Connect with us

Artykuł Społeczny

Dobczyce. Nie działa już Punkt Szczepień Powszechnych przy ulicy Podgórskiej

Opublikowano

w

Dobczyce. Nie działa już Punkt Szczepień Powszechnych przy ulicy Podgórskiej
Nie działa już Punkt Szczepień Powszechnych p. COVID-19 w budynku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Dobczycach przy ul. Podgórskiej 2.

Punkt Szczepień powstał w maju 2021 r. przy wsparciu organizacyjno-technicznym Gminy Dobczyce. Był obsługiwany przez podmiot leczniczy Specjalmed Sp. z o.o. ul Zarabie 35 c, 32-410 Dobczyce. W czasie działania tego punktu tj. od 04 maja do 15 listopada 2021 r. zaszczepiono 12 168 osób.

Do końca lipca była duża frekwencja szczepiących się osób, średnio 100-300 dziennie. Od kilku tygodni liczba szczepiących stawała się coraz niższa, średnio po kilkanaście osób dziennie, dlatego z powodu niskiej frekwencji, zakończono w nim działalność.
Aktualnie osoby chętne do zaszczepienia dalej będą obsługiwane przez ten sam podmiot leczniczy tj. Specjalmed w jej placówce mającej siedzibę w Dobczycach, ul. Zarabie 35c lub drugi podmiot leczniczy Dob-Med w Ośrodku Zdrowia w Dobczycach, Rynek 16– informuje w mediach społecznościowych gmina Dobczyce
 
 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Pobiegnij w Narodowym Biegu Stulecia w Myślenicach – ruszyły zapisy

Opublikowano

w

Pobiegnij w Narodowym Biegu Stulecia w Myślenicach – ruszyły zapisy

11 listopada o 11:11 odbędzie się Narodowy Bieg Stulecia w Myślenicach, to kolejna edycja biegu niepodległości w naszym mieście, a tym razem odbędzie się na zmienionej trasie na 6.800 metrów z okazji 680-lecia Myślenic. Start i meta obok Pomnika Niepodległości na Rynku.

Regulamin biegu: Narodowy Bieg Stulecia odzyskania niepodległości „od Bałtyku do Tatr” Myślenice 2022 – Regulamin zawodów (protimer.pl)

Pobiegnij w Narodowym Biegu Stulecia w Myślenicach – ruszyły zapisy

Zapisy dla 100 uczestników: www.biegstulecia.myslenice.pl

 

Pobiegnij w Narodowym Biegu Stulecia w Myślenicach – ruszyły zapisy

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”

Opublikowano

w

Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”

2 października 2022 roku strażacy – ratownicy rywalizowali w XIII Powiatowych Manewrach w Ratownictwie Medycznym jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu myślenickiego zorganizowanych na terenie miejscowości Trzebunia. W manewrach udział wzięło 13 drużyn:

 1. OSP GPR Myślenice
 2. OSP Polanka
 3. OSP Tokarnia
 4. OSP Myślenice Śródmieście
 5. OSP Biertowice
 6. OSP Głogoczów
 7. OSP Tenczyn
 8. OSP Kornatka
 9. OSP Lubień
 10. OSP Jawornik
 11. OSP Pcim
 12. OSP Glichów
 13. OSP Myślenice Dolne Przedmieście

Czteroosobowe drużyny zmierzyły się z 4 zadaniami z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zadania obejmowały sytuacje z którymi podczas swojej służby mogą się zmierzyć ratownicy.

Pierwsze zadanie to wypadek pojazdu quad, wyniku którego poszkodowany został kierowca. Drugie zadanie obejmowało udzielenie pomocy rannemu traktorzyści, który został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Kolejne zadanie dotyczyło pomocy pilarzowi, który złamał nogę podczas prac w lesie. Ostatnie założenie miało miejsce podczas grzybobrania i tutaj zawodniczy mieli do czynienia z NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) u mężczyzny spacerującego w terenie leśnym.

Wszystkie działania prowadzone w czasie manewrów sprowadzały się do utrzymania funkcji życiowych, wykonaniu prawidłowej diagnostyki i zaopatrzeniu ran oraz przekazania poszkodowanego personelowi medycznemu.

Manewry miały na celu doskonalenie umiejętności w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez strażaków.

Najlepiej z wszystkimi opisanymi wyżej założeniami poradziła sobie jednostka OSP Polanka, która uzyskała najlepszy wynik punktowy.

Najlepsze drużyny:

1. OSP Polanka

2. OSP GPR Myślenice

3. OSP Pcim

Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”  Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”

Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”

 

W dniu 1 października 2022 roku reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach w składzie, st. kpt. Marek ŁABĘDŹ, mł. kpt. Szymon JOPEK
asp. Mariusz PUSTUŁA oraz mł. asp. Konrad KUCAŁA wzięła udział z sukcesami
w IV Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”.

Zawody polegały na biegu dwuosobowych drużyn z Placu Defilad na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki w pełnym umundurowaniu, z maską oraz aparatem ochrony dróg oddechowych. Zawodnicy mieli do pokonania około 800 schodów z metą na wysokości 114 metrów na poziomie tarasu widokowego PKIN. Strażacy z tut. komendy rywalizowali wspólnie z innymi zawodnikami zajmując odpowiednio:

1. miejsce kategorii open i PSP – asp. Mariusz PUSTUŁA, mł. asp. Konrad KUCAŁA

3. miejsce w kategorii >70 – st. kpt. Marek ŁABĘDŹ, mł. kpt. Szymon JOPEK

W zawodach wzięły udział reprezentacje komend i szkół pożarniczych z całej Polski łącznie ok. 143 drużyn.

        Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022” Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022” 

Strażacy w akcji. Manewry w Ratownictwie Medycznym oraz Mistrzostwach Polski w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”

informacje: st. kpt. Marek Łabędź Oficer prasowy KP PSP w Myślenicach

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

Opublikowano

w

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przedstawił założenia systemu dystrybucji jodku potasu w Małopolsce i zaznaczył, że choć w opinii ekspertów zagrożenie radiacyjne oceniane jest jako niewielkie i nie ma powodów do paniki, to samorządy muszą być przygotowane na taką ewentualność. Tabletki z jodkiem potasu trafiły również do Gminy Myślenice, poniżej publikujemy punkty dystrybucji zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

– Małopolska jest przygotowana do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo. Schemat dystrybucji jodku potasu został w Małopolsce opracowany i jest wdrażamy zgodnie z  dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze względu na skalę działań, konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich poziomów administracji, w tym szerokie zaangażowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów jako szefów zarządzania kryzysowego na swoim terenie. Jesteśmy w stałym kontakcie, odbywają się kolejne wideokonferencje poświęcone temu tematowi. Całość działań jest koordynowana z poziomu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Gminne Punkty Wydawania Tabletek ze stabilnym jodem
Tabletki z jodkiem potasu w razie konieczności będą rozdzielone ilościowo na poszczególne miejsca w całej Gminie Myślenice. Na terenie miasta Myślenice jest to pięć punktów – OSP Myślenice Śródmieście, Szkoła Podstawowa nr 3 w Myślenicach, OSP Myślenice Dolne Przedmieście, OSP Myślenice Zarabie oraz OSP Myślenice Górne Przedmieście. Na terenach wiejskich w razie konieczności tabletki z jodkiem potasu będzie można pobrać w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych.

Tabletek starczy dla każdego, kto będzie ich potrzebował
 Niezależnie od wskazanej liczby tabletek zabezpieczane są rezerwy. Wystąpiliśmy do RARS o dodatkowe 500 tysięcy sztuk. Przypominam, że tabletki będą dystrybuowane bezpośrednio do mieszkańców tylko w razie realnego zagrożenia. Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował i zgłosi się do danego punktu na terenie swojej gminy – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jesteśmy w gotowości, ale obecnie nie ma zagrożenia
Przypominamy, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. Obecnie nie ma powodów, aby rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Służby są w gotowości do natychmiastowego uruchomienia tego procesu. Na tę chwilę nie ma zagrożenia, obywatele mogą się czuć bezpiecznie. Sytuacja radiacyjna jest cały czas monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki i Centrale Laboratorium Ochrony Radiologicznej.

– W przypadku wystąpienia mało prawdopodobnego, zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią wszystkich mieszkańców wszystkimi dostępnymi kanałami, czyli m.in. za pomocą alertu RCB. Wówczas rozpocznie się dystrybucja bezpośrednio do obywateli. Dystrybucja ta będzie maksymalnie uproszczona. Jeśli pojawi się rzeczywiste zagrożenie, jest oczywiste, że będzie się liczył czas. Osoby zgłaszające się do Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach nie będą musiały legitymować się dowodem osobistym czy innym dokumentem. Każdy otrzyma taką liczbę tabletek, jak wskaże – dla siebie i dla swoich bliskich, z zaznaczeniem, ze dawkowanie musi się odbywać zgodnie z zaleceniami, inaczej może komuś zaszkodzić – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Tutaj też można zapoznać się z systemem monitorowania sytuacji radiacyjnej i bieżącymi działaniami podejmowanymi przez PAA:
https://www.gov.pl/web/paa/nowa-mapa-radiacyjna-polski-panstwowej-agencji-atomistyki

Znaczenie profilaktyki jodowej
– Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować. Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie – mówi dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

MYŚLENICE:

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

WAŻNE! System dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego!

informacje: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz UMIG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

październik 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« wrz   lis »

youtube

Najczęściej czytane