Connect with us

Policja Informuje

Drogina/Osieczany. Policja publikuje informacje na temat ubiegłotygodniowego pościgu

Opublikowano

w

Drogina/Osieczany. Policja publikuje informacje na temat ubiegłotygodniowego pościgu

Policja zatrzymała mężczyznę, który uciekał przed policyjnym pościgiem, podczas którego zderzył się z radiowozem, dachował, a następnie uciekał pieszo. Jeszcze tego samego dnia 26-latek trafił w ręce funkcjonariuszy.

W czwartek (20.10.22r .) około 16:30 policjanci z polecenia dyżurnego pojechali do Osieczan, gdzie według zgłoszenia poszkodowanej kobiety, znany jej mężczyzna zabrał jej telefon komórkowy.

Na miejscu policjanci zastali 27-latkę. Według jej relacji, w Osieczanach kierujący czarnym mercedesem 26-latek wielokrotnie próbował zajeżdżać drogę i spychać samochód, który prowadziła,  powodując zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Gdy wreszcie udało mu się zatrzymać 27-latkę, podszedł do jej samochodu,  zabrał jej telefon, a następnie odjechał.

Jak ustalili policjanci, wcześniej mężczyzna pojawił się w jednej ze szkół podstawowych w powiecie myślenickim, gdzie chciał odebrać nieswoje dziecko. Mężczyzna wszczął awanturę i naruszył nietykalność cielesną nauczycielki, która wyraziła temu stanowczy sprzeciw. Warto podkreślić, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym.

W trakcie rozmowy z kobietą dzielnicowi zauważyli pojazd, którym miał poruszać się sprawca. Od razu wsiedli do radiowozu, włączyli sygnały i ruszyli w pościg. Jednocześnie w pobliżu znajdowały się inne patrole, w tym policjanci z krakowskiego oddziału prewencji które również zaangażowano w działania pościgowe.  Podejrzany 26-latek mknął samochodem przez Osieczany w kierunku Drogini, ścigany przez funkcjonariuszy. Na wieść o pościgu na wsparcie ruszył patrol ruchu drogowego, który jechał od strony Trzemeśni. Policjanci zauważyli poszukiwany samochód, gdy ten wyprzedzając kolumnę pojazdów, pędził lewym pasem na czołowe zderzenie z radiowozem. Aby do tego nie dopuścić, policjant odbił w lewo, a mercedes uderzył radiowóz w prawy tylny narożnik radiowozu, wypadł z drogi i dachował. Mimo tego 26-latek wydostał się z pojazdu i uciekł pieszo. Policjanci ruszyli w pościg. W samochodzie uciekiniera znajdowało się około 80 gramów suszu konopi indyjskich. W policyjnej obławie udział brało ponad 60 funkcjonariuszy z Myślenic i Krakowa oraz pies tropiący. Najpierw odnaleziony został telefon poszkodowanej, zaś poszukiwania mężczyzny zakończyły się około 22:20, kiedy policjanci zauważyli go jak wychodził z zarośli w rejonie cmentarza w Borzęcie. Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu.

Usłyszał już zarzuty posiadania środków odurzających, niezatrzymania się do kontroli policyjnej oraz naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego celem zmuszania do określonego zachowania. Grozi mu za to do 5 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie pod nadzorem prokuratury prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach.

 

Informacje w całości pochodzą z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach 

Policja Informuje

Policjanci odzyskali 3 samochody skradzione za granicą

Opublikowano

w

przez

Policjanci odzyskali 3 samochody skradzione za granicą

Policjanci z Dobczyc i Myślenic odzyskali trzy samochody skradzione w Niemczech o łącznej wartości około 540 tysięcy złotych. Za kratki trafiło trzech obywateli Mołdawii, którzy usłyszeli zarzuty pomagania w ukryciu samochodów pochodzących z kradzieży. Decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące

 

W środę (23.11.br.) wieczorem, patrol interwencyjny z komisariatu w Dobczycach sprawdził zaparkowany przy stacji benzynowej w tej miejscowości samochód. Okazało się, że audi na niemieckich tablicach rejestracyjnych figurowało jako utracone w międzynarodowej bazie danych. Po rozmowie ze świadkami okazało się, że samochodem przyjechali jacyś obcokrajowcy, którzy na widok radiowozu oddalili się z terenu stacji paliw. Policjanci ustalili również, że zaparkowane audi to nie jedyny pojazd, którym przyjechali. Obcokrajowcy korzystali jeszcze z 2 samochodów marki Audi, którymi odjechali.

 

Po sprawdzeniu zapisu z kamer policjanci wiedzieli już czego szukać. Pozostałe dwa pojazdy zostały zlokalizowane i zatrzymane na terenie Dobczyc w ciągu kilku godzin. Dzięki współpracy międzynarodowej ustalono, że one również zostały skradzione.

W wyniku prowadzonych działań  policjanci zatrzymali trzech obywateli Mołdawii (20, 21 i 24 lata), którzy, jak ustalili funkcjonariusze, wspólnie z innymi nieustalonymi osobami przyjęli i pomagali w ukryciu pochodzące z kradzieży trzy samochody marki audi o łącznej wartości około 540 tys. złotych na szkodę niemieckiej firmy.

Decyzją sądu na wniosek prokuratora zostali aresztowani na trzy miesiące. Odzyskane przez funkcjonariuszy pojazdy zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do prawowitych właścicieli. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są  kolejne zatrzymania.

 

Tekst i foto: mł.asp. Dawid Wietrzyk- 0ficer prasowy KPP Myślenice 

Kontynuuj czytanie

Policja Informuje

Wysoki mandat za „drifty” na Zarabiu

Opublikowano

w

przez

Wysoki mandat za „drifty” na Zarabiu

Wysoki mandat za ,,drifty” na Zarabiu

Policjanci z myślenickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 19 – letniego kierującego BMW, który swoją jazdą stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Za „driftowanie” na parkingu i jazdę niesprawnym technicznie samochodem zapłaci 5 tys. złotych.

25 listopada br. po godzinie 20, dyżurny myślenickiej komendy otrzymał telefonicznie zgłoszenie od zaniepokojonego mieszańca Myślenic o ,,driftującym” na parkingu BMW. Jedno spojrzenie na miejski monitoring wystarczyło by potwierdzić prawdziwość zgłoszenia. Na miejsce skierowany został patrol ruchu drogowego.

Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli, podczas której ujawniono, że samochód jest niesprawny technicznie. Mundurowi znaleźli aż osiem usterek. Były to min. niesprawne kierunkowskazy, niesprawne światła pozycyjne oraz wycieki płynów eksploatacyjnych. Dodatkowo, w swoim samochodzie 19-latek z Dobczyc przewoził trzech pasażerów.

Na kierującego za niezachowanie należytej ostrożności, zagrożenie bezpieczeństwa innych osób oraz poruszanie się pojazdem niesprawnym technicznie policjanci  nałożyli mandat w wysokości 5000 zł oraz 4 punkty karne. Młody kierowca przyznał się do winy i przyjął mandat.

Oprócz zagrożenia, jakie tacy kierowcy stwarzają dla siebie oraz innych użytkowników ruchu drogowego, takie zachowanie powoduje zakłócenie spokoju dla okolicznych mieszkańców.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz informujemy, że wobec tak nieodpowiedzialnych kierowców stosowana będzie zasada ,,zero tolerancji”.

____

Tekst: Oficer Prasowy KPP Myślenice 

Informacje i foto: Policja Myślenice- KPP Myślenice 

Kontynuuj czytanie

Policja Informuje

Trudne warunki na drogach. Policjanci apelują do kierowców i pieszych o ostrożność

Opublikowano

w

przez

Trudne warunki na drogach. Policjanci apelują do kierowców i pieszych o ostrożność

Jesienna aura ustąpiła dzisiaj zimowej. W Małopolsce pada deszcz ze śniegiem i śnieg, co sprawia, że warunki drogowe są trudne. W związku tym policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Zimowa aura nie jest sprzymierzeńcem kierowców – opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Zatem, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, wsiadając za kierownicę samochodu należy pamiętać o:

 • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych lepiej wyjechać wcześniej,
 • odpowiednim przygotowaniu pojazdu i zapewnieniu kierowcy dobrego pola widzenia,
 • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
 • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
 • zmniejszeniu prędkości,
 • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
 • unikaniu ostrego hamowania,
 • podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej je sygnalizując,
 • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

To właśnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem, niejednokrotnie bez elementu odblaskowego i w ciemnej odzieży – dla kierowcy są oni niemal niewidoczni.

Dlatego policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze:

 • by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć i upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię;
 • nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym także na przejście dla pieszych;
 • dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

 

Policjanci apelują, by w trudnych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.


Informacje: Małopolska Policja 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane