fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Myślenice. Czynsze za lokale gminne obniżone. Jest także apel do prywatnych najemców

Opublikowano

w

magistrat

Władze Gminy Myślenice obniżyły czynsze za gminne lokale usługowe lub grunty, wychodząc naprzeciw handlowcom i drobnym biznesmenom, którzy ograniczyli swoją działalność ze względu na pandemię koronawirusa. Przedsiębiorcy z pewnością będą liczyć straty z uwagi na kryzys gospodarczy, dlatego burmistrz Jarosław Szlachetka apeluje także do innych właścicieli wynajmujących nieruchomości, aby pomogli w ratowaniu lokalnego biznesu.

– Jak już deklarowałem w mediach –  chcę konkretnie wesprzeć lokalne firmy, które realnie straciły dzisiaj możliwość zarobkowania i ponoszą straty w związku z pandemią koronawirusa. Jako gmina, możemy to zrobić przede wszystkim udzielając ulg w podatkach od nieruchomości, ponieważ jako burmistrz mam możliwość w uzasadnionych przypadkach umorzenia lub rozłożenia na raty nieuregulowanych należności podatkowych – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w złej sytuacji z powodu pandemii mogą liczyć na to, że wnioski w tych sprawach zostaną rozpatrzone pozytywnie, choć na bazie obowiązujących przepisów każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Prawidłowo złożony wniosek może obejmować wyłącznie zaległość i nie może dotyczyć tych rat podatku, których termin zapłaty jeszcze nie minął.

– Podjąłem decyzję, że przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki kryzysu gospodarczego będą mieć obniżone stawki czynszowe z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości stanowiących mienie Gminy Myślenice. Od pierwszego kwietnia dla wszystkich, którzy zwrócą się z uzasadnionym wnioskiem, stawka czynszu zostanie obniżona – nawet do poziomu 1 zł + VAT. Według tych samych zasad, przez najbliższy miesiąc czynsze będą pobierane za lokale wynajmowane w samorządowych instytucjach kultury oraz gminnych. Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywała okres ulgi będzie mógł zostać wydłużony. Czynsze naliczone i nieopłacone w miesiącu marcu mogą zostać umorzone w całości lub części – wyjaśnia Jarosław Szlachetka.

Ta decyzja pozwoli firmom, które w tym momencie nie zarabiają, a wynajmują lokale lub grunty od Gminy Myślenice, że będą mogły obniżyć swoje koszty. Przypominamy również, że ustawowo nastąpiło przesunięcie terminu płatności opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów – do dnia 30 czerwca 2020r. W tym zakresie nie ma konieczności podejmowania żadnych działań.

– Apeluję również do innych właścicieli lokali o podjęcie podobnych decyzji tak, byśmy wspólnie wspomogli tych najmniejszych przedsiębiorców w czasie trwania pandemii koronawirusa. Jednocześnie dołączam się także do apelu płynącego od Prezydenta RP Andrzeja Dudy o to, aby dzisiaj jeszcze bardziej niż wcześniej zadbać o kondycję naszych lokalnych firm i rodzimych producentów. Idąc na zakupy wybierajmy sklepy prowadzone przez polskich przedsiębiorców i kupujmy produkty wyprodukowane w Polsce, których kod kreskowy rozpoczyna się od 590. Nie zapominajmy o firmach gastronomicznych i korzystajmy z ich usług. Wiele z nich prowadzi dzisiaj możliwość dostarczania lub odbioru posiłku w restauracji. Korzystajmy z tych możliwości – dodaje burmistrz Myślenic.

ŹRÓDŁO: UMiG Myślenice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Czerwiec 2021
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Maj   Lip »
target="_blank"

youtube

Najczęściej czytane