Connect with us

Gmina Myślenice

Blisko tysiąc interwencji! Podsumowanie wakacji przez Straż Miejską

Opublikowano

w

straż miejska patrol
Blisko tysiąc interwencji! Podsumowanie wakacji przez Straż Miejską
Blisko tysiąc interwencji! Podsumowanie wakacji przez Straż Miejską

Wakacje 2020 dobiegły końca, i choć wielokrotnie podkreślamy rok jest inny niż poprzednie ze względu na panującą epidemię Covid-19, to jeśli chodzi o interwencje Straży Miejskiej na terenie Myślenic było ich niezmiennie dużo.

W trakcie patrolowania miejsc rekreacyjnych na Zarabiu, placów zabaw, rejonów szkół i przedszkoli oraz innych miejsc popularnych wśród młodzieży, turystów i wczasowiczów od czerwca do końca sierpnia strażnicy interweniowali bagatela 965 razy. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zwracali szczególną uwagę na wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, porządkowi i spokojowi publicznemu, spożywaniu alkoholu w miejscach zabronionych, wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego, czy też utrzymaniu czystości i porządku z naruszeniem ustawy o odpadach i prawa ochrony środowiska.

Strażnicy doraźnie kontrolowali też rejony osiedlowych i wiejskich punktów sprzedaży alkoholu oraz miejsc gromadzenia się młodzieży. Łącznie dokonano 27 interwencji w oparciu o przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Strażników miejskich można było również spotkać w patrolu rowerowym w parku miejskim w rejonie plaży trawiastej, czy na ścieżkach rowerowych. Funkcjonariusze pojawiali się tam, zwłaszcza w weekendy, aby zadbać o bezpieczeństwo plażowiczów oraz o ład i porządek popularnego wśród myśleniczan Zarabia.

Najczęściej, bo 759 razy funkcjonariusze byli zmuszeni reagować wobec kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Mundurowi byli również zmuszeni interweniować wobec osób, które swoim zachowaniem zakłócały porządek i spokój publiczny. 130 mandatów oraz 4 skierowane wnioski do sądu to efekt braku tolerancji wobec tych naruszeń prawa, które stanowiły najczęściej zgłaszaną uciążliwość naszych mieszkańców, godząc w ład oraz porządek publiczny.

Uwadze Straży Miejskiej nie mogły umknąć interwencje związane z utrzymaniem czystości i porządku w gminie, wynikające z ustawy o ochronie środowiska. W tym zakresie przeprowadzono 22 kontrole, nakładając grzywny na łączną kwotę 900 zł i kierując m.in. dwie sprawy do sądu. Podjęto także 17 interwencji wobec właścicieli psów nie zachowujących właściwych środków ostrożności przy ich trzymaniu, bądź wyprowadzających ich na tereny publiczne bez nadzoru. Czterech opiekunów psów zostało ukaranych mandatami karnymi.

Ponadto 15 mandatów karnych otrzymały osoby, które zostały przyłapane na wykroczeniach przeciwko urządzeniom użytku publicznego. Strażnicy miejscy w czasie wakacji prowadzili również zajęcia profilaktyczne w dyżurujących świetlicach oraz miejscach, gdzie odbywały się półkolonie letnie w ramach tzw. „Bezpiecznych wakacji”.

komendant Straży Miejskiej Myślenice

– Nadal nie będziemy ustawać w staraniach, aby skutecznie reagować na czyny szczególnie uciążliwe dla naszych mieszkańców oraz te, które mogą budzić strach w miejscu zamieszkania. Nasze działania będziemy również poddawać dalszej analizie, aby doskonalić naszą służbę szczególnie na rzecz tych, którym ślubowaliśmy służyć  – podsumowuje Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach.

informacje: UMIG Myślenice

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Edukacja

Kurier Myślenicki- odcinek 245

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 245
Kurier Myślenicki- odcinek 245
Kurier Myślenicki- odcinek 245

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego  w tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: kursu samoobrony dla kobiet realizowanego przez Grupę Odbezpieczeni we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej w Myślenicach oraz Shiro Sagi Dojo, konkursu EcoHero Małopolski z gminą Myślenice na podium, działalności krytego lodowiska na myślenickim Zarabiu, akcji „wymień odpady na choinki”. W Kurierze usłyszycie także o zdolnych dzieciach i młodzieży ze szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Myślenice. 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Opublikowano

w

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na swoje ostatnie w tym roku wydarzenie. Tym razem będzie to wykład Dyrektora muzeum dra Łukasza Malinowskiego. Na spotkaniu wraz z dzielnymi wikingami udamy się w szaloną podróż i odwiedzimy amerykańską Winlandię, Bizancjum, Indie, a nawet biblijny Raj. Spotkanie dla wszystkich miłośników historii odbędzie się 9 grudnia 2022 roku o godzinie 17:00 w sali wykładowej Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Słuchacze dowiedzą się, jaką wiedzę geograficzną mieli wikingowie i jakie były cele ich wypraw, które zmieniły historię Europy. Wykład będzie połączony z promocją dwóch powieści „Skald. Karmiciel kruków” i „Skald. Kowal słów”, które wchodzą w skład nowego i rozszerzonego wydania tetralogii o Ainarze Skaldzie. 

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Cykl o Skaldzie to seria czterech powieści awanturniczych nawiązujących do gatunku historycznego fantasy i osadzonych w świecie wikingów z połowy X wieku. 

„Skald. Karmiciel kruków” : „W Karmicielu kruków młody pieśniarz zaoferuje swoje umiejętności norweskiemu jarlowi, aby w wojennej zawierusze zdobyć dla siebie sławę i bogactwo. Wygnany z ojczyzny schroni się na Lodowej Wyspie, gdzie stoczy pojedynek na pieśni z upiornym draugiem, a podczas morskiej podróży spróbuje odeprzeć zaloty namiętnej córki Aegira. W końcu wyląduje w mieszczącym się na Wyspie Irów klasztorze, w którym ktoś okrutnie morduje mnichów. Przy okazji Skald będzie musiał stawić czoła tajemnicy z przyszłości i udowodnić, że jest ulubieńcem Boga Krzyku”

„Skald. Kowal słów”: „Po wydarzeniach opisanych w Karmicielu kruków, Ainar Skald staje się banitą na całej Północy. Schronienia szuka na Wschodzie, na krańcach znanego mu świata, ufając, że tam kłopoty go nie znajdą. Gdy na swojej drodze spotyka olbrzymiego Alego Czarnego Berserka, który stara się pozbyć swojego gniewu oraz szalonego Haukrhedina, który wierzy, iż w jego głowie mieszka człowiek i jastrząb, Ainar szybko przekonuje się, że jego problemy dopiero się zaczynają. Razem wyruszają w misją pełną przygód i niebezpieczeństw, w trakcie której poznają różne oblicza szaleństwa”.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane