Connect with us

Gmina Pcim

Gmina Pcim zaprasza na święto plonów. Dożynki gminne odbędą się 13-14 sierpnia w Trzebuni

Opublikowano

w

Gmina Pcim zaprasza na święto plonów. Dożynki gminne odbędą się 13-14 sierpnia w Trzebuni
stw

Dożynki to święto plonów, to święto rolników i ich rodzin. Po dwóch latach obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa, gmina Pcim powraca do wspólnego celebrowania tego święta zapraszając  13 i 14 sierpnia na Dożynki Gminne  do Trzebuni.

W sobotę zapraszamy na zabawę taneczną z DJ BRATHERs i DJ LEŚNY. W niedzielę uroczystości dożynkowe  rozpoczną się, już tradycyjnie, uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Trzebuni o godzinie 14:00 w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony. Następnie, w orszaku z wieńcami dożynkowymi, nastąpi przemarsz na kompleks sportowy przy SP w Trzebuni gdzie odbędzie się oficjalne przywitanie gości przez Wójta Gminy Pcim Piotra Hajduka; konkurs wieńca dożynkowego; występy zespołów folklorystycznych; koncert Tercetu Endemicznego, który przeniesie nas w czasy dawnych szlagierów i hitów. Nasze świętowanie zakończymy zabawą taneczną z dobrze już nam znanymi DJ BRATHERs i DJ LEŚNYM- informuje Urząd Gminy Pcim. 

Gmina Pcim zaprasza na święto plonów. Dożynki gminne odbędą się 13-14 sierpnia w Trzebuni

 

Podczas tegorocznych dożynek odbędzie się zbiórka na rzecz walki z chorobą SMA małej Zosi . Zapraszamy równiez do licytacji na rzecz ZOSI https://www.siepomaga.pl/zosia-pajak.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Dobczyce

Biblioteki z Myślenic, Dobczyc, Pcimia, Sułkowic z dofinansowaniem z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Opublikowano

w

biblio plecak 2 3 750x340
stw

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety:

Poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych, zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa.

Warto podkreślić, że po wspomniane środki z sukcesem sięgają Biblioteki Ziemi Myślenickiej i tak w tym roku dofinansowanie otrzymały:

☑️ Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach

Biblioteka otrzymała dofinansowanie zakupu nowości ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Może być zdjęciem przedstawiającym książka i tekst „"Dofinansowanie dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków Priorytet Kierunek Interwencji 1.1 w ramach NPRCZ 2.0" Nasza biblioteka otrzymała 41 838,00 zt na zakup książek i audiobooków. TEATR HIULTI cZ Narodowy Y... Czytelnictwa Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego Dofinansowano Narodowege wramach realizacjiNarodowegoPr BIBLIOTEKA NARODOWA Miejska Biblioteka Publiczna Kruczka w Myślenicach”

☑️ Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach

10 796 zł – to kwota dofinansowania na zakup nowości wydawniczych dla biblioteki i DLA WAS. Nowości wypełniają półki. Dofinansowanie umożliwia także kontynuację zakupu dostępu do książek elektronicznych.
Na stronie Biblioteki czytamy: –„W imieniu naszych czytelników, którzy korzystają z naszego księgozbioru, jak również z książek elektronicznych, do których biblioteka wykupuje dostęp dziękujemy za wsparcie włodarzom naszego miasta. Na ręce Pana Burmistrzowi Gmina i Miasto Dobczyce Tomasza Susia składamy podziękowanie za możliwość zwiększenia wkładu własnego przez bibliotekę na zakup nowości, co przyczyniło się także do pozyskania większej kwoty dotacji.
„Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst
Na zdjęciu Paweł Piwowarczyk dyrektor Biblioteki w Dobczycach

☑️Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu zakończyła projekt Sieć na kulturę pt. „Projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych”. Za udział biblioteka otrzymała cztery laptopy i dwa tablety, które posłużą do realizacji ciekawych warsztatów i projektów.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „ONLTELIMLREIL.ON GMINNA BIBLIOTEKAPUBLICZNA w PCIMIU wramachprogramu "Dofinansowania dla bibliotek publicznych nazakupnowościwydawniczychoraz uslugizdalnegodostępudoksiążek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków-Priorytet Kierunek interwencji wramach NPRCZ2.0 uzyskała dofinansowanie w kwocie 10 930,00 "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego wramach realizacj Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" BIBLIOTECA SABOOON”

☑️ Gminna Biblioteka Publiczna w Sułkowicach

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CZY... Rozwoju Czytelnictwa Narodowy Program NGBP SUŁKOWICE GMINNA PUBLICZNA KS.JÃZEFASADZIKA SULKOWICACH NASZA BIBLIOTEKA OTRZYMAŁA 6000 NA ZAKUP NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH AUDIOBOOKÓW Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0 Narodowy Czytelnictwa Narodowego tylenctee20nalsta2021-20 BIBLIOTEKA NARODOWA noBp GMINNA BIBLIOTEKA SULKOWICE”

informacje i zdjęcia: Biblioteka Myślenice, Biblioteka Dobczyce, Biblioteka Pcim, Biblioteka Sułkowice

Kontynuuj czytanie

Gmina Pcim

Kliszczacki gawędziarz Grzegorz Ostafin na podium Festiwalu „Sabałowe Bajania”!

Opublikowano

w

Kliszczacki gawędziarz Grzegorz Ostafin na podium Festiwalu „Sabałowe Bajania”!
stw

Grzegorz Ostafin pochodzący z Trzebuni  kliszczak, gawędziarz, bajarz, opowiadacz historii z ludowym akcentem, nie raz, nie dwa udowodnił, że „gadać” potrafi. Trzy razy sięgnął po nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę Roku, organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ. 

Kulturę swego regionu promuje skutecznie, występować lubi dlatego swym talentem dzieli się na co dzień z mieszkańcami ziemi myślenickiej nie od dziś! Wielokrotnie z Grupą Kolędniczą z Trzebuni sięgali po nagrody podczas festiwali folklorystycznych m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Kolejnym nie lada wyzwaniem na drodze „gawędziarza ludowego” z Trzebuni były SABAŁOWE BAJANIA 2022.

Sabałowe Bajania to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków odbywający się corocznie w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Po raz pierwszy „Sabałowe Bajania” odbyły się w 1967 roku. Początkowo miały formę konkursu gawędziarzy i instrumentalistów. Imprezie towarzyszą różnorodne wydarzenia, m.in. występy zespołów regionalnych i przedstawienia teatralne. Pierwotna impreza lokalna szybko wyszła poza zasięg powiatu nowotarskiego. 

12 sierpnia Grzegorz Ostafin spełnił swoje marzenie i wystąpił na Festiwalu Folkloru Polskiego 56. SABAŁOWE BAJANIA w Bukowińskim Centrum Kultury – Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.
 
Zapytaliśmy Grzegorza Ostafina: – Skąd pomysł by wystąpić na jednym z największych Festiwali Folklorystycznych w Polsce?
 

Kliszczacki gawędziarz Grzegorz Ostafin na podium Festiwalu „Sabałowe Bajania”!– „Od kilku lat zajmuję się trochę gawędziarstwem. Jak wiecie wraz ze Związkiem Podhalan nakręciliśmy parę krótkich filmów Kliszczackie Bajania.

Wcześniej występowałem już na konkursach gawędziarskich organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński, oraz na Posiadach Gawędziarskich w Milówce. Moim marzeniem było wystąpić na Sabałowych Bajaniach i w tym roku się to udało.
 
Dla mnie sam już występ na tym Festiwalu to tak jakby wziąć udział w olimpiadzie. Najważniejszy jest udział.
 
Udało mi się zająć jedno z trzech miejsc. Gadkę mówiłem na podstawie opowiadanie Michała Raka „Skąd się baby wzięły na świecie?”
 
Gadka ta była pierwszą którą została nagrana w naszej serii Kliszczackie Bajania. Trzecie miejsce w debiucie na Sabałowych Bajaniach to chyba całkiem dobry wynik.”
 
Występ Grzegorza Ostafina: Od 1:16:16.
 
Myślimy, że to bardzo dobry wynik. Gratulujemy i życzymy kolejnych występów, które ucieszą widzów, a także samego bajarza.
 
 
Kliszczacki gawędziarz Grzegorz Ostafin na podium Festiwalu „Sabałowe Bajania”!
 
Kliszczacki gawędziarz Grzegorz Ostafin na podium Festiwalu „Sabałowe Bajania”!
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu 
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i stoi
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i w budynku

Kontynuuj czytanie

Gmina Pcim

Dożynki gminy Pcim – Trzebunia 2022

Opublikowano

w

Dożynki gminy Pcim – Trzebunia 2022
stw

„Plon niesiemy plon w gospodarza dom” i ponieśli przedstawiciele z KGiGW PCIM, KGW STRÓŻA i KGW TRZEBUNIA misternie uwite wieńce do Kościoła Parafialnego w Trzebuni. Gdzie od mszy świętej dziękczynnej rozpoczęły się Dożynki Gminy Pcim. 

🌾Było tradycyjnie, było regionalnie i pięknie. szczegóły w materiale filmowym.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane