W sobotę 18 września 2021 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Lubomir w Myślenicach zorganizuje po raz 31 Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. Jest to największą impreza o charakterze turystyczno-patriotycznym w powiecie myślenickim. Rok rocznie,odbywa się ona na przełęczy Sucha Polana między szczytami Łysiny i Kamiennika w Beskidzie Średnim. To właśnie nieopodal tego miejsca w 1944 r. swój leśny obóz miał Obwód AK „Murawa” – zgrupowanie „Kamiennik”. A bezpośrednio na Suchej Polanie w dniu 3 września 1944 odbyła się uroczysta msza święta, podczas której poświecono proporzec myślenickiego obwodu AK.
Premierę filmu będzie można obejrzeć tutaj :
Już w czasach przed rokiem 1989 myślenicki Oddział PTTK kultywował pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę organizując wydarzenia, złazy i zloty patriotyczno-turystyczne. Takim wydarzeniem został również Zlot Szlakami Walk Partyzanckich, którego zadaniem jest uczczenie pamięci o tych którzy walczyli za wolność i zginęli bestialsko zamordowani z rozkazu niemieckiego okupanta oraz przekazanie pamięci o tych wydarzeniach młodszym pokoleniom.
12 września 1944 roku rozegrała się największa z bitew w Krakowskim Okręgu AK. Jej decydująca część rozegrała się pod mostem Glichowskim. Całość bitwy nosi jednak miano Bitwy pod Łysiną. W reakcji na porażkę poniesioną przez okupanta w walce z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego wydano rozkaz pacyfikacji ludności cywilnej. Największe represje spadły na mieszkańców Wiśniowej i Lipnika.
Aby lepiej przedstawić i zainteresować młodych i nie tylko, Oddział PTTK Lubomir w Myślenicach podczas zlotu organizuje rekonstrukcje historyczne. W ubiegłym roku na podstawie tej rekonstrukcji powstał film.
Zapraszam 12 września 2021 r. o godzinie 18.oo na premierowy pokaz Inscenizacji Bitwy pod Łysiną w 77 rocznicę bitwy oraz na XXI Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie w dniu 18 września 2021 r. – przekazał prezes ZO PTTK Lubomir, Mateusz Murzyn.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Myślenickiego, Gminy Wiśniowa oraz Nadleśnictwa Myślenice. Inscenizacja została wsparta również w ramach Programu Niepodległa.
W filmie Wystąpili:
Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Powstaniec Śląski
Przemysław Błaszczok
Grzegorz Drogosz
Szymon Brejza
Marek Kaczmarczyk
Kazimierz Piechaczek
Sekcja Rekonstrukcji Historycznej – Helle Berg
Maciej Woszczyk
Konrad Woszczyk
Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Dezerter
Paweł Tywoniuk
Marcin Masny
Piotr Haniecki
Polskie Towarzystwo Historyczne – Nowy Sącz
Paweł Terebka
Adam Borek
Piotr Borek
Stanisław Szambelan
Tomasz Żuchowicz
Paweł Stawiarz
Dariusz Batkowski
Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Pluton Kraków
Bartłomiej Tokarz
Karolina Kloch
Ewelina Germuga
Michał Piech
Łukasz Potyrała
Projekt Historyczny – 15 Pułk Piechoty
Norbert Zając
Sekcja Rekonstrukcji Historycznej – im. 16 Pułk Piechoty
Jarosław Jop
Jakub Wyszyński
Emilia Wyszyńska
Oraz rekonstruktorzy niezrzeszeni
Daniel Pastuszak
Maksymilian Podsiadło
Rafał Podsiadło
Pojazdy zabytkowe – Adam Kwiel
Borgward 1400
Opel Kapitan Staff Car 1938
Motocykle
BMW R 75 – Kazimierz Piechaczek
BMW R 12 – Jan Olszewski
Zündapp KS 750 Sahara – Tadeusz Gawlak
Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.
W najbliższą sobotę w gminie Lubień odbędzie się Święto Gminy Lubień a na nim między innymi kolejna odsłona Turnieju Wsi. Turniej Wsi to rywalizacja przedstawicieli poszczególnych sołectw gminy Lubień w przygotowanych przez organizatorów dyscyplinach. W 2019 roku przykładowo były konkurencje takie jak „wesoły plażowicz”, „cyganka prawdę Ci powie” czy „lanie wody” które dostarczyły wszystkim uczestnikom ogrom uśmiechu i dobrej zabawy.
Tegoroczne Święto Gminy Lubień obfitować będzie także w różnorodne występy i pokazy, a na koniec dnia przewidziany jest koncert gwiazdy wieczoru zespołu „Dejw”.
Do zobaczenia 9 lipca na Placu Rekreacyjnym w Lubniu
Foto tytułowe: Archiwum Myślenice iTV- Turniej Wsi w gminie Lubień 2019
Już niebawem, bo w przyszłym roku, w szczególności Ci najmłodsi mieszkańcy Stróży w gminie Pcim, ale także ich rodzice będą mogli się cieszyć z nowego Przedszkola Samorządowego.
Budowę tej ważnej dla całej lokalnej społeczności inwestycji, odwiedził 20 czerwca minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, aby wspólnie z włodarzem gminy Piotrem Hajdukiem, posłem Władysławem Kurowskim, małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak, wicewojewodą małopolski Ryszardem Pagaczem oraz dyrekcją aktualnych jednostek przedszkolnych w Stróży a także z zastępcą przewodniczącego Rady Gminy podpisać i wmurować akt erekcyjny w ścianę budynku nowego przedszkola.
Minęły już dwadzieścia dwa lata od chwili, gdy odbyła się pierwsza impreza integracyjna osób niepełnosprawnych ze społecznościami, osobami, organizacjami i instytucjami powiatu myślenickiego. Organizowane od 2000 roku – Powiatowe Spotkania Integracyjne nabrały charakteru cyklicznego.
Tradycyjnie więc, po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, starosta myślenicki Józef Tomal, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach oraz Domy Pomocy Społecznej powiatu myślenickiego, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach i Lubniu, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej w Harbutowicach, Myślenicach i Dobczycach zorganizowały kolejne, XXI Myślenickie Spotkania Integracyjne A.D. 2022.
23 czerwca br. (czwartek) od godz. 15:00 w Myślenicach na Zarabiu przy zespole gastronomiczno – rekreacyjnym „BANDEROZA” przy ul. Parkowej
Impreza tradycyjnie miała plenerowy i piknikowy charakter.
Film:
Galeria:
„Naczelnym celem spotkania jest integracja osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży objętych pieczą zastępczą ze społecznościami, osobami, organizacjami i instytucjami lokalnymi, dla których jakość egzystencji niepełnosprawnych i dotkniętych przez los jest nieobojętna. Kolejnym istotnym celem ww. przedsięwzięcia jest okazanie uznania, wsparcia oraz dostarczenie wspólnych chwil radości osobom, które na co dzień roztaczają pieczę nad takimi osobami (zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym), a których trud nie zawsze jest dostrzegany i należycie doceniany. Jednakże najważniejszym elementem takiego spotkania będzie możliwość wspólnego przeżywania radosnych chwil, które być może przyczynią się do usunięcia kolejnych barier i stereotypów związanych z niepełnosprawnością oraz pieczą zastępczą i otworzą drogę do pełniejszego ich zrozumienia, a niepełnosprawnym i młodzieży pozwolą odczuć, że są równoprawnymi członkami naszej społeczności.
Zwyczajem lat ubiegłych, przewiduje się w programie prezentację dorobku twórczego i artystycznego osób niepełnosprawnych oraz zaprzyjaźnionych solistów i grup artystycznych, poprzez połączoną z kiermaszem wystawę prac oraz występy sceniczne. Dla uczestników spotkania przewiduje się wiele atrakcji. Wśród nich liczne konkursy dla dorosłych i dla dzieci oraz zabawę taneczną przy muzyce grupy z Warsztatów Terapii Zajęciowej powiatu myślenickiego „Handycap”, a także przygotowane przez Klub MOTOSPORT MYŚLENICE przejażdżki pojazdami zabytkowymi oraz przejażdżki konne na hucułach przygotowane przez Szkołę Jazdy Konnej „HUCUŁ” w Myślenicach. Dodatkową atrakcją będzie także prezentacja strażackiego sprzętu przygotowana przez KP PSP w Myślenicach. Spotkanie poprowadzi znany animator kultury i muzyk, myśleniczanin Zbigniew Morawski.” – wyjaśnia Piotr Gofroń Dyrektor PCPR
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.