fbpx
Connect with us

Gmina Lubień

Biskup Kazimierz Górny pochodzący z Lubnia doktorem honoris causa

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego pochodzący z Lubnia bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej, otrzymał doktorat honoris causa największej rzeszowskiej uczelni. Uroczystość odbyła się 13 października 2020 r.

Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego poprzedziła msza św. w kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Podczas której Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, w koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz 24 księży. Natomiast homilię wygłosił ks. Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i sekretarz biskupa seniora.

W pierwszej części przedstawił On sylwetkę św. Jadwigi Królowej, patronki Uniwersytetu Rzeszowskiego i parafii akademickiej przy al. T. Rejtana, gdzie odbywała się uroczystość. W drugiej części ks. Story zwrócił uwagę na elementy wspólne biografii św. Jadwigi i bp. Kazimierza. Podkreślił ponadto nauczycieli życia i wiary biskupa Górnego, obok św. Jadwigi Królowej, był to św. Jana Pawła II.

„To u tego świętego mógł podziwiać, że szacunkiem należy darzyć każdego człowieka, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy posiadanych poglądów; że w każdym człowieku są olbrzymie połacie dobra, tylko należy je umiejętnie wydobyć z ukrycia i zainspirować do dzielenia się nim” – mówił kanclerz Kurii Diecezjalnej.

Istotnym punktem wydarzenia było otwarcie przez prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, po mszy w kościele uroczystej sesji Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tym samym, w słowach wprowadzenia rektor zwrócił uwagę na ważną rolę jaką bp Kazimierz Górny odegrał w powstaniu uczelni.

„Uniwersytet Rzeszowski nie zaistniałby, gdyby nie pomoc i determinacja bp Kazimierza Górnego. Wręczenie doktoratu honorowego, najwyższego wyróżnienia akademickiego, jest dowodem naszej najwyższej wdzięczności, szacunku i dowodem pamięci” – mówił rektor. Prof. Czopek.

Zwrócił On ponadto uwagę na fakt, że choć doktorat przyznaje Uniwersytet Rzeszowski, to samą ideę wyróżnienia bp. Górnego popierają pozostałe uczelnie Rzeszowa.

O dokonaniach bp. Górnego na rzecz powstania uniwersytetu mówił również prof. dr hab. Paweł Grata, który przedstawił sylwetkę nowego doktora honoris causa.

– „Ksiądz biskup stanął na czele Fundacji Rozwoju Ośrodka Akademickiego w Rzeszowie co wyraźnie zintensyfikowało działania na rzecz powołania uniwersytetu w mieście. Nie do przecenienia była rola rzeszowskiego ordynariusza, który spotykał się, przekonywał, mediował, zachęcał” – podkreślił prof. Grata.

Laudację wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Mówca oparł swoje przemówienie o siedem sentencji i zdań, na podstawie których opisywał działania i cechy charakteru bp Kazimierza. Pierwsze z nich to: „Ojczyzna – z niej się wyłaniam, w niej się zakorzeniam”, kolejne: „Omnia Tibi”, „Duc in altum”, „Nil est in homine bona mente melius”, „Non nobis Domine, non nobis, sed nomini Tuo da gloriam!”, „Frustra vivit, qui nemini prodest” oraz „Amor Dei usque contemptum sui”. Przy pierwszej sentencji, gdy mówił o ojczyźnie, prof. Ożóg nawiązał do Lubnia, rodzinnej miejscowości bp. Górnego.

– „Biskup Kazimierz to autentyczny góral, który myśli zdroworozsądkowo, ale także ma poczucie humoru i radość, bo trudno być ponurakiem w pięknej, górskiej scenerii” – mówił profesor.

Z kolei bp Kazimierz Górny w okolicznościowym wykładzie wiele miejsca poświęcił wdzięczności.

– „W obecnym świecie dominuje postawa braku wdzięczności, postawa roszczeniowa. Człowiek stawia siebie na pierwszym miejscu i nie umie albo nie chce dostrzec dobrodziejstw otrzymanych od Boga. Jest ich wiele, np. powołanie do życia, to, że jesteśmy ludźmi, osobami stworzonymi na obraz i podobieństwo Boże, powołani do wiary i udziału w życiu Trójcy Przenajświętszej” – mówił hierarcha.

Na zakończenie sesji głos zabrali m.in.: bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, Maria Kurowska, posłanka na Sejm RP, Mieczysław Janowski, były prezydent Rzeszowa, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej, i Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień. Odczytano również listy gratulacyjne, m.in. od Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, Ewy Leniart, wojewody podkarpackiej, i Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

Materiał wideo: Uniwersytet Rzeszowski

Biskup Górny jest siedemnastą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Rzeszowski tytułem doktora honoris causa. Wśród wyróżnionych dotychczas są m.in.: Jan Paweł II, Józef Szajna, abp Ignacy Tokarczuk i Wiesław Myśliwski.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. 29 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II – jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.|

Źródło: ekai.pl


Archiwum: Otwarcie Skweru Pamięci w Lubniu z udziałem bp. Kazimierza Górnego.


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane