Connect with us

Gmina Lubień

Marek Czech z Lubnia laureatem Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach

Opublikowano

w

Marek Czech z Lubnia laureatem Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach
stw

II Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach za nami, cieszy fakt, że zauważono na nim utalentowanego wikliniarza z naszego regionu. Marek Czech z Lubnia bo o nim mowa wikliniarstwem, które jest jego pasją zajmuje się od dawna. Swoją festiwalową pracą „Skamieniały zakonnik” zachwycił Jury i zajął III miejsce oraz podbił serca publiczności, która również doceniła jego talent nagrodą.

II Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączony był z XX Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników. Festiwal jest częścią projektu, którego celem jest promocja tradycji rzemieślniczych.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się od kilkudniowego kursu plecionkarstwa dla osób chcących nauczyć się i rozwinąć to tradycyjne rzemiosło. Podczas spotkań omówione zostały m.in.: polskie i ciężkowickie tradycje plecionkarstwa, występowanie i odmiany wikliny, uprawy, pozyskiwanie i przetwórstwo wikliny dla celów plecionkarskich, niezbędne wyposażenie oraz narzędzia i urządzenia potrzebne w plecionkarstwie. Ponadto, oprócz możliwości dotknięcia, wypróbowania warsztatu i samodzielne wykonanie prac, uczestnicy mieli okazję na bezpośredni kontakt i dyskusję z mistrzami plecionkarstwa. Kurs poprowadził doświadczony nauczyciel zawodu.

Kolejnym etapem projektu była organizacja pleneru. O przyjęciu w poczet uczestników konkursu decydowały umiejętności praktyczne i zdolności artystyczne twórcy, oceniane przez organizatorów na podstawie wysłanych zdjęć prac. W  liczbę osób biorących udział włączeni zostali również uczestnicy wcześniejszego kursu plecionkarstwa. Grupa plenerowa odbyła wizytę w Muzeum Przyrodniczym, podczas której artyści zostali zapoznani przez przewodnika z legendami, historią i wartościami kulturowymi Ciężkowic i okolic.

Wizyta ta służyła inspiracji dla przewodniego tematu pleneru, w trakcie którego plecionkarze rozwijali swoje umiejętności i rywalizowali pod okiem mistrza plecionkarza. Ich zadanie polegało na upleceniu szeroko pojętej formy inspirowanej światem ciężkowickich legend. Powstałe prace zaprezentowane zostały w przestrzeni dostępnej dla mieszkańców i turystów. Plener i jego efekty niewątpliwie podniosą w przyszłości tożsamość rzemiosła oraz zbudują wizerunek Ciężkowic jako miejsca gromadzącego mistrzów zawodu.

Prace ocenione zostały przez dwóch doświadczonych plecionkarzy i nauczycieli zawodu oraz jedną osobę ze strony organizatora, a po burzliwej naradzie przyznano nagrody finansowe i wyróżnienia.”

I miejsce – Anna Elsner „Rycerz zamieniony w borsuka”
II miejsce – Dominika Derenda „Diabeł”
III miejsce – Marek Czech „Skamieniały zakonnik”

Wyróżnieni zostali:

  1. Olesia Cherni
  2. Juraj Cichovski
  3. Natalia Gancarz
  4. Olga Kamińska
  5. Anna Koronkiewicz
  6. Rafał Kozik
  7. Adam Wrona

Przyznana została również nagroda publiczności, która trafiła do Marka Czecha oraz specjalna nagroda Burmistrza Ciężkowic dla najmłodszego uczestnika pleneru plecionkarskiego – Krzysztofa Zwolińskiego. Nagrodę otrzymał również Pan Wojciech Świątkowski – mistrz i przyjaciel Festiwalu, jako podziękowanie za pracę, wsparcie merytoryczne i techniczne nad Festiwalem oraz inicjatywami podejmowanymi na rzecz przywrócenia i rozwoju plecionkarstwa w Ciężkowicach.

informacje: II Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach za nami – Wiadomości – Gmina Ciężkowice (ciezkowice.pl)

zdjęcia: GOK Lubień

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Zapraszamy na: dożynki gminy Lubień w Krzeczowie i dożynki gminy Tokarnia już 21 sierpnia. Te gminy potrafią świętować – materiały archiwalne

Opublikowano

w

Zapraszamy na: dożynki gminy Lubień w Krzeczowie i dożynki gminy Tokarnia już 21 sierpnia. Te gminy potrafią świętować – materiały archiwalne
stw

W najbliższą niedzielę 21 sierpnia kolejne gminy powiatu myślenickiego obchodzić będą tradycyjne Dożynki Gminne 2022.

Zapraszamy serdecznie do Gminy Lubień, w tym roku gospodarzem będzie sołectwo Krzeczów.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „WäJT GMINY LUBIEŃ, GMINNY OŚRODEK KULTURY w LUBNIU ZAPRASZAJĄ NA ariny Årodek Kulenn w LUBNIU DOŻYNKI GMINNE W KRZECZOWIE 21SIERPNIA2022. PROGRAMIE: KOŚCIELE PW.ŚW. WOJCIECHAW KRZECZOWIE 15.00 EMARSZ KOROWODU PROWADZONEGO PRZEZ ORKIESTRY DĘTE OSP TENCZYN I SKOMIELNA BIAŁA REMIZE OSP KRZECZÓW 15.20- CZĘŚĆ OFICJALNA, OŚPIEWANIE WIEŃCÓ“W DOŻYNKOWYCH w WYKONANIU ZESPOŁÓW REGIONALI *KORPIOŁKI SKOMIELNA BIAŁA *CYRNIAWA KRZECZÓW *ZAGÓRZANIE- LUBIEŃ *TOPORZANIE MALI TOPORZANIE- TANECZNA GRA ZESPÓŁ YRANT”

Zapraszamy serdecznie do Gminy Tokarnia tradycyjnie w Tokarni.

Zapraszamy na: dożynki gminy Lubień w Krzeczowie i dożynki gminy Tokarnia już 21 sierpnia. Te gminy potrafią świętować – materiały archiwalne

Zachęcamy do udziału, a na zachętę przypominamy jak to było przed pandemią. 

Dożynki Gminy Lubień – Skomielna Biała 2018

Dożynki Gminy Tokarnia 2019

 

informacje: Gmina Lubień, Gmina Tokarnia

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Dożynki gminy Lubień w Krzeczowie 21 sierpnia – zapraszamy

Opublikowano

w

Dożynki gminy Lubień w Krzeczowie 21 sierpnia – zapraszamy
stw

Wójt gminy Lubień oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu zapraszają na Dożynki Gminne, które odbędą się 21 sierpnia w Krzeczowie.

Tradycyjnie za plony dziękować będą rolnicy tym razem w Kościele pw. św. Wojciecha Męczennika w Krzeczowie, podczas mszy świętej o godzinie 14:00. Następnie korowód prowadzony przez Orkiestry Dęte z Tenczyna i Skomielnej Białej przejdzie na plac przy remizie OSP Krzeczów, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości.

W części oficjalnej odbędzie się ośpiewanie wieńców dożynkowych, przez Zespoły Regionalne gminy Lubień: Cyrniawę, Korpiołki, Zagórzan, Toporza i Małych Toporzan.

Na zakończenie wspólna zabawa taneczna z Zespołem Fayrant.

Dożynki gminy Lubień w Krzeczowie 21 sierpnia – zapraszamy

 

informacje: Gmina Lubień

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Szczebel w ramach Odkryj Beskid Wyspowy

Opublikowano

w

Szczebel w ramach Odkryj Beskid Wyspowy
stw

Gmina Lubień oraz GOK w Lubniu w niedzielę 7 sierpnia 2022  zaprosili  na doroczną wycieczkę na górę Szczebel. Pogoda i turyści dopisali, wyjście z Lubnia pod opieką Haliny Mikołajczyk, przewodnika PTTK. Zgromadzonych przywitał wójt gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec.

Tradycyjnie na szczycie odbyła się msza święta koncelebrowana przez ks. Szymona Mrowca – proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie.

Wydarzenie odbyło się w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
 
Odbyły się liczne konkursy m.in. na najmłodszego, najstarszego uczestnika wejścia na Szczebel.
 
Wyniku konkursów:
* Najmłodszy uczestnik : Julia Wabik /3 miesiące/ z Tenczyna
* Najstarszy uczestnik: Jan Burtan /78 lat/z Tenczyn
* Uczestnik z najdalszego zakątka Polski :  Hubert i Konrad Niemiec z Piły,
* Uczestnik z najdalszego zakątka świata : Danuta Hetmańczyk, Las Vegas, USA.
* Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Lubień:
I m. Anna Piwowar, Męcina, II m. Michał Wątor, Dobra, III m. Tomasz Przybytek, Dobra.
Rodzinne Odkrywanie: Rodzina Kowalów z Tenczyna.
* Najmilsza uczestniczka : Bogumiła Czech z Lubnia,
* Najmilszy uczestnik : Jack Juszczak z Lubnia.
Nagrody wręczył wójt Kazimierz Szczepaniec oraz Edyta Brzezicka dyrektor GOK w Lubniu.
 
O oprawę muzyczną nabożeństwa i część artystyczna spotkania zadbali: Zespół Regionalny „Toporzanie” i „Mali Toporzanie” pod kierownictwem Barbary i Andrzeja Druzgałów i Danuty Biedrończyk oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Tenczyn pod kierownictwem Andrzeja Stojewskiego.
 
Logistyka, bezpieczeństwo, obsługa grilla, transport: GOK Lubień, OSP Tenczyn, OSP Lubień oraz Monika Oleksińska, Leon Nowak, Stanisław Frączek, Adam Chrustek, Jerzy Bogucki.
 
Specjalne podziękowania organizatorów dla Marka Skolarusa z Kasinki Małej za udostępnienie miejsca na spotkanie.
 
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2022”.
 
 
zdjęcia: Rolanda Mielnickiego
informacje: Czesław Szynalik

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane