Connect with us

Bez kategorii

Czas najlepszych ofert dla bezrobotnych właśnie nadchodzi!!!

Opublikowano

w

DOMYSLNE
Czas najlepszych ofert dla bezrobotnych właśnie nadchodzi!!!
Czas najlepszych ofert dla bezrobotnych właśnie nadchodzi!!!

POWIAT MYŚLENICKI, MAŁOPOLSKA: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego szykuje nowe oferty aktywizacji zawodowej, które skierowane będą przede wszystkim do osób bezrobotnych,chcących zaistnieć na rynku pracy. O szczegółach opowiedział Stanisław Bisztyga- wiceprezes MARR S.A.

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Krakowie rozpoczyna realizację nowego projektu wsparcia dla przedsiębiorców. Możemy już dziś zdradzić szczegóły?

S.B-. Faktycznie, rozpoczynamy duży projekt; duży ze względu na jego wartość- bo to blisko 33 mln złotych, które zainwestujemy w rozwijanie i stymulowanie przedsiębiorczości, ale też duży, ze względu na znaczenie i zasięg. Chcemy tym razem naszą pomoc doradczą i finansową kierować do grupy osób o najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy- nieaktywnych zawodowo, długotrwale bezrobotnych czy niepełnosprawnych. To duże wyzwanie i duża odpowiedzialność. 

Ale dotychczasowe doświadczenie uczy, iż wiele projektów realizowanych na rzecz aktywacji osób bezrobotnych nie przyniosło długotrwałych efektów. 

S.B.- Eksperci rynku pracy wskazują nawet przyczyny takiego stanu- problem nie leży w braku atrakcyjnych ofert ale w barierach psychologicznych. Ktoś kto „przyzwyczaił” się do bycia nieaktywnym zawodowo niezależnie od warunków materialnych i swojego aktualnego statusu, po prostu nie chce pracować.  Dlatego nasz projekt jest ważny w przełamywaniu stagnacji i tych kluczowych barier. Projekt „Dobry czas na biznes” , będzie aktywizował długotrwale bezrobotnych w konkretny, ale też do tej pory mało wykorzystywany sposób. Jednym zdaniem można ująć to tak: dajemy Ci wszystko czego potrzebujesz aby stać się SZEFEM. Swoim szefem w swojej firmie. 

Skoro jestem osobą długotrwale bezrobotną lub niepełnosprawną, to mam przecież problem w byciu zwykłym pracownikiem a MARR chce od razu zrobić ze mnie szefa?

S.B.- No nie tak od razu! Najpierw trzeba dostać się do programu ale z tym nie będzie chyba problemu, gdyż w Krakowskim Obszarze Metropolitarnym, obejmującym powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki i miasto Kraków, planujemy przeprowadzić rekrutację w 5 cyklicznych naborach. Potem jest intensywna 36 miesięczna praca z uczestnikami projektu, czyli szkolenia i wsparcie doradcze z zakresu szkolenia z biznesu (przedsiębiorczość, znajomość otoczenia rynkowego, umiejętność zarządzania firmą, prawo, księgowość). To wszystko będzie bezpłatne dla zrekrutowanych uczestników projektu a finalnie przyznamy jeszcze dotacje 24,5 tys. złotych na pokrycie kosztów uruchomienia własnej działalności: zakupy inwestycyjne czy działania marketingowe. Co ważne, po uruchomieniu firmy, nasz „wychowanek” nie jest pozostawiony na pożarcie rynku- przez pierwszy rok działalności służymy mu pomocą z zakresu księgowości, prawa i zarządzania. I wierzę, że w tym właśnie jest klucz do sukcesu; trzeba stworzyć takie warunki aby osoba, która ma niską samoocenę a przez długie przebywanie na bezrobociu, uważa że jest też bezwartościowa- nie tylko odzyskała nadzieję ale wzięła sprawy w swoje ręce i zmierzyła się z wyzwaniem prowadzenia własnej firmy. Nasze zaangażowanie szkoleniowo-doradcze i konkretne kwoty dotacji, umożliwią dobry start. Pozwolą uwierzyć we własne siły i zrealizować marzenia o własnym biznesie. I mam nadzieję, ze zarówno dla osób niepełnosprawnych, bezrobotnych jak i długotrwale nieaktywnych zawodowo, będzie to jak nowe życie! Sami będą odpowiedzialni za swój sukces. 

To faktycznie nowatorskie podejście do pomocy osobom bezrobotnym. Pozostaje mi zatem zapytać kiedy pierwszy nabór i kto konkretnie może ubiegać się o objęcie projektem?

S.B.- Pierwszy nabór ruszy już we wrześniu; do tej pory musimy uporać się ze wszystkimi formalnościami a tych przy dużych projektach wciąż jest niestety sporo. Ale już dziś, zapraszamy osoby z najtrudniejszą sytuacją na rynku pracy- bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, w wieku powyżej 30 lat, należące przynajmniej do jednej z grup:

 • powyżej 50 roku życia
 • długotrwale bezrobotni
 • z niepełnosprawnościami
 • z niskimi kwalifikacjach
 • kobiety

To właśnie z nimi chcemy powalczyć o sukces na rynku pracy i tylko w takich kategoriach chcemy odbierać utworzone 700 nowych mikroprzesiębiorstw. Wszystkie szczegóły dotyczące projektu „Dobry czas na biznes”, już wkrótce będą dostępne na naszej stronie internetowej www.marr.pl i mediach społecznościowych.

 

 

Źródło: MARR S.A

 

 

Bez kategorii

Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.

Opublikowano

w

Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.
Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.
Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.

 7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości radzą, jak nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. 

Europejskie Centa Konsumenckie podsumowały ostatnie lata 2020 – 2022 w zakresie różnorakich oszustw. Pandemia w 2020 roku spowodowała znaczny wzrost liczby nadużyć zgłaszanych do ECC-Net. Jak dotąd liczba ta nie spadła do poziomu sprzed Covid-19. Ten podwyższony poziom oszustw można wstępnie uznać za „nową normę”.

 • W 2019 – 2926 zgłoszeń
 • W 2020 – 3607 zgłoszeń
 • W 2021- 3772 zgłoszenia
 • W 2022 – 3567 zgłoszeń

Zdecydowana większość oszustw zgłaszanych do ECK ma miejsce w Internecie (6814 skarg w latach 2020-2022). Duża część z nich spotyka konsumentów (czasami na dobrze znanych) platformach i portalach sprzedażowych (971 zgłoszeń).

Najczęstszą metodą płatności w sytuacjach oszustwa zgłaszanych do ECC-Net są przelewy bankowe (46% przypadków oszustw w porównaniu z 18% w ogólnej liczbie spraw). Płatności kartami kredytowymi i debetowymi są znacznie rzadziej wskazywane (30% w przypadkach oszustw w porównaniu z 60% w ogólnej liczbie spraw)/

Oszuści oferują swoim klientom płatność za pośrednictwem przelewu – ponieważ wówczas znacznie trudniej jest odzyskać pieniądze. W przypadku płatności kartą istnieje możliwość zwrócenia się do banku z prośbą o wszczęcie procedury obciążenia zwrotnego – wskazuje Koordynator ECK Karol Muż.

Najbardziej widocznym sektorem gospodarki, w którym pojawiają się raporty o oszustwach, są usługi finansowe. W tym obszarze odnotowuje się ponad trzykrotnie więcej zgłoszeń niż w kolejnym. Dane za lata 2020-2022: usługi finansowe (2786), zakup odzieży i obuwia (876), zakup samochodu (586), zakwaterowanie (451), portale towarzyskie (400), telefony i akcesoria (234).

Najpopularniejsze sposoby oszustów

Jednym z głównych celów internetowych oszustów jest wyłudzenie, zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji kradzież pieniędzy.

Jak wskazuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest również przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod właściciela konta, masowe rozsyłanie wiadomości z prośbą o przekazanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych. Pamiętajmy, że skutecznym sposobem uniknięcia kradzieży pieniędzy jest zweryfikowanie komu go wysyłamy np. dzwoniąc do tej osoby i upewniając się podczas bezpośredniej rozmowy.

Inne metody:

 • Obietnica zarobienia szybkich pieniędzy – wyłudzenie danych (pesel, numer dowodu osobistego).
 • Fałszywe sklepy internetowe – dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność e-sklepu tutaj: https://konsument.gov.pl/wiarygodnosc-e-sklepu/
 • Oszustwa phishingowe – oszust wysyła Ci wiadomość e-mail, która wydaje się pochodzić z legalnego źródła (np. banku, portalu społecznościowego), prosi o zalogowanie i przejmuje Twoje dane.
 • Atrakcyjna nagroda za grosze – oszust prosi Cię wpłacenie niewielkiej kwoty (mailem, sms-em) w zamian za wartościową nagrodę. Po wpłaceniu pieniędzy – przestaje się odzywać.
 • Maile ze złośliwym oprogramowanym – link w mailu, który instaluje wirusa na Twoim komputerze.
 • Uważaj na sprzedaż biletów online przez osoby prywatne oraz nowopoznane osoby na portalach randkowych, które próbują wyłudzić Twoje dane!

Nie daj się nabrać oszustowi!

Pamiętajmy aby w wirze internetowego szaleństwa, nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. UOKiK przypomina o tym m.in w kampanii ”Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w sieci.

Chroń swoje pieniądze

 • nie odpowiadaj na wiadomości e-mail z prośbą o podanie kodu PIN lub hasła,
 • nie wysyłaj pieniędzy do kogoś, kogo nie znasz lub komu nie ufasz,
 • inwestuj tylko u licencjonowanych dostawców usług finansowych,
 • obserwuj swój rachunek bankowy, w razie niezidentyfikowanych płatności – zablokuj kartę.
 • dokładnie sprawdzaj wiadomości jakie otrzymujesz w toku płatności mobilnych i czytaj na co wyrażasz zgodę, i jaki przelew potwierdzasz.

Chroń swój telefon

 • bądź podejrzliwy wobec niespodziewanych połączeń i wiadomości tekstowych,
 • nie odpisuj na niechciane wiadomości,
 • nie podawaj swojego numeru telefonu nieznajomym online,
 • nie korzystaj z nieznanej i niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

Chroń swój komputer

 • aktualizuj swoje oprogramowanie ochronne,
 • nie odpowiadaj w żaden sposób na niechciane e-maile,
 • w razie wątpliwości – usuń wiadomość!

Chroń swoją tożsamość

 •  nigdy nie podawaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz lub którym nie ufasz,
 •  zniszcz stare rachunki, nagrania lub przeterminowane karty – nie wyrzucaj ich do kosza!

Oszuści nieustannie korzystają z nowych metod, które stosują na masową skalę! Dostałeś podejrzanego maila lub smsa z prośbą o kliknięcie w link lub zalogowanie do znanego serwisu – upewnij się, czy pochodzi z wiarygodnego źródła!

Jeśli jednak mimo podjętych środków ostrożności stałeś się ofiarą cyberprzestępstwa – zgłoś takie zdarzenie do najbliższej jednostki Policji.

Nie każdy przedsiębiorca, który nie odpowiada na reklamację jest oszustem.

Pomoc uzyskasz:

W sytuacji sporu z firmą z innego kraju EU, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii – zgłoś się po poradę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa przy UOKiK.

    Link: https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/
    Link: https://konsument.gov.pl/pomoc-dla-konsumentow-w-polsce/

 


Źródło: KPP Myślenice

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą

Opublikowano

w

Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą
Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą
Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą

Wsparcie rozwoju kobiet mieszkających na obszarach wiejskich, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, podtrzymywanie lokalnej tożsamości i budowanie międzypokoleniowych relacji były tematami spotkania małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy  z  Kołem Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich  z Pcimia. 

O tym, że cos ważnego wydarzy się dla członków Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich z Pcimia, zapowiadali oni sami w mediach społecznościowych

Zbliża się bardzo pracowity tydzień. Z mnóstwem ważnych wydarzeń.  Przed Nami dużo pracy, już wkrótce nasza relacja z wydarzeń jakich jeszcze w historii Pcimia nie było- czytaliśmy na profilu Facebook KGW Pcim. 

I jak zapowiadali, tak się stało

30 stycznia gospodynie i gospodarze z Pcimia,  wraz z wójtem Piotrem Hajdukiem oraz Robertem Bylicą radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, zawitali do Pałacu Prezydenckiego, aby spotkać się, jeszcze w bożonarodzeniowej atmosferze z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą. 

Podczas spotkania,  Agata Kornhauser–Duda wyraziła wielką radość, że instytucja Kół Gospodyń Wiejskich w ostatnich latach tak mocno zyskała na znaczeniu. W  2021 roku, właśnie z jej inicjatywy został utworzony  konkurs, którego zadaniem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności  Kół Gospodyń Wiejskich w obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Prócz rozmów, była także okazja do kolędowania oraz przedstawienia przez KGWiGW Pcim, lokalnego niematerialnego dziedzictwa, promującego kulturę Kliszczaków, ale i także całą gminę Pcim. 

Spotkanie w pałacu było bardzo ciepłe. Pani Prezydentowa ujęła nas swoją otwartością i serdecznością. Pięknie wspólnie pokolędowaliśmy. To był naprawdę wyjątkowy czas. Miłe wspomnienia z Warszawy pozostaną z nami na długo- podsumował wizytę na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Pcim Piotr Hajduk

 

Gospodynie i Gospodarze z Pcimia- braku aktywności im nie można zarzucić

Wiele się dzieje, od kiedy nastąpiła reaktywacja KGW Pcim, a do koła prócz pań dołączyli również panowie. Nie tylko w sezonie kolędniczym, ale i przy różnych innych okazjach KGWiGW jest bardzo aktywne. W ubiegłym roku, członkowie koła zachwycili nawet mieszkańców  stolicy,  serwując w ramach konkursu „Polska od Kuchni” kiszkę na podpłomyku. Wtedy to, kiszka na podpłomyku ze skwarkami, w wykonaniu Jana Luberdy, stała się kulinarnym hitem zdobywając  II miejsce w ogólnopolskim rankingu konkursu „Polska od Kuchni” w kategorii kulinarnej.

To niejedyny sukces  motywujący koło do dalszej działalności.  Charyzmę KGWiGW Pcim z całą pewnością zobaczymy więc jeszcze niejeden raz…

 

Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą

 

 


Fot. Kancelaria Prezydenta RP/ Grzegorz Jakubowski 

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

VII Lubieński Orszak Trzech Króli- 6 stycznia 2023

Opublikowano

w

VII Lubieński Orszak Trzech Król
VII Lubieński Orszak Trzech Króli- 6 stycznia 2023
VII Lubieński Orszak Trzech Króli- 6 stycznia 2023

Można powiedzieć, że kilka lat temu, w Lubniu zrodziła się nowa, piękna tradycja związana z obchodami Święta Objawienia Pańskiego. Święto Trzech Króli dzięki organizowanemu Orszakowi, nabrało bowiem specjalnego wymiaru. W tym roku, to już siódmy raz, kiedy to ulice Lubnia przemierzają Orszaki Trzech Króli, aby finalnie pokłonić się dzieciątku Jezus i radośnie świętować jego  przyjście na świat.  

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane