Connect with us

Gmina Pcim

Gmina Pcim – podsumowania i plany

Opublikowano

w

Gmina Pcim – podsumowania i plany

Dobiega końca 2021 rok. Jakie było to dwanaście miesięcy dla samorządu gminy Pcim?

Mijający rok był dla nas czasem intensywnej pracy na wielu polach. Pracy, którą musieliśmy realizować w specyficznych warunkach, gdyż cały czas towarzyszy nam rozwijająca się pandemia. Koronawirus trwale wpisał się w nasze życie. W tym roku ważnym aspektem z nim związanym były akcje szczepień ochronnych, które dają nadzieję na zahamowanie wirusa. Dla mnie jako Wójta Gminy był to jednak rok w którym udało nam się pozyskać olbrzymie środki finansowe na realizację ważnych dla lokalnej społeczności działań. W sumie na realizację kluczowych inwestycji udało się pozyskać prawie 25 milionów złotych.

Co to są za inwestycje i kiedy będą realizowane?
Część z nich już się rozpoczęła. To m.in. budowa nowego przedszkola w Stróży finansowana  z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i kompleksowy remont Szkoły Podstawowej w Trzebuni finansowany ze środków pochodzących z rezerwy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i preferencyjnej pożyczki z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Od premiera na ten cel pozyskaliśmy prawie 3 mln złotych. Zrealizowaliśmy również ze środków z dotacji w ramach Polskiego Ładu, pierwszy etap budowy oświetlenia przy drodze powiatowej w Stróży.

Z własnego budżetu w tym roku wykonaliśmy m.in. termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 1 w Stróży oraz Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Pcimiu. Przy Szkole podstawowej nr 2 wykonaliśmy nowe boisko. Jak co roku kładliśmy nacisk na inwestycje związane z drogami. Były one wykonywane zarówno w ramach Programu Kompleksowej Poprawy Bezpieczeństwa i Komunikacji w Gminie Pcim jak również ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. W samym 2021 roku na gminny program poprawy dróg wydaliśmy kwotę ponad 1 miliona 100 tysięcy złotych. Jednak duże wyzwania związane z wykorzystaniem już pozyskanych środków czekają nas w przyszłym 2022 roku.

O jakich wyzwaniach mowa ?

Pierwsze i najważniejsze, które najbardziej mnie cieszy to fakt, iż w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu pozyskaliśmy prawie 7 milionów na zadania wodno-kanalizacyjne. W końcu bierzemy się mocno za ten temat i ruszamy z budową kanalizacji. Przetarg na pierwszy odcinek kanalizacji oraz modernizację ujęcia wody w Pcimiu na Kącie będzie ogłoszony już w pierwszym kwartale 2022 roku. Dodatkowo otrzymaliśmy środki z rezerwy budżetowej na zadania wodno-kanalizacyjne i jest to kwota ponad 9 milionów złotych. W ich ramach wspólnie z gminą Lubień i Tokarnia przymierzamy się m.in. do rozbudowy oczyszczalni ścieków w Pcimiu oraz budowy nowego ujęcia wody na Rabie, które pozwoli na zaopatrzenie w wodę wszystkich trzech gmin. Ale to nie wszystko. Otrzymaliśmy także pieniądze na modernizację mostu w Pcimiu i mam nadzieję, już wkrótce będziemy mogli korzystać z kompleksowo wyremontowanego obiektu mostowego. Muszę jeszcze wspomnieć o tzw. środkach dla gmin ‘górskich’. Jako Gmina Pcim otrzymaliśmy z tego funduszu około 1,4 mln złotych. Przeznaczamy tę kwotę na dwa zadania. Po pierwsze poprawimy i zabezpieczymy najbardziej zniszczony fragment ścieżki rowerowej w Pcimiu od parku w kierunku Stróży a także zmodernizujemy drogę łączącą Krzywicę z Kudłaczami i Porębą. Dzięki temu zyskamy możliwość alternatywnego dotarcia na Kudłacze właśnie przez Krzywicę. Planujemy wyznaczyć w okolicy nowe parkingi Park&Go i wytyczyć także nowe szlaki pieszo rowerowe. Wszystko po to by turyści tłumnie odwiedzający nasze schronisko górskie mogli korzystać z różnych opcji dotarcia na miejsce a przy okazji zdecydowanie zyskają także mieszkańcy.

Gmina Pcim od 2021 roku ma także nowe rondo…

Tak dokładnie. Długo oczekiwane rondo przy węźle S7 w Pcimiu. O realizację tej inwestycji zabiegałem już od lat przekonując GDDKiA wspólnie z naszymi posłami wcześnie Jarosławem Szlachetką i ostatnio Władysławem Kurowskim o konieczności realizacji tego zadania. Rondo już funkcjonuje choć ostatnia nakładka ścieralna będzie zrealizowana na wiosnę gdy pozwolą na to ciepłe dni. To rondo na pewno zwiększy bezpieczeństwo kierowców na tym newralgicznym skrzyżowaniu.

Gmina Pcim – tu chce się być – to hasło używane w logo gminy Pcim. Co sprawia zatem, że chce się tutaj być?


Pani Redaktor. Co za pytanie? Proszę się rozejrzeć. Góry Beskidu. Dolina Raby. Wschody i zachody, które zachwycają. Jest tak wiele miejsc do których warto zajrzeć, pospacerować, naładować akumulatory. Niedawno odwiedził mnie dziennikarz pewnego francuskiego pisma, który chciał zobaczyć na własne oczy naszą słynną skądinąd gminę. Był zachwycony krajobrazami, przyrodą. Uznał, że to przepiękne miejsce na ziemi. My to wiemy nie od wczoraj. Całkiem niedawno rozszyfrowaliśmy akronim nazwy naszej gminy: Piękna Ciekawa Intrygująca Magiczna – gmina PCIM. Dla mnie jednak najważniejszą kwestią dla której chce się być w gminie Pcim to ludzie. Jak wszędzie na ziemi znajdują się i u nas osoby, które narzekają na wszystko i wszystkich, takie mamy hejterskie czasy,
ale zdecydowana większość mieszkańców to ludzie niesamowicie aktywni, zaangażowani społecznie na wielu polach. Strażacy, sportowcy, gospodynie wiejskie, artyści ludowi. Od niedawna działa w naszej gminie a konkretnie w Trzebuni oddział Związku Podhalan. 19 grudnia mieliśmy w remizie OSP Pcim premierę wyjątkowego albumu „Z kliszczackich korzeni” poświęconego ludziom i organizacjom zaangażowanym w tworzenie kultury. Jest ich u nas tak wielu. I to mnie niesamowicie cieszy. Dlatego tu chce się być. Po prostu .

Gmina Pcim – podsumowania i plany

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Opublikowano

w

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

 

Znów jest w czym wybrać, to weekend obfitujące w różnorodne wydarzenia. Zapraszamy.

Myślenice

Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Gala MMA (1) Gala MMA Maximus Warriors XI | Facebook

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Ps. Już od poniedziałku moc atrakcji w Myślenicach w ramach: Tydzień dla Rodzin w Myślenicach

Dobczyce

ŚWIETNA ZABAWA -za sprawą fantastycznego przedstawienia przygotowywanego przez rodziców oraz pracowników Przedszkola Samorządowego nr 1 w Dobczycach! ❤️
Już dziś zarezerwujcie sobie czas 🥰
22 maja 2022 r. (niedziela) w Auli RCOS w Dobczycach o godzinie 17:00

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Sułkowice

Majówka Konfederacka w Harbutowicach

Może być zdjęciem przedstawiającym stoi i tekst „Majówka konfederacka Burmistrz Gminy Sułkowice wraz ze Stowarzyszeniem Gospodyn "CIS" oraz OSP W Harbutowicach zapraszają na uroczystÄ Mszę ŚwiętÄ przy konfederackich grobach kapliczce SW. Michała W Lesie Groby 251. rocznicę bitwy lanckoronskiej 22 maja 2022 Program wydarzenia: 12:30 zbiórka pod krzyżem koniederatów na Przełę™czy Sanguszki wspólny przemarsz do kapliczki Åw. Michała 13:30 Msza Swięta 14:30 piknik integracyjny”

Pcim

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Wiśniowa

XXIII Dusiołek Górski w Wiśniowej, szczegóły Dusiołek Górski (dusiolek.pl)

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

Dusiołek Górski: rekreacyjny rajd turystyczny na orientację

Okolica: Beskid Wyspowy

Start i meta: OTW Lubomir, Wiśniowa koło Dobczyc

Termin: 21 maja 2022

Rejestracja od 6:00 – 8:00

Odprawa techniczna 7:45

 • godzina startu: 8:00

Dystans:

 • Klasyczny wiosenny 35 km
 • Trasa rodzinna ok 22 km
 • Trasa dziecięca ok 7 km

Czas: 12 godzin

Cel: dobra zabawa na świeżym powietrzu!

Nagrody: satysfakcja i słoik dżemu (wiśniowego!)

Zapisy: tutaj można się zapisać.

Lubień

Wystawa MOJE MAŁE I DUŻE MIKRO PODRÓŻE  w GOK Lubień Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Objazdowa wystawa pokonkursowa MOJE MAŁE I DUŻE MIKRO PODROZE GMINNY OŚRODEK KULTURY W LUBNIU zaprasza 19.05 DO 3.06.2022 SALA KAMERALNA GOK W GODZ. 9.00-18.00 LAUREATIMIEJSCA MIEJSCA LAUREAT NORBERT PROŚNIAK zLubnia Zeskanuj kodi zobacz wirtualną wystawę WSUSZCU हok f YouTbe”

Raciechowice

GOKiS zaprasza:

Weekend 21-22 maja atrakcje w powiecie myślenickim

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022 w KP PSP Myślenice- Galeria

Opublikowano

w

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022 w KP PSP Myślenice- Galeria

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Wtedy też dla druhów z powiatu myślenickiego odprawiona została dziękczynna msza święta w myślenickim Sanktuarium. We wtorek 18 maja natomiast na dziedzińcu przy komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbył się Powiatowy Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Podczas wydarzenia, wręczone zostały awanse, medale i odznaczenia, a także poświęcony został nowy nabytek PSP  Myślenice-   lekki wóz strażacki. Na relację wideo zapraszamy do piątkowego wydania Kuriera Myślenickiego

Odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe:

1. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:

ZŁOTĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

 • st. bryg. KAGANEK Sławomir

 • bryg. w st. spocz. AJCHLER Roman

 • bryg. w st. spocz. SIEPAK Bartłomiej

SREBRNĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

 • mł. bryg.TUŁACZ Andrzej

BRĄZOWĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

 • st. ogn. PACHOŃ Dominik

 • asp. sztab. MASEŁKO Mariusz

2.Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU

 • Dh Jan Kantor

3. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Myślenicach nadało Odznakę ZASŁUŻONY DLA POŻARNICTWA ZIEMI MYŚLENICKIEJ

 • nadbryg. Piotr FILIPEK

 • bryg. Władysław KULIG

 • asp. Sławomir GÓRALIK

 • dh Michał PIWOWARCZYK

4. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został :

 • kpt. Tomasz PRUCHNIK

5. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został:

 • asp. sztab. Krystian BLAK

6. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień:

STARSZEGO BRYGADIERA

bryg. Wojciech MURZYN

STARSZEGO KAPITANA

kpt. Łukasz WRÓBEL

KAPITANA

mł. kpt. Sławomir SZCZECIŃSKI

7. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej

nadał stopień:

STARSZEGO ASPIRANTA

asp. Piotr KUTRZEBA

asp. Piotr WĘGLARZ

ASPIRANTA

mł. asp. Bartłomiej BEDNARZ

mł. asp. Aleksandra LIPIEŃ

8. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:

STARSZEGO OGNIOMSTRZA

ogn.Marek WIŚNICZ

ogn. Andrzej ZAJĄC

SEKCYJNEGO

st. str.MariuszHOBOT

st. str.Michał JANIA

st. str. Klaudiusz KACZMARCZYK

9. Komendant Główny PSP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrodę pieniężną:

 • asp. sztab. Józef BURDA

10. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrodę pieniężną:

 • asp. Mariusz PUSTUŁA

 • st. ogn. Wojciech ZIEMBLA

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.” Czas na rozmowę z ppłk. Zbigniewem Pustułką z WCR Oświęcim

Opublikowano

w

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.” Czas na rozmowę z ppłk. Zbigniewem Pustułką z WCR Oświęcim

17 maja 2022 miało miejsce spotkanie z ppłk Zbigniewem Pustułka szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu w temacie: Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz najbliższych wydarzeń organizowanych w całej Polsce pod nazwą „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.”

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty). 

Poza piknikami, w 70 miejscowościach Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek. 

Na terenie woj. małopolskiego pikniki pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” zorganizowane będą w niżej wymienionych lokalizacjach: 

 • Olkusz – Rynek 

 • Skawina – Błonia Skawińskie (obok Rynku) 

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.” Czas na rozmowę z ppłk. Zbigniewem Pustułką z WCR Oświęcim

Ponadto jeden z mobilnych punktów rekrutacyjnych wystawi w Wadowicach w godzinach 11.00-18.00 na Placu Jana Pawła II (Rynek w Wadowicach) Wojskowe Centrum Rekrutacji
w Oświęcimiu
. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia mobilnego punktu rekrutacyjnego gdzie będzie można uzyskać informację na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz złożyć wniosek.

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby otrzymywał będzie uposażenie w wysokości  4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu podstawowym zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie otrzyma darmowe wyżywienie i umundurowanie. W trakcie pełnienia służby nie będzie obowiązku skoszarowania, lecz jeśli żołnierz wyrazi chęć skorzysta z nieodpłatnego zakwaterowania w jednostce wojskowej. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest formą ochotniczą, więc można ją przerwać w dowolnym momencie. 

Dodatkowe informacje: Małopolskie – CWCR (wojsko-polskie.pl)


informacje i grafiki:  kpt. Maciej Michalczyk WCR Oświęcim

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane