Connect with us

Gmina Tokarnia

„Ginące rękodzieło” czyli 1. powiatowy plener rzeźby w drewnie dla twórców ludowych

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Powiat Myślenice/Bogdanówka: I  Powiatowy plener rzeźby w drewnie dla twórców ludowych pn. „Ginące rękodzieło” w Bogdanówce.

Plener odbędzie się w klimatycznym miejscu w Ekomuzeum w Bogdanówce a trwał będzie trzy dni od 9 do 11 lipca 2019 roku. Ośmiu  twórców z powiatu myślenickiego w ciągu tych dni, na przygotowanych przez organizatora stanowiskach pracy (warsztatach) wykonają rzeźby na wskazany temat. Po pracy  odbędą się spotkania integracyjne twórców z udziałem etnografów i znawców sztuki ludowej, promujące gminę Tokarnia jako ośrodek z tradycjami rzeźby w drewnie.

  • Pierwsze spotkanie odbędzie się z udziałem miejscowego rzeźbiarza Józefa Wrony, gdzie planowana jest wycieczka na Urbanią Górę w Tokarni „Kalwarię Tokarską”.
  • Drugie spotkanie to wycieczka do pracowni rzeźbiarskiej Jana Ziędra w Chochołowie.
  • Trzecie spotkanie to wystawa prac wykonanych w czasie pleneru w Galerii Promocyjnej w Skomielnej Czarnej, podsumowanie i zakończenie pleneru (wręczenie dyplomów).

Celem pleneru jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców powiatu myślenickiego rzemiosłem tradycyjnym, rękodziełem ludowym, kulturą góralską. Dzięki takiemu wsparciu i prowadzeniu działań promocyjnych góralskie tradycyjne zawody i wykonywane wyroby sztuki ludowej mają szansę nie tylko na zachowanie, ale także na ich rozwój.

Zachęcamy do odwiedzania Ekomuzeum w czasie trwania pleneru, to dobra okazja aby zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy a nawet samemu spróbować rzeźbić. Można będzie także zamówić lub kupić rzeźby od twórców. 

Organizator: Towarzystwo Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki.                                                                                                   

Partnerzy: GOKiS w Tokarni, Muzeum Niepodległości Myślenicach.                                                                                                 

Patronat: wójt gminy Tokarnia – Marek Kluska, starosta powiatu myślenickiego – Józef Tomal

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Październik 2019
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
« Wrz   Lis »

Facebook

Najczęściej czytane