Connect with us

Gmina Myślenice

Jakub Suder brązowym Medalistą Mistrzostw Polski w szachach. Samuel Maj tuż za podium

Opublikowano

w

Jakub Suder brązowym Medalistą Mistrzostw Polski w szachach. Samuel Maj tuż za podium

Myślenicka Akademia Talentów  z kolejnymi sukcesami.

W ostatnim okresie słychać było sporo o sukcesach drużynowych myślenickich szachistów (awans do I ligi Juniorów oraz awans do II ligi Seniorów drużyny MAT Myślenice). Tym razem bardzo dobre wiadomości płynące z Rzeszowa dotyczą występów indywidulanych zawodników tego klubu.

W stolicy podkarpacia w dniach 24-30 sierpnia odbyły się Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Jest to największa Szachowa impreza, w której corocznie bierze udział około 1000 młodych szachistów z całej Polski. Na tak prestiżowych zawodach nie mogło zabraknąć zawodników MATa Myślenice. Nasze miasto reprezentowali: Jakub Pawlikowski, Tomasz Pietrzak, Bartłomiej Piwowarczyk, Jakub Suder (grupa do lat 18), Katarzyna Uliasz, Filip Sobala (grupa do lat 16), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj (grupa do lat 14), Maciej Jamrozik, Jakub Kowal (grupa do lat 12) oraz Aleksander Drabik (grupa do lat 10) .

Impreza sportowa składała się z dwóch części. Pierwsza część to turniej w Szachach Szybkich rozgrywany na dystansie 11 rund tempem 15’+10” za każdy wykonany ruch. Natomiast drugi turniej miał rangę Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych, w których każdy zawodnik rozegrał 13 partii dysponując czasem 3’+2” na ruch. Obydwa turnieje rozgrywane były systemem szwajcarskim.

Cała ekipa MATa jechała na zawody z nadzieją na wysokie miejsce w tych prestiżowych rozgrywkach. Zerkając jednak na listy rankingowe trzeba było mieć świadomość, iż każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie ogromnym sukcesem. Jak się okazało sukces ten stał się faktem za sprawą dwóch naszych zawodników tj. Jakuba Sudera i Samuela Maja.

Kuba, który na liście startowej był 7 na 83 zawodników jechał na zawody z realną szansą na wysoką lokatę. Jego doświadczenie i wcześniejsze sukcesy dawały nadzieję na dobry wynik w turnieju, którym byłoby miejsce w pierwszej szóstce. Niespodziewanie jednak zawody nie rozpoczęły się dla Kuby najlepiej. Już w drugiej rundzie musiał uznać wyższość swojego klubowego kolegi Bartka Piwowarczyka. Na szczęście okazało się, że była to jedyna porażka Kuby w tym turnieju. W następnych partiach Kuba zanotował 6 zwycięstw oraz 3 remisy i z wynikiem 8,5 punktów z 11 zajął trzecie miejsce w turnieju zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich.

Sukces ogromny, zwłaszcza, że rywalizacja w najstarszej grupie wiekowej jest zawsze wyjątkowo zacięta. Dla wielu zawodników jest to ostatnia okazja do zdobyci medalu na Mistrzostwach Polski w kategorii juniora.
Drugi z wyróżnionych zawodników, czyli Samuel, który starował w grupie do lat 14 nie był uznawany za faworyta do zajęcia wysokiego miejsca w turnieju. Wydawałoby się, że zawodnik z 59 numerem startowym (na 121 zawodników) ma nikłe szanse na zajęcie wysokiej pozycji. Jednak jak się okazało ranking, który posiada Samuel nie odzwierciedla siły jego gry. Ogromne postępy w sztuce szachowej jakie czyni w ostatnim okresie ten młody zawodnik MATa pozwoliły mu na zajęcie wysokiego czwartego miejsca w Mistrzostwach Polski w szachach Błyskawicznych. Samuel zdobył 9,5 punktu z 13 wygrywając 8 partii, 3 remisując i 2 przegrywając. Do podium zabrakło tak niewiele, zaledwie jednego zwycięstwa. Jeśli jednak Samuel będzie dalej tak solidnie trenował i rozwijał swoje umiejętności szachowe zdobycie medalu mistrzostw Polski będzie tylko kwestią czasu.

Słowa uznania należą się również pozostałym zawodnikom myślenickiego klubu, którzy w każdej partii walczyli dzielnie niejednokrotnie z mocniejszymi rankingowo przeciwnikami i w większości przypadków poprawiali swoje lokaty startowe i rankingi.

Cieszy fakt, iż w dobie wielkiego postępu techniki młodzi rozwijają umysł nie tylko przed komputerem, ale również poprzez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Liczymy, że sukcesy zawodników MAT Myślenice staną się motorem do pracy i zachęcą innych młodych ludzi to zainteresowania się Królewską Grą.

Jakub Suder brązowym Medalistą Mistrzostw Polski w szachach. Samuel Maj tuż za podium

Jakub Suder brązowym Medalistą Mistrzostw Polski w szachach. Samuel Maj tuż za podium

Autor: MAT Myślenice

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane