Connect with us

Gmina Myślenice

Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają…

Opublikowano

w

Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają…

To nie pierwszy raz, kiedy członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, podejmują różnorodne współprace mające na celu promocję Głogoczowa, jego mieszkańców, miejsc, wydarzeń i historii. Tym razem, aktywne gospodynie zabrały się za ocalenie od zapomnienia głogoczowskich kronik, a dokładniej kronik tamtejszego Wiejskiego Domu Kultury. Celem realizowanego przez nie projektu pod tytułem ” Ocalić od zapomnienia…kroniki Domu Kultury w Głogoczowie” jest wzrost świadomości dotyczącej tożsamości lokalnej wsi Głogoczów poprzez aktywizację mieszkańców wokół dobra wspólnego jakim jest Archiwum Społeczne wsi Głogoczów.

 

 

W naszym projekcie dobrem wspólnym, które chcemy rozwijać jest pamięć o lokalnej tożsamości Głogoczowa. Pielęgnujemy ją poprzez – ocalenie od zapomnienia działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Głogoczowie (GOK), czyli zarchiwizowanie i udostępnienie w Archiwum Społecznym wsi Głogoczów (AS) na stronie Otwartego Systemu Archiwizacji (OSA) 7 kronik z pierwszych lat istnienia tej instytucji oraz – przeprowadzenie kampanii internetowej “Ocalić od zapomnienia… kroniki Domu Kultury w Głogoczowie” na fanpage Archiwum Społecznego wsi Głogoczów w którą zaangażowaliśmy mieszkańców, a także – przygotowanie z wybranych zdigitalizowanych zasobów wystawy wraz z katalogiem. Do tej pory kroniki GOK leżały w szafie, a dostęp do nich mieli tylko chętni mieszkańcy, którzy odwiedzali WDK. Kroniki te kryją w sobie wiele “perełek”, które chcemy upowszechniać i wokół których chcemy zaktywizować mieszkańców- mówi Agnieszka Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.

 

 

 

Niektóre wpisy w kronikach zapadają szybko w pamięć, inne zdumiewają i bawią, a jeszcze inne są powodem do dumy . Przykładowo w marcu 1979 roku jest następująca informacja: “Nasze Koło Gospodyń Wiejskich – najlepsze w całym województwie krakowskim odwiedziła kolejna wycieczka przewodniczących KGW oraz instruktorów gospodarstw domowych z Radomia. Goście byli zdumieni osiągnięciami naszego Koła i jednocześnie podziwiali zapał naszych gospodyń. Bardzo podobały im się także pomieszczenia z których mogą korzystać nasze gospodynie”.

 

 

Jak widać, kroniki GOK zawierają też bardzo ciekawe informacje o działalności KGW, co jest dla nas szczególnie ważne w roku kiedy obchodzimy 10-lecie istnienia SGW. Projekt Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie pt.: „Ocalić od zapomnienia… kroniki Domu Kultury w Głogoczowie” realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu Działaj Lokalnie, Miasta i Gmina Myślenice oraz Fundacji Arts przy współpracy partnerskiej z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Wiejskim Domem Kultury w Głogoczowie – filia MOKiS- dodaje Agnieszka Węgrzyn

 

Siedem kronik zostało już zeskanowanych, niektóre zawarte w nich wpisy można obejrzeć w formie wystawy stałej w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie.

Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają… Głogoczów. Kroniki ujrzały światło dzienne. Niektóre zapiski zdumiewają…

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane