Connect with us

Gmina Myślenice

Myślenice. Folklor powraca z muzyką z 7 stron świata ! Znamy program wydarzenia

Opublikowano

w

Myślenice. Folklor powraca z muzyką z 7 stron świata ! Znamy program wydarzenia

Już 19 lipca 2021 roku ruszy 7. edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Festiwal wraca do swojej publiczności po ponad dwuletniej przerwie. W tym roku poznamy kolejne oblicze tego wyjątkowego wydarzenia. Na scenie w podkrakowskich Myślenicach zabrzmi muzyka źródeł z siedmiu stron świata.

Organizatorzy Festiwalu przewidzieli, że rok 2021 będzie dedykowany przede wszystkim muzyce.
Na festiwalowej scenie usłyszymy: Trebunie Tutki, Kapele Maliszów, Balkansambel, PotOCK, Rube Świnie, Lua Preta, Krzikope, Prasłowianki, Najlepsze Polskie Techno/Fanfara Awantura oraz Karolinę Cichą i Elżbietę Rojek. O taneczne akcenty zadbają m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka , Regionalny Zespół Cieślica z Zawoi, a także Cygański Teatr Muzyczny Terano. To jednak nie jedyne atrakcje tegorocznego Festiwalu. Dla miłośników muzyki eksperymentalnej przewidziano specjalne wieczory. W Muzycznym Klubie Festiwalowym w Lato na Zarabiu zagrają: Kfjatek, Daniel Drumz, Minoo oraz Eta Hox. Połącznie muzyki tradycyjnej i współczesnego brzmienia klubowego, to próba odkrywania muzyki źródeł w nowym wymiarze. Miłośnicy tańca będą mogli uczestniczyć w myślenickiej potupajce, czyli plenerowej potańcówce na Rynku w Myślenicach.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to jedno z najbardziej progresywnych wydarzeń czerpiących inspirację z kultury ludowej i tradycyjnej. Odkrywanie nowych przestrzeni interpretacji muzyki źródeł, nadawanie jej odmiennych znaczeń – przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego sensu pieśni i melodii, to staranne pielęgnowanie dziedzictwa kultury, która kształtuje naszą wrażliwość na otaczający nas świat.

– Tegoroczna edycja Festiwalu ze względu na pandemiczne ograniczenia będzie inna. Na scenie na Rynku w Myślenicach dominować będzie muzyka – i to w każdej jej postaci. Wszystko jednak okraszone mocną dawką folkloru, który stanowi podstawę wszystkich działań artystycznych podczas naszego wydarzenia. Na egzotyczne zespoły taneczne musimy jeszcze zaczekać, ale to nie znaczy, że program ustępuje atrakcyjności lat poprzednich – mówi Piotr Szewczyk, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Tegoroczny program muzyczny ułożyła i zaprogramowała Paulina Bisztyga, szefowa muzyczna Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Czerpiąc ze swoich scenicznych doświadczeń, a przede wszystkim z miłości do muzyki etnicznej Bisztyga sięgnęła po wykonawców, którzy muzykę ludową traktują w sposób poważny. Nie boją się eksperymentować i zapraszają słuchaczy do wspólnego przeżywania.

– Zależało mi na zbudowaniu pewnej relacji. Logicznego, acz zaskakującego przeżywania muzyki na różnych poziomach wrażliwości. Dużo tu świeżych, porywających i nostalgicznych nut. Wierzę, że każdy będzie miał okazje poznać zupełnie nowe brzmienie – wyjaśnia Paulina Bisztyga, szefowa muzyczna Festiwalu.

Siódmej edycji Festiwalu towarzyszyć będą rodzinne warsztaty rękodzieła ludowego, klubowe koncerty muzyki etno-electro w klubie festiwalowym, plenerowe pokazy kina o tematyce etnicznej oraz zlot Food Truck’ów. W sobotę 24 lipca w Parku Jordana w Myślenicach rozbije się cygański tabor, w którym będzie można poznać kulturę i tradycję polskich Romów uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, tanecznych, a na finał obejrzeć występ teatru muzycznego Terano.

Tegoroczna edycja Festiwalu stanowi wyraz szczególnego uznania dla tego co lokalne. Wielowiekowa i wielokulturowa tożsamość Małopolski stwarza wspaniałą okazję, by w czasach kiedy przyszło żyć nam mniej globalnie, a bardziej lokalnie możemy w sposób profesjonalny i ciekawy zaprezentować publiczność bogactwo tradycji.

Szczegółowe informacje dostępne są na: www.festival.myslenice.pl
Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Myślenice.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane