Connect with us

Gmina Myślenice

Myślenice. Międzynarodowe podium na zakończenie cyklu Plaży Open

Opublikowano

w

Myślenice. Międzynarodowe podium na zakończenie cyklu Plaży Open
stw

Tegoroczny cykl Plaża Open dobiegł końca. W ostatnim turnieju w Myślenicach w rywalizacji Grand Prix Małopolski mężczyzn triumfował czeski duet Frantisek Pihera/Matyáš Ježek, pokonując w finale Piotra Janiaka i Jędrzeja Brożyniaka, którzy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej całego cyklu. Zmagania kobiet wygrały Nowozelandki Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann, natomiast w całym cyklu najlepsza okazała się Magdalena Saad.

Plaża Open na dobre zadomowiła się w Małopolsce i tutaj też miała swój tegoroczny wielki finał. W niedzielę zakończyły się rozgrywki Plaży Open w Myślenicach, a tym samym rozstrzygnięty został cały tegoroczny cykl. Turnieje wcześniej rozgrywane były też w Łodzi i Czeskim Cieszynie. Poznaliśmy więc nie tylko medalistów ostatniego turnieju, ale także najlepsze siatkarki oraz najlepszych siatkarzy w tej edycji Plaży Open.

Niedzielna rywalizacja Grand Prix Małopolski rozpoczęła się od dość jednostronnych ćwierćfinałów kobiet. Wyjątkiem był mecz Barbary Zakościelnej oraz Joanny Kujawskiej, które pokonały Nowozelandki Olivię MacDonald i Jasmine Pepi-Milton dopiero w tie-breaku. W pozostałych starciach drugi nowozelandzki duet – Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann w dwóch setach okazał się lepszy od czeskiej dwójki Eva Elekova/Kristina Hermanova, Olga Klocek i Magdalena Rapacz-Matras 2:0 wygrały z Karoliną Nowak i Joanną Moczko-Knapiak, a para Magdalena Saad/Aleksandra Lipska w takim samym stosunku setów pokonała zespół Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza.

W półfinałach również obyło się bez trzysetowych starć. Duet Polley/Zeimann pewnie wygrał z parą Zakościelna/Kujawska, natomiast dwójka Saad/Lipska nie dała żadnych szans zespołowi Klocek/Rapacz-Matras. Dotkliwa porażka w półfinale podziałała motywująco na duet Klocek/Rapacz, który w meczu o trzecie miejsce zaprezentował pełnię swoich możliwości i wygrał 2:0 z Zakościelną i Kujawską. W wielkim finale znakomicie zagrały Nowozelandki Polley/Zeimann, które zdecydowanie wygrały z Saad/Lipska 2:0.

W rywalizacji mężczyzn ćwierćfinały okazały się szybkie i dwusetowe. Duet Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak bez problemów pokonał Nowozelandczyków Sam O’Dea/Jason Lockhead, a zwycięzcy sobotniego turnieju King Of The Court, Mateusz Biernat i Nejc Zemljak wygrali ze Słowakami Lubos Nemec/Marek Jany. Grono półfinalistów uzupełnili Nowozelandczycy Thomas Hartles oraz Alani Nicklin, którzy byli lepsi od Dominika Poznańskiego i Ernesta Kaciczaka, a także Czesi Frantisek Pihera i Matyáš Ježek, którzy zwyciężyli z parą Piotr Groszek/Kamil Warzocha.

Zmagania półfinałowe Grand Prix Małopolski wyglądały podobnie jak mecze ¼ finału. Duet Janiak/Brożyniak pewnie pokonał parę Biernat/Zemljak 2:0, a Czesi Pihera/Ježek zdominowali Nowozelandczyków Hartles/Nicklin, zwyciężając z nimi również w dwóch partiach. O wiele więcej emocji przysporzyło spotkanie o brązowy medal – po dwóch setach było 1:1 i o tym, kto stanie na najniższym stopniu podium, decydował tie-break grany na przewagi. W nim minimalnie lepsi okazali się Mateusz Biernat oraz Nejc Zemljak. Nowozelandczycy Hartles/Nicklin uplasowali się więc na czwartym miejscu. W wielkim finale również nie brakowało walki, chociaż zakończył się on w dwóch setach. Triumfował czeski duet Frantisek Pihera/Matyáš Ježek, który jako jedyny w tej edycji Plaży Open był w stanie zatrzymać parę Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak.

W Myślenicach wręczono również nagrody najlepszym siatkarkom oraz najlepszym siatkarzom całego cyklu Plaży Open. W rywalizacji mężczyzn bezkonkurencyjni byli Piotr Janiak oraz Jędrzej Brożyniak, którzy zagrali w każdym turnieju, dwukrotnie plasując się na pierwszym miejscu, a raz na drugim. W zmaganiach kobiet wygrała Magdalena Saad, która trzykrotnie zajmowała drugą pozycję – najpierw w parze z Olgą Klocek, następnie z Anetą Kaczmarek, a na zakończenie z Aleksandrą Lipską.

Wyniki turnieju głównego kobiet:

Ćwierćfinały

Barbara Zakościelna/Joanna Kujawska – Olivia MacDonald/Jasmine Pepi-Milton 2:1

(23:21, 8:21, 15:9)

Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann – Eva Elekova/Kristina Hermanova 2:0
(21:9, 21:15)

Olga Klocek/Magdalena Rapacz-Matras – Karolina Nowak/Joanna Moczko-Knapiak 2:0
(21:19, 21:17)

Marta Szajer-Widawska/Dominika Walusza – Magdalena Saad/Aleksandra Lipska 0:2
(17:21, 7:21)

Półfinały

Barbara Zakościelna/Joanna Kujawska – Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann 0:2
(12:21, 10:21)

Olga Klocek/Magdalena Rapacz-Matras – Magdalena Saad/Aleksandra Lipska 0:2
(5:21, 10:21)

Mecz o 3. miejsce

Barbara Zakościelna/Joanna Kujawska – Olga Klocek/Magdalena Rapacz-Matras 0:2
(8:21, 12:21)

Finał

Shaunna Marie Polley/Alice Zeimann – Magdalena Saad/Aleksandra Lipska 2:0
(21:11, 21:13)

Wyniki turnieju głównego mężczyzn:

Ćwierćfinały

Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Sam O’Dea/Jason Lockhead 2:0
(21:17, 21:)

Mateusz Biernat/Nejc Zemljak – Lubos Nemec/Marek Jany 2:0
(24:22, 21:16)

Dominik Poznański/Ernest Kaciczak – Thomas Hartles/Alani Nicklin 0:2
(18:21, 12:21)

Frantisek Pihera/Matyáš Ježek – Piotr Groszek/Kamil Warzocha 2:0
(21:12, 21:12)

Półfinały

Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Mateusz Biernat/Nejc Zemljak 2:0
(21:16, 21:10)

Thomas Hartles/Alani Nicklin – Frantisek Pihera/Matyáš Ježek 0:2
(12:21, 14:21)

Mecz o 3. miejsce

Mateusz Biernat/Nejc Zemljak – Thomas Hartles/Alani Nicklin 2:1
(21:15, 14:21, 17:15)

Finał

Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak – Frantisek Pihera/Matyáš Ježek 0:2
(18:21, 18:21)

 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia
stw

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Panorama północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia

 

Numerem 1 oznaczono ówczesny punkt pojenia koni i studnię „Tereska” na której zamontowana była wówczas lampa gazowa oświetlająca nocą to właśnie miejsce.

Numerem 2 – jeden z kilku istniejących wówczas miejskich gołębników.

Numerem 3 – figurę Świętego Floriana, która zdobi nasz myślenicki Rynek do dnia dzisiejszego, a numerem 4 – budynki mieszkalno – gospodarcze na podwórka których można było wjechać szeroką bramą wjazdową.

Wszystkie widoczne budynki mieszkalne uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926.

W tle kościół parafii Narodzenia NMP z wysoką wieżą wybudowaną „Zbawicielowi świata na przełomie wieków” i kaplicą Matki Bożej Myślenickiej.

Numerem 5 oznaczono ówczesną drogę z Myślenic w kierunku Zakopanego. Wśród widocznych budowli swoją architekturą wyróżnia się budynek szkolny, widoczny po prawej stronie, powstały w latach 1873 – 1877. W czasie wojen zajmowany był przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w nim odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – Królowej Jadwigi.

Przygotowując opis do tej fotografii, wertując kartki książki „Pamiętniki urzędników galicyjskich” Wydawnictwa Literackiego – Kraków 1978 r., natknąłem się na bardzo ciekawy zapis o Myślenicach. Benedykt Gregorowicz wędrując we wrześniu 1854 roku wynajętą dorożką z Żywca do Lwowa tak wspomina nocleg w Myślenicach – zapis w oryginale brzmi następująco:

„… zajechaliśmy na nocleg do zajezdnego domu w Myślenicach w Rynku, na rogu przy cesarskim gościńcu.

Otrzymaliśmy piękny, duży pokój na dole, którego okna wychodziły na Rynek, gdzie już po 8 godzinie zupełna panowała cisza i gdzieniegdzie tylko światełko z okien migało. Po wieczerzy, którą dość smacznie sporządzono, uśpiwszy dzieci, udaliśmy się także na spoczynek, a ponieważ nigdy nie mogę rychło zasnąć, nie zgasiłem świecy i zacząłem czytać, mając jakąś książkę przy sobie. Leżąc naprzeciw okna, uważałem, że ktoś koło niego się chodzi i do nas zagląda.

Wstałem więc i otworzywszy okienki zapytałem człowieka pod oknem stojącego, czego by chciał. Zapytany odpowiada mi z zupełną spokojnością: – Ej, pseprasam wielmożnego pana, bo jo to nocnym stróżem, a ze mi dziwno było, dlaczego się tu tak długo świeci, to musiałem się przekonać, teroz widzę, że państwo zajechali na nocleg, to jesce pseprosom i dobranoc państwu życę. Pomyślałem sobie: „ostrożność chwalebna” – ale zaraz nasunęła mi się smutna uwaga, iż bardzo mało i rzadko muszą tu przyjeżdżać nocować, kiedy bacznemu stróżowi nocnemu jako osobliwość wpadła w oczy, iż w izbie gościnnej po 9 godzinie wieczorem jeszcze się świeci. Cóż to za zmiana !

Myślenice niegdyś miasto obwodowe, a po przeniesieniu urzędu obwodowego do Wadowic i poprowadzeniu głównego traktu pocztowego przez Podgórze i Mogilany, zeszło to miasteczko do mieściny jakby od świata zapomnianej, gdzie we wrześniu po 8 godzinie wieczorem żywej duszy na Rynku nie zobaczy prócz stróża nocnego służbę pełniącego, a i ten po 10 godzinie zapewne już chrapie snem sprawiedliwego, przekonawszy się o bezpiecznej swej rzeszy”.

 

Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.
 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 131/31/2022

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki – odcinek 231

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki – odcinek 231
stw

Zapraszamy na najnowszy odcinek Kuriera Myślenickiego nr 231.

W tym wydaniu znajdziecie informacje na temat: prestiżowego wydarzenia kolarskiego czyli Tour de Pologne, które po raz kolejny zagościło na drogach gminy Myślenice, Myślenickiej Scenie Letniej w Zawadzie. Ponadto dowiecie się jakie porozumienie zostało podpisane przez przedstawicieli WOT-u oraz Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Myślenice, a także na jaki cel mieszkańcy Łęk wydali środki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022.

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Dodatek węglowy – niebawem mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice będą mogli składać wnioski

Opublikowano

w

Dodatek węglowy – niebawem mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice będą mogli składać wnioski
stw

12 sierpnia w Myślenicach odbyła się konferencja prasowa podczas której burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz dyrektor CUS w Myślenicach Małgorzata Aleksandrowicz poinformowali o warunkach otrzymania tzw. dodatku węglowego*.

 Myślenice może starać się o wypłatę dodatku węglowego w kwocie 3000 zł. Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka w obecności dyrektor Centrum Usług Społecznych Małgorzaty Aleksandrowicz przedstawił wytyczne dotyczące przyjmowania wniosków od mieszkańców Gminy Myślenice. Wciąż jednak nie został opracowany wniosek, który będzie można złożyć w trzech lokalizacjach na terenie miasta.

– W czwartek 11 sierpnia Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Dodatek przysługuje tym gospodarstwom domowym, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazali węgiel kamienny jako główne źródło ogrzewania. W Myślenicach wnioski będzie można składać zarówno w Centrum Usług Społecznych, czyli dawnym ośrodku pomocy społecznej przy ul. Słowackiego 82, a także w specjalnych urnach w Urzędzie Miasta oraz Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rynek 27. Wnioski o jednorazowe świadczenie i wypłatę 3000 zł przyjmowane będą do 30 listopada bieżącego roku, natomiast wnioski do pobrania przedstawimy na naszych stronach internetowych niezwłocznie po ich opublikowaniu – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Realizacją dodatku węglowego na terenie Gminy Myślenice decyzją burmistrza zajmować się będzie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego, po opublikowaniu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, będzie można pobrać ze strony www.cusmyslenice.pl lub w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przy ul. Słowackiego 82 i Rynek 27 oraz Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice ul. Rynek 8/9. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022r. Wzór wniosku został przedstawiony, natomiast wciąż niedostępny jest właściwy wniosek.

– Jednorazowy dodatek węglowy w kwocie 3000 zł będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – wyjaśnia Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Szczegółowy wniosek zostanie opublikowany niezwłocznie po przedstawieniu go przez Ministra Klimatu i Środowiska. Wniosek zostanie opublikowany zarówno na stronie www.myslenice.pl jak również www.cusmyslenice.pl

 

* Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym 2022. Wsparcie wynosić będzie 3 tysiące złotych. Na dodatek węglowy będą mogli liczyć tylko ogrzewający węglem. Pojawił się już ujednolicony, rządowy wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego.  5 sierpnia Sejm odrzucił poprawki Senatu i przegłosował ustawę w pierwotnym kształcie, wprowadzającą tzw. dodatek węglowy.

Każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet ma prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tysięcy złotych. Na 1 gospodarstwo domowe przysługuje 1 dodatek. Przy wypłacie dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, a sam dodatek będzie zwolniony z opodatkowania. Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada br.

 

Zobacz obraz źródłowy

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane