Connect with us

Gmina Dobczyce

Krew na wagę złota. Potrzebna każda grupa

Opublikowano

w

DOMYSLNE
Krew na wagę złota. Potrzebna każda grupa
Krew na wagę złota. Potrzebna każda grupa

MYŚLENICE/KRAKÓW: Krakowskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, alarmuje o krytycznej sytuacji, jaką jest brak krwi. W tym roku instytucja zaczęła nawet rozsyłać sms-y do osób regularnie ją oddających, licząc na odzew z ich strony. Centrum swoją prośbę, kieruje także do wszystkich, którzy nie mają przeciwwskazań do oddania krwi i mogą zaangażować się w akcję krwiodawstwa.  Sytuacja jest o tyle poważna, że nie brakuje jednej czy dwóch grup ale powoli zaczynają się kończyć zapasy z każdej grupy.

Osoby, które wyrażą chęć bycia dawcą, powinny zastosować się do kilku wskazówek. Zgłaszający się do oddania krwi musi posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość:

 • dowód osobisty,
 • legitymację studencką,
 • prawo jazdy,
 • paszport,
 • dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich, samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony kwestionariusz dla krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Krew może być pobierana maksymalnie sześć razy w roku od mężczyzn i cztery razy w roku od kobiet. Jednorazowo można oddać 450 mililitrów, a przerwa pomiędzy kolejnymi pobraniami musi trwać minimum dwa miesiące. Potencjalny dawca musi mieć skończone 18 lat i ważyć ponad 50 kilogramów.
Po oddaniu krwi, dawca zyskuje:

 • posiłek regeneracyjny
 • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi
 • legitymację Honorowego Dawcy Krwi
 • bezpłatne wyniki badań:
  • grupy krwi ( na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi )
  • morfologii
  • na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły

Każdy, kto jest zainteresowany oddaniem krwi powinien zgłosić się pod wybrany adres:

* RCKiK Oddział terenowy. Myślenice – Szpital,
ul. Szpitalna 2, telefon: 12 273 02 20
* RCKiK Oddział terenowy. Kraków – Prokocim,
ul. Wielicka 265, telefon: 12 657 14 99

* RCKiK- Kraków,  ul. Rzeźnicza 11, telefon: 12 261 88 03 

Warto zapoznać się również z przeciwwskazaniami do oddania krwi. W razie jakikolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dawcą nie mogą być osoby, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Krwi nie pobiera się od narkomanów, od osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, szczególnie znanymi od niedawna.

Dawcami krwi nie powinni być osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej.

Dyskwalifikacją stałą objęci są kandydaci z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, skłonnością do patologicznych krwawień, z nawracającymi omdleniami i napadami drgawkowymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tropikalnymi, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową.

Nie kwalifikują się na krwiodawców osoby leczone ludzkim hormonem wzrostu, po przeszczepie rogówki, posiadające w rodzinie chorego na chorobę Creutzfeldta-Jakoba oraz przebywające powyżej pół roku w latach 01.01.1980 – 31.12.1996 w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Dyskwalifikacją czasową obejmuję się między innymi osoby, które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną, po szczepieniach ochronnych, w ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki, po leczeniu stomatologicznym.

Nie można oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym. Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

 

 

 

Źródło:  RCKiK w Krakowie

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Internetowa premiera filmu „Pół wieku zatopionej parafii”

Opublikowano

w

Internetowa premiera filmu „Pół wieku zatopionej parafii”
Internetowa premiera filmu „Pół wieku zatopionej parafii”
Internetowa premiera filmu „Pół wieku zatopionej parafii”

Po premierze filmu Pół wieku zatopionej parafii” zorganizowanej przez KGW Osieczany w OSP Osieczany i projekcji filmu w Sali kinowej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu  jak również w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Brzączowicach, przyszła pora na jego internetową premierę w Myślenice iTV

Internetowa premiera filmu „Pół wieku zatopionej parafii”

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii do obejrzenia filmu „Pół wieku zatopionej parafii” zrealizowanego w ramach projektu Małopolska Lokalnie, dzięki fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie. Powstał on z inicjatywy KGW Osieczany. 

Partnerami filmu są: Stowarzyszenie „Droginia dla Pokoleń”, Zespół Placówek Oświatowych w Droginii oraz Zespół Placówek Oświatowych w Osieczanach. 

„Pół wieku zatopionej parafii” to film dokumentalny opowiadający o trudach codzienności mieszkańców Dawnej Drogini oraz procesie powstawania Zalewu Dobczyckiego. To historia o tym jak mieszkańcy zatopionej parafii zostali przesiedleni i musieli opuścić swoją lokalną ojczyznę, aby zapewnić dostęp do wodny pitnej mieszkańcom Krakowa.

Celem tego filmu jest przekazanie wspomnienień o tej dawnej miejscowości kolejnym pokoleniom. To również okazja, aby zagłębić się w historię powstawania Zalewu Dobczyckiego, tak chętnie odwiedzanego i podziwianego przez lokalną społeczność i turystów z całej Polski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu :

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Ruszyły zgłoszenia dla wystawców na Jarmark Świąteczny i Wigilie Uliczną w Dobczycach

Opublikowano

w

Ruszyły zgłoszenia dla wystawców na Jarmark Świąteczny i Wigilie Uliczną w Dobczycach
Ruszyły zgłoszenia dla wystawców na Jarmark Świąteczny i Wigilie Uliczną w Dobczycach
Ruszyły zgłoszenia dla wystawców na Jarmark Świąteczny i Wigilie Uliczną w Dobczycach

Stowarzyszenie KAT Dobczyce przy współpracy ze Stowarzyszenie Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach oraz Gminą Dobczyce zaprasza na Jarmark Świąteczny, który zorganizowany zostanie w tym roku po dwuletniej przerwie. 

Ruszyły zgłoszenia dla wystawców na Jarmark Świąteczny i Wigilie Uliczną w Dobczycach

Jarmark Świąteczny odbędzie się 18 grudnia 2022 r. na Małym Rynku w Dobczycach w godz. 10:00 – 18:00.

Chętni wystawcy mogą zgłosić chęć udziału w Jarmarku do 6 grudnia 2022 r. Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną na adres: katdobczyce@gmail.com lub dostarczyć osobiście do Biura Promocji Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce, Rynek 26 (pok. 218).

W trakcie jarmarku odbędzie się także Wigilia Uliczna, która jest jednym z najbardziej lubianych przez mieszkańców Dobczyc wydarzeniem.

Szczegółowe informacje i karta zgłoszeń: Jarmark Świąteczny w Dobczycach – zgłoszenia wystawców | Serwis Informacyjny Gminy Dobczyce

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Dystrybucja węgla w Gminie Dobczyce

Opublikowano

w

Dystrybucja węgla w Gminie Dobczyce
Dystrybucja węgla w Gminie Dobczyce
Dystrybucja węgla w Gminie Dobczyce

Gmina Dobczyce rozpoczyna sprzedaż i dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców.

Dystrybucja węgla w Gminie Dobczyce

Cena zakupu węgla: 1690 zł brutto za 1 tonę. Inne najczęściej wybierane kwoty to: 0,5 tony – 845,00 zł i 1,5 tony – 2535,00 zł.

Podmiot, który będzie świadczył usługę to: skład węglowy KGM WĘGIEL Nikodem Klimowski, 32-433 Lubień 1123.

Obecnie trwa weryfikacja wniosków złożonych przez mieszkańców. Jeśli wniosek został prawidłowo wypełniony i przeszedł pozytywną weryfikację, mieszkaniec otrzyma wiadomość telefonicznie lub mailowo z kwotą, którą należy wpłacić za wnioskowaną ilość węgla.

ℹ Po szczegółowe informacje dotyczące zakupu i dystrybucji węgla zapraszamy na: https://www.dobczyce.pl/zakup-wegla.html

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

listopad 2022
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« paź   gru »

youtube

Najczęściej czytane