Connect with us

Gmina Tokarnia

Klimatyczny plener rzeźby w drewnie w Ekomuzeum Bogdanówce – relacja

Opublikowano

w

plener Bogdanówka
stw

BOGDANÓWKA: Pierwszy Powiatowy Plener rzeźby w drewnie dla twórców ludowych odbył się w lipcu w klimatycznym miejscu w Ekomuzeum w Bogdanówce. Trwał trzy dni od 9 do 11 lipca 2019 roku. Ośmiu  twórców z powiatu myślenickiego w ciągu tych dni, na przygotowanych przez organizatora stanowiskach pracy (warsztatach) wykonywali rzeźby na wskazany temat – postacie z szopki betlejemskiej. Po pracy  odbyły się spotkania integracyjne twórców z udziałem etnografów i znawców sztuki ludowej, promujące gminę Tokarnia jako ośrodek z tradycjami rzeźby w drewnie.

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Tokarnia

Wypadek polskiego autokaru w Rumunii, wśród poszkodowanych mieszkańcy naszego powiatu

Opublikowano

w

Wypadek polskiego autokaru w Rumunii, wśród poszkodowanych mieszkańcy naszego powiatu
stw

W wypadku polskiego autokaru w Rumunii, który miał miejsce w Moisei w Ruminii 5 lipca zginął kierowca a osiem osób zostało rannych. 

Powołując się na RMF FM

Autokarem podróżowało 49 obywateli naszego kraju, wycieczka organizowana przez krakowskie biuro podróży. Grupa pielgrzymkowa miała objeżdżać sanktuaria w Rumuni i na Bałkanach  – przekazał wczoraj w rozmowie z RMF FM Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Przyczyny tragedii nie są jeszcze znane, choć rumuńskie media podają dwie prawdopodobne hipotezy: kierowca zasłabł lub w autokarze doszło do wystrzału opony. W skutek czego pojazd wypadł z jezdni i wbił się w ścianę domu.

Wypadek polskiego autokaru w Rumunii, wśród poszkodowanych mieszkańcy naszego powiatu

Accident extrem de grav în Maramureş. Autocar plin cu turişti polonezi, intrat într-o casă. Şoferul a murit | adevarul.ro

Jak informowaliśmy wczoraj na stronie Parafia MB Śnieżnej w Tokarni | Facebook pojawiła się informacja o wypadku: „W pielgrzymce brało udział prawdopodobnie 10 osób z naszej parafii. Matko Boża Śnieżna, miej ich w swojej opiece.”

Jeden z komentarzy pod postem zawierał informację: „Żyjemy, dzięki Bogu nikt nie ucierpiał poważniej. Niestety kierowca nie żyje. Módlcie się za Niego.

Z danych rumuńskiej policji wynika, że do szpitali przewieziono 8 podróżnych. Cztery osoby mogły już opuścić lecznicę, pod opieką lekarzy wciąż pozostają kolejne cztery. Jedna z nich ma bardzo poważny i skomplikowany uraz biodra. Będzie musiała dłużej pozostać w rumuńskim szpitalu, choć jest możliwy transport na dalsze leczenie w Polsce. Będzie to zależało od lekarzy i decyzji rodziny. Kolejna ranna osoba ma połamane ręce i nogi, dwie kolejne mocne wstrząsy mózgów. Ich życie nie jest zagrożone.

Osoby, które po badaniach opuściły szpital, dołączyły do pozostałej grupy, która po wypadku została umieszczona w miejscowym pensjonacie. Z Krakowa wyjechał na razie minibus biura podróży. W zależności od tego ile osób będzie chciało wrócić do kraju, a ile jechać dalej wysłany zostanie drugi autokar.

„W wypadku śmierć poniósł kierowca, który mieszka na terenie naszego powiatu. Rodzinie składamy szczere kondolencje” – przekazał Józef Tomal, starosta myślenicki.

Wśród poszkodowanych i uczestników jest 10 osób z gminy Tokarnia. Dwie osoby zostały lekko ranne. Pielgrzymi dzisiaj pozostają pod opieką władz rumuńskich w hotelu. Z tego, co wiemy na pewno nie chcą dalej podróżować, chcą wrócić do bliskich do kraju. Samorząd powiatowy uruchomił infolinię Ośrodka Interwencji Kryzysowej do kontaktu z rodzinami osób poszkodowanych. Odnotowaliśmy w ostatniej dobie trzy telefony w tej sprawie. Pozostajemy z rodzinami i władzami rumuńskimi w stałym kontakcie – podkreślił starosta Józef Tomal. 

Infolinia dla poszkodowanych

Starostwo Powiatowe w Myślenicach poinformowało, że wśród pasażerów autokaru byli m.in. mieszkańcy powiatu myślenickiego. W związku z tym uruchomiło całodobową pomoc Interwentów Kryzysowych. 

Rodziny osób poszkodowanych mogą kontaktować się telefonicznie za pośrednictwem numerów telefonów: 510 132 396, 506 318 838” – wyjaśniono. „Starostowie pozostają w bezpośrednim kontakcie z Wójtem Gminy Tokarnia, z której m.in. pochodzą pielgrzymi” – podkreślono w komunikacie.

 

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Tokarnia

Tokarnia. Zadziałało zatrzymanie obywatelskie. Kierowca jechał pod wpływem alkoholu, w samochodzie znajdowało się też dziecko

Opublikowano

w

przez

policja
stw

W niedzielę 3 lipca mieszkaniec Tokarni dokonał zatrzymania obywatelskiego. Informację na ten temat nadesłał na naszą redakcyjną skrzynkę mailową. 

W dniu dzisiejszym 03.07.2022 ok godz. 17.50 w miejscowości Tokarnia, miało miejsce obywatelskie  zatrzymanie pijanego kierowcy. Kierujący stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego jak i dla siebie i swojego syna, który znajdował się na przednim fotelu pasażera bez fotelika. Po przyjeździe funkcjonariuszy policji i badaniu alkomatem stwierdzono że kierujący miał ok 3.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 

W rozmowie z naszą redakcją mężczyzna, który dokonał zatrzymania obywatelskiego dodał, że już w Krzczonowie zaniepokoił go sposób w jaki poruszał się jadący przed nim samochód- zjeżdżał na pobocze, niemal nie spowodował czołowego zderzenia z innym pojazdem. 

Zaniepokojony  tym w jaki sposób poruszał się samochód przede mną, zacząłem mu wysyłać sygnały świetlne i dźwiękowe, aby ten zjechał na bok. Po którejś tego typu próbie, kierowca samochodu na zagranicznych rejestracjach zjechał na pobocze, wtedy zajechałem mu drogę. Podszedłem do samochodu, kierowca otworzył szybę. Zapytałem czy wszystko w porządku bo był upał więc pomyślałem, że może kierowca zasłabł. Poczułem jednak woń alkoholu. Wtedy  kierowca ruszył i omal mnie nie potrącił. Zatrzymały go parę metrów dalej prowadzone roboty drogowe. Podbiegłem do jego samochodu, sięgając przez okno wyrwałem kluczyki ze stacyjki i wyłączyłem silnik. Kierowca wysiadł, zaczął się zachowywać agresywnie w stosunku do mojej osoby. W międzyczasie podróżująca ze mną żona zadzwoniła na Policję. Z racji wykonywanego zawodu, obezwładniłem nietrzeźwego mężczyznę i czekałem z nim do przyjazdu Policji. 

Informacje te potwierdził rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach mł. asp. Dawid Wietrzyk. 

Wczoraj (03.07.2022) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach przyjął zgłoszenie o zatrzymaniu obywatelskim w miejscowości Tokarnia. Na miejsce został wysłany patrol. Potwierdziły się podejrzenia mężczyzny, który dokonał zatrzymania co do stanu trzeźwości zatrzymanego kierowcy. Po badaniu alkomatem okazało się, że kierujący miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Policja w Myślenicach, o dalszym losie nietrzeźwego kierowcy zadecyduje natomiast Sąd Rejonowy w Myślenicach. 

Mieszkaniec Tokarni, który zdecydował się na obywatelskie zatrzymanie, mówi że zadziałał automatycznie. W pierwszej kolejności pomyślał o podróżującym z nietrzeźwym mężczyzną chłopcu- co by się mogło z nim stać gdyby doszło do wypadku. 

Działałem racjonalnie, nie czułem zagrożenia. Ale jeśli ktoś czuje strach i zagrożenie a jest świadkiem takiej sytuacji, niech działa w miarę swoich możliwości. Czasem wystarczy zrobić zdjęcie tablic rejestracyjnych i zadzwonić na Policję. Nie bądźmy obojętni- to bardzo ważne. 

Film: Nagranie z kamerki samochodowej udostępnione przez Małopolska Policja 

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Opublikowano

w

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie
stw

Gmina Myślenice

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie 1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, ludzie uprawiający sporty i tekst „Sponsor Główny: Ministerstwo Sportu Turystyki ORLEN Muslenice.pl ERLEN RESPEKT CUP V 2 LIPCA GODZINA 1000-1300”

Trzemeśnia 

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

MYŚLENICE. RYNEK PEŁEN DŹWIĘKÓW.
Plenerowe koncerty kameralne na Myślenickim Rynku.
2 lipca godz. 19.00 LiskY
3 lipca godz. 19.00 Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Wojciecha Kwiatka.
 
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przygotował wzorem zeszłego roku weekendową propozycję muzyczną. Koncerty, które będą się odbywały w każdą sobotę o godzinie 19.00 pozwolą Myśleniczanom poznać formacje pochodzące z rodzimej gminy, ale również propozycje muzyczne gości. Koncerty na leżakach cieszyły się dużym zainteresowaniem, a tegoroczna edycja jest wzbogacona również o niedzielne prezentacje orkiestr dętych z terenu Gminy Myślenice.
W cyklu zagrają między innymi: Kornaś Brothers, The Horses, QL Dixie Band, Katarzyna Kubiczek i Dawid Kopp, Szelest, Blessed by Melpomene. 
 
no1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie
 

Gmina Sułkowice

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Brak opisu.

Gmina Dobczyce:

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „HISTORIE KLOCKAMI BUDOWANE 2 lipca (sobota) godz. 10:00 13:00 Foyer RCOS (koło Rucoli) ul. Szkolna 43, Dobczyce ZAPISY W Miejskiej Bibliotece Publicznej W Dobczycach lub tel. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA Wprogramie kreatywne budowanie lub rodzinne składanie gotowych zestawów Uczestnicy: zapraszamy całe rodziny- dzieci do at wraz opiekunami ZAJĘCIAS BEZPŁATNE INICJATYWA ODBYWA SIE RAMACH OBCHODäW ŚWIETA FP DOBCZYCACH MGOKS COBI”

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

 

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Wiśniowa:

Festiwal Beskidzkie Rytmy i Smaki w Wiśniowej już 3 lipca 2022 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu od godziny 17:00. 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8:00 – zapraszamy na parking obok Kościoła św. Marcina w Wiśniowej i wspólne wędrowanie przez Ciecień, Księżą Górę aż na Grodzisko gdzie odbędzie się Masza Święta a po niej poczęstunek oraz konkursy i zabawy dla wszystkich piechurów. Szczegóły na plakacie.

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Siepraw

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Lubień:

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Tokarnia:

 1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Raciechowice:

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane