Connect with us

Gmina Myślenice

Gmina Myślenice z dofinansowaniem na Dzienny Dom Senior +

Avatar

Opublikowano

w

MYŚLENICE: W ramach rządowego programu „Senior+” prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej gmina Myślenice otrzymała dofinansowanie w kwocie 300 000 zł na powstanie Dziennego Domu Seniora.

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu powstaje sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”. Maksymalnym dofinansowaniem o jakie mogły się ubiegać samorządy jest kwota 300 000 zł i taką też przyznano gminie Myślenice.

– Dzięki rządowemu wsparciu z programu Senior+ w Myślenicach powstanie Dzienny Dom Seniora. Placówka mieścić się będzie w nowym budynku Caritas Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Średniawskiego 35. Gmina Myślenice w ramach otrzymanego dofinansowania zaadaptuje pomieszczenia w przyziemiu budynku, aby mogło tam powstać miejsce spotkań przyjazne dla osób powyżej 60 roku życia w pełni dostosowane do ich wymogów i oczekiwań – wyjaśnia Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice.

Zgodnie z założeniami programu Dzienny Dom Senior+ to miejsce, w którym osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewniony gorący posiłek oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego.

– Cieszy nas fakt, że samorządy chętnie przystąpiły do konkursu, a zdecydowana większość przesłanych ofert spełniała warunki formalne, dzięki czemu mogliśmy przyznać dofinansowania. To dobra wiadomość przede wszystkim dla seniorów. Dzięki środkom z programu „Senior+” rozbudowana zostanie sieć placówek, w których osoby starsze znajdą dedykowaną dla siebie ofertę zajęć – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Obecnie na terenie Gminy Myślenice nie funkcjonuje placówka pełniąca funkcję dziennego domu opieki, czy też klubu seniora. Celem podstawowym projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych i sprzyjanie wzrostowi integracji i aktywności społecznej uwzględniającej potrzeby osób starszych.

– Zapewnienie wsparcia seniorom poprzez udostępnienie miejsca, w którym będą mogli spędzić aktywnie czas zdecydowanie wpłynie na poprawę jakości ich życia. Poprzez to dofinansowanie zadbamy o ich ciągły rozwój i aktywność społeczną. Na temat powstania tej placówki rozmawiałem z Panią Minister Rafalską podczas spotkania w Myślenicach jeszcze jesienią ubiegłego roku i cieszę się, że nasz wniosek spotkał się z aprobatą ministerstwa, a kolejne środki rządowe trafiły do Gminy Myślenice – dodaje burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wszystkie pomieszczenia Dziennego Domu „Senior+” będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowym atutem tak umiejscowionego Domu jest bliskość Stacji Opieki Caritas, w której seniorzy będą mogli skorzystać ze specjalistycznej pomocy pracującej tam kadry.

ŹRÓDŁO: UMiG Myślenice

Wydarzenia

Listopad 2019
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
« Paź   Gru »

Facebook

Najczęściej czytane