Connect with us

Gmina Dobczyce

Kontrole w Dobczyckich placówkach oświatowych po wczorajszym Tour de Konstytucja

Opublikowano

w

Kontrole w Dobczyckich placówkach oświatowych po wczorajszym Tour de Konstytucja

Happening Tour De Konstytucja odbił się szerokim echem w Dobczycach, a w zasadzie to w całej Polsce. Od wczoraj. głośno jest bowiem w przestrzeni publicznej i medialnej na temat tego jak to wydarzenie wyglądało w Dobczycach i kto w nim uczestniczył (chodzi o obecność dzieci i młodzieży, które pojawiły się w dobczyckim Rynku). Głos w tej sprawie zabrała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak a także minister edukacji Przemysław Czarnek.

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych przez użytkownika “VideKOD” widać jak na plac, na którym odbywa się wydarzenie, wchodzi grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami. Przedszkolaki otrzymują małe flagi i balony, opiekunki natomiast egzemplarze konstytucji. Na tym samym nagraniu pojawiają się także uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobczycach. Jeden z uczniów zapytany przez prowadzącą wydarzenie, czy przyszli na to spotkanie specjalnie, odpowiada że tak. Według ministra edukacji Przemysława Czarnka oraz małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, podczas wydarzenia w Dobczycach mogło dojść do nadużycia.

“Byliśmy świadkami absolutnego skandalu. Już jutro będzie kontrola w szkole. Sprawdzimy, czy rodzice byli poinformowani o tym, jakie spotkanie zafundowano ich dzieciom. Jeżeli okaże się, że rodzice nic o tym nie wiedzą, to osoby za to odpowiedzialne poniosą konsekwencje. Mogę zapewnić, że z całą stanowczością tego przypilnuję” – powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w rozmowie z portalem wpolityce.pl. ” Najpierw jednak odbędzie się postępowanie wyjaśniające. Niezależnie od działań, które podejmę, to dzieci usłyszały już rzeczy, które nie są dostosowane do ich wieku. Jeżeli nie było to konsultowane z rodzicami, to mamy do czynienia z wejściem w kompetencje rodziców. Wykorzystywanie dzieci do spraw politycznych jest haniebne. Jeżeli dorośli w ten sposób posługują się nieświadomymi dziećmi, to bardzo źle o nich świadczy. Moim zdaniem, jest to przestępstwo wobec bezpieczeństwa dzieci” – dodała w wywiadzie małopolska kurator Barbara Nowak.

Happening Tour De Konstytucja odbywał się wczoraj (08.06) w Dobczycach. Dzisiaj od rana prowadzone są zapowiadane przez małopolską kurator oświaty kontrole.

Do całej sprawy odniósł się także w wypowiedzi nadesłanej do naszej redakcji współorganizator dobczyckiego wydarzenia Łukasz Płatek.

Minister Przemysław Czernek wielokrotnie zachęcał do uczestnictwa w lekcjach poza szkołą – mówi Łukasz Płatek współorganizator wydarzenia reprezentujący myślenickie koło Komitetu Obrony Demokracji. Z resztą sam praktykował takie spotkania, na przykład 24 października 2019, gdzie jako wojewoda lubelski gościł uczniów III klasy Szkoły Podstawowej nr 16 w ramach lekcji wychowania obywatelskiego. Przybycie dzieci w miejsce obchodów rocznicy uchwalenia setnej rocznicy Konstytucji Marcowej – nie było wcześniej planowane, a pojawiły się one na krótkim fragmencie patriotycznego eventu– wracając z wycieczki. Preambuła Prawa Oświatowego jednoznacznie mówi, że oświata kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji RP. Trudno było więc o bardziej stosowną okazję, by dać temu wyraz, obdarowując dzieci flagami Polski i balonami w ramach projektu Tour de Konstytucja. Spotkanie poświęcone było popularyzacji Konstytucji RP oraz zapisanych w niej praw i obowiązków. Było to wydarzenie apolityczne i żadni politycy ani samorządowcy nie zabierali na nim głosu. Zgromadzeni ludzie mieli możliwość zadawania pytań kierowanych do sędziów, ci starali się na każde odpowiedzieć, również te niewygodne dotyczące na przykład tego, czy Prezydent Andrzej Duda łamie prawa konstytucyjne?-skomentował Łukasz Płatek.

Dzisiaj ( 09.06) w mediach społecznościowych pojawiło się także oświadczenie burmistrza gminy i miasta Dobczyce Tomasza Susia, o następującej treści:

Stanowczo zaprzeczam informacji, jakobym miał wydać polecenie i zaproszenie do udziału dzieci i młodzieży w wydarzeniu zorganizowanym na dobczyckim rynku Tour de Konstytucja PL. Podkreślam, że nie jest rolą Burmistrza decydowanie o sposobie organizowania lekcji dydaktycznych i zajęć przedszkolnych. W tym temacie trwają postępowania wyjaśniające i nadzorcze.

Happening we wtorkowe popołudnie gościł także w myślenickim Rynku.

Jak można przeczytać na profilu Tour de Konstytucja w mediach społecznościowych, Tour de Konstytucja PL to – wydarzenie ogólnopolskie dla wszystkich chętnych aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i innych liderów opinii.Temat przewodni: jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne. Wydarzenia lokalne przygotowywane przez miejscowe grupy obywatelskie obejmą: wystąpienia gości, debaty, dyskusje uczestników, gry edukacyjne. To wydarzenie ogólnopolskie pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr hab. Adama Bodnara  organizowane przez Kongres Ruchów Obywatelskich oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka.W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczcimy ją dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem Konstytucji przez wiele polskich miast i miasteczek. Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.Przez kilkadziesiąt dni po Polsce będzie podróżować zwój Konstytucji RP. Odpowiednio oznakowany „Tour – BUS” będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego

Foto: VideoKOD

ŹRÓDŁO: Część informacji pochodzi z profilu na platformie Facebook Tour de Konstytucja PL

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane