Connect with us

Bez kategorii

Inscenizacja Bitwy pod Łysiną- premiera filmowa już jutro !

Opublikowano

w

Inscenizacja Bitwy pod Łysiną- premiera filmowa już jutro  !
W sobotę 18 września 2021 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Lubomir w Myślenicach zorganizuje po raz 31 Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. Jest to największą impreza o charakterze turystyczno-patriotycznym w powiecie myślenickim. Rok rocznie,odbywa się ona na przełęczy Sucha Polana między szczytami Łysiny i Kamiennika w Beskidzie Średnim. To właśnie nieopodal tego miejsca w 1944 r. swój leśny obóz miał Obwód AK „Murawa” – zgrupowanie „Kamiennik”. A bezpośrednio na Suchej Polanie w dniu 3 września 1944 odbyła się uroczysta msza święta, podczas której poświecono proporzec myślenickiego obwodu AK.
Premierę filmu będzie można obejrzeć tutaj :

Już w czasach przed rokiem 1989 myślenicki Oddział PTTK kultywował pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę organizując wydarzenia, złazy i zloty patriotyczno-turystyczne. Takim wydarzeniem został również Zlot Szlakami Walk Partyzanckich, którego zadaniem jest uczczenie pamięci o tych którzy walczyli za wolność i zginęli bestialsko zamordowani z rozkazu niemieckiego okupanta oraz przekazanie pamięci o tych wydarzeniach młodszym pokoleniom.
12 września 1944 roku rozegrała się największa z bitew w Krakowskim Okręgu AK. Jej decydująca część rozegrała się pod mostem Glichowskim. Całość bitwy nosi jednak miano Bitwy pod Łysiną. W reakcji na porażkę poniesioną przez okupanta w walce z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego wydano rozkaz pacyfikacji ludności cywilnej. Największe represje spadły na mieszkańców Wiśniowej i Lipnika.

Aby lepiej przedstawić i zainteresować młodych i nie tylko, Oddział PTTK Lubomir w Myślenicach podczas zlotu organizuje rekonstrukcje historyczne. W ubiegłym roku na podstawie tej rekonstrukcji powstał film.
Zapraszam 12 września 2021 r. o godzinie 18.oo na premierowy pokaz Inscenizacji Bitwy pod Łysiną w 77 rocznicę bitwy oraz na XXI Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie w dniu 18 września 2021 r.  – przekazał prezes ZO PTTK Lubomir, Mateusz Murzyn.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Myślenickiego, Gminy Wiśniowa oraz Nadleśnictwa Myślenice. Inscenizacja została wsparta również w ramach Programu Niepodległa.
Inscenizacja Bitwy pod Łysiną- premiera filmowa już jutro  !

W filmie Wystąpili:

Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Powstaniec Śląski
Przemysław Błaszczok
Grzegorz Drogosz
Szymon Brejza
Marek Kaczmarczyk
Kazimierz Piechaczek
Sekcja Rekonstrukcji Historycznej – Helle Berg
Maciej Woszczyk
Konrad Woszczyk
Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Dezerter
Paweł Tywoniuk
Marcin Masny
Piotr Haniecki
Polskie Towarzystwo Historyczne – Nowy Sącz
Paweł Terebka
Adam Borek
Piotr Borek
Stanisław Szambelan
Tomasz Żuchowicz
Paweł Stawiarz
Dariusz Batkowski
Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Pluton Kraków
Bartłomiej Tokarz
Karolina Kloch
Ewelina Germuga
Michał Piech
Łukasz Potyrała
Projekt Historyczny – 15 Pułk Piechoty
Norbert Zając
Sekcja Rekonstrukcji Historycznej – im. 16 Pułk Piechoty
Jarosław Jop
Jakub Wyszyński
Emilia Wyszyńska

Oraz rekonstruktorzy niezrzeszeni
Daniel Pastuszak
Maksymilian Podsiadło
Rafał Podsiadło

Pojazdy zabytkowe – Adam Kwiel
Borgward 1400
Opel Kapitan Staff Car 1938
Motocykle
BMW R 75 – Kazimierz Piechaczek
BMW R 12 – Jan Olszewski
Zündapp KS 750 Sahara – Tadeusz Gawlak

Wypożyczalnia broni
Guns of Glory M.M. Maciaszek

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane