Connect with us

Gmina Myślenice

Głogoczów. Dom Kultury przejdzie zmiany, a pomogą w tym studenci z Politechniki Krakowskiej

Opublikowano

w

Głogoczów. Dom Kultury przejdzie zmiany, a pomogą w tym studenci z Politechniki Krakowskiej

Miejsca, w których przebywamy na co dzień, lub odwiedzamy jako turyści budzą w nas emocje, skłaniają do refleksji i tworzą całościowy obraz naszego świata. Otoczenie jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasze dobre samopoczucie. Ludzie chętnie zasiedlają piękne tereny, organizują na nich przestrzeń życiową, budują budynki i kształtują zieleń. Piękne, uporządkowane środowisko nastraja pozytywnie i powoduje, że człowiek chce się z nim identyfikować. Kreowanie przestrzeni zgodnie z lokalną tradycją, zwyczajami i potrzebami mieszkańców buduje kulturową tożsamość społeczną, daje poczucie ciągłości i wspomaga integrację. Szczególnie istotną rolę spełniają przestrzenie publiczne i budynki użyteczności publicznej. Są one miejscem, gdzie mieszkańcy mają dostęp do dóbr i wydarzeń kulturalnych zarówno o znaczeniu historycznym jak i współczesnych.

Głogoczów jest pełen estetycznych kontrastów. Leżąca pod Krakowem miejscowość usytuowana jest na malowniczych wzgórzach i pagórkach, jednak jej zabudowa pozostawia wiele do życzenia. Obok pięknych domów z cudownymi, zadbanymi ogrodami znajdujemy tu relikty socjalizmu. Budynek Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie jest właśnie takim obiektem – niefunkcjonalnym, zaniedbanym i o wątpliwej urodzie.

Wspólny projekt Gminy Myślenice, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej rozpoczyna dyskusję o roli piękna w przestrzeni małopolskiej wsi. Studenci trzeciego roku architektury w ramach swoich prac semestralnych przygotują projekty architektoniczno-budowlane Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie filii Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Zadanie zostanie zrealizowane w miejscu istniejącego budynku, a jego trudność będzie polegała na tym, że mimo niewielkiej działki, na której znajduje się obiekt, będzie on spełniał więcej funkcji niż obecnie. Oprócz realizacji celów kulturalnych i kulturotwórczych ma być miejscem aktywności mieszkańców i gości. Wszystkie działające w miejscowości organizacje pozarządowe powinny znaleźć tu swoje miejsce a goszczący w Głogoczowie artyści dach nad głową.

Chcemy również aby Wiejski Dom Kultury filia Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach , a przez to nasza miejscowość dzięki dogodnej lokalizacji otworzyła się na Małopolskę. Koncerty, konferencje, projekcje, wystawy, pokazy, seminaria – wielofunkcyjny Wiejski Dom Kultury ma być pełen życia i światła. Tego potrzebujemy i na takie projekty liczymy. Wszyscy studenci trzeciego roku wezmą udział w konkursie na najciekawszy projekt. Organizatorzy: Gmina Myślenice i Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu – filia Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie zrealizują wystawę projektów i zaproszą odwiedzających do głosowania na najlepszą pracę oraz na uroczystym finisażu wystawy wręczą nagrody laureatom konkursu– mówi Grażyna Kosiba, kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane