Connect with us

Gmina Wiśniowa

Grają już dekadę i wszystko wskazuje na to, że nadal grać będą. Orkiestra z Węglówki ma już 10 lat

Opublikowano

w

Grają już dekadę i wszystko wskazuje na to, że nadal grać będą. Orkiestra z Węglówki ma już 10 lat

W sobotę 18.09 września Orkiestra Dęta OSP Węglówka obchodziła szczególne święto – 10-lecie swojej działalności. Podczas uroczystości złożono podziękowania dla założycieli zespołu i osób oraz instytucji, które szczególnie przyczyniły się do jej rozwoju. Wręczono pamiątkowe statuetki oraz nagrody okolicznościowe.

W trakcie  imprezy można było odwiedzić salę prób, zobaczyć nagrody i dyplomy orkiestry, zapoznać się z okolicznościową wystawą zdjęć oraz prezentacją zrealizowanych projektów. Popołudniu odbyły się gościnne występy Orkiestry OSP Lipnik, Orkiestry Wiśniowa oraz Orkiestry “Barka” z Nowej Wsi.

Wieczorem odbył się koncert jubileuszowy Orkiestry. Występ został utrzymany w charakterze regionalnym, wykonano utwory: “Hej Sokoły”, “Szalała, szalała”, “Hen na grani”, czy “Hej siup zawierucha”. W koncercie brali udział wokaliści: Natalia Majda, Jerzy Sukta, Piotr Weszka oraz Stanisław Drab. Dodatkowo, aby podkreślić klimat wydarzenia, muzycy wystąpili w strojach regionalnych.

Historia:

Orkiestra OSP Węglówka powstała w kwietniu 2011 roku z inicjatywy: Wiesława Stalmacha (ówczesnego wójta gminy Wiśniowa), Józefa Paryla (inspektora orkiestry), Romana Gawła (prezesa OSP Węglówka) oraz ks. Krzysztofa Ligockiego (proboszcza parafii MBNP w Węglówce), a opiekę muzyczną prowadził Stanisław Paluch – kapelmistrz Orkiestry. Orkiestra jest dwukrotnym laureatem Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Myślenicach (2016 i 2017 roku). Występowała też ma festiwalach muzyki folkowej w Chorwacji, Węgrzech i Czechach. W 2016 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę – Kolędy i Pastorałki. Orkiestra występuje w 3 rodzajach umundurowania: mundurach strażackim (związanych z przynależnością do OSP Węglówka), bordowych strojach wyjściowych (marynarki ze złotymi aplikacjami i czapki pilotki) oraz strojach regionalnych (finansowanych ze środków PROW, związanych z kulturą górali Zagórzan). Obecnie w zespole gra 40 muzyków pod batutą Janusza Palucha.

Linki do stron Orkiestry:

https://www.facebook.com/Orkiestraweglowka

https://www.instagram.com/orkiestra_weglowka/

https://orkiestraweglowka.wixsite.com/orkiestr

 

Informacje i foto: Orkiestra Dęta OSP Węglówka

 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz.   listopad »

youtube

Najczęściej czytane