Connect with us

Artykuł Społeczny

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

Opublikowano

w

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej
Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej
Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

Kiedy na przełomie roku 2015 i 2016 powstawało stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów (a z nią klub szachowy MAT Myślenice), głównym celem działalności stowarzyszenia była popularyzacja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży z terenu powiatu myślenickiego. Działania te jednak nie były nastawione na wielkie sukcesy sportowe, gdyż jak wiadomo wymagają one dużych nakładów finansowych. Zawodnicy drużyna MAT Myślenice startujący wówczas w rozgrywkach najniższej V ligi szachowej marzyli, aby kiedyś udało się awansować do ogólnopolskiej II ligi i znaleźć się wśród 50 najlepszych klubów szachowych w Polsce. Marzenia te były ambitne, gdyż w szachach w Polsce konkurencja jest bardzo duża. Warto wspomnieć, iż w naszym kraju jest zarejestrowanych blisko 400 klubów szachowych i z tą liczbą ta dyscyplina ustępuje tylko piłce nożnej (przykładowo w tegorocznej edycja V ligi szachowej w Małopolsce brało udział 87 drużyn).

Choć po zeszłorocznym spektakularnym awansie z II ligi do I ligi w zespole wiara w cuda była bardzo silna, to jednak myśli o tym, że myślenicki klub znajdzie się w elitarnej grupie 10 najlepszych juniorskich klubów szachowych w Polsce, wymagały sporej nutki optymizmu.

Ta historyczna chwila dla myślenickich szachów miała miejsce na przełomie czerwca i lipca w Lublinie, gdzie odbywały się trwające 10 dni rozgrywki I ligi juniorów. Jak co roku w zawodach wzięło udział 10 drużyn, które grając w systemie kołowym (każdy z każdym) przez 9 dni, walczyły o zajęcie dwóch najwyższych miejsc gwarantujących awans do ekstraligi szachowej. Drużyna MAT-a Myślenice wystąpiła w swoim najsilniejszym składzie, czyli: Jakub Suder (kapitan), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj, Maciej Jamrozik, Katarzyna Uliasz oraz Gabriela Tokarz. Myślenicka drużyna legitymowała się drugim rankingiem w turnieju, co mogło być przesłanką o dobrym wyniku. Jednak analiza porównań zawodników (z innymi klubami) na poszczególnych szachownicach dawała teoretyczną przewagę tylko na trzech najwyższych szachownicach. To oznaczało, że w rywalizacji bezpośredniej można było przewidywać remisy drużynowe. Na szczęście dla drużyny, rankingi szachowe nie zawsze odzwierciedlają siłę gry zawodników w danym turnieju.

Młodzi zawodnicy z Myślenic turniej rozpoczęli fantastycznie, tj. czterema wygranymi z rzędu meczami w kolejności z drużynami z Wrocławia, KSz „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny, Kalisza i Wieliczki. Tak dobry wynik w początkowej fazie turnieju był zasługą całej drużyny, jednak wyróżnić należy świetnie spisujące się zawodniczki MAT-a, które wygrywały lub remisowały swoje partie z konkurentkami o znacznie wyższym rankingu. Na tym etapie turnieju już było wiadomo, iż drużyna Hetmana Katowice jest w świetnej formie i będzie poza zasięgiem pozostałych drużyn. Natomiast o miejsce 2, premiowane awansem, drużyna MAT-a będzie rywalizować z zespołem UKS Ognisko Rydułtowy. Z tą właśnie drużyną myśleniccy szachiści stoczyli bezpośredni bój w V rundzie, który zakończył się brakiem rozstrzygnięcia, czyli remisem. Co oznaczało, że sprawa awansu do najwyższej ligi była nadal otwarta. Remis w kolejnej rundzie z drużyną MDK Śródmieście Wrocławia mógł sprawić, że szanse drużyny na awans zostały zaprzepaszczone. Jednak jak się okazało w tej samej rundzie drużyna z Rydułtowy swój mecz przegrała, co sprawiło, iż ekipa z Myślenic powiększyła przewagę punktową nad bezpośrednim konkurentem do awansu. Następna runda przyniosła wysoką wygraną z drużyną z Rybnika i dała szansę na uzyskanie awansu już kolejnego dnia w przedostatniej rundzie. Potrzebne do tego było zwycięstwo z drużyną Polonii Warszawa. Jednak zmęczenie turniejowe odbiło piętno jakości gry zawodników MAT-a i mecz zakończył się remisem 3:3. To sprawiło, że kwestia awansu miała się rozstrzygnąć w ostatniej IX rundzie. Emocje wśród zawodników i kibiców były ogromne. Sytuacja w tabeli wyglądała tak, iż aby awansować drużyna MAT-a mogła pozwolić sobie na porażkę z liderem turnieju Hetmanem Katowice, jednak nie mogła być ona za wysoka. Tak też się stało i ostatni mecz zakończył się jedyną przegraną myślenickiej drużyny. Jednak nie przeszkodziła ona w zajęciu drugiego miejsca i uzyskaniu awansu do najwyższej ligi rozgrywkowej. Końcowe wyniki czołowych drużyn I ligi: Hetman Katowice 18 pkt., MAT Myślenice 13 pkt., Ognisko Rydułtowy 12 pkt. Pełne wyniki turnieju i transmisje z partii można znaleźć na FB MAT-a Myślenice.

Wielki i historyczny sukces klubu MAT Myślenice jest niewątpliwie zasługą głównie ogromnych umiejętności i determinacji młodych szachistów – zawodników drużyny MAT-a. Jednak należy zwrócić uwagę również na to, iż w klubie nie ma parcia na sukcesy, a zwraca się uwagę na to, aby panowała dobra, rodzinna atmosfera i dobre relacje pomiędzy zawodnikami klubu. Podczas kiedy inne kluby przyjechały na turniej z przynajmniej jednym trenerem, zawodnicy MAT-a podczas przygotowań do partii głównie opierali się na wzajemnej pomocy, wsparciu i trosce. Wspólnie przeżywali każdy dobry wynik i pocieszali się, kiedy ktoś miał gorszy dzień i partia nie poszła po jego myśli. Zawodnicy MAT-a nieocenione wsparcie mieli również w sobie pani Anety Dziewońskiej, która pełniła rolę opiekuna drużyny. Ponadto zawodnicy mieli pełne wsparcie Zarządu Stowarzyszenia (w składzie Wojciech Jamrozik, Marcin Suder, Małgorzata Jamrozik, Karolina Mucha, Arkadiusz Piwowarczyk) i szerokiego grona kibiców (w tym rodziców), którzy z zapartym tchem śledzili każdy ruch na szachownicy (partie był transmitowane na żywo w Internecie). Jak mawiają, sukces ma wielu ojców i tak też jest i tutaj. Należy wspomnieć o zawodnikach, którzy kiedyś grali w klubie i brali udział w awansach na wyższe szczeble rozgrywek, a teraz ze względu na wiek (nie są już juniorami) nie mogli już być w składzie drużyny, czyli: Bartłomieju Piwowarczyku, Tomaszu Pietrzaku, Mateuszu Brożynie, Anieli Mazanowskiej, Arkadiuszu Piwowarczyku, Filipie Sobali, Maksymilianie Śmieszku. Poprzednie awanse, które umożliwiły ostatni krok na szczyt, były również wynikiem świetnie działającego poprzedniego Zarządu w składzie: Adam Płatek, Jadwiga Płatek, Elżbieta Salawa oraz Marian Brożyna jak i trenerów, którzy pracowali z zawodnikami czyli Piotrem Kaimem, Marcinem Chmielem, Radosławem Barskim, Jakubem Suderem oraz Arkadiuszem Piwowarczykiem. Ogromnym wsparciem dla Klubu jest również Pan Paweł Piwowarczyk, który nie tylko wiernie kibicuje ale także motywuje do działania. Nie należy zapomnieć, iż przy takich wydarzeniach kwestie finansowe również mają duże znaczenie. W tym zakresie od lat klub i Stowarzyszenie może liczyć na wsparcie ze strony Miasta i Gminy Myślenice oraz firmy ARCHON+. Mamy nadzieję, że sukces młodych myślenickich szachistów stanie się inspiracją do podnoszenia umiejętności szachowych dla wszystkich, którzy pasjonują się Królewską Grą.

 

 

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

 


Źródło: MAT Myślenice 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Opublikowano

w

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

Infografika dotycząca bezpiecznych zachowań dotyczących czadu: - wietrz pomieszczenia w których korzystasz z term i pieców gazowych, - zainstaluj czujnik czadu, - nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, - sprawdź szczelność przewodów kominowych, - sprawdzaj wentylację, zwłaszcza łazienek, - objawy zatrucia tlenkiem węgla: zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, ból głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech, zaburzenia tętna. W każdym niepokojącym przypadku natychmiast dzwoń pod 112.

 

Objawy zatrucia

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od stężenia CO we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:

 • ból głowy;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zawroty głowy;
 • osłabienie;
 • wymioty;
 • konwulsje, drgawki;
 • utrata przytomności;
 • śpiączka;
 • zaburzenia tętna;
 • zwolniony oddech.

Kiedy?

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:

 • wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze;
 • niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych;
 • niesprawne przewody kominowe w budynków;
 • niedrożna wentylacja pomieszczeń;
 • pożary.

Czad – ochrona

 • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić;
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki;
 • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
 • upewnić się, że użytkowane piecyki, kuchenki czy termy gazowe są sprawne; używać ich zgodnie z instrukcją producenta;
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność;
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien;
 • zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania;
 • w wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Szczegółowe informacje na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i tego jak im zapobiec na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

http://www.straz.gov.pl/porady/czad

Instytucjami monitorującymi zagrożenie jest Państwowa Straż Pożarna oraz Nadzór Budowlany.

 


Źródło: https://www.gov.pl/

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Opublikowano

w

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

27 listopada 2022 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach szachiści z całego powiatu myślenickiego oraz pasjonaci królewskiej gry z sąsiednich miejscowości zakończyli wspólną wędrówkę po wszystkich gminach powiatu, tym samym kończąc projekt SZACHY NIEDZIELĄ, w którym uczestniczyli od marca tego roku.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

W Myślenicach rozegrano dziewiąty turniej całego cyklu spotkań szachowych, oraz uroczyście rozdano nagrody w klasyfikacji generalnej dla zwycięzców. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami.

Patronat honorowy nad całym IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach objął Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomal, a w zależności w jakim regionie odbywał się turniej- włodarze poszczególnych gmin. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Organizatorzy, czyli  Stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów oraz Ognisko TKKF Dobczyce szczególne podziękowania kierują do Pana Marcina Sudra, który nieustannie od wielu lat, wspiera działania na rzecz miłośników królewskiej gry.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Szachy Niedzielą- połączyły podczas tych dziewięciu spotkań ok 300 szachistów, spośród których większa część wędrowała od gminy do gminy rozgrywając turnieje szachowe i zbierając punkty do klasyfikacji generalnej. Imponującym jest fakt, że turnieje szachowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród szachistów z całej Małopolski – spotkania te połączyły kluby szachowe, pokolenia, rodziny i przyjaciół. 

Poniżej prezentujemy pełną klasyfikacje zwycięzców:

W klasyfikacji: Najlepsza Rodzina Szachowa

I miejsce Rodzina Jaśkowiec z Trzemeśni

II miejsce Rodzina Satoła z Fałkowic

III miejsce Rodzina Łapczyńskich z Krakowa

W poszczególnych grupach:

Gr A

 1. Dariusz Dziewoński (MAT Myślenice)
 2. Artur Łapczyński (UKS Goniec Staniątki)
 3. Maksymilian Nowakowski (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka Natalia Górnisiewicz (Ognisko TKKF Dobczyce)

Gr B

 1. Kamil Wawro (MKS MOS Wieliczka)
 2. Łukasz Grabowski (Ognisko TKKF Dobczyce)
 3. Jakub Bylica (Jordanów)

Najlepsza zawodniczka: Aleksandra Jaśkowiec (MAT Myślenice)

Gr C

 1. Maciej Jamrozik (MAT Myślenice)
 2. Tomasz Satoła (MAT Myślenice)
 3. Jakub Jamka (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka: Faustyna Wrona (MKS MOS Wieliczka)

Gr D

 1. Szymon Machaj (KKSZ Kraków)
 2. Artur Kurowski (MAT Myślenice)
 3. Patryk Kot (UKS Goniec Staniątki)

Najlepsza zawodniczka: Anna Jamrozik (MAT Myślenice)

Dziewięć dni, dziewięć gmin powiatu myślenickiego, dziewięć turniejów szachowych i wspólnych spotkań przyniosło oczekiwane efekty:  integracja środowiska szachowego, pokazanie – rodzinom, dzieciom i młodzieży ciekawego sposobu na spędzanie czasu wolnego i poznawanie nowych, dotąd dla niektórych nieznanych miejsc. Projekt zakończył się pełnym sukcesem i satysfakcją.


Informacje i zdjęcia: MAT Myślenice

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane