Connect with us

Gmina Myślenice

Konferencja prasowa, spór kompetencyjny rozstrzygnięty. Dotyczy: Odwołania Narodowego Biegu Stulecia w Myślenicach 2021

Opublikowano

w

Konferencja prasowa, spór kompetencyjny rozstrzygnięty. Dotyczy: Odwołania Narodowego Biegu Stulecia w Myślenicach 2021
stw

Naczelny Sąd Administracyjny o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad a Starostą Myślenice w sprawie wykorzystania Dróg w sposób szczególny postanawia:

wskazać starostę Myślenickiego jako organ właściwy do rozpatrzenia sprawy.

 

Konferencja prasowa, spór kompetencyjny rozstrzygnięty. Dotyczy: Odwołania Narodowego Biegu Stulecia w Myślenicach 2021

Sprawa dotyczy sporu między miastem i gminą Myślenice a Starostwem Powiatowym w Myślenicach z listopada 2021 roku.

10.11.2021 Myślenice iTV Archiwum:

Jest spór a biegu nie ma! Narodowy Bieg Stulecia w Myślenicach – odwołany

Sytuacja kuriozalna, budząca wiele emocji, bieg miał być, biegu nie ma… Z jakiego powodu?  Gołym okiem widać konflikt na płaszczyźnie starostwo powiatowe – miasto i gmina Myślenice, trwający nota bene nie od dziś.

Dochodzenie prawdy w sytuacji gdy obie strony „okopały się na swoich stanowiskach” jest mocno utrudnione, fakty mieszają się z opiniami a do tego emocje biorą górę.  Dla „rozładowania trudnych emocji  myśl ks. Józefa Tischera z „Historia filozofii po góralsku”  o trzech prawdach! „Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i g…. prawda.”  Sprawa ważna, ja jednak w spór się nie włączę  bo czerpiąc z mądrości przodków wyznaję zasadę zawartą w przysłowiu:  „Zgoda buduje niezgoda rujnuje.”  Mieszkańcy tej ziemi potrzebują pokoju i mądrego przewodzenia. Polecam decydentom do przemyślenia!
Tym samym zapraszam do zapoznania się ze stanowiskiem obu stron w temacie odwołania Narodowego Biegu Stulecia „Od Bałtyku do Tatr” w Myślenicach.

Miasto i Gmina Myślenice

„Informujemy, iż w związku z brakiem pozytywnej decyzji Starosty Myślenickiego Józefa Tomala zezwalającej na wykorzystanie dróg w sposób szczególny dla przeprowadzenia w dniu 11 listopada 2021 r. imprezy pod nazwą Narodowy Bieg Stulecia w Myślenicach „Od Bałtyku do Tatr 2021” z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości, jesteśmy zmuszeni do odwołania biegu.
Gmina Myślenice uzyskała wymagane uzgodnienia i zezwolenia od pozostałych instytucji, jednak brak w/w decyzji Starosty Myślenickiego uniemożliwia organizację i przeprowadzenie wydarzenia. Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe i zaskakujące, gdyż bieg ulicami naszego miasta na niezmiennej i certyfikowanej trasie odbywał się do tej pory bez przeszkód od roku 2018.
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę uczestników biegu Gmina Myślenice odstępuje od pobranej opłaty wpisowego, a bieg przenosi się w tryb on-line.
Szczegółowe informacje dotyczące zwrotu opłaty startowej za pakiety lub odbiór zamówionych już medali oraz koszulek, podamy drogą mailową wszystkim zgłoszonym uczestnikom biegu.”

Komunikat Starosty Myślenickiego

„Starosta Myślenicki informuje, iż decyzja o odwołaniu Narodowego Biegu Stulecia „od Bałtyku do Tatr”, który miał się odbyć 11 listopada w Myślenicach jest tylko i wyłącznie decyzją Pana Burmistrza.
Dementuję, że nie wydałem pozytywnej decyzji zezwalającej na wykorzystanie dróg w sposób szczególny dla organizacji ww. wydarzenia, gdyż taką decyzję winna wydać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Wynika to z prawa oraz faktu, że częścią przewidywanej trasy biegu był tzw. łącznik DK7 między ul. Piłsudskiego a ul. Daszyńskiego (właściciel GDDKiA), który nie leży w kompetencji Starosty Myślenickiego w zakresie zarządzania organizacją ruchu. Zaproponowałem zmianę trasy z wyłączeniem tego krótkiego odcinka z trasy biegu, w celu realizacji tego wydarzenia. Komunikat o odwołaniu biegu uważam za próbę skonfliktowania Starosty z mieszkańcami- na co nie wyrażam zgody.” Józef Tomal – Starosta Powiatu Myślenickiego.
W związku z powyższym ów spór kompetencyjny rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, o czym poinformował podczas konferencji prasowej zastępca burmistrza Mateusz Suder 07.04.2022
Burmistrz Jarosław Szlachetka na swym profilu społecznościowym tak komentuje sprawę:

” Nie będzie Narodowego Biegu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości „Od Bałtyku do Tatr” – ta informacja z listopada 2021 roku rozczarowała mieszkańców Gminy Myślenice, biegaczy, rozczarowała także mnie, bo byłem przekonany, że deklarowana w oświadczeniu Starosty Myślenickiego chęć dobrej współpracy nie zakończy się tylko na propozycji zmiany trasy biegu, ale jakimś cudem, mając na względzie dobro mieszkańców, uczestników i dobre imię naszego regionu, Pan Starosta wyda pozytywną decyzję względem zaplanowanej trasy, do czego miał kompetencje.

W ostatnim czasie zostało to potwierdzone wydanym przez Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnięciem sporu kompetencyjnego pomiędzy Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad a Starostą Myślenickim. Sąd przyznał rację GDDKiA oraz nam orzekając, że organem właściwym do rozpatrzenia wniosku Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice w sprawie biegu był/jest Starosta Myślenicki. O tym fakcie byliśmy przekonani od samego początku. Pozostaje zatem zadać sobie pytanie: czemu miała służyć postawa Pana Starosty w listopadzie ubiegłego roku?
Ja nie liczę na przeprosiny ze strony Pana Starosty, ale chciałbym aby otrzymali je mieszkańcy i uczestnicy niedoszłego biegu, przede wszystkim Ci, którzy mimo wszystko pokonali trasę „na własną rękę”, oddając tym samym hołd walczącym o naszą wolność oraz pokazując, że „Jeszcze Polska nie zginęła.”
O stanowisko zapytaliśmy również Starostę Józefa Tomala, po otrzymaniu aktualizujemy artykuł.
Aktualizacja 8.04.2022:
Stanowisko Starosty Myślenickiego Józefa Tomala:
Konferencja prasowa, spór kompetencyjny rozstrzygnięty. Dotyczy: Odwołania Narodowego Biegu Stulecia w Myślenicach 2021

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Lato na Zarabiu lata 70. XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Lato na Zarabiu lata 70. XX wieku
stw

 

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Lato, wakacje, Myślenice – Zarabie, górny Jaz lata 70. XX wieku.

Perły Myślenic. Lato na Zarabiu lata 70. XX wieku

Wojewódzki Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku tuż przy górnym Jazie na myślenickim Zarabiu. Zdjęcie z początku lat 70. ub wieku.

 

Autor zdjęcia M. Raczkowski.

 

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 126/26/2022

 

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki- odcinek 225

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 225
stw

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: jubileuszu 75-lecia LKS Sęp Droginia, paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Myślenice, Sesji Rady Miejskiej w Myślenicach, podczas której udzielone zostało absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, wydarzenia Rzeka siłą miasta – Wianki Myślenice 2022. W Kurierze znajdziecie także informacje na temat zbliżających się Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem a także cyklu rozgrywek w siatkówce plażowej Plaża Open. 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenice. Przed nami ekstremalny weekend czyli Festiwal Extreme Jam

Opublikowano

w

Myślenice. Przed nami ekstremalny weekend czyli Festiwal Extreme Jam
stw
Długo wyczekiwany Festiwal Extreme Jam odbędzie się już w najbliższy weekend w położonych zaledwie 20 km od Krakowa Myślenicach.
 
Poprzez swój unikalny charakter festiwal oferuje szereg atrakcji skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Znajdą tu coś dla siebie fani extremalnych sportowych wrażeń, rodziny z dziećmi, fani muzyki i dobrego jedzenia.
 
Extreme Jam to świetna propozycja na aktywny i ciekawy weekend w malowniczo położonych Myślenicach.
 
Niewątpliwie najwięcej emocji dostarczą dwa dni rowerowych zjazdów zlokalizowanych wokół kolejki linowej na Górę Chełm. W sobotę odbędą się tutaj zawody Makita Enduro MTB Series, a w niedzielę Puchar Extreme Jam w Downhillu. 
 
W niezwykłym klimacie malowanego na żywo graffiti odbędą się zawody 3×3 Basketball Cup zlokalizowane na boiskach tuż przy rzece Rabie.
 
Artyści wykonają przy tej okazji symboliczny mural „Never War Again” będący sprzeciwem wobec wojny na Ukrainie. Warto podkreślić, że wszystkie dzieci, które w związku z tą sytuacją musiały wyjechać do Polski mogą bezpłatnie wziąć udział w atrakcyjnych biegach przeszkodowych Ninja Kids Race. 
 
To jednak nie wszystkie atrakcje dla najmłodszych jakie przygotowali organizatorzy.
 
Promowanie sportu i zachęcanie do jego uprawiania jest jednym z celów statutowych festiwalu. Bezpłatne szkolenia i warsztaty odbywać się będą z koszykówki, rowerów górskich, deskorolki i hulajnogi. Informacje na temat zgłoszeń można uzyskać pisząc pod email:
 
 
Poza sportem Festiwal podkreśla aspekty ekologiczne. Podczas Extreme Jam odbędzie się Eco Jam – akcja uświadamiająca połączona ze wspólnym zbieraniem śmieci. W ramach Eco – Jam powstanie mural wykonany przy użyciu specjalnych farb oczyszczających powietrze. Wykonane w tym roku dzieło będzie zapowiadać wyjątkową w skali kraju przyszłoroczną produkcję. Podczas Extreme Jam 2023 w tym samym miejscu powstanie największy w Polsce mural ekologiczno – edukacyjny, którego projekt zaprezentujemy oficjalnie podczas tegorocznej edycji.
 
 
Od samych początków Extreme Jam towarzyszy sztuka dj’ingu.Podczas tegorocznej edycji odbędą się zmagania o tytuł Mistrza Polski Dj’ów International Dj Association, otwarte warsztaty djskie oraz największa w Polsce Scratch Sesja.
 
 
Warto podkreślić udział znakomitego Deejay Irie, któryzakończy sobotni dzień festiwalu. Holenderski Dj zagra wBeach Barze Lato na Zarabiu. Irie to Mistrz Świata w miksowaniu obrazu za pomocą gramofonów. Jego spektakularne show oklaskiwane było na stojąco podczas Mistrzostw Świata IDA w Krakowie.
 
Irie przygotuje na tę okazję specjalny mix odwołujący do charakteru imprezy – zmiksuje na żywo urywki video z udziałem rowerów enduro, deskorolki oraz koszykówki.
 
 
 
Festiwal zakończy w niedzielę plenerowe kino letnie Małopolska MTB Film Festival. Niemal każdy jeździ na rowerze, niemal każdy robi zdjęcia, własne dzieła będzie można porównać z wybranymi produkcjami zgłoszonymi w latach ubiegłych do konkursu. 
 
Specjalny seans kina rowerowego promuje tegoroczną odsłonę Małopolska MTB Film Festival która odbędzie się 24 listopada w Kinie Kijów w Krakowie.
HARMONOGRAM FESTIWALU:

1.07.2022 PIĄTEK

  • 10.00 – 18.00 Treningi Extreme Jam Downhill
  • 15.00 – 20.00 Biuro festiwalowe – start zapisów
  • 15.00 – 22.00 Festiwal Foodtruck’ów
  • 20.00 – 22.00. Lato na Zarabiu Dj Krass-T

2.07.2022 SOBOTA

3.07.2022 NIEDZIELA

Myślenice. Przed nami ekstremalny weekend czyli Festiwal Extreme Jam 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane