Dobiega końca 2021 rok. Jakie było to dwanaście miesięcy dla samorządu gminy Pcim?
Mijający rok był dla nas czasem intensywnej pracy na wielu polach. Pracy, którą musieliśmy realizować w specyficznych warunkach, gdyż cały czas towarzyszy nam rozwijająca się pandemia. Koronawirus trwale wpisał się w nasze życie. W tym roku ważnym aspektem z nim związanym były akcje szczepień ochronnych, które dają nadzieję na zahamowanie wirusa. Dla mnie jako Wójta Gminy był to jednak rok w którym udało nam się pozyskać olbrzymie środki finansowe na realizację ważnych dla lokalnej społeczności działań. W sumie na realizację kluczowych inwestycji udało się pozyskać prawie 25 milionów złotych.
Co to są za inwestycje i kiedy będą realizowane?
Część z nich już się rozpoczęła. To m.in. budowa nowego przedszkola w Stróży finansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i kompleksowy remont Szkoły Podstawowej w Trzebuni finansowany ze środków pochodzących z rezerwy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i preferencyjnej pożyczki z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Od premiera na ten cel pozyskaliśmy prawie 3 mln złotych. Zrealizowaliśmy również ze środków z dotacji w ramach Polskiego Ładu, pierwszy etap budowy oświetlenia przy drodze powiatowej w Stróży.
Z własnego budżetu w tym roku wykonaliśmy m.in. termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 1 w Stróży oraz Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Pcimiu. Przy Szkole podstawowej nr 2 wykonaliśmy nowe boisko. Jak co roku kładliśmy nacisk na inwestycje związane z drogami. Były one wykonywane zarówno w ramach Programu Kompleksowej Poprawy Bezpieczeństwa i Komunikacji w Gminie Pcim jak również ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. W samym 2021 roku na gminny program poprawy dróg wydaliśmy kwotę ponad 1 miliona 100 tysięcy złotych. Jednak duże wyzwania związane z wykorzystaniem już pozyskanych środków czekają nas w przyszłym 2022 roku.
O jakich wyzwaniach mowa ?
Pierwsze i najważniejsze, które najbardziej mnie cieszy to fakt, iż w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu pozyskaliśmy prawie 7 milionów na zadania wodno-kanalizacyjne. W końcu bierzemy się mocno za ten temat i ruszamy z budową kanalizacji. Przetarg na pierwszy odcinek kanalizacji oraz modernizację ujęcia wody w Pcimiu na Kącie będzie ogłoszony już w pierwszym kwartale 2022 roku. Dodatkowo otrzymaliśmy środki z rezerwy budżetowej na zadania wodno-kanalizacyjne i jest to kwota ponad 9 milionów złotych. W ich ramach wspólnie z gminą Lubień i Tokarnia przymierzamy się m.in. do rozbudowy oczyszczalni ścieków w Pcimiu oraz budowy nowego ujęcia wody na Rabie, które pozwoli na zaopatrzenie w wodę wszystkich trzech gmin. Ale to nie wszystko. Otrzymaliśmy także pieniądze na modernizację mostu w Pcimiu i mam nadzieję, już wkrótce będziemy mogli korzystać z kompleksowo wyremontowanego obiektu mostowego. Muszę jeszcze wspomnieć o tzw. środkach dla gmin ‘górskich’. Jako Gmina Pcim otrzymaliśmy z tego funduszu około 1,4 mln złotych. Przeznaczamy tę kwotę na dwa zadania. Po pierwsze poprawimy i zabezpieczymy najbardziej zniszczony fragment ścieżki rowerowej w Pcimiu od parku w kierunku Stróży a także zmodernizujemy drogę łączącą Krzywicę z Kudłaczami i Porębą. Dzięki temu zyskamy możliwość alternatywnego dotarcia na Kudłacze właśnie przez Krzywicę. Planujemy wyznaczyć w okolicy nowe parkingi Park&Go i wytyczyć także nowe szlaki pieszo rowerowe. Wszystko po to by turyści tłumnie odwiedzający nasze schronisko górskie mogli korzystać z różnych opcji dotarcia na miejsce a przy okazji zdecydowanie zyskają także mieszkańcy.
Gmina Pcim od 2021 roku ma także nowe rondo…
Tak dokładnie. Długo oczekiwane rondo przy węźle S7 w Pcimiu. O realizację tej inwestycji zabiegałem już od lat przekonując GDDKiA wspólnie z naszymi posłami wcześnie Jarosławem Szlachetką i ostatnio Władysławem Kurowskim o konieczności realizacji tego zadania. Rondo już funkcjonuje choć ostatnia nakładka ścieralna będzie zrealizowana na wiosnę gdy pozwolą na to ciepłe dni. To rondo na pewno zwiększy bezpieczeństwo kierowców na tym newralgicznym skrzyżowaniu.
Gmina Pcim – tu chce się być – to hasło używane w logo gminy Pcim. Co sprawia zatem, że chce się tutaj być?
Pani Redaktor. Co za pytanie? Proszę się rozejrzeć. Góry Beskidu. Dolina Raby. Wschody i zachody, które zachwycają. Jest tak wiele miejsc do których warto zajrzeć, pospacerować, naładować akumulatory. Niedawno odwiedził mnie dziennikarz pewnego francuskiego pisma, który chciał zobaczyć na własne oczy naszą słynną skądinąd gminę. Był zachwycony krajobrazami, przyrodą. Uznał, że to przepiękne miejsce na ziemi. My to wiemy nie od wczoraj. Całkiem niedawno rozszyfrowaliśmy akronim nazwy naszej gminy: Piękna Ciekawa Intrygująca Magiczna – gmina PCIM. Dla mnie jednak najważniejszą kwestią dla której chce się być w gminie Pcim to ludzie. Jak wszędzie na ziemi znajdują się i u nas osoby, które narzekają na wszystko i wszystkich, takie mamy hejterskie czasy, ale zdecydowana większość mieszkańców to ludzie niesamowicie aktywni, zaangażowani społecznie na wielu polach. Strażacy, sportowcy, gospodynie wiejskie, artyści ludowi. Od niedawna działa w naszej gminie a konkretnie w Trzebuni oddział Związku Podhalan. 19 grudnia mieliśmy w remizie OSP Pcim premierę wyjątkowego albumu „Z kliszczackich korzeni” poświęconego ludziom i organizacjom zaangażowanym w tworzenie kultury. Jest ich u nas tak wielu. I to mnie niesamowicie cieszy. Dlatego tu chce się być. Po prostu .
