Connect with us

Gmina Myślenice

Myślenice. Radni głosowali nad Lokalną Uchwałą Antysmogową

Opublikowano

w

komin

Na wrześniowej sesji Radni podjęli uchwałę o rezolucji dotyczącej wprowadzenia na terenie miasta Myślenice Lokalnej Uchwały Antysmogowej (LUA). Tym samym Gmina Myślenice tak jak siedem innych z Małopolski zrobiła kolejny ważny krok w walce o czyste powietrze. Celem proponowanych działań jest przyspieszenie redukcji pyłów emitowanych podczas każdego procesu spalania paliw węglowych oraz biomasy w gospodarstwach domowych.

Wszystko w trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz w odpowiedzi na ich oczekiwania wyrażone podczas konsultacji społecznych dla strategii rozwoju Gminy na lata 2022-2032, 50,5% ankietowanych negatywnie oceniło jakość powietrza i była to największa wartość we wskazaniu.
W sezonie grzewczym na terenie miasta notowane są kilkukrotne przekroczenia obowiązujących norm emisji. W przypadku bezwietrznej pogody smog zalega w mieście leżącym w kotlinie na długi czas, powodując duży dyskomfort życia i niszcząc zdrowie. Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła nowe bardziej wymagające wytyczne dotyczące jakości powietrza. Potrzeba zatem kolejnych zdecydowanych działań i wnioskowanie o wprowadzenie LUA jest jednym z nich. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego konsultacji społecznych z mieszkańcami. Następnie zostanie przygotowany raport z konsultacji dla Zarządu Województwa Małopolskiego i ewentualne przyjęcie Lokalnej Uchwały Antysmogowej przez Sejmik.

Decyzja Radnych zbiegła się w czasie z pozytywnym przyjęciem podczas sejmiku podobnych LUA dla: Skawiny, Krzeszowic, Niepołomic, Oświęcimia, Nowego Targu, Rabki Zdrój i Czarnego Dunajca. Zainteresowane wprowadzeniem podobnych przepisów są również Tarnów oraz Zabierzów.

Najważniejsze założenia Lokalnej Uchwały Antysmogowej:

1 styczeń 2022 r. zakaz instalowania nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel, „eko”groszek
1 styczeń 2023 r. zaostrzone wymagania dla nowo instalowanych kotłów na biomasę (drewno, pellet) – emisja pyłów do 20 mg/mkominków – zamknięta komora spalania i automatyczna regulacja
1 styczeń 2030 r. zakaz eksploatacji wszystkich istniejących kotłów i ogrzewaczy na węgiel

Obowiązujące terminy i wymagania Małopolskiej Uchwały Antysmogowej

2022 r. (do końca roku) wymiana „kopciuchów”, kotłów pozaklasowych
2026 r. (do końca roku) wymiana kotłów 3 i 4 klasy

Mieszkańcy mogą oczywiście liczyć na pomoc Gminy i Rządu. Szczególną troską będą objęte osoby dotknięte tzw. „ubóstwem energetycznym”. Już teraz większość z nich mieszkająca w budynkach jednorodzinnych może korzystać z „podwyższonego poziomu dofinansowania” w programie „Czyste Powietrze”. Osoby najuboższe, o dochodach znacznie poniżej aktualnych progów czekają na sygnalizowany najwyższy poziom dofinansowania, który ma być dodatkowo połączony z tzw. ścieżką bankową. Specjalne kredyty „Czyste Powietrze” już są oferowane i dostępne dla zainteresowanych osób. W samym tylko programie „Czyste Powietrze” mieszkańcy Gminy Myślenice złożyli już 802 wnioski na niebagatelną kwotę dofinansowania około 15 000 000 PLN, dzięki czemu Gmina jest na II miejscu w Małopolsce. W „Myślenickim Programie Wymiany Pieców” zostało przyjętych 336 wniosków przy budżecie Gminnym 2 000 000 PLN (zamiast pierwotnego 1 000 000 PLN).
To wszystko pokazuje, że Gmina nie tylko oczekuje działań ze strony mieszkańców, ale też wymaga od siebie i oferuje pomoc we wspólnej metamorfozie miasta, aby żyło nam się wszystkim lepiej.

Inf.: Gmina Myślenice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz   lis »

youtube

Najczęściej czytane