fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Mieszkańcy Krzyszkowic wystosowali petycję do ministerstwa i GDDKiA. Blokada zakopianki nadal aktualna

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

KRZYSZKOWICE: Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do blokady zakopianki, zaplanowanej na 25 stycznia. Jest to newralgiczna data, ponieważ właśnie wtedy rozpoczynają się w województwie małopolskim ferie zimowe oraz właśnie wtedy odbędzie się Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. Dlaczego blokada zakopianki? Mieszkańcy domagają się rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, gdzie niemal codziennie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych zarówno z udziałem pieszych jak i kierowców.

W związku z zaplanowanymi działaniami w ostatnim czasie do ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka oraz dyrektora GDDKiA w Krakowie , Tomasza Pałasińskiego, mieszkańcy Krzyszkowic wystosowali petycję, w treści której domagają się budowy tunelu, czyli ich zdaniem najbardziej korzystnego rozwiązania.


Treść petycji:

 PETYCJA DO MINISTRA INFRASTRUKTURY I DYREKTORA GDDKiA W KRAKOWIE: Domagamy się Budowy Tunelu w Krzyszkowicach

Szanowny Pan Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury i Budownictwa

Szanowny Pan Tomasz Pałasiński
Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Oddział w Krakowie

   Mówiąc stanowcze dość opieszałości w działaniu odpowiedzialnych władz i kierując się bezpieczeństwem mieszkańców Krzyszkowic oraz ościennych miejscowości, domagamy się natychmiastowego działania i budowy tunelu pod „zakopianką” na terenie Krzyszkowic.

   Pod koniec listopada 2019 roku została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła zakopianki DK 7 z drogą wojewódzką DW 955 w miejscowości Jawornik. Zapadła również decyzja o likwidacji sygnalizacji świetlnej w Myślenicach zlokalizowanej na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego prowadzącej do zakopianki, gdzie powstanie węzeł bezkolizyjny. Brak świateł na całej długości zakopianki od Myślenic do Krakowa w połączeniu z odcinkiem ekspresowym Lubień-Rabka spowoduje, że ciągły strumień samochodów w kierunku Krakowa i Zakopanego, który do tej pory był dzielony światłami w miejscowości Myślenice jeszcze bardziej utrudni włączanie się mieszkańców Krzyszkowic do ruchu z drogą DK7.

   Krzyszkowice to jedna z niewielu miejscowości, gdzie aby pokonać pieszo zakopiankę przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej. Pędzące samochody stwarzają w tym miejscu dla pieszych duże zagrożenie. Niejednokrotnie przedostanie się na drugą stronę drogi wiąże się z bezpośrednim narażeniem na utratę zdrowia lub życia. W sąsiednich miejscowościach –  Głogoczowie i Jaworniku – wybudowano aż 4 kładki dla pieszych, a My nadal nie możemy doczekać się na rozwiązanie naszego problemu.

  Z drogi powiatowej na zakopiankę wyjeżdża dziennie od 3 do 3,5 tys. pojazdów, z czego ponad jedna trzecia skręca w lewo, w kierunku Myślenic. Powoduje to, że samochody te muszą przeciąć jezdnię zakopianki, na której szacowany ruch drogowy angażuje w ciągu jednego dnia około 20 – 30 tys. pojazdów. W godzinach szczytu przerwy między poszczególnymi pojazdami na nitce Kraków – Myślenice są kilkusekundowe. Te sekundy to czas, kiedy my – mieszkańcy Krzyszkowic i okolicznych miejscowości – musimy zdążyć włączając się z drogi podporządkowanej. Bardzo często zdarza się, że kierowcy wskakują w przerwy krótsze niż 10 sekund, co przy najdrobniejszym błędzie stwarza zagrożenie i możliwość kolizji. To nie jest włączanie się do ruchu – to jest walka o życie.

 Rozbudowa przejazdu na skrzyżowaniu w Krzyszkowicach to również podniesienie bezpieczeństwa dla mieszkańców Myślenic jeżdżących do Krakowa i turystów udających się na Podhale. Od kilku lat politycy różnych opcji składają obietnice dotyczące rozwiązania tego istotnego problemu, których później nie realizują. Dlaczego? Bo nie korzystają z tego przejazu? Bo mają ważniejsze tematy? Tylko co może być ważniejsze niż życie i zdrowie obywateli?! W poczuciu lekceważenia i zapomnienia –  postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i przypomnieć o naszej katastrofalnej sytuacji.

Z poważaniem,

Mieszkańcy Krzyszkowic i okolicznych miejscowości

Link do petycji:

https://www.petycjeonline.com/petycja_do_ministra_infrastruktury_i_dyrektora_gddkia_w_krakowie_domagamy_sie_budowy_tunelu_w_krzyszkowicach?u=4166069

Wszystko wskazuje na to, że determinacja w Krzyszkowicach jest ogromna, bez blokady zakopianki się więc prawdopodobnie nie obejdzie a kierowców w sobotę 25 stycznia czeka zapowiadana niespodzianka z postojowym przystankiem w Krzyszkowicach.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Maj 2020
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Kwi   Cze »

youtube

Najczęściej czytane