Connect with us

Gmina Myślenice

Konferencja Naukowa pn. “Kliszczacy w języku i kulturze” w Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Opublikowano

w

Konferencja Naukowa pn. “Kliszczacy w języku i kulturze” w Muzeum Niepodległości w Myślenicach

W sobotę 9 września  w Muzeum Niepodległości w Myślenicach miała miejsce Konferencja Naukowa pn. “Kliszczacy w języku i kulturze”, którą współorganizowaliśmy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. Mieczysława Karasia. Muzeum gościło wybitnych badaczy i pasjonatów kultury i języka Kliszczaków*.

Interdyscyplinarny charakter wydarzenia pozwolił na wymianę doświadczeń badawczych i naukowych na wielu płaszczyznach. Duże zainteresowanie konferencją i towarzyszące jej żywe dyskusje po każdym panelu wystąpień utwierdziły nas w przekonaniu o wadze tego typu spotkań. Dziękujemy naszym współorganizatorom, prelegentom i wszystkim przybyłym. Przedstawiamy krótką fotorelację z tego dnia.

* Kliszczacy (Kliszczaki) – to grupa góralska w peryferyjnej, północno-zachodniej części zasięgu Górali Karpackich (traktowana przez niektórych badaczy jako przejściowa góralsko-lachowska). Jej nazwa ma charakter przezwiskowy, nadawany zwykle przez sąsiadów. Po raz pierwszy wymienia ją w 1851 r. Wincenty Pol, w publikacji Rzut oka na północne stoki Karpat. Od dawna nieznana w terenie, funkcjonowała tylko w literaturze etnograficznej. Przez mieszkańców regionu zaakceptowana została dopiero współcześnie, pod koniec XX wieku. Starsi autorzy wywodzą ją bądź od rozcięcia u dołu nogawic sukiennych spodni góralskich, bądź od starej zdobiny przy przyporach tychże spodni, przypominającej kleszcze kowalskie (kształt litery „U” z pętlą u dołu), znanej zresztą również u innych grup góralskich (np. u Górali Ochotnickich czy w starych ubiorach podhalańskich). W obu wypadkach przezwisko to musiało być nadane przez Krakowiaków, sąsiadów z północy, którzy nie nosili spodni typu góralskiego. Kliszczacy nazywani są też niekiedy Góralami od Myślenic.

informacje i zdjęcia: Muzeum Niepodległości w Myślenicach

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz.   listopad »

youtube

Najczęściej czytane