fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Dzień bez śmiecenia – obchodzimy cały rok!

Opublikowano

w

śmieci3

Dzień bez Śmiecenia przypada na 11 maja to idea, która powstała kilkanaście lat temu i w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.

Każdego dnia wytwarzamy tony śmieci – w domu, w pracy, w szkole, na urlopie. Jemy i pijemy – dlatego też pojawiają się puste butelki, słoiki, opakowania, reklamówki oraz kartonowe pudełka, które często lądują tam gdzie nie powinny.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminach, odpady komunalne są zbierane w sposób selektywny i należy gromadzić je do odpowiednich kubłów i worków.

Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny do pojemnika szarego wrzucamy również zużyte materiały higieniczne, czyli m.in. ręczniki papierowe, maseczki czy rękawiczki lateksowe.

Chronić środowisko można na wiele sposobów, ale najlepiej należy zacząć od siebie. Na zakupy starajmy się zabierać własne torby czy siatki. Kupujmy produkty, które są w opakowaniach i podlegają całkowitemu recyklingowi. Jadąc samochodem nie wyrzucajmy śmieci przez okno. Idąc do lasu czy na spacer do parku nie zostawiajmy po sobie bałaganu i śmietniska. Bezdyskusyjne jest to, że wytwarzanie śmieci jest nieuniknione. Jednak starajmy się je wyrzucać do odpowiednio do tego przygotowanych kubłów, pojemników i koszy lub po prostu zabierajmy je ze sobą do późniejszej prawidłowej utylizacji. Ważnym elementem jest segregacja śmieci. Tymi najprostszymi czynnościami możemy zapanować nad ciągle rosnącą górą odpadów i tym samym zwiększyć szanse czystszego środowiska dla tych, którym przyjdzie w przyszłości zamieszkać naszą planetę.

Wraz nadejściem wiosny prowadzone są różnego rodzaju akcje i kampanie. W tym roku z uwagi na pandemię są to działania bardzo okrojone. Wielu z Was, tak jak ja, biega, spaceruje i jeździ rowerem po obrzeżach miasta Myślenice. Niestety poza pięknymi widokami w wielu miejscach zalegają spore ilości śmieci. Chciałbym, abyśmy wspólnie posprzątali te miejsca, zanim wszystko zazieleni się na nowo. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do akcji wiosennego sprzątania miasta. Zróbmy to razem – nawoływał rok temu Paweł Sala, inicjator akcji „Wiosna w moim mieście”.

Największą potrzebą tego święta jest uświadamianie ludzi o prawidłowym segregowaniu odpadów. Dlatego ta ubiegłoroczna inicjatywa wielu instytucji i osób jest wciąż żywa i przypomina nam, że „Dzień bez zaśmiecania” powinien być obchodzony cały rok. Wiele akcji promujących uświadamianie naszych mieszkańców przeniosło się do sieci. Nie drukujmy ulotek oraz plakatów jak to było w zwyczaju, ale wysyłajmy kartki i informacje w formie elektronicznej do znajomych. Nie śmiecąc chronisz środowisko i szanujesz naszą wspólną przestrzeń życiową. Jest wśród nas wiele odpowiedzialnych i oddanych miastu osób, które są gotowe w swoim wolnym czasie walczyć o to, żeby nam wszystkim żyło się lepiej. Wkładają w to ogrom pracy by zmienić na lepsze wizerunek tego miasta i okolicy, za co im dziękujemy bo są dla innych dobrym przykładem. – przekonuje Tomasz Burkat Komendant Straży Miejskiej

Załączone zdjęcia autor: Pan Wojciech Lijewski

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Lipiec 2021
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Cze   Sie »

youtube

Najczęściej czytane