Connect with us

Artykuł Sponsorowany

Myślenice – barometr zawodów, stopa bezrobocia

Opublikowano

w

Myślenice – barometr zawodów, stopa bezrobocia

Myślenice, siedziba władz miasta i powiatu myślenickiego, to jedno z największych miast aglomeracji krakowskiej. Jest atrakcyjnym celem turystycznym, a także prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym z bardzo niskim bezrobociem, nawet na tle wyróżniającego się pod tym względem województwa małopolskiego.

Warunki na lokalnym rynku pracy są dogodne, niemniej nie w każdym zawodzie równie łatwo znaleźć zatrudnienie. Jeśli interesuje Cię temat: praca Myślenice, czytaj dalej i poznaj aktualne zapotrzebowanie myślenickich pracodawców.

Myślenice

Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy Myślenice? Cennych wskazówek na ten temat dostarcza Barometr zawodów. Jest to ogólnopolskie, coroczne badanie wykonywane z polecenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na podstawie danych z urzędów pracy. Dzieli ono profesje na deficytowe (cechuje je zbyt mało chętnych do zatrudnienia w porównaniu do propozycji zatrudnienia na rynku), nadwyżkowe (zbyt dużo chętnych w stosunku do liczby ogłoszeń o pracę) oraz zrównoważone (liczba poszukujących pracy w danym zawodzie i ofert od pracodawców jest mniej więcej równa).

A zatem, w jakich zawodach brakuje pracowników w Myślenicach i okolicy? Oto wyniki prognozy Barometr zawodów dla powiatu myślenickiego na 2022 r.

zawody deficytowe

Wskazano dwie grupy profesji o największym deficycie. Są to:

 • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • pielęgniarki i położne.

Brakuje też chętnych do podjęcia zatrudnienia przedstawicieli 43 kolejnych grup profesji. Na liście znajdują się:

 • z branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
 • z branży budowlanej – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
 • z branży motoryzacyjnej i pozostałego przetwórstwa przemysłowego – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy maszyn i urządzeń, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, technicy mechanicy, robotnicy leśni,
 • z branż medycznej i opiekuńczej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci,
 • z branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,
 • z branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
 • z branży gastronomicznej i zakwaterowania – kucharze, szefowie kuchni,
 • z branży edukacyjnej – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli,
 • z branż finansowej i handlowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi.

Widać wyraźnie, że największe zapotrzebowanie na różnorodnych pracowników generuje przemysł, na drugim miejscu pod tym względem jest zaś budowlanka. W Myślenicach rozwija się także branża IT, co również odzwierciedlają wyniki prognozy zapotrzebowania na kadrę.

zawody nadwyżkowe

Zdarza się, że nowe oferty pracy Myślenice są wprost rozchwytywane przez poszukujących zatrudnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy pojawiają się propozycje zatrudnienia w zawodach nadwyżkowych. W powiecie myślenickim wskazano 4 grupy takich profesji. Należą do nich:

 • architekci krajobrazu,
 • ekonomiści,
 • nauczyciele nauczania początkowego,
 • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej.

stopa bezrobocia

Jak wspomniano na wstępie, o dobrej sytuacji na rynku pracy w Myślenicach i okolicy świadczy wyjątkowo niska stopa bezrobocia. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na luty 2022 r. wyniosła ona:

 • w powiecie myślenickim – 3,0%,
 • w województwie małopolskim – 4,6%,
 • w Polsce – 5,5%.

W tym miesiącu w PUP Myślenice zarejestrowanych było około 1,5 tys. osób bezrobotnych.

Oferty pracy Myślenice – gdzie szukać ogłoszeń?

Gdzie szukać zatrudnienia? Oczywiście najłatwiej jest przeglądać oferty pojawiające się w sieci – obecnie zdecydowana większość pracodawców prowadzi bowiem rekrutacje internetowo. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę słowa: praca Myślenice i przeglądać po kolei wyniki, lepiej od razu zwrócić się w stronę portalu z ofertami pracy, np. praca.pl. Jest to platforma koncentrująca ogłoszenia od pracodawców, pozwalająca na ich filtrowanie np. z uwagi na obszar zawodowy, nazwę stanowiska, wysokość zarobków, miejsce lub tryb zatrudnienia. Z poziomu portalu pracy można także brać udział w rekrutacjach, co jest o wiele wygodniejsze niż wysyłanie zgłoszeń z zewnętrznej skrzynki e-mailowej.

Oczywiście warto działać wielotorowo. Liczne korzyści może dać także zarejestrowanie się w PUP Myślenice: oferty pracy, doradztwo zawodowe, staże, kursy, zasiłek dla bezrobotnych, dofinansowanie do szkoleń – to tylko niektóre formy pomocy czekające na bezrobotnych i poszukujących pracy.

Nie można zapominać o networkingu. Im więcej osób wie, że szukasz pracy, tym lepiej. Pytaj bliskich i znajomych, ogłoś się w mediach społecznościowych. Powodzenia!

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Sponsorowany

Dlaczego warto zdecydować się na męską kurtkę pikowaną?

Opublikowano

w

kurtki pikowane meskie na zimne dni

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kurtka pikowana była przez długi czas uznawana za symbol brytyjskiej mody. Obecnie wspomniany element garderoby jest już postrzegany za pewnego rodzaju wyznacznik wielkomiejskiego stylu. Co dokładnie warto wiedzieć o wspomnianym produkcie?

Amerykańskie korzenie brytyjskiego wzoru?

Uwzględniając stosunkowo długą tradycję związaną z wykorzystywaniem pikowania, bardzo ciekawy jest fakt, że kurtkę pikowaną wynaleziono dopiero w 1965 roku. Należy również zaznaczyć, że produkt został stworzony przez Amerykanina Steve’a Guylasa, który urodził się w Pensylwanii. Mężczyzna zajmował się projektowaniem odzieży dla żołnierzy. Odesłano go jednak na emeryturę z powodu wady wzroku. Podjął wtedy decyzję o przeprowadzeniu się z żoną do Anglii, gdzie zaczął prowadzić wiejskie, spokojne życie. Jego planem było jednak założenie własnego biznesu. 

Steve Guylas pierwszy model zaprojektował dla siebie, kurtka miała mu służyć na przechadzki, a także w trakcie wędkowania. Następnie ruszyła już produkcja na dużo większą skalę. Warto wiedzieć, że do tej pory pikowanie było kojarzone z narzutami na łóżko. W krótkim czasie stało się znakiem rozpoznawczym kurtek Husky. Zostały tak nazwane na cześć psa wspomnianego projektanta. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do ich promocji przyczyniła się w ogromnym stopniu Elżbieta II. Królowa bardzo często wybierała się konne przejażdżki w pikowanej kurtce Husky. Styl został bardzo szybko podchwycony przez brytyjskich celebrytów, a za ich śladem podążyła cała Europa. Z kolei w latach 80-tych modele cieszyły się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu praktycznie nie wyszły z mody. 

Czym wyróżniają się obecne męskie kurski pikowane?

Obecnie panowie mają bardzo duży wybór odzieży męskiej. Można zaobserwować, że bardzo stylowym elementem męskiej garderoby w ostatnich latach stały się pikowane kamizelki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w trakcie cieplejszych dni mogą one bez większego problemu zastąpić kurtkę. Świetnie będą prezentowały się jednak jako ich uzupełnienie. Wspomniany zestaw będzie zarówno strzegł przed zimnem, jak i nadawał stylizacji brytyjskiego charakteru. Nie ma znaczenia, na jaki model zdecyduje się mężczyzna. Może mieć jednak całkowitą pewność, że będzie to jego ulubiona kurtka. Panowie będą zaskoczeni uniwersalnością tego produktu. Można bowiem bez problemu założyć kurtkę na sweter czy koszulę. Ponadto doskonale zda egzamin w trakcie podróży. 

Należy mieć świadomość, że klasyczny model bardzo długo był dostosowywany zarówno do stylu życia, jak i najbardziej aktualnych trendów. Obecnie paleta kolorów jest praktycznie nieograniczona. Panowie mogą zdecydować się na najmodniejsze modele kurtek pikowanych męskich ze skóry zamszowej lub z wełny. Godny uwagi jest fakt, że największym zainteresowaniem cieszą się cały czas kurtki z poliestru i nylonu. Projektanci w pewnym momencie podjęli decyzję o stworzeniu eleganckich kolekcji. Mężczyźni, którzy potrzebują formalnego stroju, ale nie chcieliby rezygnować z wygody, powinni postawić na delikatnie pikowany długi płaszcz. 

duży wybór odzieży męskiej

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Myślenice. Kiedy kota nie ma…to ? Musicie to zobaczyć ! Teatr Capitol zaprasza na zawrotną komedię…

Opublikowano

w

Myślenice. Kiedy kota nie ma…to ? Musicie to zobaczyć ! Teatr Capitol zaprasza na zawrotną komedię…
Myślenice. Kiedy kota nie ma…to ? Musicie to zobaczyć ! Teatr Capitol zaprasza na zawrotną komedię…
Myślenice. Kiedy kota nie ma…to ? Musicie to zobaczyć ! Teatr Capitol zaprasza na zawrotną komedię…

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO MYŚLENICKIETGO OŚRODKA KULTURY I SPORTU UL. PIŁSUDSKIEGO  20 NA SPEKTAKL „KIEDY KOTA  NIE MA…” 

19.11.2022r. GODZ.18.00
SPRZEDAŻ BILETÓW: MOKIS (KASA) TEL. 12/272 15 11 WEW.29,
www.kupbilecik.pl ORAZ BILETY GRUPOWE: tel.608 587 192
 
  „Kiedy kota nie ma…” to zawrotna komedia, w której bieg komicznych wydarzeń wciąż wymyka
 się spod kontroli! „Kiedy kota nie ma…” od lat bawi widzów do
łez! Zapraszamy na tę znakomitą komedię teatralną jesienią 2022 roku.

 Myślenice. Kiedy kota nie ma…to ? Musicie to zobaczyć ! Teatr Capitol zaprasza na zawrotną komedię…

Podróż poślubna do Saint-Tropez? Oczywiście, że tak! Ale w dwudziestą rocznicę ślubu…? Jak poradzą sobie ze wzajemnymi
uszczypliwościami dwa zabawne, angielskie małżeństwa z dwudziestoletnim stażem? Jak rozbudzić dziką namiętność w mężu fajtłapie? Jak
zaimponować zmanierowanej zamożnej siostrze? Odpowiedzi mogą być abstrakcyjnie zaskakujące!
  
Komedia teatralna „Kiedy kota nie ma…” to zwariowana historia,
w której… wędzony łosoś może stać się narzędziem zbrodni.
Jedno jest pewne – podczas tego wieczoru nie zabraknie dobrego dowcipu,
który gwarantuje dobrze spędzony czas.
  
Obsada:
-Katarzyna Skrzynecka / Viola Arlak / Agnieszka Wielgosz
-Cynthia Kaszyńska / Halina Bednarz / Maja Barełkowska / Viola Arlak
-Jacek Lenartowicz / Piotr Cyrwus
-Wojciech Wysocki / Piotr Zelt / Zbigniew Suszyński
-Marta Bryła / Magdalena Wróbel / Aleksandra Grzelak
-Agata Puterko / Maria Dejmek / Michalina Sosna
  
Reżyseria Andrzej Rozhin
Scenografia i kostiumy Joanna Pielat-Rusinkiewicz
Przekład Klaudyna Rozhin
Opracowanie muzyczne Agnieszka Putkiewicz

Myślenice. Kiedy kota nie ma…to ? Musicie to zobaczyć ! Teatr Capitol zaprasza na zawrotną komedię…

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Jakie mają zastosowanie szlifierki pneumatyczne?

Opublikowano

w

Jakie mają zastosowanie szlifierki pneumatyczne?

Szlifierki pneumatyczne są narzędziami posiadającymi napęd pneumatyczny i należą do grupy urządzeń obrotowych, ze względu na ruch głównego elementu wykonawczego. Urządzenia te są w obecnych czasach niezwykle popularne, ponieważ stosuje się je w obróbce ubytkowej detali czy wygładzania różnego rodzaju powierzchni. Pomocne są także przy ogólnej obróbce materiału oraz do usuwania ognisk korozji.

Jakie są rodzaje szlifierek pneumatycznych?

Szlifierka pneumatyczna oferowana jest przez producentów w wielu różnych wersjach. Dzielimy je głównie ze względu na parametry techniczne i przeznaczenie, ale również wielkość, moc i ciężar. Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście zastosowanie, tak aby dobrać odpowiednie narzędzie do konkretnej pracy.

Dobrze dobrana szlifierka pozwoli maksymalnie wykorzystać wszystkie zalety urządzenia. Nie znajdziemy bowiem jednego uniwersalnego produktu, który znajdzie zastosowanie w każdym przypadku, zwłaszcza gdy chodzi o zaawansowane prace przemysłowe.

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju szlifierki przemysłowe, tak aby dopasować odpowiedni model do konkretnego rodzaju pracy. Wybór właściwego narzędzia pozwoli podnieść wydajność pracy, a przy tym zmniejszyć koszty produkcyjne. Związane jest to z tym, że mniej czasu będzie potrzebne na obróbkę materiału, wyeliminowane zostanie zapotrzebowanie na energię elektryczną (bo to w końcu pneumatyka, a wiec sprężone powietrze!), skrócony będzie czas przestoju, a także zmniejszy się ilość wyrobów z defektami.

Kiedy wykorzystuje się szlifierki pneumatyczne proste?

Szlifierka pneumatyczna prosta to trwałe i podstawowe narzędzia, które stosuje się przy trudnej długotrwałej pracy, zwłaszcza w ciężkich warunkach. Modele te zróżnicowane są pod względem mocy, masy i wielkości, ale również prędkości obrotowej czy wymiarów ściernicy.

Takie szlifierki znajdują zastosowanie głównie na wygładzaniu spoin spawalniczych, ale również powierzchni odlewów czy odkuwek. Istnieje możliwość wykorzystania szlifierki pneumatycznej z tarczą typu Flex jako narzędzia do cięcia rur, kształtowników czy do odcinania nadlewek. Szlifierki pneumatyczne proste znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych przede wszystkim w takich miejscach jak kuźnie, stocznie czy odlewnie.

Jak wybrać dobrą szlifierkę do warsztatu?

Szlifierka warsztatowa to niezwykle przydatne narzędzie nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale również do wszelkiego rodzaju domowych prac. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na takie kryteria jak: moc, szybkość obrotów czy rozmiar tarczy.

Szlifierki ręczne mogą posłużyć do ostrzenia wszelkiego rodzaju narzędzi, ale także mocno specjalistycznych zadań w warsztatach samochodowych, lakierniczych. Takie urządzenia mają wiele zastosowań, dlatego na początku należy dokładnie określić, do czego ma być głównie przeznaczony sprzęt.

Przy wyborze odpowiedniego narzędzia warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które znajdują się w zestawie. Będą to między innymi przesłony chroniące przed iskrami, przyrządy służące do regulacji tarcz, oświetlenia stanowiskowe oraz dodatkowe zespoły i elementy montażowe, takie jak dyski do polerowania, wsporniki, koła zębate czy klucze.

Do profesjonalnego warsztatu samochodowego najlepiej jest zakupić wysokiej klasy szlifierkę, którą można będzie zamocować na stole roboczym. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia należy dokładnie określić, jaka ma być moc urządzenia, dzięki czemu polerowanie i szlifowanie będzie wykonywane dokładnie i w krótkim czasie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pneumat.com.pl/szlifierki-pneumatyczne

Jakie mają zastosowanie szlifierki pneumatyczne?

Jak wybrać szlifierkę z regulacją obrotów?

Kątowa szlifierka z regulacją obrotów to uniwersalne narzędzia, które można wykorzystać zarówno do profesjonalnych zadań w przemyśle, warsztacie ak i typowo amatorskich w domu. W zależności od tego, jakie dobierzemy tarcze, będziemy mogli przeprowadzać polerowanie, szlifowanie czy nawet cięcie materiałów o różnej twardości, zarówno drewno, jak i beton czy stal.

Szlifierka ręczna tego typu to dość proste narzędzia, które charakteryzuje się bezawaryjnością oraz lekką i poręczną konstrukcją. W małej obudowie znajduje się pneumatyczny silnik bezszczotkowy, który potrafi rozkręcić zamontowaną tarczę do kilkunastu tysięcy obrotów. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto także zwrócić uwagę na dodatkowe tłumienie drgań, dzięki czemu zwiększa się komfort wielogodzinnej pracy oraz dodatkową boczną rękojeść, która zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane