POWIAT MYŚLENICKI, MAŁOPOLSKA: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego szykuje nowe oferty aktywizacji zawodowej, które skierowane będą przede wszystkim do osób bezrobotnych,chcących zaistnieć na rynku pracy. O szczegółach opowiedział Stanisław Bisztyga- wiceprezes MARR S.A.
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Krakowie rozpoczyna realizację nowego projektu wsparcia dla przedsiębiorców. Możemy już dziś zdradzić szczegóły?
S.B-. Faktycznie, rozpoczynamy duży projekt; duży ze względu na jego wartość- bo to blisko 33 mln złotych, które zainwestujemy w rozwijanie i stymulowanie przedsiębiorczości, ale też duży, ze względu na znaczenie i zasięg. Chcemy tym razem naszą pomoc doradczą i finansową kierować do grupy osób o najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy- nieaktywnych zawodowo, długotrwale bezrobotnych czy niepełnosprawnych. To duże wyzwanie i duża odpowiedzialność.
Ale dotychczasowe doświadczenie uczy, iż wiele projektów realizowanych na rzecz aktywacji osób bezrobotnych nie przyniosło długotrwałych efektów.
S.B.- Eksperci rynku pracy wskazują nawet przyczyny takiego stanu- problem nie leży w braku atrakcyjnych ofert ale w barierach psychologicznych. Ktoś kto „przyzwyczaił” się do bycia nieaktywnym zawodowo niezależnie od warunków materialnych i swojego aktualnego statusu, po prostu nie chce pracować. Dlatego nasz projekt jest ważny w przełamywaniu stagnacji i tych kluczowych barier. Projekt „Dobry czas na biznes” , będzie aktywizował długotrwale bezrobotnych w konkretny, ale też do tej pory mało wykorzystywany sposób. Jednym zdaniem można ująć to tak: dajemy Ci wszystko czego potrzebujesz aby stać się SZEFEM. Swoim szefem w swojej firmie.
Skoro jestem osobą długotrwale bezrobotną lub niepełnosprawną, to mam przecież problem w byciu zwykłym pracownikiem a MARR chce od razu zrobić ze mnie szefa?
S.B.- No nie tak od razu! Najpierw trzeba dostać się do programu ale z tym nie będzie chyba problemu, gdyż w Krakowskim Obszarze Metropolitarnym, obejmującym powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki i miasto Kraków, planujemy przeprowadzić rekrutację w 5 cyklicznych naborach. Potem jest intensywna 36 miesięczna praca z uczestnikami projektu, czyli szkolenia i wsparcie doradcze z zakresu szkolenia z biznesu (przedsiębiorczość, znajomość otoczenia rynkowego, umiejętność zarządzania firmą, prawo, księgowość). To wszystko będzie bezpłatne dla zrekrutowanych uczestników projektu a finalnie przyznamy jeszcze dotacje 24,5 tys. złotych na pokrycie kosztów uruchomienia własnej działalności: zakupy inwestycyjne czy działania marketingowe. Co ważne, po uruchomieniu firmy, nasz „wychowanek” nie jest pozostawiony na pożarcie rynku- przez pierwszy rok działalności służymy mu pomocą z zakresu księgowości, prawa i zarządzania. I wierzę, że w tym właśnie jest klucz do sukcesu; trzeba stworzyć takie warunki aby osoba, która ma niską samoocenę a przez długie przebywanie na bezrobociu, uważa że jest też bezwartościowa- nie tylko odzyskała nadzieję ale wzięła sprawy w swoje ręce i zmierzyła się z wyzwaniem prowadzenia własnej firmy. Nasze zaangażowanie szkoleniowo-doradcze i konkretne kwoty dotacji, umożliwią dobry start. Pozwolą uwierzyć we własne siły i zrealizować marzenia o własnym biznesie. I mam nadzieję, ze zarówno dla osób niepełnosprawnych, bezrobotnych jak i długotrwale nieaktywnych zawodowo, będzie to jak nowe życie! Sami będą odpowiedzialni za swój sukces.
To faktycznie nowatorskie podejście do pomocy osobom bezrobotnym. Pozostaje mi zatem zapytać kiedy pierwszy nabór i kto konkretnie może ubiegać się o objęcie projektem?
S.B.- Pierwszy nabór ruszy już we wrześniu; do tej pory musimy uporać się ze wszystkimi formalnościami a tych przy dużych projektach wciąż jest niestety sporo. Ale już dziś, zapraszamy osoby z najtrudniejszą sytuacją na rynku pracy- bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, w wieku powyżej 30 lat, należące przynajmniej do jednej z grup:
- powyżej 50 roku życia
- długotrwale bezrobotni
- z niepełnosprawnościami
- z niskimi kwalifikacjach
- kobiety
To właśnie z nimi chcemy powalczyć o sukces na rynku pracy i tylko w takich kategoriach chcemy odbierać utworzone 700 nowych mikroprzesiębiorstw. Wszystkie szczegóły dotyczące projektu „Dobry czas na biznes”, już wkrótce będą dostępne na naszej stronie internetowej www.marr.pl i mediach społecznościowych.
Źródło: MARR S.A