Connect with us

Artykuł Sponsorowany

Myślenice – barometr zawodów, stopa bezrobocia

Opublikowano

w

Myślenice – barometr zawodów, stopa bezrobocia

Myślenice, siedziba władz miasta i powiatu myślenickiego, to jedno z największych miast aglomeracji krakowskiej. Jest atrakcyjnym celem turystycznym, a także prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym z bardzo niskim bezrobociem, nawet na tle wyróżniającego się pod tym względem województwa małopolskiego.

Warunki na lokalnym rynku pracy są dogodne, niemniej nie w każdym zawodzie równie łatwo znaleźć zatrudnienie. Jeśli interesuje Cię temat: praca Myślenice, czytaj dalej i poznaj aktualne zapotrzebowanie myślenickich pracodawców.

Myślenice

Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy Myślenice? Cennych wskazówek na ten temat dostarcza Barometr zawodów. Jest to ogólnopolskie, coroczne badanie wykonywane z polecenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie danych z urzędów pracy. Dzieli ono profesje na deficytowe (cechuje je zbyt mało chętnych do zatrudnienia w porównaniu do propozycji zatrudnienia na rynku), nadwyżkowe (zbyt dużo chętnych w stosunku do liczby ogłoszeń o pracę) oraz zrównoważone (liczba poszukujących pracy w danym zawodzie i ofert od pracodawców jest mniej więcej równa).

A zatem, w jakich zawodach brakuje pracowników w Myślenicach i okolicy? Oto wyniki prognozy Barometr zawodów dla powiatu myślenickiego na 2022 r.

zawody deficytowe

Wskazano dwie grupy profesji o największym deficycie. Są to:

 • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • pielęgniarki i położne.

Brakuje też chętnych do podjęcia zatrudnienia przedstawicieli 43 kolejnych grup profesji. Na liście znajdują się:

 • z branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
 • z branży budowlanej – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
 • z branży motoryzacyjnej i pozostałego przetwórstwa przemysłowego – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy maszyn i urządzeń, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, technicy mechanicy, robotnicy leśni,
 • z branż medycznej i opiekuńczej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci,
 • z branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,
 • z branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
 • z branży gastronomicznej i zakwaterowania – kucharze, szefowie kuchni,
 • z branży edukacyjnej – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli,
 • z branż finansowej i handlowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi.

Widać wyraźnie, że największe zapotrzebowanie na różnorodnych pracowników generuje przemysł, na drugim miejscu pod tym względem jest zaś budowlanka. W Myślenicach rozwija się także branża IT, co również odzwierciedlają wyniki prognozy zapotrzebowania na kadrę.

zawody nadwyżkowe

Zdarza się, że nowe oferty pracy Myślenice są wprost rozchwytywane przez poszukujących zatrudnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy pojawiają się propozycje zatrudnienia w zawodach nadwyżkowych. W powiecie myślenickim wskazano 4 grupy takich profesji. Należą do nich:

 • architekci krajobrazu,
 • ekonomiści,
 • nauczyciele nauczania początkowego,
 • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej.

stopa bezrobocia

Jak wspomniano na wstępie, o dobrej sytuacji na rynku pracy w Myślenicach i okolicy świadczy wyjątkowo niska stopa bezrobocia. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na luty 2022 r. wyniosła ona:

 • w powiecie myślenickim – 3,0%,
 • w województwie małopolskim – 4,6%,
 • w Polsce – 5,5%.

W tym miesiącu w PUP Myślenice zarejestrowanych było około 1,5 tys. osób bezrobotnych.

Oferty pracy Myślenice – gdzie szukać ogłoszeń?

Gdzie szukać zatrudnienia? Oczywiście najłatwiej jest przeglądać oferty pojawiające się w sieci – obecnie zdecydowana większość pracodawców prowadzi bowiem rekrutacje internetowo. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę słowa: praca Myślenice i przeglądać po kolei wyniki, lepiej od razu zwrócić się w stronę portalu z ofertami pracy, np. praca.pl. Jest to platforma koncentrująca ogłoszenia od pracodawców, pozwalająca na ich filtrowanie np. z uwagi na obszar zawodowy, nazwę stanowiska, wysokość zarobków, miejsce lub tryb zatrudnienia. Z poziomu portalu pracy można także brać udział w rekrutacjach, co jest o wiele wygodniejsze niż wysyłanie zgłoszeń z zewnętrznej skrzynki e-mailowej.

Oczywiście warto działać wielotorowo. Liczne korzyści może dać także zarejestrowanie się w PUP Myślenice: oferty pracy, doradztwo zawodowe, staże, kursy, zasiłek dla bezrobotnych, dofinansowanie do szkoleń – to tylko niektóre formy pomocy czekające na bezrobotnych i poszukujących pracy.

Nie można zapominać o networkingu. Im więcej osób wie, że szukasz pracy, tym lepiej. Pytaj bliskich i znajomych, ogłoś się w mediach społecznościowych. Powodzenia!

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Sponsorowany

Ucz się i studiuj w Myślenicach! W Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych oraz w Akademickiej Fundacji Staropolskiej

Opublikowano

w

Ucz się i studiuj w Myślenicach! W Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych oraz w Akademickiej Fundacji Staropolskiej
stw

Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach została utworzona w 2001 roku. W pierwszym roku funkcjonowania, na Uczelni kształciło się 111 studentów. Z każdym rokiem, liczba studentów wzrasta i aktualnie osiąga liczbę 3052. W 2001 roku uczelnia nosiła nazwę Wyższa Szkoła Zarządzania Gospodarką Regionalną, zaś w późniejszym czasie zmieniono ją na Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych. W związku z dynamiką rozwoju Uczelni oraz nawiązaniem do tradycji regionu świętokrzyskiego i  Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, zmieniono nazwę na Staropolska Szkoła Wyższa. Po spełnieniu przez Uczelnię wszystkich warunków, zdefiniowanych w art. 16 ust. 1a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i na mocy ustawy z dnia 23 lipca 2021 r. O zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Minister Edukacji i Nauki decyzją z dnia 25. stycznia 2022 r. podniósł status Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach do rangi Akademii Nauk Stosowanych.

Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach prowadzi zarówno 3-letnie studia I-go stopnia (licencjackie), 3,5 letnie studia inżynierskie, 2-letnie studia II-go stopnia (magisterskie), 5-letnie jednolite studia magisterskie oraz studia podyplomowe,  kursy i szkolenia. Wszystkie poziomy studiów prowadzone są w systemie stacjonarnym (dzienne) oraz niestacjonarnym (zaoczne). Obecnie StANS, w ramach niezależnego rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej, zyskała miano najlepszej niepublicznej uczelni magisterskiej w regionie świętokrzyskim. 

Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, który obecnie posiada 4 filie krajowe (Kielce, Myślenice, Bochnia i Tarnobrzeg) i 3 zagraniczne (Łuck, Lwów – Ukraina oraz Dublin – Irlandia). Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach to uczelnia o międzynarodowym charakterze, która kładzie nacisk na kształcenie zarówno teoretyczne jak i praktyczne.  Co roku około 100 studentów wyjeżdża w ramach Programu Erasmus Plus na studia i praktyki zagraniczne do 58 partnerskich uczelni i instytucji. Najczęściej wybieranymi kierunkami wyjazdów są Hiszpania, Grecja, Słowacja, Niemcy, Czechy oraz Włochy.  W ramach programów wymiany studenckiej nasi studenci mogą część nauki odbywać w USA.

Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz instytucjami samorządowymi.

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Soczewki Biofinity – wybór osób ceniących wygodę

Opublikowano

w

Soczewki Biofinity – wybór osób ceniących wygodę

Jeśli nosisz lub dopiero zamierzasz zacząć nosić soczewki korekcyjne, warto zainteresować się linią Biofinity. Zostały stworzone przez doskonale znaną markę Cooper Vision, a ich cechy sprawiają, że powinna zainteresować się nimi każda osoba, która chce czuć pełen komfort w dzień i w nocy. Co wyróżnia je od na tle konkurencyjnych rozwiązań?

Soczewki Biofinity – nosisz jak chcesz i ile chcesz

Zacząć należy od tego, że soczewki Biofinity są wykonywane z nowoczesnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Nazywa się Comfilcon A i ma wszelkie cechy, które predysponują go do tworzenia soczewek wręcz idealnych. Wykonane w technologii materiałowej Aquafirm pozwalają na wysoką tlenoprzepuszczalność oraz utrzymują odpowiednie nawilżenie, a jednocześnie są niezwykle elastyczne i miękki – dzięki czemu perfekcyjnie przylegają do powierzchni oka. 

Efekt? Nosząc soczewki Biofinity nawet nie odczuwasz ich obecności w oku!

Ale na tym nie koniec zalet. Kolejna to fakt, że dzięki materiałowi wykonania można je nosić bez konieczności zdejmowania – każda para soczewek miesięcznych jest przeznaczona do noszenia przez 29 nocy i 30 dni. Nie odczuwasz przy tym żadnych negatywnych skutków, na co wpływ ma właśnie wysoki poziom nawilżenia.

Biofinity dla osób wymagających

Soczewki Biofinity dzielą się na kilka rodzajów, różniących właściwościami. Oprócz klasycznych modeli korekcyjnych przygotowano również toryczne, przeznaczone dla astygmatyków. Wykorzystano w nich autorskie rozwiązanie Cooper Vision – Optymalną Geometrię Soczewki Torycznej. Jest to specjalna, wielopłaszczyznowa konstrukcja, dzięki której zastosowaniu zapewniona jest stabilność i pełen komfort widzenia.

Inne soczewki Biofinity to Energys. Są one tworzone z myślą o osobach, które pracują przy komputerach i innego rodzaju wyświetlaczach. Są wyposażone w Digital Zone Optics – jest to specjalna strefa optyczna, która pomaga zmniejszyć zmęczenie wzroku spowodowane patrzeniem na urządzenia cyfrowe. Dzięki tak wielu rodzajom soczewek na pewno znajdziesz najlepsze soczewki Biofinity dla siebie. 

Wybierz Biofinity i ciesz się wygodą

O jakości i komforcie soczewek Biofinity świadczy popularność tych soczewek. Korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie. Możesz do nich w każdej chwili dołączyć – znajdziesz je w ofercie sklepu online visionexpress.pl. Pomimo swojej doskonałej jakości oraz nowoczesnych technik wykonania są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Przekonaj się o tym – już dzisiaj zajrzyj na stronę visionexpress.pl!

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Pcim. Diana by Olivia Butik zaprasza ! Butik rekomenduje Miss Krakowa 2021 !

Opublikowano

w

Pcim. Diana by Olivia Butik zaprasza ! Butik rekomenduje Miss Krakowa 2021 !

Butik Diana by Olivia zlokalizowany na pierwszym piętrze Galerii Czarny Lew w Pcimiu zaprasza w swoje progi. Szeroki asortyment produktów, odzież damska i dziecięca, galanteria i dodatki do domu- to wszystko a nawet i więcej można znaleźć w butikowych wnętrzach. A w gratisie doradztwo i miła atmosfera. 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane