fbpx
Connect with us

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu?

Opublikowano

w

young girl in a yellow shirt woman working on a laptop at home using a smartphone in the living room on the carpet, distant work and education

Silna sieć Wi-Fi, która nigdy nie zawodzi, to marzenie chyba każdego domownika rozkochanego w nowoczesnych technologiach. Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu?

Dlaczego dobrze mieć w domu silną sieć Wi-Fi?

Stabilne łącze internetowe zapewnia efektywną i nieprzerwaną naukę, pracę i rozrywkę. Jeśli nie chcesz przez słabe Wi-Fi odłączyć się od spotkania biznesowego z nowym klientem, czekać na wydruk z drukarki sieciowej w nieskończoność, zakończyć oglądania filmu w samym środku finałowej sceny albo tłumaczyć nauczycielom, dlaczego Twoje dziecko nie mogło wziąć dzisiaj udziału w lekcjach zdalnych, zadbaj o niezawodną sieć w swoim domu. Co może wpływać negatywnie, a co pozytywnie na stabilny dostęp do Internetu w domowym zaciszu?

Co może zakłócać Wi-Fi?

Jeśli połączenie z Internetem jest w Twoim domu nieustannie zrywane i nie masz już pomysłu, co może być przyczyną, sprawdź, czy nie dotyczy Cię jeden z tych przypadków. Samodzielne diagnozowanie źródła problemu rozpocznij jednak od wykluczenia winy po stronie dostawcy sygnału. Co może osłabiać zasięg domowego Wi-Fi?

  1. Umieszczenie routera w miejscu, które sprawia, że nie możesz w pełni korzystać z jego funkcji (np. w kącie w skrajnym pokoju mieszkania albo zamknięcie go w szafie). Idealnie urządzenie tego typu powinno zostać ulokowane na środku domu, około 1,5 metra od podłogi.
  2. Przeszkody architektoniczne, takie jak instalacja elektryczna czy metalowe i betonowe elementy w ścianach.
  3. Używanie przestarzałego routera. Wówczas nowy sprzęt do wzmocnienia Wi-Fi znajdziesz np. tutaj: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery.
  4. Duża liczba sieci Wi-Fi dookoła.
  5. Mało wydajna karta sieciowa lub oprogramowanie antywirusowe spowalniające pracę komputera (jeśli zrywanie połączenia z siecią dotyczy przede wszystkim PC lub laptopa).
Jak wzmocnić router?

Za pewnik powinieneś uznać unikanie wszystkich sytuacji opisanych powyżej. Istotna może jednak okazać się również znajomość specyfiki działania samego routera.

Każdy router ma 13 kanałów transmisji, ale fabrycznie jest ustawiony na jeden z nich. Zdarza się, że kanały routerów sąsiadów nachodzą na siebie, co powoduje zakłócenia. Warto wówczas zdecydować się na zmianę z kanału numer 6 lub 11 (najczęściej wybieranych przez producentów jako domyślne ustawienia) na zalecany kanał 1 (oferujący najmniejszą siłę sygnału, ale największy zasięg) albo 13 (najsilniejszy sygnał, najmniejszy zasięg). Takie zmiany zdalnie wprowadza operator.

Podobnym rozwiązaniem jest zmiana popularnej częstotliwości pracy routera z 2,4 GHz (typowej m.in. dla elektronicznych niań, mikrofalówek czy zabawek zdalnie sterowanych) na wyższą, najlepiej 5 GHz.

Ważne są również anteny routera. W jednopoziomowym lokum wystarczy jedna, ale w dwupoziomowym konieczne są dwie ‒ jedna skierowana do góry, a druga ustawiona poziomo.

Dodatkowe urządzenia wzmacniające Wi-Fi

Urządzenie sieciowe Switch (np. jedno z tych, które znajdziesz, klikając w link: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/switch) umożliwia zwiększenie przepustowości połączeń sieci ethernet, abyś mógł szybko i bez zakłóceń przesyłać nawet duże pliki.

Wzmacniacze sieci lub sygnału Wi-Fi (takie jak te: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/wzmacniacze-wi-fi) są relatywnie tanie i wydajne. Wystarczy podłączyć transmiter do gniazdka pomiędzy routerem a miejscem, w którym sieć pozostawia wiele do życzenia. Transmiter przekaże sygnał do urządzenia, któremu trudno było do tej pory połączyć się z Wi-Fi.

Znasz już podstawowe zasady zwiększenia zasięgu Wi-Fi w domu. Pamiętaj, że sygnał z routera powinien napotykać jak najmniej przeszkód i być w centrum mieszkania. W razie problemów z sygnałem warto wybrać również urządzenia wzmacniające Wi-Fi.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Lipiec 2021
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Cze   Sie »

youtube

Najczęściej czytane