Fundacja Owocna , której założycielkami są Barbara Bylica i Małgorzata Miszczak, działa na terenie ziemi myślenickiej od kwietnia 2021 roku. Wśród statutowych założeń wiele ambitnych celów, które realizowane są konsekwentnie w kolejnych proponowanych wydarzeniach. I tak 6 listopada w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się #DzieńProduktuPolskiego czyli wydarzenie promujące to co polskie, lokalne i dobre, który jest częścią większego projektu pod nazwą #RozkwitnijPolsko.
– Warto zatem podkreślić, jakie cele realizuje Owocna tym projektem?

Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i lokalnej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, lokalnej, kulturowej.

Popularyzację wiedzy o gospodarce, czynnikach warunkujących ekonomiczny rozwój regionu i rozwój przedsiębiorczości.

Budowanie społeczeństwa obywatelskiego, pobudzanie aktywności społecznej i obywatelskiej, zwiększanie zaangażowania, współpracy i partycypacja obywateli w życiu społecznym.

Rozwój współpracy i integracja środowiska lokalnego: organizacji pozarządowych, instytucji, biznesu i obywateli.
– Skąd pomysł na Dzień Produktu Polskiego?
–
Pomysł zrodził się w mojej głowie mówi – Dominiki Hudaszek – nauczycielki języka angielskiego w ZPO Bysina,
podobne wydarzenie przygotowałam w swej szkole kilka lat temu, by m.in. dać dzieciom poczucie sprawstwa,
wiedzę oraz praktyczne narzędzia do dokonywania dobrych konsumenckich wyborów. Wiedziałam bowiem, że dbałość o polską gospodarkę, patriotyzm ekonomiczny to właściwa ścieżka rozwoju naszego kraju. Pomysłem podzieliłam się z paniami z fundacji jeszcze w ramach spotkań Klubu Kobiet 100/100, które współtworzymy wraz z paniami z Owocnej. Pomysł od razu zaskarbił sobie ich serca, Małgorzata Miszczak dodała do tego swoją wizję by promować przy okazji potencjał lokalny i zadziało się: projekt #RozkwitnijPolsko realizujemy wspólnie od blisko dwóch lat ale realnych kształtów czyli spotkania na żywo nabrał w minioną sobotę.
– Jaka idea przyświeca temu wydarzeniu i komu było dedykowane?
Promocji szeroko pojętego produktu polskiego i w jego ramach również tego lokalnego, rozumianego szerzej jako produkt, usługa, dobro w tym m.in. kulturowe, regionalne, walory krajobrazowe, turystyczne, kulinarne etc. Zadedykowałyśmy to wydarzenie mieszkańcom ziemi myślenickiej, dzieciom, młodzieży i dorosłym, w szczególności zaś nauczycielom i dyrektorom Szkół Podstawowych i Przedszkoli gminy Myślenice, którzy zostali zaproszeni do zorganizowania podobnego dnia w swych placówkach oświatowych w listopadzie 2021. Tym samym otrzymali od Fundacji Owocnej zaproszenie do Gminnego Konkursu na Dzień Produktu Polskiego. Z którego przygotowane i przesłane do fundacji prezentacje, zostaną ocenione w kategorii „Najciekawszy Dzień Produktu Polskiego” i nagrodzone w połowie grudnia br. To początek projektu do tworzenia którego zwłaszcza pedagogów nam potrzeba. Bo kto lepiej niż oni zaszczepić może wśród młodych Polaków „modę na to co polskie” – wyjaśnia Małgorzata Miszczak.
– Jak zatem zorganizowany został ten dzień?
Sobotnie wczesne popołudnie 6 listopada zaczęło się śpiewem, wzruszeniem, z inspiracją…
Wszystko po to, by promować to, co polskie, lokalne i dobre. Dostarczając fachowej wiedzy doświadczonych ekspertów, energii pasjonatów i dając przyjazną przestrzeń do wzajemnej wymiany spostrzeżeń.
Podsumowując niech żałuje ten, kto nie był bo:

Wysłuchali z atencją wykłady Tomasza Dziewulskiego twórcy aplikacji Polskie Marki oraz Mateusza Perowicza koordynatora aplikacji Pola. Ależ to była merytoryczna podróż w kierunku identyfikacji polskich produktów. Obalili mity o „polskości” z 5 z przodu, wytłumaczyli jaki wpływ na polską gospodarkę mają nasze decyzje zakupowe i… wiele więcej.

Zobaczyli prezentację wiersza „Katechizm młodego Polaka” oraz film „Cudze chwalicie… swoje poznajcie. Perły Myślenic – Uklejna.” Naszej własnej produkcji.

nauczyciele, dyrektorzy zostali zaproszeni do konkursu na realizację
#DzieńProduktuPolskiego w szkołach gminy Myślenice.
Dzieci i młodzież:

Skorzystali z warsztatów patriotyzmu konsumenckiego z Mateuszem Perowiczem

Wzięli udział w warsztatach kreatywnych: robienia bociana z filcu czy misiów z gąbki

Integrowali się podczas gry w polskie planszówki

najmłodsi oglądali bajki.
Dla wszystkich:

stoiska pełne bogactw lokalnych rękodzielników, od owoców i warzyw zamkniętych w słoikach, poprzez zabawki, malarstwo współczesne aż po niezwykłe ikony

garść praktyki czyli stoisko na którym można było sprawdzić działanie aplikacji Pola i Polskie Marki, a także zakupić koszulki z hasłami promującymi akcje oraz

słodka kawiarenka.
To nie lada logistyczne wyzwanie dla dwóch osób?
– Zdecydowanie tak, ale Fundacja Owocna to nie tylko fundatorki, ale ludzie z którymi mamy szczęście współpracować. To wszystko było możliwe dzięki znakomitej współpracy z ambasadorkami naszej fundacji, wolontariuszom i partnerom – dodaje Barbara Bylica.
Chcecie coś dodać?
– Tak z serca dziękujemy:

Prelegentom: Tomaszowi Dziewulskiemu twórcy aplikacji Polskie Marki oraz Mateuszowi Perowiczowi twórcy aplikacji Pola,

Instytucjom i osobom je reprezentującym:
Miasto i Gmina Myślenice Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu Karolinie Musze i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach, ponadto: Zespołowi Placówek Oświatowych im. Obrońców Warszawy w Osieczanach, Zespołowi Placówek Oświatowych w Bysinie, Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Myślenicach i pani Monice Basiście, Szkole Podstawowa nr 1 w Myślenicach, Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach,

Partnerom – rękodzielnikom:
Paniom: Katarzynie, Elżbiecie, Sabinie i Marii, Annie, Dorocie.

Partnerom – lokalnym przedsiębiorcom:

Wolontariuszom i wolontariuszkom – dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych gminy Myślenice

Ambasadorkom naszej Fundacji za nieocenioną pomoc i wsparcie tego projektu:
Dorocie Burkowicz, Edycie Marchewce i Karolinie Musze.

Koordynatorce projektu Dominice Hudaszek za pomysł, odwagę wyjścia ze strefy komfortu i konsekwencji w działaniu.
Sobie czyli Fundatorkom Barbarze Bylica, za jak zwykle fantastyczną słodką kawiarenkę i ogarnianie wydarzenia od początku do końca oraz Małgorzacie Miszczak za kreatywne myślenie, szerszą perspektywę i spięcie w całość tej fantastycznej inicjatywy.
– Z serca dziękujemy nade wszystko obecnym na wydarzeniu. Zapraszamy Was do współtworzenia tego projektu– dodają inicjatorki akcji. To wydarzenie po którym zostało w nas i uczestnikach poczucie, że to znakomity pomysł, który warto kontynuować. Dzielimy się z Wami jednym komentarzem przez jedną z uczestniczek spotkania:
„Bardzo dla mnie cenny osobisty przykład zaangażowania i pracy Pań. To bardzo inspirujące. Może coś z tego zasianego ziarna wyrośnie.” Zapewne wyrośnie i wyda owoc obfity, tego sobie i Wam życzymy 


.
