Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu już po raz czwarty w Myślenicach, a po raz pierwszy na Zarabiu na plaży trawiastej zorganizował Festiwal Jazzu* Tradycyjnego.
Rozpoczął się on od Parady Nowoorleańskiej którą poprowadziły mażoretki – uczennice z Małopolskiej Szkoły Gościnności, wraz z muzykami z bandów jazzowych, które tego popołudnia zaprezentowały się na scenie nad brzegiem rzeki Raby.
Przy sprzyjającej aurze, w promieniach słońca zaprezentował się inaugurując festiwal lokalny zespół QL Dixi Band z Myślenic, czyli pierwsza w historii Myślenic formacja dixielandowa. Założycielem bandu jest muzyk Zbigniew Morawski, band tworzą pasjonaci jazzu tradycyjnego. Muzycy zaprezentowali wybitne światowe standardy swingowe.
Od pierwszych wygranych nut wiadomym było, że muzyka się podoba, jazz przyciągnął jak magnes nie tylko koneserów tej muzyki, przyciągnął miłośników dobrej zabawy.
Następnie na scenie pojawił się Leliwa Jazz Band, siedmiu muzyków z Tarnowa dało popis w klasycznym jazzowym stylu. Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
Trzecim zespołem, który w charyzmatyczny sposób porwał publiczność do wspólnej zabawy i śpiewu był krakowski Boba Jazz Band. Grupa zawiązała się w 1990 r. w Krakowie z inicjatywy pianisty Jana Boby (po jego odejściu z Jazz Band Ball Orchestra) oraz grającego na banjo i gitarze Marka Rosnera. Zespół wykonuje szeroki repertuar – od jazzu nowoorleańskiego i standardów epoki swingu (Duke’a Ellingtona, Counta Basiego, Glenna Millera), po muzykę rozrywkową, taneczną, latynoską, przeboje kina. Boba Jazz Band jest jednym z najpopularniejszych zespołów jazzu tradycyjnego w Polsce.
Na zakończenie zagrała gwiazda wieczoru czyli Funk de Nite. To była wyjątkowa uczta muzyczna: mix jazzu, funky, rocka i hip-hopu.
Funk de Nite został założony w Krakowie we wrześniu 1993 r. przez saksofonistę prof. dr hab. Ryszarda Krawczuka, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcę Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Z zespołem współpracowało wielu znakomitych muzyków m.in. M. Raduli, J. Królik, J. Śmietana , aktualnie z zespołem na gitarze basowej gra pochodzący z myślenickiej ziemi Krzysztof Ropicki.
Wydarzenie prowadzili: Rafał Podmokły oraz Piotr Dziadkowiec, którzy w przerwach między występami zespołów prowadzili interesujące wywiady z muzykami.
Festiwal miał również wymiar charytatywny, podczas jego trwania odbędzie się zbiórka wpierająca leczenie Jakuba Burnosa ze Stojowic. 24-letni student AGH (aktualnie na urlopie zdrowotnym) i absolwent Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobczycach zmaga się z chłoniakiem. Jego największym marzeniem jest odzyskać zdrowie i pełnię sił, by móc dalej cieszyć się życiem.
Jazz charakteryzuje się rytmemsynkopowanym w metrum parzystym, a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Ma to związek z faktem, że pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników[4].
Według niektórych muzykologów jazz jest raczej formą interpretacji niż stylem muzycznym
Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.
Adrian Król i Monika Guzik-Hejmo okazali się najlepsi w Myślenickim Biegu na Skocznię. W ramach Festiwalu Sportów Ekstremalnych Extreme Jam w Myślenicach odbył się bieg na legendarną skocznię narciarską na zboczu góry Uklejna. Biegacze w dwóch kategoriach zmierzyli się na około 400-metrowej trasie, finiszując przez zeskok, próg i rozbieg myślenickiej skoczni narciarskiej.
Organizatorem zawodów byli TG Sokół Myślenice, Dalin Myślenice oraz Gmina Myślenice. Partnerem biegu było Nadleśnictwo Myślenice, natomiast o zabezpieczenie medyczne zadbał myślenicki oddział Służby Medycznej Malta, a pomoc logistyczną zapewnili druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Zarabie.
– Bieg jest pomysłem na sportowe wykorzystanie obiektu i oddanie hołdu zawodnikom, którzy kiedyś skakali na tej skoczni. Cieszę się, że spodobał się biegaczom i kibicom, którym dostarczył nie lada emocji. Chciałbym aby stał się imprezą cykliczną i promocyjną dla Myślenic. Uważnie przysłuchiwałem się sugestiom i pomysłom na jego przyszłoroczną edycję. Na pewno zostanie wydłużona trasa ale dołożymy też drugą pętlę, ponieważ podbieg po skoczni z wykorzystywaniem lin i rywalizacja na belkach startowych stanowią niesamowite widowisko – mówi Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.
Nagrody wręczali zastępca burmistrza Myślenic Mateusz Suder, prezes Dalinu Myślenice Tomasz Bargiel, skarbnik TG Sokół Myślenice Zbigniew Trzciński, a także Wiktor Siłuszyk z ramienia Nadleśnictwa Myślenice.
Klasyfikacja kobiet:
Monika Guzik-Hejmo
Beata Pepera
Joanna Dziadek
Klasyfikacja mężczyzn:
Adrian Król
Mariusz Pustuła
Bolesław Kasperek
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom biegu i już teraz zapraszamy na kolejną edycję ekstremalnego Myślenickiego Biegu na Skocznię. Zgodnie z zapowiedziami wiceburmistrza Mateusza Sudra, w kolejnej edycji biegu trasa zostanie wydłużona, aby zapewnić jeszcze większą atrakcyjność imprezy. Biegacze oraz obserwatorzy zgodnie potwierdzali duży potencjał organizowanej imprezy, a także ciekawe emocje w walce o jak najwyższe miejsca.
Na myślenickim Rynku, w miniony weekend odbyły się pierwsze plenerowe koncerty. Zespół „LiskY” i Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Wojciecha Kwiatka rozpoczęły cykl wakacyjnych spotkań z muzyką.
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu również w tym roku przygotował program weekendowych koncertów plenerowych. Rozpoczął z przytupem wyjątkowo od dwóch wydarzeń muzycznych, w sobotę a także w niedzielę. 2 lipca zagrał Zespół „LiskY”, który zabrał słuchaczy w świat popu i alternatywy z powiewem lat 80-tych. Kolejny dzień uświetnił wieczorny koncert Orkiestry Myślenickiej pod batutą Wojciecha Kwiatka.
Koncerty na leżakach przyciągają tych, którzy są ciekawi muzyki i szukają nowych doznań artystycznych. W cyklu „Rynek pełen dźwięków” posłuchać będzie można między innymi: Kornaś Brothers, The Horses, QL Dixie Band, Katarzyna Kubiczek i Dawid Kopp, Szelest, Blessed by Melpomene. Na stronie MOKiS-u ogłaszane będą kolejne koncerty plenerowe, na które już dziś serdecznie zapraszamy.
Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Lato, wakacje, Myślenice – Zarabie, górny Jaz lata 70. XX wieku.
Wojewódzki Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku tuż przy górnym Jazie na myślenickim Zarabiu. Zdjęcie z początku lat 70. ub wieku.
Autor zdjęcia M. Raczkowski.
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.