Connect with us

Religia

„Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” o tym jak najlepiej przeżyć Wielki Post

Opublikowano

w

stw

Dziś Środa Popielcowa – w kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu.  Czas pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Jest to czas duchowego przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego.

Dlaczego 40? Liczba ta wielokrotnie występuje w Biblii i ma znaczenie symboliczne. Przede wszystkim nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, czasu modlitwy, postu i walki z szatanem (Mt 4, 1-11). Ponadto 40 dni trwał potop, poprzedzający zawarcie przymierza Boga z Noem; 40 lat wędrowali Izraelici do ziemi obiecanej; 40 dni Mojżesz przebywał na górze Synaj, gdzie otrzymał od Boga dekalog.

Zobacz obraz źródłowy

 

Przeżyj Wielki Post jak najlepiej

 1. ZACZNIJMY OD POSYPANIA GŁOWY POPIOŁEM.

„Sam zwyczaj posypania głów popiołem jest zwyczajem dawnym. Taki obrządek był obecny już w starożytnym Izraelu, Grecji, w krajach arabskich. Jednak miał taki wydźwięk uznania kruchości swego istnienia. Chrześcijaństwo przejęło ten gest i nadało mu zupełnie inny, głębszy wymiar. Jest bardzo znamienne, że przy tym geście kapłan posypując popiołem, wypowiada słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” .

O tym jak najlepiej przeżyć Wielki Post mówi ks. Bogusław Seweryn
proboszcz Parafii św. Wojciecha B.M. w Osieczanach /archiwum 2018/

<div 
 
2. PRAKTYKUJMY MODLITWĘ, JAŁMUŻNĘ I POST.

Kościół zaleca chrześcijanom trzy wielkopostne praktyki — modlitwę, post i jałmużnę. Czasami zdarza się te praktyki lekceważyć, traktować jako „opcje” do wyboru, z których można, ale nie trzeba skorzystać. Tak naprawdę są one jednak esencją i fundamentem chrześcijańskiego życia. I to całego życia, a nie tylko czterdziestu dni Wielkiego Postu.

Wielki Post ma głęboki wymiar, a sprowadzanie go wyłącznie do poszczenie rozumianego jako „odmawianie sobie czegoś”, czyni ten czas gimnastyką silnej woli, a tu zdecydowanie nie o to chodzi! Połączmy jednak post z duchowością a nie tylko ciałem i zadbajmy po pierwsze o modlitwę – o łączność z Chrystusem – oraz o jałmużnę – wrażliwość na bliźniego. Post nie jest dla postu. Jeżeli modlitwa jest dla mnie punktem wyjścia, jeżeli dzięki tej modlitwie uczę się prawdziwego patrzenia na Boga i na siebie, to będę dostrzegał, Kto tu jest najważniejszy. Nie ja ze swoim wyrzeczeniem, ale Chrystus, który dokonuje dzieła odkupienia.

MODLITWA

Jest „wejściem do własnej izdebki” (por. Mt 6,6) — do swojego wnętrza, jest wsłuchiwaniem się w samego siebie i nieustannym pytaniem „kim jestem?”. Wejście we własną głębię może być dla nas czasem trudne i zaskakujące. Można doświadczyć w sobie samym nie tylko wzniosłości i szlachetności, ale i niskich pobudek i emocji.
Modlitwa to więc zarazem słuchanie, mówienie, doświadczanie, poznawanie. To dużo więcej niż zbiór słów, które wypowiadamy do Boga. Z tymi słowami i z samą modlitwą jest trochę tak, jak z partyturą i z muzyką — wielu muzyków korzysta z jednych nut, ale każdy odgrywa je inaczej, ponieważ każdemu inaczej gra dusza.

POST

W tradycji chrześcijańskiej każde ważne święto zawsze miało swoją wigilię i było poprzedzone postem. Im ważniejsze, tym post był dłuższy. Post i święto to jakby awers i rewers tej samej monety. Już sama ich nierozłączność pokazuje, jak bardzo post jest ważny i z jak wielką regularnością, stałością powinien pojawiać się w życiu chrześcijanina. Kojarzy się on przede wszystkim z głodówką, z przedświątecznym oczyszczeniem ciała. Jest to oczywiście ważne, bo wspomaga modlitwę. Jednak nie oczyszczająca dieta jest istotą postu, ale zjednoczenie z Jezusem — takie, żeby pamiętała o Nim każda część nas samych, nie tylko nasz intelekt i dusza, ale także każde włókno ciała.
Poszczenie jest też takim czasem, w którym uświadamiamy sobie swoje najgłębsze potrzeby. Zaczynamy rozumieć, że pragnienia i głód, które odczuwamy, znacznie przekraczają sferę biologiczną. Poszcząc stawiamy czoło naszym lękom. Zwróćmy uwagę jak często jest tak, że człowiek je właśnie dlatego, że się lęka. Jedzenie i seks to dwa najbardziej popularne środki przeciwbólowe na ból istnienia. Czasami przez objadanie się głuszymy nasz wewnętrzny niepokój, strach o własną egzystencję, o to kim jesteśmy, kim będziemy. Post natomiast to czas, który każe popatrzeć na nasze życie inaczej. Podobnie jak modlitwa, skłania nas on do tego, aby zajrzeć we własne wnętrze, stanąć naprzeciw tego, czego się boimy, poznać to i czekać na Boże światło, które nas uleczy. Czujemy wtedy, jak wielki mamy w sobie głód Boga.

Sposób, w jakim pościmy, powinien być dostosowany do realiów i do warunków życia każdego człowieka. Dzieło postu powinno być adekwatne w stosunku do tego, kim jesteśmy. Może się okazać, że dla kogoś ważniejsza od wyrzeczenia się jedzenia będzie na przykład rezygnacja z korzystania z internetu lub oglądania telewizji. Przecież karmimy nie tylko żołądek, ale wszystkie nasze zmysły. Nie zawsze jednak mamy taką dowolność w wyborze pokutnego czynu, bo trzeba zaznaczyć, że istotnym wymiarem postu jest także wymiar wspólnotowy. W każdy piątek wyrzekamy się jedzenia mięsa nie po to, aby się umartwiać, bo dla wielu z nas nie jest to żadne umartwienie, ale po to, żeby swoją postawą dać znać, że należymy do Kościoła. Poprzez znak zewnętrzny pokazujemy naszą jedność: wspólnotę wiary i wspólnotę przeżycia.

JAŁMUŻNA

Modlitwa i post są dziełami człowieka kierowanymi „do wewnątrz”, budują one człowieka i przygotowują na spotkanie z Bogiem. Jałmużna natomiast jest ich wynikiem, emanacją tego dobra, które dzięki dwóm pierwszym dziełom nagromadziło się w człowieku. Jest jakby papierkiem lakmusowym, który sprawdza, czy na pewno dobrze się modliłem i dobrze pościłem. O ile modlitwa i post, obok otwarcia na Boga, otwierają nas na nasze własne wnętrze i potrzeby, o tyle jałmużna otwiera na potrzeby drugiego człowieka. Podobnie jak w wypadku pozostałych wielkopostnych praktyk, Kazanie na Górze poucza — nie dawaj jałmużny głośno, broń się przed ostentacją i teatralnością! Mówi: zrób to w ukryciu — tak, żeby „twoja lewa ręka nie widziała, co robi prawa” (por. Mt, 6-3), dawaj jałmużnę odruchowo, niech będzie ona dla ciebie tak oczywista i codzienna, że aż niezauważona, niech będzie jak szczotkowanie zębów rano i wieczorem! Ale z drugiej strony niech to będzie świadomy akt czynienia dobra.

W jałmużnie nie chodzi tylko o dawanie pieniędzy. Są ludzie, którzy nigdy w życiu ich nikomu nie dali, a mimo to są wielkimi jałmużnikami, bo jałmużna to coś więcej niż wsparcie materialne. Nie wystarczy tutaj uspokojenie sumienia taką czy inną darowizną. Nie chodzi tylko o świeczkę Caritasu albo złotówkę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Często ważniejsze jest danie drugiemu człowiekowi swojego czasu, poświęcenie mu chwili uwagi, spojrzenie w oczy, podniesienie jego godności.

Nasza jałmużna może być właśnie jałmużną z czasu. Trochę mniej się wyśpimy, trochę krócej poczytamy gazety, za to wysłuchamy cierpliwie, co ma do powiedzenia nasz gderliwy sąsiad, porozmawiamy z dzieckiem, zadzwonimy do krewnych. Mam wrażenie, że dzisiaj takie ofiarowanie własnego czasu drugiemu człowiekowi jest ogromnie ważne. 

 

MATERIAŁ ARCHIWALNY Z 2015 ROKU

Jak przeżyć Wielki Post? Msza Św. w Kościele św. Brata Alberta Os. 1000 – lecia Myślenice
źródło: Stacja7, zdjęcie: via internet

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Religia

Transmisja Mszy Świętej

Opublikowano

w

transmisja mszy osieczany trzemeśnia
stw

26.06.2022

Trzynasta Niedziela zwykła

Transmisje niedzielnej Mszy Świętej

Tradycyjnie zapraszamy na Transmisję Mszy Świętej z Parafii św. Klemensa w Trzemeśni , Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach która rozpocznie się w niedzielę od godziny 12.00 z Trzemeśni i o 11.30 z Osieczan

 

Transmisja Online dostępne po kliknięciu w linki w przypadku nieaktualnych playerów.

Godz. 18.00 – CEREMONIE WIELKIEGO PIĄTKU

11.30 Transmisja z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach

12.00 Transmisja z Parafii św. Klemensa w Trzemesni

 

 

transmisje z Parafii Trzemeśnia dostępne na :
https://www.youtube.com/channel/UCnl9uv0cMpqtDJbwBg4xHpg
Parafia Tokarnia:
https://www.youtube.com/channel/UC7urGUP-FanqOEgp4O8rS_w
Parafia Skomielna Czarna:
https://www.youtube.com/channel/UC4nbXexPJVh7IIp5lDVP7jA
Parafia Krzczonów:
https://www.youtube.com/channel/UCHzxN0IAP6UvSsU-AOfQ-cA
I wszystko w jednym informacje o czasie nadawania na żywo:
https://www.tok20tv.pl/na-zywo-2

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja

Opublikowano

w

Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja
stw
 

Parafia św. Wojciecha w Krzeczowie (gmina Lubień)  zaprosiła na uroczystość poświęcenia Jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II Wielkiego w Krzeczowie 7 czerwca 2022 r. (wtorek).

Poświęcenia tego dokona ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski wraz z przedstawicielami Episkopatu Polski.

Uroczystość rozpoczęła się o 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitewnym czuwaniem prowadzonym przez ks. Marcina Filara oraz młodzież z udziałem  Regionalnego Zespołu „Cyrniawa” około godz. 16.15 ks. Arcybiskup wraz z biskupami i rozpoczęli Nabożeństwo Słowa Bożego, w czasie którego nastąpiło poświęcenie Krzyża w Krzeczowie*.

Zapraszamy na transmisję z uroczystości:
 

* Krzyż w Krzeczowie stoi na najwyższym wzniesieniu Krzeczowa, na wznoszącej się  631 m n.p.m. Kiecce. Już stąd był widoczny z daleka, ale teraz dzięki podświetleniu konstrukcji, jest jeszcze lepiej widoczny. To właśnie tu w roku 2015 z inicjatywy emerytowanego księdza proboszcza Antoniego Płaczka narodził się pomysł budowy krzyża.

Krzyż upamiętnia setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą na rok 2020. Miał również upamiętniać setną rocznicę Bitwy Warszawskiej znanej też jako „cud nad Wisłą”, a wreszcie budowę nowej, ekspresowej zakopianki, która przebiega przez Krzeczów w jego sąsiedztwie.

To jedyny taki krzyż między Krakowem a Zakopanem, stoi dokładnie w połowie drogi między dwoma krzyżami, krzyżem na Giewoncie a krzyżem Królowej Jadwigi na Wawelu. Stalowa konstrukcja krzyża to 27 metrów, co symbolizuje 27 lat pontyfikatu św. Jana Pawła II, z czego 24 góruje nad ziemią a 3 wbudowane są w betonową stopę. Rozpiętość ramion to 15 metrów.

Realizacja wielkiego dzieła była możliwa dzięki finansowemu wsparciu i pomocy Fundatorów. Krzyż św. Jana Pawła II jest uzupełnieniem drogi krzyżowej, która powstała w Krzeczowie w roku 2013. Oba elementy stanowią stałe miejsca pielgrzymek, wzbogaciły pejzaż Krzeczowa, a nade wszystko silnie zapisały się w świadomości mieszkańców, pielgrzymów pielęgnując wiarę, kulturę i wartości patriotyczne.

Może być zdjęciem przedstawiającym niebo
 
Galeria zdjęć z poświęcenia krzyża Myślenice iTV:
 
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 &#8211; relacja
 
zdjęcia: Parafia św. Wojciecha

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Majówka w Kornatce. Piękna tradycja „majówek” która nie zaginie, a będzie się odradzać…

Opublikowano

w

Majówka w Kornatce. Piękna tradycja „majówek” która nie zaginie, a będzie się odradzać&#8230;
stw

Dobiegł końca miesiąc maj – miesiąc poświęcony Matce Bożej. Wraz z jego końcem ucichł wieczorny śpiew Litanii Loretańskiej oraz pięknych, maryjnych pieśni przy przydrożnych figurach w wielu miejscowościach na ziemi polskiej.

Przy tych kapliczkach czy krzyżach przy drogach na wsi można spotkać było modlące się śpiewem grupki osób. Dziś ten zwyczaj jest już coraz rzadszy, ale dawniej przychodziła na nie cała wieś: dzieci i starsi, mężczyźni i kobiety. Nawet jak trwała zabawa taneczna, to przerywano ją, a wszyscy udawali się na majówkę. Po jej zakończeniu kontynuowano dalej zabawę. Kapliczki te były wznoszone jako wotum wdzięczności za uratowanie komuś życia, ratunek przed powodzią, nieszczęściem, wynagrodzenie za swoje grzechy czy też ze zwyczajnych odruchów serca. Poza tym we wsiach nieposiadających kościołów kapliczki i krzyże te stawały się ośrodkami lokalnego kultu.

Mamy nadzieję, że ta piękna tradycja „majówek” nie zaginie, a będzie się odradzać. Tak jak to miało miejsce w Kornatce. A wszystko to dzięki inicjatywie miejscowego stowarzyszenia „Gościniec”, Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz OSP Kornatka i OSP Brzezowa, którzy w tym roku postanowili kultywować tę piękną tradycję, spotykając się co piątek przy wybranych kapliczkach na wspólnej modlitwie z akompaniamentem młodych muzyków.

6 maja spotkano się przy kapliczce na obok skrzyżowania Kornatka – Droginia – Łęki, gdzie za sprawą miejscowych mieszkańców tradycja majówek jest corocznie kultywowana. 13 maja wspólna modlitwa miała miejsce przy kapliczce obok skrzyżowania Kornatka – Myślenice – Zasań. 20 i 27 maja modlono się w Brzezowej. Najpierw w kaplicy, gdzie odbywają się coniedzielne msze, a później przy przydrożnej kapliczce, znajdującej się przy skręcie w drogę na tzw. „Kopiec”. Uroczyste zakończenie tegorocznych majówek miało miejsce przy kaplicy poniżej boiska sportowego w Kornatce. Po zakończeniu zaproszono uczestników na wspólnego grilla.

Na okoliczność majówek kapliczki przybrały swoją odświętną szatę ozdobione kwiatami i dekoracjami. We wspólnej modlitwie i śpiewie uczestniczyły dzieci, młodzież i starsi , niekiedy całymi rodzinami. W blaskach zachodzącego słońca, po rosie, daleko niosło się echo śpiewanych pieśni. Była to okazja nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także spotkań i rozmów.

Maj się zakończył. Ale nie oznacza to, że o modlitwach przy tych kapliczkach i figurach należy zapomnieć. Kiedyś w balladzie „Powrót taty” Adam Mickiewicz napisał:

„Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem

Za miasto, pod słup, na wzgórek,

Tam przed cudownym klęknijcie obrazem,

Pobożnie zmówcie paciórek”.

Nie zapominajmy o tym, mając także na względzie pamięć naszych przodków, którzy te znaki swojego kultu religijnego stawiali. Kultywowanie tej pięknej majówkowej tradycji nabiera szczególnego znaczenia i jest jednym z wyrazów przywiązania do tego, co polskie. Taka forma podtrzymywania tradycji jest z pewnością potrzebna, szczególnie dla najmłodszego pokolenia jako element edukacji patriotycznej. Dbajmy więc o te miejsca i ożywiajmy je na nowo.

Wspólne majówki były częścią projektu „Z kulturą w plenerze, Kornatkę przemierzę” dofinansowanego ze środków Gminy Dobczyce. Dbajmy o te miejsca i ożywiajmy je na nowo!

Zobaczcie Majówkę w  Kornatce: https://fb.watch/dpIy-0KuG9/

 

informacje i film: Sołectwo Kornatka

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane