Connect with us

Artykuł Społeczny

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

Opublikowano

w

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej
stw

Kiedy na przełomie roku 2015 i 2016 powstawało stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów (a z nią klub szachowy MAT Myślenice), głównym celem działalności stowarzyszenia była popularyzacja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży z terenu powiatu myślenickiego. Działania te jednak nie były nastawione na wielkie sukcesy sportowe, gdyż jak wiadomo wymagają one dużych nakładów finansowych. Zawodnicy drużyna MAT Myślenice startujący wówczas w rozgrywkach najniższej V ligi szachowej marzyli, aby kiedyś udało się awansować do ogólnopolskiej II ligi i znaleźć się wśród 50 najlepszych klubów szachowych w Polsce. Marzenia te były ambitne, gdyż w szachach w Polsce konkurencja jest bardzo duża. Warto wspomnieć, iż w naszym kraju jest zarejestrowanych blisko 400 klubów szachowych i z tą liczbą ta dyscyplina ustępuje tylko piłce nożnej (przykładowo w tegorocznej edycja V ligi szachowej w Małopolsce brało udział 87 drużyn).

Choć po zeszłorocznym spektakularnym awansie z II ligi do I ligi w zespole wiara w cuda była bardzo silna, to jednak myśli o tym, że myślenicki klub znajdzie się w elitarnej grupie 10 najlepszych juniorskich klubów szachowych w Polsce, wymagały sporej nutki optymizmu.

Ta historyczna chwila dla myślenickich szachów miała miejsce na przełomie czerwca i lipca w Lublinie, gdzie odbywały się trwające 10 dni rozgrywki I ligi juniorów. Jak co roku w zawodach wzięło udział 10 drużyn, które grając w systemie kołowym (każdy z każdym) przez 9 dni, walczyły o zajęcie dwóch najwyższych miejsc gwarantujących awans do ekstraligi szachowej. Drużyna MAT-a Myślenice wystąpiła w swoim najsilniejszym składzie, czyli: Jakub Suder (kapitan), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj, Maciej Jamrozik, Katarzyna Uliasz oraz Gabriela Tokarz. Myślenicka drużyna legitymowała się drugim rankingiem w turnieju, co mogło być przesłanką o dobrym wyniku. Jednak analiza porównań zawodników (z innymi klubami) na poszczególnych szachownicach dawała teoretyczną przewagę tylko na trzech najwyższych szachownicach. To oznaczało, że w rywalizacji bezpośredniej można było przewidywać remisy drużynowe. Na szczęście dla drużyny, rankingi szachowe nie zawsze odzwierciedlają siłę gry zawodników w danym turnieju.

Młodzi zawodnicy z Myślenic turniej rozpoczęli fantastycznie, tj. czterema wygranymi z rzędu meczami w kolejności z drużynami z Wrocławia, KSz „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny, Kalisza i Wieliczki. Tak dobry wynik w początkowej fazie turnieju był zasługą całej drużyny, jednak wyróżnić należy świetnie spisujące się zawodniczki MAT-a, które wygrywały lub remisowały swoje partie z konkurentkami o znacznie wyższym rankingu. Na tym etapie turnieju już było wiadomo, iż drużyna Hetmana Katowice jest w świetnej formie i będzie poza zasięgiem pozostałych drużyn. Natomiast o miejsce 2, premiowane awansem, drużyna MAT-a będzie rywalizować z zespołem UKS Ognisko Rydułtowy. Z tą właśnie drużyną myśleniccy szachiści stoczyli bezpośredni bój w V rundzie, który zakończył się brakiem rozstrzygnięcia, czyli remisem. Co oznaczało, że sprawa awansu do najwyższej ligi była nadal otwarta. Remis w kolejnej rundzie z drużyną MDK Śródmieście Wrocławia mógł sprawić, że szanse drużyny na awans zostały zaprzepaszczone. Jednak jak się okazało w tej samej rundzie drużyna z Rydułtowy swój mecz przegrała, co sprawiło, iż ekipa z Myślenic powiększyła przewagę punktową nad bezpośrednim konkurentem do awansu. Następna runda przyniosła wysoką wygraną z drużyną z Rybnika i dała szansę na uzyskanie awansu już kolejnego dnia w przedostatniej rundzie. Potrzebne do tego było zwycięstwo z drużyną Polonii Warszawa. Jednak zmęczenie turniejowe odbiło piętno jakości gry zawodników MAT-a i mecz zakończył się remisem 3:3. To sprawiło, że kwestia awansu miała się rozstrzygnąć w ostatniej IX rundzie. Emocje wśród zawodników i kibiców były ogromne. Sytuacja w tabeli wyglądała tak, iż aby awansować drużyna MAT-a mogła pozwolić sobie na porażkę z liderem turnieju Hetmanem Katowice, jednak nie mogła być ona za wysoka. Tak też się stało i ostatni mecz zakończył się jedyną przegraną myślenickiej drużyny. Jednak nie przeszkodziła ona w zajęciu drugiego miejsca i uzyskaniu awansu do najwyższej ligi rozgrywkowej. Końcowe wyniki czołowych drużyn I ligi: Hetman Katowice 18 pkt., MAT Myślenice 13 pkt., Ognisko Rydułtowy 12 pkt. Pełne wyniki turnieju i transmisje z partii można znaleźć na FB MAT-a Myślenice.

Wielki i historyczny sukces klubu MAT Myślenice jest niewątpliwie zasługą głównie ogromnych umiejętności i determinacji młodych szachistów – zawodników drużyny MAT-a. Jednak należy zwrócić uwagę również na to, iż w klubie nie ma parcia na sukcesy, a zwraca się uwagę na to, aby panowała dobra, rodzinna atmosfera i dobre relacje pomiędzy zawodnikami klubu. Podczas kiedy inne kluby przyjechały na turniej z przynajmniej jednym trenerem, zawodnicy MAT-a podczas przygotowań do partii głównie opierali się na wzajemnej pomocy, wsparciu i trosce. Wspólnie przeżywali każdy dobry wynik i pocieszali się, kiedy ktoś miał gorszy dzień i partia nie poszła po jego myśli. Zawodnicy MAT-a nieocenione wsparcie mieli również w sobie pani Anety Dziewońskiej, która pełniła rolę opiekuna drużyny. Ponadto zawodnicy mieli pełne wsparcie Zarządu Stowarzyszenia (w składzie Wojciech Jamrozik, Marcin Suder, Małgorzata Jamrozik, Karolina Mucha, Arkadiusz Piwowarczyk) i szerokiego grona kibiców (w tym rodziców), którzy z zapartym tchem śledzili każdy ruch na szachownicy (partie był transmitowane na żywo w Internecie). Jak mawiają, sukces ma wielu ojców i tak też jest i tutaj. Należy wspomnieć o zawodnikach, którzy kiedyś grali w klubie i brali udział w awansach na wyższe szczeble rozgrywek, a teraz ze względu na wiek (nie są już juniorami) nie mogli już być w składzie drużyny, czyli: Bartłomieju Piwowarczyku, Tomaszu Pietrzaku, Mateuszu Brożynie, Anieli Mazanowskiej, Arkadiuszu Piwowarczyku, Filipie Sobali, Maksymilianie Śmieszku. Poprzednie awanse, które umożliwiły ostatni krok na szczyt, były również wynikiem świetnie działającego poprzedniego Zarządu w składzie: Adam Płatek, Jadwiga Płatek, Elżbieta Salawa oraz Marian Brożyna jak i trenerów, którzy pracowali z zawodnikami czyli Piotrem Kaimem, Marcinem Chmielem, Radosławem Barskim, Jakubem Suderem oraz Arkadiuszem Piwowarczykiem. Ogromnym wsparciem dla Klubu jest również Pan Paweł Piwowarczyk, który nie tylko wiernie kibicuje ale także motywuje do działania. Nie należy zapomnieć, iż przy takich wydarzeniach kwestie finansowe również mają duże znaczenie. W tym zakresie od lat klub i Stowarzyszenie może liczyć na wsparcie ze strony Miasta i Gminy Myślenice oraz firmy ARCHON+. Mamy nadzieję, że sukces młodych myślenickich szachistów stanie się inspiracją do podnoszenia umiejętności szachowych dla wszystkich, którzy pasjonują się Królewską Grą.

 

 

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

Historyczny sukces myślenickich szachistów- awans drużyny juniorów MAT Myślenice do ekstraligi szachowej

 


Źródło: MAT Myślenice 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

Płyną środki z funduszu przeciwdziałania covid-19 do małopolskich DPS-ów

Opublikowano

w

Płyną  środki z funduszu przeciwdziałania covid-19 do małopolskich DPS-ów
stw

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało kolejne środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na wsparcie domów pomocy społecznej.

Małopolskie DPS-y w tym rozdaniu otrzymają 1 997 109 zł. Środki zostaną przeznaczone na zabezpieczenie placówek przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
W I półroczu do małopolskich DPS-ów trafiło już 5 250 497 zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Łącznie w tym roku jest to wsparcie na poziomie 7 247 606 zł.

 

–Tylko w 2021 r. z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do małopolskich DPS-ów trafiło blisko 5,2 mln zł. W tym roku to już ponad 7,2 mln zł z przeznaczeniem m.in. na zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia czy na zapewnienie kadry pracowniczej. Wszystko to po to, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania tych placówek i bezpieczeństwo ich podopiecznych. Statystyki „covidowe” pokazują, że sytuacja epidemiczna uległa zmianie. Jeszcze na początku lipca w małopolskich szpitalach przebywało ok. 50 pacjentów z COVID-19, zaś na początku sierpnia ta liczba przekraczała już 200 i rośnie nadal, obecnie wynosząc ponad 250. Zmieniła się też sytuacja w DPS-ach. Według ostatniego raportu, w 8 DPS-ach potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 24 mieszkańców. Trzymamy rękę na pulsie. Dlatego też przekazujemy kolejne środki rządowe na wzmocnienie zabezpieczenia domów pomocy społecznej przed ewentualnymi zakażeniami – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

 

Środki zostały rozdzielone na poszczególne województwa z uwzględnieniem liczby mieszkańców i liczby pracowników zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej. 

 

Oto kwoty przyznane małopolskim jednostkom samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na wsparcie DPS-ów w II półroczu 2022 roku:


Powiat bocheński  –  43 432 zł
Powiat brzeski  –  38 000 zł
Powiat chrzanowski  –  38 000 zł
Powiat dąbrowski  –  38 000 zł
Powiat gorlicki  –  74 521 zł
Powiat krakowski  –  220 823 zł
Powiat limanowski  –  95 806 zł
Powiat miechowski  –  77 466 zł
Powiat myślenicki  –  57 332 zł
Powiat nowosądecki  –  72 636 zł
Powiat nowotarski  –  41 472 zł
Powiat olkuski  –  38 000 zł
Powiat oświęcimski  –  88 568 zł
Powiat proszowicki  –  47 759 zł
Powiat suski  –  38 000 zł
Powiat tarnowski  –  174 146 zł
Powiat tatrzański  –  38 385 zł
Powiat wadowicki  –  116 097 zł
Powiat wielicki  –  38 000 zł
Miasto Kraków  –  375 508 zł
Miasto Nowy Sącz  –  86 156 zł
Miasto Tarnów  –  97 322 zł
Gmina Borzęcin  –  23 680 zł
Gmina Grybów  –  19 000 zł
Miasto i Gmina Niepołomice  –  19 000 zł
SUMA  –  1 997 109 zł

 

W ubiegłym roku małopolskie DPS-y z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymały łącznie 5 169 543 zł. Ponadto w 2021 roku w ramach rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność do DPS-ów trafiło ponadto 3 159 300 zł. Środki te zostały rozdysponowane w związku ze zwiększonymi wydatkami mającymi na celu przygotowanie i zabezpieczenie placówek przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2 w okresie jesiennym.

 

Wykaz Domów Pomocy Społecznej w Małopolsce: https://bip.malopolska.pl/muw,a,3261,rejestr-domow-pomocy-spolecznej-oraz-placowek-zapewniajacych-calodobowa-opieke.html

 

Informacje: Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Konkurs na tradycyjny bukiet zielny w Kornatce – 15 sierpnia

Opublikowano

w

Konkurs na tradycyjny bukiet zielny w Kornatce – 15 sierpnia
stw
 

Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne Gościniec i Sołtys Kornatki zapraszają do udziału w konkursie na TRADYCYJNY BUKIET ZIELNY, który odbędzie się w poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. po Mszy Świętej o godzinie 11:00 przy Kościele Miłosierdzia Bożego w Kornatce.

 
Bukiety układane tradycyjnie z okazji Święta Matki Bożej Zielnej oceniane będą w dwóch kategoriach: bukiet mały – wykonany przez osoby do 15 lat i bukiet duży – wykonany przez osoby powyżej 15 roku życia. Zasady oceniania są takie same jak w ubiegłych latach.
 
Konkurs na tradycyjny bukiet zielny w Kornatce – 15 sierpnia
 
informacje: UGIM Dobczyce

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Małopolska grupa „SPEED”- przez trzy lata ujawniła ponad 1000 przestępstw i ponad 211 000 wykroczeń w ruchu drogowym

Opublikowano

w

Małopolska grupa „SPEED”- przez trzy lata ujawniła ponad 1000 przestępstw i ponad 211 000 wykroczeń w ruchu drogowym

Małopolska grupa „SPEED” została powołana w lipcu 2019 roku w celu szybkiego reagowania na rażące przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, popełniane głównie przez kierujących. W ciągu 3 lat działalności tej nieetatowej grupy składającej się z policjantów z różnych jednostek  garnizonu małopolskiej Policji, funkcjonariusze ujawnili ponad 1000 przestępstw i ponad 211 000 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 157 tys. związanych z nadmierną prędkością.

Szczególną uwagę policjanci z tej grupy zwracają  na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość bo z tej przyczyny na drodze ginie najwięcej osób. Grupa „SPEED” kierowana jest także w miejsca, gdzie jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa, dochodzi do największej ilości wypadków, a także w rejony gdzie jak wynika ze zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W okresie od 16 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku policjanci  pełniący służbę w grupie „SPEED” małopolskiej Policji  ujawnili 1092  przestępstwa drogowe, 211 065  wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 157 000 związanych z nadmierną prędkością. Zatrzymali piratom drogowym 4741 praw jazdy, w tym 4189 za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.  Ponadto zatrzymali 7366 dowodów rejestracyjnych, głównie z powodu złego stanu technicznego pojazdu.  

Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa małopolskiego, jedną z dominujących przyczyn wypadków drogowych wciąż jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, w związku z czym nieetatowe grupy „SPEED” koncentrują swe działania w głównej mierze na ujawnianiu kierujących, którzy nie stosują się do nakazanej prędkości jazdy.
 

Prezentujemy film z wybranymi wykroczeniami i przestępstwami ujawnionymi przez małopolską grupę „SPEED” od początku jej istnienia.

 

Źródło i film: Małopolska Policja 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane