Connect with us

Artykuł Społeczny

Karambol i autobus w ogniu czyli ćwiczeniach taktyczno-bojowe pod nazwą „TUNEL S7” na odcinku nowej zakopiance

Opublikowano

w

Karambol i autobus w ogniu czyli ćwiczeniach taktyczno-bojowe pod nazwą „TUNEL S7” na odcinku nowej zakopiance

We wtorek 8 listopada w ciągu drogi S7 w tunelu pod górą Luboń Mały  przeprowadzono ćwiczenia służb ratunkowych, Policji, zarządcy drogi i obsługi tunelu dotyczące postępowania  w razie wypadku czy  katastrofy w ruchu lądowym

 

Założenie ćwiczeń było następujące. Autobus przewożący kilkadziesiąt (około 30 osób jedzie trasą S7 w kierunku Zakopanego. W wyniku awarii układu elektrycznego pojawia się zadymienie w tylnej części pojazdu, które w pierwszym momencie zostaje zignorowane przez pasażerów i nie jest zauważone przez kierowcę. W momencie przejazdu przez tunel trasy S7 z tyłu autobusu zaczyna wydobywać się intensywne zadymienie w związku z tym kierowca wpada w panikę i doprowadza do zderzenia z poprzedzającym go pojazdem dostawczym (mniej więcej w połowie tunelu). Dochodzi także do nagłego hamowania i zderzenia 5 samochodów osobowych. Kierujący autobusem po zderzeniu z pojazdem dostawczym traci kontrolę nad pojazdem co doprowadza do przewrócenia się autobusu na lewy bok. Kierowcy, którzy bezpiecznie zatrzymali swoje pojazdy na pasie awaryjnym podejmują nieskuteczne próby gaszenia komory silnika autobusu podręcznym sprzętem gaśniczym, w skutego czego doznają poparzeń. Pożar rozwija się na tyle intensywnie, że część pasażerów w szoku próbuje rozbijać boczne szyby autobusu i skakać z wraku na jezdnię, potęgując swoje obrażenia.  Nadjeżdżające z dużą prędkością kolejne pojazdy widząc zagrożenie gwałtownie hamują doprowadzając do licznych niegroźnych kolizji między sobą. W wyniku zaistniałej sytuacji następuje pożar i zadymienie tunelu. Zdarzenie kwalifikowane jest jako katastrofa w ruchu drogowym, w którym występuje duża liczba poszkodowanych. Tunel jest całkowicie zablokowany co powoduje korek na drogach dojazdowych. Kolejne osoby zgłaszają na 112 informację o wypadku i dużej liczbie poszkodowanych, palącym się autobusie oraz całkowicie zablokowanym dojeździe. CPR po otrzymaniu zgłoszenia powiadamia odpowiednie służby tj. m.in. straż Państwową Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe i Policję.

 

Rolą Policji było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zablokowanie możliwości wjazdu do tunelu osobom postronnym, organizacja objazdu  i kierowanie pojazdów na trasy alternatywne, kierowanie ewakuowanych osób do miejsc koncentracji, przewodzenie oględzin miejsca zdarzenia drogowego, ewakuacja mienia i przywrócenie ruchu na drodze S7 po zakończeniu działań. Podczas ćwiczenia sprawdzano m.in. systemu powiadamiania o zdarzeniu kryzysowym w obiekcie , obieg informacji w związku ze zdarzeniem kryzysowym w tunelu, który znajduje się w granicy odpowiedzialności służbowej trzech jednostek Policji, koordynacji sił Policji oraz innych podmiotów pozapolicyjnych,  organizacji dojazdu służb oraz objazdów dla pozostałych uczestników ruchu, sposobu przeprowadzenia czynności związanych z ewakuacją tunelu oraz akcją ratunkową.

W działaniach wzięli udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie – w sumie 64 funkcjonariuszy (20 radiowozów).

 

Tunel leży w granicach administracyjnych powiatu suskiego. Ze względu na jego położenie wzdłuż drogi S7, która zarówno od północy jak i południa znajduje się na terenie powiatu Myślenickiego, nadzór nad ruchem w tunelu będzie realizowała Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach.

 

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie opiniował wiele kwestii dotyczących zasad bezpieczeństwa w tunelu. M.in. wnioskował o lokalizację stacjonarnych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu. Dzięki współpracy z GITD urządzenia te zostaną zainstalowane co pozwoli na rzeczywiste ograniczenie prędkości pojazdów oraz zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, których ewentualne skutki mogą być niewspółmiernie wysokie względem podobnych zdarzeń mających miejsce na terenach otwartych. Dopuszczalna prędkość w tunelu to 100 km/h – ale ten limit może być korygowany, zmniejszany w zależności od sytuacji drogowej.

 

Przy tej okazji przypominamy przepisy dotyczące ruchu pojazdów w tunelu

Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem, a  80 m – jeżeli kieruje innym pojazdem lub zespołem pojazdów. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp,  w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

W tunelu zabrania się: zawracania,  cofania,  zatrzymania. Przy czym podczas  podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierujący  jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m. Kierujący pojazdem jest zobowiązany do korzystania z świateł podczas jazdy w tunelu –  świateł mijania należy uznać za najbardziej odpowiednie w tunelu.

 

Źródło: Małopolska Policja 

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Opublikowano

w

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

Infografika dotycząca bezpiecznych zachowań dotyczących czadu: - wietrz pomieszczenia w których korzystasz z term i pieców gazowych, - zainstaluj czujnik czadu, - nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, - sprawdź szczelność przewodów kominowych, - sprawdzaj wentylację, zwłaszcza łazienek, - objawy zatrucia tlenkiem węgla: zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, ból głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech, zaburzenia tętna. W każdym niepokojącym przypadku natychmiast dzwoń pod 112.

 

Objawy zatrucia

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od stężenia CO we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:

 • ból głowy;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zawroty głowy;
 • osłabienie;
 • wymioty;
 • konwulsje, drgawki;
 • utrata przytomności;
 • śpiączka;
 • zaburzenia tętna;
 • zwolniony oddech.

Kiedy?

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:

 • wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze;
 • niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych;
 • niesprawne przewody kominowe w budynków;
 • niedrożna wentylacja pomieszczeń;
 • pożary.

Czad – ochrona

 • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić;
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki;
 • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
 • upewnić się, że użytkowane piecyki, kuchenki czy termy gazowe są sprawne; używać ich zgodnie z instrukcją producenta;
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność;
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien;
 • zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania;
 • w wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Szczegółowe informacje na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i tego jak im zapobiec na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

http://www.straz.gov.pl/porady/czad

Instytucjami monitorującymi zagrożenie jest Państwowa Straż Pożarna oraz Nadzór Budowlany.

 


Źródło: https://www.gov.pl/

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Opublikowano

w

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

27 listopada 2022 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach szachiści z całego powiatu myślenickiego oraz pasjonaci królewskiej gry z sąsiednich miejscowości zakończyli wspólną wędrówkę po wszystkich gminach powiatu, tym samym kończąc projekt SZACHY NIEDZIELĄ, w którym uczestniczyli od marca tego roku.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

W Myślenicach rozegrano dziewiąty turniej całego cyklu spotkań szachowych, oraz uroczyście rozdano nagrody w klasyfikacji generalnej dla zwycięzców. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami.

Patronat honorowy nad całym IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach objął Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomal, a w zależności w jakim regionie odbywał się turniej- włodarze poszczególnych gmin. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Organizatorzy, czyli  Stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów oraz Ognisko TKKF Dobczyce szczególne podziękowania kierują do Pana Marcina Sudra, który nieustannie od wielu lat, wspiera działania na rzecz miłośników królewskiej gry.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Szachy Niedzielą- połączyły podczas tych dziewięciu spotkań ok 300 szachistów, spośród których większa część wędrowała od gminy do gminy rozgrywając turnieje szachowe i zbierając punkty do klasyfikacji generalnej. Imponującym jest fakt, że turnieje szachowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród szachistów z całej Małopolski – spotkania te połączyły kluby szachowe, pokolenia, rodziny i przyjaciół. 

Poniżej prezentujemy pełną klasyfikacje zwycięzców:

W klasyfikacji: Najlepsza Rodzina Szachowa

I miejsce Rodzina Jaśkowiec z Trzemeśni

II miejsce Rodzina Satoła z Fałkowic

III miejsce Rodzina Łapczyńskich z Krakowa

W poszczególnych grupach:

Gr A

 1. Dariusz Dziewoński (MAT Myślenice)
 2. Artur Łapczyński (UKS Goniec Staniątki)
 3. Maksymilian Nowakowski (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka Natalia Górnisiewicz (Ognisko TKKF Dobczyce)

Gr B

 1. Kamil Wawro (MKS MOS Wieliczka)
 2. Łukasz Grabowski (Ognisko TKKF Dobczyce)
 3. Jakub Bylica (Jordanów)

Najlepsza zawodniczka: Aleksandra Jaśkowiec (MAT Myślenice)

Gr C

 1. Maciej Jamrozik (MAT Myślenice)
 2. Tomasz Satoła (MAT Myślenice)
 3. Jakub Jamka (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka: Faustyna Wrona (MKS MOS Wieliczka)

Gr D

 1. Szymon Machaj (KKSZ Kraków)
 2. Artur Kurowski (MAT Myślenice)
 3. Patryk Kot (UKS Goniec Staniątki)

Najlepsza zawodniczka: Anna Jamrozik (MAT Myślenice)

Dziewięć dni, dziewięć gmin powiatu myślenickiego, dziewięć turniejów szachowych i wspólnych spotkań przyniosło oczekiwane efekty:  integracja środowiska szachowego, pokazanie – rodzinom, dzieciom i młodzieży ciekawego sposobu na spędzanie czasu wolnego i poznawanie nowych, dotąd dla niektórych nieznanych miejsc. Projekt zakończył się pełnym sukcesem i satysfakcją.


Informacje i zdjęcia: MAT Myślenice

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane