Connect with us

SOS

Bezpieczeństwo motocyklistów na drogach. Porady policjantów ruchu drogowego

Opublikowano

w

Bezpieczeństwo motocyklistów na drogach. Porady policjantów ruchu drogowego
stw

Ocieplenie i słoneczna pogoda sprawiły, że na drogach pojawili się kierujący motocyklami. Jazda tym pojazdem to dla wielu prawdziwa przyjemność. Należy jednak  jeździć z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo o tego zależy bezpieczeństwo motocyklistów. W 2021 roku na terenie Małopolski odnotowano 222 wypadki z udziałem motocyklistów, w których 17 poniosło śmierć, a 287 zostało rannych. Można powiedzieć, że średnio co 8. ofiara śmiertelna na drodze to kierujący motocyklem.

Najczęstsze przewinienia motocyklistów to nadmierna prędkość. Często zdarza się także, że młodzi ludzie jeżdżą motocyklami nie mając do tego uprawnień.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni stosować się do przepisów kodeksu drogowego, w tym do kilku podstawowych zasad:

  • Dostosować prędkość do przepisów,  warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Należy zachować odpowiedni odstęp od innych pojazdów umożliwiający zatrzymanie w razie nagłej sytuacji (w praktyce droga hamowania motocykla może być dłuższa niż samochodu – szczególnie na łuku drogi, na śliskiej czy nierównej nawierzchni gdzie motocyklista hamując uwzględnia także konieczność utrzymania stabilności).
  • Zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.
  • Koncentrować się na bezpiecznej jeździe i ocenie sytuacji na drodze. Np. obserwować pojazdy włączające się do ruchu, wjeżdżających na  pas, którym jedzie motocyklista – często kierowcy samochodów, z racji małych  gabarytów motocykla błędnie oceniają prędkość zbliżającego się jednośladu i włączają się do ruchu wymuszając pierwszeństwo.

 Wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby kierowcy pozostałych pojazdów dokładniej obserwowali motocyklistów i oceniali odległość oraz  prędkość z jaką nadjeżdża jednoślad. Taka ocena może być utrudniona dlatego należy założyć, że motocykl  jedzie znacznie szybciej, a tym samym zbliży się do nas wcześniej niż nam się wydaje. Motocykl jadący wśród innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać  o tym wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.  Motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi bardzo poważne obrażenia ciała lub ginie.

Spot „Ile wyjazdów tyle powrotów”- porady dla kierujących motocyklami: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/dziala/ruch-drogowy/spoty-promujace-bezpiec/10465,ILE-WYJAZDOW-TYLE-POWROTOW.html

 

Kategorie prawa jazdy uprawniające do kierowania motocyklem lub motorowerem: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/dziala/ruch-drogowy/piatkowy-przepis-drog/10531,Odc-61-Kategorie-prawa-jazdy-uprawniajace-do-kierowania-motocyklemmotorowerem.html

 

 

mł. insp. Sebastian Gleń – Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

SOS

Krzeczów. Śmiertelny wypadek na zakopiance

Opublikowano

w

przez

policjaaa
stw
Wczoraj( 29.06) około godziny 9:20, w Krzeczowie 49-letni kierowca osobowej toyoty jadąc „zakopianką” od strony Krakowa najechał na tył naczepy ciężarowej stojącej na prawym pasie. Według wstępnych ustaleń chwilę wcześniej 34-letni kierowca samochodu ciężarowego zatrzymał się w wyniku awarii układu hamulcowego.
 
W wyniku zdarzenia kierowca toyoty poniósł śmierć na miejscu. Poszkodowany 49-latek to obywatel Serbii. Kierujący samochodem ciężarowym mieszkaniec województwa śląskiego był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Policja w Myślenicach. 
 
 
Informacje: KPP Myślenice 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych- wakacje 2022

Opublikowano

w

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych- wakacje 2022
stw

To już 4. edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pn. Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2022, który spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów.

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - dane przedstawione na mapie znajdują się w tekście poniżej.

  • Wszystkie wypadki [12]
  • Ostatnia doba [4]
  • Od początku wakacji [8]
  • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [N/A]

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Kolejny raz, w promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, włączyła się  firma Screen Network S.A., która na ponad 20 tys. ekranach rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i  centrach handlowych, wyświetlać będzie mapę z aktualnymi danymi.

 


 

ŹRÓDŁO: BRD, KGP, Małopolska Policja

Kontynuuj czytanie

SOS

IKEA wycofuje z rynku kawiarki METALLISK o poj. 0,4 l z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej

Opublikowano

w

IKEA wycofuje z rynku kawiarki METALLISK o poj. 0,4 l z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej
stw

IKEA zwraca się do wszystkich klientów, którzy nabyli kawiarki na płytę kuchenną METALLISK o pojemności 0,4 l z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej, oznaczone datami pomiędzy 2040 i 2204 (rok tydzień), z prośbą o zaprzestanie używania tego produktu i kontakt z marką w celu otrzymania zwrotu pieniędzy.

Bezpieczeństwo stanowi dla IKEA najwyższy priorytet i dlatego marka wycofuje z rynku kawiarkę METALLISK z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej, z oznaczeniem dat pomiędzy 2040 i 2204 (rok tydzień) z powodu zwiększonego ryzyka wybuchu produktu podczas użytkowania. Ryzyko to wzrosło po tym, jak zmieniono materiał oraz konstrukcję zaworu bezpieczeństwa. Akcją wycofania z rynku objęte są tylko kawiarki z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej (w kolorze srebrnym/szarym) i nie dotyczy ona żadnych innych produktów.

W celu otrzymania zwrotu pieniędzy, kawiarkę METALLISK z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej, z oznaczeniem dat pomiędzy 2040 i 2204 (rok tydzień) można zwrócić w dowolnym sklepie IKEA. Dowód zakupu (paragon) nie jest wymagany.

Więcej informacji można uzyskać na stronie IKEA.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu 22 275 05 00.

IKEA przeprasza za wszelkie niedogodności wynikające z zaistniałej sytuacji.

 

IKEA wycofuje z rynku kawiarki METALLISK o poj. 0,4 l z zaworem bezpieczeństwa ze stali nierdzewnej

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane