Connect with us

Artykuł Społeczny

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

Opublikowano

w

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

Temperatura stopniowo spada poniżej zera, pojawia się nieśmiało pierwszy śnieg. Mieszkańcy Myślenic powoli zapadają w sen zimowy… W lasach pusto, już nikt nie pamięta o tych szalonych tłumach, które przegalopowały przez myślenickie lasy w poszukiwaniu grzybów. Ale czy jest to powód do siedzenia w domu?

W sobotę 4 grudnia w Myślenicach zostały zorganizowane warsztaty przyrodnicze pt. „Kieszenie”. Organizacją zajęła się Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, a zajęcia poprowadziła Magdalena Kuś z Pracowni z Barwinkiem. Zajęcia trwały od rana do wieczora. Najpierw spacer po jawornickim lesie. Do tytułowych kieszeni uczestnicy warsztatów zbierali wszystko, co przyciągnęło ich uwagę. Kawałki kory, mech, suche rośliny, odlewy tropów saren i dzików, opuszczone gniazda. I pędy. Pędy towarzyszyły uczestnikom od samego początku. Okazało się, że to nie są suche badyle, które irytują swoją golizną i czasem uszkadzają ubrania. Pędy są równie ciekawe jak liście, kwiaty i owoce, które je przykrywają w innych porach roku. Udało się zebrać gałązki kilkunastu gatunków drzew i krzewów. A pamiątką były pędowniki, które po powrocie powstały jako nietypowe formy zielników.

Drugim tematem przewodnim były tropy. Uczestnicy wykonali nietypowe ściągi, czyli nawinięte na rolkę schematy tropów zwierząt naszych lasów oryginalnej wielkości. Ostatnia kieszeń została wypełniona kartami z naklejonymi i opisanymi suchymi roślinami. Bo taki suchy, zamarły świat też jest fascynujący. Niby zielnik, a jednak ile ciekawszy od szkolnych wyklejanek.

Warsztaty z Pracownią z Barwinkiem to świetne źródło inspiracji dla rodziców i nauczycieli, ale też dla dzieci, które chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach. Tematyka jest uniwersalna. Dorośli wracają do wspomnień z dzieciństwa, a dzieci w dojrzały sposób zaczynają patrzeć na otaczającą przyrodę. Bo czasami trzeba popatrzeć na świat z innej perspektywy. A najważniejsze, żeby nie zatracić ciekawości świata i zachwytu nad tym wszystkim, co nas otacza.

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

informacje i zdjęcia: Maja Ingarden

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

II Festiwal Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” – zobaczcie jak było!

Opublikowano

w

II Festiwal Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” – zobaczcie jak było!

W niedzielę 25 września 2022 roku odbył się II Festiwal Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” pod Honorowym Patronatem starosty myślenickiego Józefa Tomala i burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Tomasza Susia.  Ulicami Dobczyc przemaszerowało, prezentując się w całej okazałości, 19 orkiestr dętych z Małopolski.

Następnie na scenie Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach orkiestry prezentowały swój muztczny talent i umiejętności. Na dobczyckiej scenie zaprezentowało się 779 dęciaków. Był to konkurs, a zatem występy oceniane były przez profesjonalne jury w składzie: Mariusz Dziubek – przewodniczący, Krzysztof Witczak oraz Karol Pyka. 

Na zakończenie dnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Jury podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

I miejsce: Orkiestra Dęta Okulice

II miejsce: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice

III miejsce: Orkiestra Koźmice

Dodatkowo:

  • Tytuł najlepszej orkiestry z terenu powiatu myślenickiego został przyznany: Orkiestrze Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice.
  • Nagrodę Specjalną dla najlepszego solisty ufundowaną przez Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Pana Stanisława Bisztygę otrzymała Małgorzata Stalmach z Orkiestra Wiśniowa
  • Nagrodę Specjalną dla najlepszego kapelmistrza otrzymał: Adrian Drzewi kapelmistrz orkiestr: Koźmice oraz Byszyce.
  • Wyróżnienie otrzymała Orkiestra Dęta Dobczyce oraz Basztowa Concert Band.

informacje: Starostwo Powiatowe w Myślenicach

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Obchody 78 rocznicy Pacyfikacji Zawadki – Transmisja

Opublikowano

w

Obchody 78 rocznicy Pacyfikacji Zawadki – Transmisja

Obchody 78 rocznicy Pacyfikacji Zawadki. Uroczystości odbędą się w niedzielę 25 września. Msza Polowa pod pomnikiem w Zawadce o godzinie 14:00 – Transmisja na żywo  

https://www.youtube.com/channel/UCjuVV4Fk4YAk3WM

Transmisja: Józef Zięba

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

NGO-PIK już 2 października na myślenickim Rynku! Fundacja Owocna zaprasza

Opublikowano

w

NGO-PIK już 2 października na myślenickim Rynku! Fundacja Owocna zaprasza

Czas na wspólne świętowanie, druga odsłona NGO-PIK już 2 października na myślenickim Rynku!


Organizacjo pozarządowa z terenu gminy Myślenice, społeczniku zgłoście konieczenie swą obecność!

ZGŁOSZENIA NGO DO 28 PAŹDZIERNIKA:

fundacjaowocna@gmail.com


Przybywajcie! Serdecznie zapraszamy! To Piknik dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Myślenice oraz gości.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji: #RazemMożemyWięcej

NGO-PIK już 2 października na myślenickim Rynku! Fundacja Owocna zaprasza

Organizatorem wydarzenia są:
– Fundacja Owocna i
– Miasto i Gmina Myślenice

———————————————————————
Partnerzy: wszystkie organizacje pozarządowe oraz instytucje i firmy z terenu miasta i gminy Myślenice, które zechcą partycypować w wydarzeniu.
———————————————————————-
Patronat medialny:
– Myślenice iTV Telewizja Internetowa – Regionu Południe oraz
– Gazeta Myślenicka.
———————————————————————–
ZAPRASZAMY SERDECZNIE

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane