fbpx
Connect with us

Edukacja

Kaligrafia w Szkole Podstawowej nr 1 w Myślenicach

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 postanowili rozszerzyć umiejętności uczniów. Wpadli na pomysł oryginalny i zaproponowali kaligrafię.

Dlaczego akurat kaligrafia, która wydaje się w czasach powszechnej komputeryzacji przeżytkiem?

Otóż kaligrafia to umiejętność przekształcania nieskoordynowanego bazgrołu w kształtną literę. Trzeba do tego użyć części mózgu odpowiedzialnych za analizę języka, percepcję wzrokową, myślenie abstrakcyjne, zdolności motoryczne, koordynację i orientację przestrzenną – mówi przedstawicielka Rady Rodziców SP1

Nauka kaligrafii odbywać się będzie w cyklu czterech zajęć, pierwsze odbyło się 28 września. Uczestników zebrało się więcej niż planowano, bo ponad 20. Głównie były to dzieci z klas młodszych, ale było kilku przedstawicieli z klas 4 i 5. Uczestnicy z ogromnym entuzjazmem zabrali się do pracy. Każdy dostał do ręki obsadkę ze stalówką, kałamarz i kartkę papieru. I już po pierwszych minutach na papierze zaroiło się od kaligraficznych zwierzątek i szlaczków. Rodzina lisów, rodzina ptaszków, kaczka, zabawny jamnik. Dzieci nawet się nie zorientowały jak dużą pracę wykonały świetnie się przy tym bawiąc. Aż trudno było uwierzyć widząc klasowych urwisów, którzy zapamiętale wędrowali stalówkami po papierze, walcząc niekiedy z nieposłusznym piórem o prawidłowe kształty liter. Najlepszą rekomendacją dla kaligrafii niech będzie reakcja jednej z uczestniczek, która słysząc dźwięk dzwonka stwierdziła „głupia przerwa!” i odmówiła zakończenia zajęć. W związku z tym dzieciaki mogły zostać jeszcze o 15 minut dłużej, rozpoczynając pracę z pismem rondowym.

Przed uczniami są jeszcze trzy lekcje kaligrafii, a prace wykonane na zajęciach będzie można oglądnąć na wystawie (fizycznej i wirtualnej) po zakończeniu całego cyklu warsztatów. W listopadzie zostanie zorganizowany międzyszkolny konkurs kaligraficzny, który będzie podsumowaniem całego projektu.

Wniosek do Urzędu Miasta przygotowała jedna z mam naszych uczniów. W znacznej części projekt został sfinansowany z funduszy myślenickiej Inicjatywy Lokalnej. Zajęcia prowadzi Grzegorz Barasiński, polski kaligraf i nauczyciel, założyciel Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, z wykształcenia religioznawca, z zawodu skryba-iluminator. W organizację zajęć włączyła się pani Gabrysia Senderska, wychowawczyni klasy 2b. O stronę medialną i graficzną zadbała Maja Ingarden, mama uczniów naszej szkoły.

Link do informacji o wykładowcy: LINK

Galeria:

źródło i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 1


Jeśli jesteś zainteresowany bieżącymi informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane