Connect with us

Gmina Wiśniowa

Bogumił Pawlak: mimo stanu epidemii samorząd nie może wcisnąć hamulca

Opublikowano

w

Bogumił Pawlak
stw

Gminy w całej Polsce, borykają się z problemami dotyczącymi pandemii koronawirusa. Pomocy oczekują mieszkańcy, pomocy oczekują przedsiębiorcy, ale jak z tą pomocą radzą sobie samorządy? Czy koronawirus zmienił oblicze gminnej gospodarki? O sytuacji w gminie Wiśniowa opowiedział nam wójt Bogumił Pawlak.

Od czwartku, 16 kwietnia wszedł w życie obowiązek zasłaniania twarzy i ust, czy gmina Wiśniowa wspomoże w tym temacie swoich mieszkańców ? W jaki sposób? Ile gospodarstw domowych  liczy gmina?  Do kogo trafi pierwsza partia maseczek i w jakiej formie odbędzie się ich przekazanie ?

a). Zamówionych zostało 2000 szt. maseczek materiałowych wielokrotnego użytku. Pierwsza partia jest już dostarczona, następna będzie w przyszłym tygodniu. Maski są pakowane wraz z krótką informacją o zagrożeniu koronawirusem i sposobie użytkowania masek. Jako, że powszechnie zachęca się do pozostawania w domach – przewidujemy 1-2 maski na gospodarstwo domowe.

Poza tym w urzędzie gminy przy wejściach oraz na każdym piętrze zostały zamontowane podajniki z płynem do dezynfekcji dłoni, ponadto zakupiono maseczki oraz rękawiczki dla Mieszkańców, którzy muszą załatwiać niezbędne sprawy w urzędzie

b). Mamy ok. 2500 nadanych numerów domów w gminie, ale nie wszystkie domy są zamieszkałe.

c). Maseczki będą przekazywane systemem mieszanym, tzn. poprzez pracowników gminy, radnych, sołtysów i strażaków. Każda z osób przekazujących maseczki będzie miała swój obszar do zabezpieczenia.


Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie gminy Wiśniowa? Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu?

Część przedsiębiorców musiała zawiesić swoje działalności, jak np. fryzjerzy, kosmetyczki, fizjoterapeuci. Występują też przypadki przedsiębiorców, których działalność nie została odgórnie zamknięta, jednak zgłaszają spadek dochodów związany z zagrożeniem COVID-19.

Chcemy pomóc lokalnym przedsiębiorcom wynajmującym obiekty gminne poprzez znaczne obniżenie czynszu. Odpowiednie zarządzenie wójta jest w końcowej fazie opracowywania. Warto przypomnieć, że w ramach swoich kompetencji, wójt może również umarzać, odraczać lub rozkładać na raty należne opłaty.


W całym powiecie w temacie przeciwdziałaniu koronawirusowi rozwijają się inicjatywy oddolne/społeczne, czy również w pana gminie takowe są zauważalne ?

Gmina Wiśniowa nie po raz pierwszy pokazuje, że potrafi pięknie reagować na potrzeby. Tak samo jest i tym razem. Panie Radne z Wiśniowej i Węglówki przekazały personelowi DPS-u w Trzemeśni maseczki, Panie z KGW Wiśniowa uszyły i przekazały maski dla personelu Hospicjum Domowego z Wiśniowej, samorządowcy Gminy Wiśniowa oddali część swojego wynagrodzenia i zakupili 700 masek FFP2 dla personelu szpitala powiatowego w Myślenicach, strażacy z OSP Lipnik oferują swoją pomoc seniorom i osobom chorym w robieniu zakupów, seniorzy z Klubu „Senior+” również rozpoczynają szycie maseczek dla potrzebujących, jeden z radnych przekazał darowiznę na rzecz Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy razem” z Wiśniowej celem zakupu masek, a samo Stowarzyszenie „Bądźmy razem” organizuje zbiórkę na na zakup sprzętu medycznego i wsparcie dla potrzebujących w czasie epidemii. Inicjatyw jest sporo, zagrożenie dotyczy nas wszystkich, ale wiele osób chce pomagać.


Czy pomimo trwania pandemii nadal realizowane są inwestycje gminne ? Na jakim są etapie? Na jaką kwotę opiewają ? Kiedy można się spodziewać ich zakończenia.

Mimo stanu epidemii samorząd nie może wcisnąć hamulca. Istnieje jednak duże ryzyko, że pandemia odbije się niekorzystnie na stan finansów, a tym samym przełoży się na możliwości, jakie ma gmina. Jednak z drugiej strony Minister Andrzej Adamczyk zwracał uwagę, że w sytuacji, w jakiej znalazła się gospodarka, to właśnie samorządy mogą być tą siłą, która podtrzyma istnienie wielu firm. My jako Gmina Wiśniowa musimy zważyć ryzyko i odpowiedzialnie podejść do tematu inwestycji mając w pamięci z jednej strony już zaciągnięty kredyt na wielką inwestycję w postaci budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji, a z drugiej strony przyszłe inwestycje i środki z dofinansowania, które już mamy zabezpieczone.

Inwestycje, które są w fazie realizacji:

1. Budowa oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej w Wiśniowej i Poznachowicach Dolnych” – zadanie dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Budowa oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą techniczną w miejscowości Poznachowice Dolne” 16.900.200,00 PLN

Zamówienie należy wykonać w terminie do dnia 30 listopada 2020 roku.

 „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na odcinku Wiśniowa – Poznachowice Dolne” 7.736.467,53 PLN

Zamówienie należy wykonać w terminie do dnia 30 października 2020 roku.

Wartość przyznanego dofinansowania na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji: 10 114 667,18 zł.

2.   Budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Gminie Wiśniowa

zadanie współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 5 Ochrona środowiska, Działanie: 5.2 Rozwijanie systemu gospodarki odpadami, Poddziałanie: 5.2.2 Gospodarka odpadami

Zamówienie należy wykonać w terminie do dnia 31 maja 2020 roku.

W późniejszym terminie będą dokonane odbiory oraz stosowne zgłoszenia. Termin oddania PSZOK do użytkowania zależny od podłączenia do sieci energetycznej przez TAURON Dystrybucja.

 Wartość brutto 658 936,17 PLN (słownie złotych: sześćset pięćdziesiąt osiem tysięcy dziewięćset trzydzieści sześć złotych 17/100).

Wartość dotacji:  434 203,16 zł.

3. „Rozbudowa gminnej sieci wodociągowej w miejscowości Lipnik (od strony Zasani)”

Wartość umowy 18 500,00 złotych zł

Termin do 24 sierpnia 2020 roku.

Dokumentacja w trakcie projektowania. Inwestycja o charakterze strategicznym – ma na celu połączenie wodociągów Gminy Wiśniowa z Gminą Myślenice w celu zwiększenia możliwości zabezpieczenia mieszkańców Gminy Wiśniowa w wodę.

 4. „Rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Wiśniowa, Gmina Wiśniowa – Etap 1”.

Wartość umowy 28 991,10 zł

Termin do 15.12.2020 roku.

Dokumentacja projektowa w trakcie opracowania w celu zwiększenia możliwości zabezpieczenia mieszkańców Gminy Wiśniowa w wodę.

 5. „Wykonanie dokumentacji projektowej budowy lub rozbudowy oświetlenia ulicznego w miejscowościach Wiśniowa, Węglówka, Lipnik, Gmina Wiśniowa”.

Wartość: 20 664 zł brutto.

Zadanie realizowane w ramach funduszu sołeckiego na rok 2020 sołectwa Wiśniowa.

 6. „Dalsze prace wykończeniowe budynku OSP Wierzbanowa – Termomodernizacja”

Prace odebrane 1 kwietnia 2020 roku.

Wartość: 155 530,27 zł brutto.

Wszelkie bieżące informacje przekazujemy na stronie internetowej gminy Wiśniowa: , oraz profilu Facebookowym. Życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Dziękuję za tę krótką rozmowę.

Dziękuję również.

Fot. archiwum Myślenice iTV

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Wiśniowa

Węglówka. W ramach warsztatów filmowo-dziennikarskich powstanie film na 100-lecie Obserwatorium na Lubomirze

Opublikowano

w

Węglówka. W ramach warsztatów filmowo-dziennikarskich powstanie film na 100-lecie Obserwatorium na Lubomirze
stw

Kolejny raz  nasza telewizja gości w gminie Wiśniowa na warsztatach dziennikarsko-filmowych. Tym razem, tajniki  zawodu dziennikarza, operatora kamery i montażysty, poznają dzieci i młodzież z Węglówki. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny- w tym roku Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze obchodzi 100-lecie  swojego istnienia, dzięki przeprowadzonym przez naszą telewizję warsztatom, powstanie film poświęcony właśnie obserwatorium- niewątpliwie jednej z najcenniejszych perełek powiatu myślenickiego. 

Warsztaty podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną, a efekty pracy młodych mieszkańców Węglówki będzie można zobaczyć już we wrześniu podczas jubileuszowych uroczystości. 

Warsztaty są realizowane dzięki gminie Wiśniowa oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Wiśniowej.

Kontynuuj czytanie

Gmina Wiśniowa

Wiśniowa. Zespół Banda Burek pod Tatrami doskonalił swoje taneczno-wokalne umiejętności

Opublikowano

w

przez

Wiśniowa. Zespół Banda Burek pod Tatrami doskonalił swoje taneczno-wokalne umiejętności
stw
Zespół Banda Burek od  18 do 22 lipca przebywał w malowniczej górskiej miejscowości Murzasichle na obozie szkoleniowo integracyjnym. Głównym celem obozu  było doskonalenie techniki tanecznej i wokalnej. Codziennie odbywały się zajęcia z instruktorami: panią Barbarą Chęcińską i panem Mateuszem Frys oraz warsztaty tańców narodowych z panem Adrianem Kulikiem. Nie mogło zabraknąć tańców góralskich. Zajęcia prowadziła pani Zofia Kubiniec Stanuch, instruktor Zespołu Klimka Bachledy, wspomagana przez parę członków zespołu.
 
Wolny czas spędzaliśmy bardzo aktywnie. Turnieje piłki siatkowej, basen, spacery po miejscowości. Wybraliśmy się również na Wielki Kopieniec malowniczą trasą z Jaszczurówek, a zeszliśmy od strony Toporowej Cyrhli.
Przez cały pobyt pogoda była fantastyczna, humory dopisywały, a widoki cieszyły oczy od świtu do nocy. Udało się dopracować układy taneczne i odpocząć, ciesząc się wspólnym towarzystwem. Przywieźliśmy ze sobą cudowne wspomnienia, nabyliśmy nowych umiejętności, które mamy nadzieję spodobają się naszej publiczności podczas występu na Dożynkach Powiatowych, które już 28 sierpnia w Wiśniowej- mówią zarówno instruktorzy jak i członkowie zespołu Banda Burek. 
 

 
Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Wiśniowa w ramach realizacji gminnego programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w 2022r.
Autor: Barbara Chęcińska 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

Opublikowano

w

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa
stw

W niedzielę, 31 lipca hala widowiskowo-sportowa na myślenickim Zarabiu wypełniła się smakołykami kulinarnymi z całego powiatu myślenickiego. 19 Kół Gospodyń Wiejskich wzięło bowiem udział w eliminacjach powiatowych (etap I)  Bitwy Regionów- Pikniku z Produktem Polskim. 

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W tym roku konkurs przebiega  w trzech etapachZaplanowane zostały  eliminacje powiatowe, wojewódzkie i finał ogólnopolski. W trakcie wszystkich wydarzeń KGW prezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy oceniają je według kryteriów wskazanych w regulaminie- informuje organizator konkursu. 

Etap I –  wszystkie KGW, które prawidłowo prześlą zgłoszenie online, biorą udział w powiatowych piknikach z PRODUKTEM POLSKIM.

Etap II – 10 KGW, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w danym województwie, zostaną zaproszone do udziału w półfinałach wojewódzkich.

Etap III – 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego.

Prezentowane w Myślenicach  konkursowe dania były bardzo różnorodne, Panie przygotowały także stoiska, gdzie można było skosztować lokalnych przysmaków. Jury nie miało zatem łatwego zadania, aby wybrać te najbardziej w ich ocenie zasługujące na konkursowe podium smaki. 

I tak oto po spróbowaniu wszystkich konkursowych dań, zadecydowano o następującym przyznaniu miejsc: 

  • Miejsce I – Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Zasań” za danie „Zasański przysmak w chlebku z czarnuszką z czosnkiem niedźwiedzim”

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

 

  • Miejsce II- Koło Gospodyń Wiejskich za danie „Królik po Wiśniowsku z miętą „

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

 

  • Miejsce III- Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie za danie ” Dzionie”

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

 

Po podliczeniu punktów, na stronie organizatora zostanie zaktualizowany ranking województwa małopolskiego, gdzie będzie można sprawdzić czy zwycięskie KGW z terenu powiatu myślenickiego zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego Bitwy Regionów. Ranking dostępny tutaj: https://bitwaregionow.pl/ranking/ranking-wojewodztwo-malopolskie/

Bitwa Regionów. Zwyciężył zasański przysmak! Na podium stanął także królik z Wiśniowej i dzionie z Głogoczowa

 

 

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 


Fot.: KGW „Nasza Zasań”,  KGW Wiśniowa, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie,  iTV Myślenice 

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane