Connect with us

Bez kategorii

Gmina Myślenice. „Ekopatrole” sprawdziły czym palimy w piecach

Opublikowano

w

komin
Gmina Myślenice. „Ekopatrole” sprawdziły czym palimy w piecach
Gmina Myślenice. „Ekopatrole” sprawdziły czym palimy w piecach
Gmina Myślenice. „Ekopatrole” sprawdziły czym palimy w piecach

W ramach realizowanych interwencji i podejmowanych kontroli spalania w domowych instalacjach grzewczych Straż Miejska przeprowadziła 507 kontroli, z czego 11 zakończyło się postępowaniem mandatowym. Strażnicy wystawili 6 pouczeń, pobrali 1 próbkę odpadów paleniskowych w celu określenia ich składu chemicznego oraz sporządzili 2 wnioski o ukaranie do sądu.

W większości przypadków gdzie nakładano grzywnę, do pieca były wrzucane nie śmieci bytowe, lecz elementy drzewa polakierowanego: pocięta boazeria, płyty wiórowe, stara stolarka okienna, elementy płyt meblowych oraz roślinność ogrodowa i drewno o wilgotności powyżej 20%.  

Jestem przerażony takim postępowaniem niektórych ludzi i tym jak nie szanują swojego zdrowia i życia. W Małopolsce corocznie z powodu smogu umiera przedwcześnie 1/650 osób, a średnie skrócenie życia to 12 miesięcy. Sam smog to jednak tylko „zefirek” w porównaniu z tym co wydziela się podczas spalania lakierowanych, czy klejonych elementów. Wówczas uwalniamy do powietrza, którym oddychamy dioksyny i rakotwórczy benzo(a)piren. Najgroźniejsza dioksyna TCDD jest  jednocześnie najsilniejszą trucizną znaną człowiekowi. Jednorazowa dawka śmiertelna to tylko 0,01 wskaźnika LD50. Przy niej najbardziej znane trucizny wypadają blado… – mówi Dariusz Zborowski Ekodoradca.

Gmina Myślenice. „Ekopatrole” sprawdziły czym palimy w piecach

Strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady. Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6:00-22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Przypominamy, że mieszkańcy dokonujący zakupu węgla czy eko-groszku po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakości dla paliw stałych muszą w chwili kontroli legitymować się certyfikatem potwierdzającym odpowiednie parametry używanego do spalania paliwa. Zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale antysmogowej, która obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent. Niektóre posesje były kontrolowane kilkakrotnie tylko dlatego, że przy rozpalaniu lub zasypywaniu kotła węglem pojawiało się spore zadymienie, zgłaszane przez mieszkańców za pośrednictwem portalu ekomalopolska.pl jako ekointerwencje.

W większości przypadków w kotłowniach znajdowały się piece przystosowane do spalania tradycyjnego paliwa. W kilkunastu przypadkach podczas kontroli potwierdzono użytkowanie kotła gazowego, który również „dymi”, ale nie powoduje smogu bowiem mieszkańcy zgłaszają każdy dymiący komin. Obecnie ekopatrole Straży Miejskiej szczególnie będą się skupiać na tych lokalizacjach, gdzie może dochodzić do nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej.

Sankcje

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej będą wyciągane konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Ujawnione wykroczenia będą kończyły się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (grzywna do 5 000 zł).

Po co płacić mandaty lub grzywny, skoro można dostać konkretne dofinansowanie i wymienić „kopciucha” na nowe, ekologiczne źródło ogrzewania z korzyścią dla zdrowia swojego oraz sąsiadów, a pozostałą część wydanej kwoty odliczyć od dochodu i zapłacić niższy podatek – informuje Wojciech Blak inspektor ds. programu Czyste Powietrze,
tel. 12 639 23 38, kom.: 693 832 221.

Do końca 2022 roku muszą zostać wymienione wszystkie pozaklasowe kotły

Kto nie zdąży tego zrobić naraża się na opisane powyżej sankcje mimo używania najlepszych na świecie paliw stałych. Im dłużej ktoś będzie zwlekał z wymianą „kopciucha” tym większą ma szansę na dużo wyższe ceny urządzeń, usług instalatorskich, nie wspominając o realnych terminach wykonania. Ilość instalatorów jest mocno ograniczona i już mają grafiki zarezerwowane na wiele tygodni lub nawet miesięcy do przodu.


Inf. UMiG Myślenice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Bez kategorii

Jest duży, miękki i odwiedza dzieci- dziś Dzień Pluszowego Misia

Opublikowano

w

Jest duży, miękki i odwiedza dzieci- dziś Dzień Pluszowego Misia
Jest duży, miękki i odwiedza dzieci- dziś Dzień Pluszowego Misia
Jest duży, miękki i odwiedza dzieci- dziś Dzień Pluszowego Misia
Jest duży, miękki i odwiedza dzieci- dziś Dzień Pluszowego Misia
25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Święto  nie ma długiej tradycji, obchodzone jest dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Nie wszyscy pamiętają o tym dniu. W gminie Myślenice z pomocą w tym temacie, przychodzą jednak Kreatywni Animatorzy, którzy odwiedzają wszystkie gminne Przedszkola Samorządowe, przekazując w prezencie książkę „Dalsze Przygody Misia Uszatka”. Towarzyszy im oczywiście duży duży pluszowy miś.
Uśmiechów wynikających z odwiedzin było co niemiara. I nie ma w tym nic dziwnego, bo kto by nie chciał się zobaczyć z pluszowym misiem, przybić mu piątkę, czy przytulić się do jego miękkiego futerka.
Akcja została zrealizowana przy wsparciu gminy Myślenice.

Fot.: Oliwia Słowiak

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

Najlepsza praca w Myślenicach

Opublikowano

w

Najlepsza praca w Myślenicach
Najlepsza praca w Myślenicach
Najlepsza praca w Myślenicach
Najlepsza praca w Myślenicach

Sukces i życie zawodowe to jeden z najważniejszych aspektów w życiu każdego z nas. Poświęcamy w swoimi życiorysie bardzo wiele lat na edukację i zdobycie odpowiedniej wiedzy, by znaleźć upragnioną, dobrze płatną pracę, która prócz obowiązku będzie sprawiała nam po prostu przyjemność. Statycznie w swojej pracy spędzamy przynajmniej połowę życia. Nic więc dziwnego, że jej wybór jest dla nas istotny. Gdzie znaleźć w Myślenicach wymarzoną pracę? Jak śledzić najlepsze oferty? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Zatrudnienie w Myślenicach

Myślenice to miasto dążącego do ciągłego rozwoju i zapewnieniu najbardziej nowoczesnych udogodnień dla swoich mieszkańców bądź osób przyjezdnych. Władze miasta starają się także zmniejszać poziom bezrobocia, wspierając lokalnych przedsiębiorców oraz oferować jak najwięcej wolnych miejsc zatrudnienia. Praca Myślenice to stanowiska oferujące dogodne warunki oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Co do zaoferowania ma nam miasto Myślenice?

Różnorodne stanowiska pracy na wyciągnięcie ręki

Rynek pracy w Myślenicach jest bardzo zróżnicowany. W mieście możemy rozglądać się zarówno za pracą biurową, jak i fizyczną. Co więcej, na terenie Myślenic funkcjonują także przedsiębiorstwa specjalistyczne, poszukujące do swojej załogi osób konkretnie wykwalifikowanych w danej dziedzinie, najczęściej absolwentów politechnik czy innych studiów technicznych.

Praca w Myślenicach czysto fizyczna, oferuje takie stanowiska jak m.in. mechanik samochodowy, hydraulik, ślusarz, pracownik utrzymania ruchu, sypacz, instalator, montażysta, pracownik budowlany. 

Jeśli szukamy zaś pracy biurowej, znajdziemy takie oferty pracy jak: pomoc administracyjno- biurowa, różnorodne ogłoszenia do jednostek samorządu terytorialnego na stanowiska referenta, inspektora czy podinspektora. Także wiele sklepów prowadzących zwłaszcza działalność internetową poszukuje do swojego zespołu osób, które będą dbać o wizerunek strony, aktualizować dostępny asortyment, na bieżąco wprowadzając wiele danych. 

Zwróć uwagę na swoją aplikację

Dokumenty aplikacyjne to wizytówka naszej osoby. W związku z tym warto poświęcić uwagę na wygląd naszej aplikacji. Jej celem jest wyróżnienie się i wpadnięcie w oko naszemu potencjalnemu pracodawcy na tle innych aplikacji. Przede wszystkim nasze CV powinno mieć zwartą i czytelną formę oraz treść. Jasno i precyzyjnie przedstawiać nasze wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Na wszelkie szczegółowe informacje przyjdzie czas podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Duża i rozbudowana aplikacja znudzi pracodawcę. Wszelkie wymagane załączniki powinny być zeskanowe, a pliki z nimi opisane, jeśli aplikujemy internetowo. Jeśli dokumenty dostarczamy w wersji papierowej, nasze CV powinno być na samej górze, a wszelkie dokumenty potwierdzające nasze uprawnienia i doświadczenie hierarchicznie ułożone poniżej. Tak przygotowana aplikacja z pewnością wzbudzi respekt i zainteresowanie naszą osobą, jeśli tylko będziemy posiadać wymagane kwalifikacje oraz doświadczenie dla pracodawcy.

Regularne przeglądanie portali internetowych z ogłoszeniami o pracę, lokalnej prasy czy słupów ogłoszeniowych to najlepsza opcja na znalezienie interesujących nas stanowisk pracy. Nasze wymarzone stanowisko samo nie zapuka do drzwi naszego domu, dlatego warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte.

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

Powiat myślenicki- „Ziemia w dobrym klimacie” ma być już nie tylko hasłem

Opublikowano

w

powiat drzewo
Powiat myślenicki- „Ziemia w dobrym klimacie” ma być już nie tylko hasłem
Powiat myślenicki- „Ziemia w dobrym klimacie” ma być już nie tylko hasłem
Powiat myślenicki- „Ziemia w dobrym klimacie” ma być już nie tylko hasłem

„Ziemia w dobrym klimacie” ma być już nie tylko hasłem powiatu myślenickiego, ale realnymi działaniami skierowanymi w stronę próby zatrzymania zmian klimatycznych. We wtorek 16 listopada w  Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyło się spotkanie władz powiatu myślenickiego z lokalnymi  samorządowcami. Celem było  podpisanie „Porozumienia dla klimatu”. Porozumienie to,  dotyczy projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE19 IPC/PL/000005 – LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA). 

Inicjatywa podpisania porozumienia wynika z bezpośrednich próśb małopolskich gmin do Zarządu Województwa Małopolskiego podczas konsultacji przygotowujących założenia projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA. W związku z tym w ramach realizowanego przedsięwzięcia Zarząd Województwa Małopolskiego wpisał do realizowanych zadań współpracę i podpisanie porozumienia miedzy powiatami i gminami. Powiat Myślenicki jest partnerem programu realizowanego przez Województwo Małopolskie w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2030. Głównymi celami projektu jest m.in.: niskoemisyjna transformacja rynku urządzeń grzewczych i związane z tym tworzenie zielonych miejsc pracy; zmiana postaw behawioralnych w celu zapewnienia szerokiego wsparcia i zaangażowania w środki ochrony klimatu; transfer dobrych praktyk do innych regionów Polski i Europy- powiedział podczas spotkania Józef Tomal, starosta powiatu myślenickiego. 

Jednym z zadań realizowanego projektu ma być wspieranie gminnych ekodoradców, w realizacji ich projektów oraz doradztwo w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i budownictwa zeroemisyjnego. Powiatowi doradcy zapewnią konsultacje dla mieszkańców oraz gminnych ekodoradców w zakresie: OZE i budynków energooszczędnych, neutralności klimatycznej budynków. Co pozwoli odciążyć z tych zadań ekodoradców w gminie, przez co będą mogli poświecić swój czas na realizacje priorytetowych programów w gminie. Natomiast realizacja porozumienia pozwoli na pełniejsze wykonanie rozpoczętych przez Gminy inicjatyw.

Wszystkie działania projektu pozwalają uzupełnić istniejącą sieć gminnych ekodoradców. Doradcy będą wspierani przez Centrum Kompetencji powstające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, natomiast porozumienie pozwoli również gminom w przyszłości korzystać z wsparcia Centrum Kompetencji oraz sieci ekodoradców działających przy Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, który odpowiadają za pomoc przedsiębiorcom w wdrażaniu i rozwoju zielonej gospodarki.

Porozumienie podpisali: ze strony powiatu myślenickiego starosta Józef Tomal i wicestarosta Rafał Kudas oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu myślenickiego. Samorządowcy mieli okazję do zadawania pytań dotyczących odnawialnych źródeł energii, oraz tego jak w praktyce ma wyglądać współpraca w ramach prowadzonego programu. Informacje w tym temacie przekazała Justyna Mazurkiewicz – kierownik zespołu klimatu w Departamencie Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Mateusz Murzyn, doradca ds. Klimatu i Środowiska Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Dodatkowy elementem spotkania  było symboliczne posadzenie drzewa na terenie zielonym przy skrzyżowaniu dróg Żeromskiego i Słowackiego w Myślenicach w ramach akcji „Dąb współpracy dla klimatu”. Każda gmina otrzymała również jedno drzewo do posadzenia na swoim terenie.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Listopad 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
« paź   gru »

youtube

Najczęściej czytane