fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Blisko tysiąc interwencji! Podsumowanie wakacji przez Straż Miejską

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Wakacje 2020 dobiegły końca, i choć wielokrotnie podkreślamy rok jest inny niż poprzednie ze względu na panującą epidemię Covid-19, to jeśli chodzi o interwencje Straży Miejskiej na terenie Myślenic było ich niezmiennie dużo.

W trakcie patrolowania miejsc rekreacyjnych na Zarabiu, placów zabaw, rejonów szkół i przedszkoli oraz innych miejsc popularnych wśród młodzieży, turystów i wczasowiczów od czerwca do końca sierpnia strażnicy interweniowali bagatela 965 razy. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zwracali szczególną uwagę na wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, porządkowi i spokojowi publicznemu, spożywaniu alkoholu w miejscach zabronionych, wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego, czy też utrzymaniu czystości i porządku z naruszeniem ustawy o odpadach i prawa ochrony środowiska.

Strażnicy doraźnie kontrolowali też rejony osiedlowych i wiejskich punktów sprzedaży alkoholu oraz miejsc gromadzenia się młodzieży. Łącznie dokonano 27 interwencji w oparciu o przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Strażników miejskich można było również spotkać w patrolu rowerowym w parku miejskim w rejonie plaży trawiastej, czy na ścieżkach rowerowych. Funkcjonariusze pojawiali się tam, zwłaszcza w weekendy, aby zadbać o bezpieczeństwo plażowiczów oraz o ład i porządek popularnego wśród myśleniczan Zarabia.

Najczęściej, bo 759 razy funkcjonariusze byli zmuszeni reagować wobec kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Mundurowi byli również zmuszeni interweniować wobec osób, które swoim zachowaniem zakłócały porządek i spokój publiczny. 130 mandatów oraz 4 skierowane wnioski do sądu to efekt braku tolerancji wobec tych naruszeń prawa, które stanowiły najczęściej zgłaszaną uciążliwość naszych mieszkańców, godząc w ład oraz porządek publiczny.

Uwadze Straży Miejskiej nie mogły umknąć interwencje związane z utrzymaniem czystości i porządku w gminie, wynikające z ustawy o ochronie środowiska. W tym zakresie przeprowadzono 22 kontrole, nakładając grzywny na łączną kwotę 900 zł i kierując m.in. dwie sprawy do sądu. Podjęto także 17 interwencji wobec właścicieli psów nie zachowujących właściwych środków ostrożności przy ich trzymaniu, bądź wyprowadzających ich na tereny publiczne bez nadzoru. Czterech opiekunów psów zostało ukaranych mandatami karnymi.

Ponadto 15 mandatów karnych otrzymały osoby, które zostały przyłapane na wykroczeniach przeciwko urządzeniom użytku publicznego. Strażnicy miejscy w czasie wakacji prowadzili również zajęcia profilaktyczne w dyżurujących świetlicach oraz miejscach, gdzie odbywały się półkolonie letnie w ramach tzw. „Bezpiecznych wakacji”.

komendant Straży Miejskiej Myślenice

– Nadal nie będziemy ustawać w staraniach, aby skutecznie reagować na czyny szczególnie uciążliwe dla naszych mieszkańców oraz te, które mogą budzić strach w miejscu zamieszkania. Nasze działania będziemy również poddawać dalszej analizie, aby doskonalić naszą służbę szczególnie na rzecz tych, którym ślubowaliśmy służyć  – podsumowuje Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach.

informacje: UMIG Myślenice

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane