fbpx
Connect with us

Gmina Lubień

Młodzi zawodnicy UKS Rugby Lubień najlepsi w Polsce! Podwójny sukces!!!

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

LUBIEŃ: O Uczniowskim Klubie Sportowym Rugby Lubień wspominaliśmy na początku bieżącego roku. Lubień to kopalnia rugbowych talentów, co potwierdza również ostatni drużynowy sukces na arenie ogólnopolskiej. Tym razem to najmłodsi zawodnicy zaimponowali swoimi umiejętnościami, sięgając po trofeum najlepszych drużyn w ramach Ligii Rugby Tag.

Na warszawskim Torwarze, 03 grudnia br. rozegrano Wielki Finał Szkolnej Ligi Rugby Tag, imprezy współfinansowanej przez Ministerstwo Sportu, a organizowanej przez Polski Związek Rugby. 

Na boiskach wyznaczonych na płycie Torwaru zagrało 29 drużyn z 10 województw, ogółem w finale uczestniczyło 230 zawodniczek i zawodników, nadal przeważali chłopcy w liczbie 154, ale co roku więcej gra dziewczynek, tym razem było ich 76.

Zaczynając jednak od początku, na kilka ważnych pytań odpowie nam Marta Jarecka – Kościelniak trenerka zwycięskich drużyn z Lubnia.

Film: Joanna Chudak

Słów kilka o zwycięskiej drużynie UKS Rugby Lubień?

Jest to najmłodsza grupa zawodników trenujących w UKS Rugby Lubień, są to dzieci: chłopcy i dziewczynki, w wieku od 8 do 11 lat. Choć warto dodać, że mamy też małą przebojową Milenę która zaczynała w wieku 6 lat i dalej trenuje ze „starszymi”. Nabór do tej drużyny został zrobiony wiosną 2019 roku i od tamtej pory dzieciaki trenują systematycznie dwa razy w tygodniu, gdy jest ciepło na boisku trawiastym w Lubniu, gdy zaś przychodzi zima w hali sportowej w Szkole Podstawowej. W tym roku ze względu na pandemię nie udało nam się zrobić naboru w klasach 1 ale mamy zamiar to zrobić na wiosnę jak sytuacja się unormuje.

LIGA RUGBY TAG – co to są za zawody?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Marta-_trenerka-rugby.jpg

– LIGA RUGBY TAG to szkolne zawody w bezkontaktowej uproszczonej odmianie Rugby. Zamiast szarży czyli powalenia przeciwnika – zrywa się „TAGI”, takie paseczki przyczepione do bioder przeciwnika. Nasi zawodnicy na co dzień trenują pod klasyczną odmianę rugby czyli uczą się szarżowania, przegrupowań, bronienia przed przeciwnikiem, kopania piłki i wielu, wielu innych elementów technicznych, które w odmianie rugby Tag po prostu nie występują. Rugby Tag powstało aby propagować naszą dyscyplinę w szkołach i aby zachęcać dzieci do próbowania swoich sił w klasycznej jego odmianie.
Powstał specjalny projekt Polskiego Związku Rugby i w każdym województwie na terenie Polski prowadzone są zajęcia z Rugby Tag przez nauczycieli, na koniec każdego półrocza odbywają się rozgrywki – Najpierw rozgrywane są eliminację w okręgach, później najlepsze drużyny jadą na półfinał, czyli FINAŁ danego województwa, a na koniec zwycięzcy każdego województwa spotykają się na FINALE OGÓLNOPOLSKIM gdzie zjeżdżają się najlepsze drużyny z całego kraju.

Jak przygotowywaliście się na ten turniej?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Marta-_trenerka-rugby.jpg


Na ten turniej nie przygotowywaliśmy się jakoś konkretni, po prostu na treningu przed Półfinałem założyliśmy Tagi aby dzieci przypomniały sobie jak te paseczki się zrywa. Na treningu przed Finałem poprawiliśmy obronę która szwankowała na turnieju półfinałowym. I Jak widać trening przyniósł efekty bo drużyna z klas 4 w całym turnieju nie straciła ani jednego przyłożenia ;), natomiast drużyna z klas 5 dopiero w meczu o wejście do finału dała sobie przyłożyć punkty.


Jak przebiegał turniej?

Turniej rozgrywał się w Warszawskiej Hali Torwar, były to zmagania w dwóch grupach: klas IV i osobno klas V. Nasi zawodnicy w swych grupach zmierzyli si się kolejno:

KLASY IV

SP Lubień 2 : 0 SP 1 Łódź, SP Lubień 2 : 0 SP Smolnik

W półfinale walczyliśmy z drużyną z Łuszczowa i również nasi zawodnicy zwyciężyli 2 : 0

PÓŁFINAŁ – SP Lubień 2 : 0 SP Łuszczów

W finale znów zmierzyliśmy się z naszymi przeciwnikami z pierwszego meczu SP 1 z Łodzi, ale tym razem wygraliśmy 3:0 a nie 2:0


FINAŁ – SP Lubień 3 : 0 Sp 1 Łódź

Klasyfikacja końcowa klas IV:

01. SP Lubień (Małopolskie)

02. SP 1 Łódź (Łódzkie), 03. SP Łuszczów (Lubelskie), 04. SP 47 Białystok (Podlaskie), 05. Lechia Gdańsk (Pomorskie), 06. SP Ruś (Warmińsko-Mazurskie), 07. MKS Siedlce (Mazowieckie), 08. SP Smolnik (Dolnośląskie), 09. KS Ruda Śląska (Śląskie)


KLASY V

W zmaganiach klas V brało udział 10 drużyn dlatego drużyny podzielone były na dwie grupy , klasy V z Lubnia przeszły fazę grupową jak burza :

SP Lubień 7 : 0 MKS Siedlce, SP Lubień 2 : 0 SP Mieszków, Lubień 6 : 1 SSP Chorzów Batory, SP Lubień 3 : 0 Lokomotywa Sopot

W półfinale tak jak klasy IV zmierzyliśmy się z drużyną z Łuszczowa i w tym meczu mieliśmy prawdziwy dreszczyk emocji. Do przerwy przegrywaliśmy 1:2 po przerwie od razu wyrównaliśmy ale druzyna z Łuszczowa poszła za ciosem i przyłożyła punkty na wynik 2:3 a nam znów udało się wyrównać do 3:3 i tak w ostatniej akcji meczu w ostatnich sekundach nasi zawodnicy przedarli się na pole punktowe ostatecznie kładąc zwycięskie punkty.

W finale spotkaliśmy się tak jak klasy IV ze szkoła z Łodzi, mecz już nie był takim dreszczem emocji jak ten półfinałowy ale przez dużo błędów indywidualnych naszych zawodników w tym meczu wygraliśmy dopiero w dogrywce ( złote przyłożenie )
SP Lubień 2 : 1 SP 54 Łódź

Klasyfikacja końcowa klas V:

01. SP Lubień (Małopolskie)

02. SP 54 Łódź (Łódzkie), 03. SP Łuszczów (Lubelskie), 04. SP Mieszków (Wielkopolskie), 05. Miedziowi Lubin (Dolnośląskie), 06. Lokomotywa Sopot (Pomorskie), 07. SP 29 Olsztyn (Warmińsko-Mazurskie), 08. MKS Siedlce (Mazowieckie), 09. SSP Chorzów Batory (Śląskie), 10. SP 47 Białystok (Podlaskie)

Kto grał – jakie były składy drużyn z Lubnia?:

Reprezentacja klas IV:
Filip Swachta ( kapitan ), Maja Żurek, Alicja Słowiak, Bartłomiej Stożek, Marcin Klimas, Wojciech Sobczak, Patryk Nawara, Nikodem Brylski.


Reprezentacja klas V.
Patryk Swachta ( kapitan ) Anna Szczepaniec, Wiktoria Szczepaniec, Adam Brzezicki, Marcel Mazurek, Michał Górni, Patryk Sawicki
.

Jakie są plany UKS Lubień na przyszłość?

Nasze plany na przyszłość, to oczywiście dalsze prowadzenie treningów, wyjazdy na turnieje oraz kolejne obozy i zgrupowania na których możemy stale doskonalić swoje umiejętności. Wzorem naszych starszych kolegów i koleżanek, którzy obecnie są już seniorami i juniorami oraz zasilają szeregi jednej z najlepszych drużyn w Polsce Juvenii Kraków mocno pracujemy nad tym aby kolejni zawodnicy i zawodniczki mogli stale rozwijać się sportowo i poznawać świat. Marzeniem zarówno każdego z tych dzieciaków i nas ich trenerów jest aby doprowadzić ich do poziomu, na którym będą mogli reprezentować nasz kraj w barwach Reprezentacji Polski. Od nowego roku planujemy również uruchomić zajęcia dla przedszkolaków, które prowadzić będą świeżo upieczeni trenerzy z Lubnia, obecni reprezentanci Polski Seniorów, zawodnicy krakowskich Smoków, a zaczynający przygodę z rugby również w szkole podstawowej kilka lat temu.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów, o których z ogromną przyjemnością informować będziemy naszych widzów i czytelników 🙂

Galeria:

informacje: UKS Rugby Lubień, zdjęcia: Szymon Gruchalski, film: Joanna Chudak


Archiwalny materiał w temacie Rugby w Lubniu:

„Zwykli-niezwykli” – Łukasz Kościelniak i rugbiści z Lubnia :: Myślenice iTV – Telewizja Internetowa – Myślenice i okolice (myslenice-itv.pl)


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane