabiu na zdjęciu sprzed 50. lat

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Bufet gastronomiczny „MIKRUS” na Zarabiu na zdjęciu sprzed 50. lat

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta.

Dziś znowu zabieramy Was na Zarabie do bufetu gastronomicznego „MIKRUS” przy górnym Jazie nad Rabą na fotografii sprzed 50-ciu lat. Wielu z Was jeszcze pamięta ten budynek, dania i napoje w nim serwowane, smaki dzieciństwa nad rzeką Rabą.

Perły Myślenic. Bufet gastronomiczny „MIKRUS” na Zarabiu na zdjęciu sprzed 50. lat

To była jedyna placówka gastronomiczna prowadzona w tym miejscu przez myślenicką PSS „Społem”. Budynek baru przetrwał do dziś dzięki temu, że posadowiony był na solidnej betonowej podmurówce. Oparł się w ten sposób licznym powodziom nawiedzającym ten teren.

Fotografia Henryka Hermanowicza z archiwum Józefa Stanisława Błachuta.

 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

Perły Myślenic 120/20/2022

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki- odcinek 219

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 219

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: Powiatowego Dnia Strażaka w Myślenicach, naboru zadań do Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego, Małopolskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,  myślenickiej edycji Nocy Galerii i Nocy Muzeów, pomocy dla uchodźców z Ukrainy która napłynęła ze Słowenii za pośrednictwem Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach, konkursu ofert na realizację zadań: Wakacje 2022 i Wakacje 2022 z osobami z niepełnosprawnościami. W Kurierze znajdziecie także zaproszenie na Dzień Dziecka 2022.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Muzeum Niepodległości w Myślenicach z dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano

w

Muzeum Niepodległości w Myślenicach z dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dobre wiadomości płyną z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, które pozyskało środki na realizację swojego projektu „Skąd się wzięły Myślenice.” Kwota dofinansowania z programu „Patriotyzm jutra”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi, aż 51 000 zł.

Jak mówi dyrektor placówki Łukasz Malinowski: – „Wydarzenia realizowane w ramach tego projektu będą oczywiście związane z tegoroczną 680. rocznicą lokacji naszego miasta. Planujemy między innymi turniej rycerski, wystawę i wydanie książki z najdawniejszymi dokumentami dotyczącymi Myślenic. Dziękujemy partnerom naszego projektu: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie, Szkoła Podstawowa w Jaworniku, Szkoła podstawowa nr 1 w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 Myślenice Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. 
Tradycyjnie naszymi patronami medialnymi będą: Gazeta Myślenicka, Myślenicka24.pl, Myślenice Itv Telewizja Internetowa – Region Południe,  SEDNO. Wszystkie działania podejmujemy  we współpracy z Miasto i Gmina Myślenice.”
 

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program dotacyjny realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego operatorem od 2009 roku jest Muzeum Historii Polski. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania historii, także tej lokalnej.

O dofinansowanie  w ramach programu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury, koła gospodyń wiejskich i spółdzielnie socjalne.

informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz muzhp.pl

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane