Connect with us

Gmina Myślenice

Myślenice. Radni głosowali nad Lokalną Uchwałą Antysmogową

Opublikowano

w

komin

Na wrześniowej sesji Radni podjęli uchwałę o rezolucji dotyczącej wprowadzenia na terenie miasta Myślenice Lokalnej Uchwały Antysmogowej (LUA). Tym samym Gmina Myślenice tak jak siedem innych z Małopolski zrobiła kolejny ważny krok w walce o czyste powietrze. Celem proponowanych działań jest przyspieszenie redukcji pyłów emitowanych podczas każdego procesu spalania paliw węglowych oraz biomasy w gospodarstwach domowych.

Wszystko w trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz w odpowiedzi na ich oczekiwania wyrażone podczas konsultacji społecznych dla strategii rozwoju Gminy na lata 2022-2032, 50,5% ankietowanych negatywnie oceniło jakość powietrza i była to największa wartość we wskazaniu.
W sezonie grzewczym na terenie miasta notowane są kilkukrotne przekroczenia obowiązujących norm emisji. W przypadku bezwietrznej pogody smog zalega w mieście leżącym w kotlinie na długi czas, powodując duży dyskomfort życia i niszcząc zdrowie. Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła nowe bardziej wymagające wytyczne dotyczące jakości powietrza. Potrzeba zatem kolejnych zdecydowanych działań i wnioskowanie o wprowadzenie LUA jest jednym z nich. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego konsultacji społecznych z mieszkańcami. Następnie zostanie przygotowany raport z konsultacji dla Zarządu Województwa Małopolskiego i ewentualne przyjęcie Lokalnej Uchwały Antysmogowej przez Sejmik.

Decyzja Radnych zbiegła się w czasie z pozytywnym przyjęciem podczas sejmiku podobnych LUA dla: Skawiny, Krzeszowic, Niepołomic, Oświęcimia, Nowego Targu, Rabki Zdrój i Czarnego Dunajca. Zainteresowane wprowadzeniem podobnych przepisów są również Tarnów oraz Zabierzów.

Najważniejsze założenia Lokalnej Uchwały Antysmogowej:

1 styczeń 2022 r. zakaz instalowania nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel, „eko”groszek
1 styczeń 2023 r. zaostrzone wymagania dla nowo instalowanych kotłów na biomasę (drewno, pellet) – emisja pyłów do 20 mg/mkominków – zamknięta komora spalania i automatyczna regulacja
1 styczeń 2030 r. zakaz eksploatacji wszystkich istniejących kotłów i ogrzewaczy na węgiel

Obowiązujące terminy i wymagania Małopolskiej Uchwały Antysmogowej

2022 r. (do końca roku) wymiana „kopciuchów”, kotłów pozaklasowych
2026 r. (do końca roku) wymiana kotłów 3 i 4 klasy

Mieszkańcy mogą oczywiście liczyć na pomoc Gminy i Rządu. Szczególną troską będą objęte osoby dotknięte tzw. „ubóstwem energetycznym”. Już teraz większość z nich mieszkająca w budynkach jednorodzinnych może korzystać z „podwyższonego poziomu dofinansowania” w programie „Czyste Powietrze”. Osoby najuboższe, o dochodach znacznie poniżej aktualnych progów czekają na sygnalizowany najwyższy poziom dofinansowania, który ma być dodatkowo połączony z tzw. ścieżką bankową. Specjalne kredyty „Czyste Powietrze” już są oferowane i dostępne dla zainteresowanych osób. W samym tylko programie „Czyste Powietrze” mieszkańcy Gminy Myślenice złożyli już 802 wnioski na niebagatelną kwotę dofinansowania około 15 000 000 PLN, dzięki czemu Gmina jest na II miejscu w Małopolsce. W „Myślenickim Programie Wymiany Pieców” zostało przyjętych 336 wniosków przy budżecie Gminnym 2 000 000 PLN (zamiast pierwotnego 1 000 000 PLN).
To wszystko pokazuje, że Gmina nie tylko oczekuje działań ze strony mieszkańców, ale też wymaga od siebie i oferuje pomoc we wspólnej metamorfozie miasta, aby żyło nam się wszystkim lepiej.

Inf.: Gmina Myślenice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

Piknik „Bez barier – otwarci na świat” – moc fantastycznej zabawy i sportowej rywalizacji

Opublikowano

w

Piknik „Bez barier – otwarci na świat” – moc fantastycznej zabawy i sportowej rywalizacji

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice we wtorek 27 września 2022 zorganizowało pełne sportowej rywalizacji i dobrej zabawy Piknik „Bez barier – otwarci na świat.” Wśród atrakcji: bieg humoru, konkurencje sportowe, zabawy animacje, grillowanie.

W ten jeden z niewielu słonecznych wrześniowych dni 27.09 mogliśmy spędzić wraz z zaproszonymi gośćmi z ŚDS Magiczny Dom, SOSW Myślenice, WTZ Myślenice na Pikniku sportowo- rekreacyjnym pn.” Bez barier- otwarci na świat”. Bieg humoru – wszyscy uczestnicy w kolorowych przebraniach, 7 stacji z kilkoma sportowymi konkurencjami sprawiły każdemu wiele radości. Ten dzień dzięki projektowi z Działaj Lokalnie i PCPR uczestnicy spędzili bardzo miło i przede wszystkim aktywnie. Serdecznie dziękujemy myślenickiej Maltańskiej Służbie Medycznej za to, że tradycyjnie już zabezpiecza wszystkie nasze imprezy” – mówią organizatorzy pikniku.

 

Galeria:

informacje i zdjęcia: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice

 

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo i tekst

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

Opublikowano

w

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

 

Projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE realizowany jest przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach w jego ramach odbędzie się Piknik lotniczy.

 
Sobota 1 października 2022 r. w godzinach 11.00 – 16.00. 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „680MSL MYŚLENIC Jarosław Szlachetka zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach PIKNIK PIKNIK LOTNICZY W programie m.în. rekonstrukcja historyczna warsztaty naukowe inneatrakcje 1PAŻDZIERNIKA 2022 OD 11.00 DO RYNEK w MYSLENICACH RAMACH PROJEKTU: SKRZYDLATE MYSL ENICE Dofinansowano środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017-2022 ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Dotacy nego „Koalicje dla Niepodległej niepodapła MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY SPORTU PARTNERZY: Muzeum FPODLEGŁOŚCI MYŚLENICACH CENTRUM wun0 IBAOIOEN.MEI PATRONI MEDIALNI: MYŚLENICKA SEDÃO LGD ZEM MYŚLENOKEJ”
 
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje związane z lotnictwem i historią lotników pochodzących z ziemi myślenickiej.
Będzie krótka gra miejska dla rodzin, stoisko z warsztatami plastycznymi i lotniczymi grami (planszowymi, a także ruchowymi) oraz stanowisko doświadczalne Centrum Edukacji Cogiteon, które pokaże, jak to jest, że samoloty latają. Dopełnieniem będzie spotkanie z grupę rekonstrukcji lotnictwa polskiego oraz kącik gastronomiczny (z jadalnymi chmurami).
 
Partnerami wydarzenia, którzy przygotują swoje stoiska edukacyjne są: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach.
 
Ponadto w ramach projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE
zorganizowana będzie wystawa „Skrzydlate Myślenice”, otwarcie dnia 30 września godz. 17:00 w Muzeum Niepodległości ul. Traugutta 11, wystawa czynna będzie od 30 września do 13 listopada.
 
Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku
 
 
informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach
 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

Opublikowano

w

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Miło nam poinformować, że 4 października br. Delta Twoje Wnętrza będzie obchodziła swoje 1. urodziny w nowym salonie przy ul. Fijałkowskiego 40.

Rok temu zapraszaliśmy Państwa na wielkie otwarcie i zarazem rozpoczęcie nowego etapu w życiu firmy. Podsumowując ten okres przez cały czas staraliśmy się dla Państwa zmieniać i razem z Wami tworzyć miejsce na mapie Myślenic, do którego będziecie chętnie zaglądać w poszukiwaniu inspiracji aranżując
swoją domową przestrzeń.

 

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Ciągle poszerzamy i wzbogacamy naszą ofertę, a to czym możemy się wyróżnić na tle innych to fachowy i przyjazny personel, chętnie służący radą i pomocą. Na bieżąco podążamy za trendami aktualizując nasze ekspozycje i zachęcając Was do metamorfozy Waszych wnętrz. Na tą specjalną okazję przygotowaliśmy dla Państwa różne niespodzianki.

OTRZYMAJ URODZINOWY VOUCHER

Każdy kto skomentuje urodzinowy post na Facebooku https://fb.watch/fI1X5GCmd2/ otrzyma voucher, z którego skorzystać będzie mógł w dniu 4 października br. przy zakupach powyżej 200 zł w naszym Salonie Delta Twoje Wnętrza.

  • na zakupy powyżej 200 zł przysługuje voucher o wartości 30 zł
  • na zakupy powyżej 500 zł przysługuje voucher o wartości 50 zł 
  • na zakupy powyżej 1 000 zł przysługuje voucher o wartości 100 zł

Vouchery można odbierać tylko do dnia 3 października br. do godziny 20:00. Po tym czasie zniknie możliwość wygenerowania voucherów.

 

 

Dodatkowo każdy paragon z tego dnia będzie miał szansę wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Zapraszamy Was do wspólnego świętowania.  

Jesteśmy tak blisko. Skorzystajcie z okazji i odwiedźcie nasz Salon.

Będzie nam bardzo miło, jeżeli w tym ważnym dla nas dniu będziecie nam towarzyszyć.

Zapraszamy Salon Delta Twoje Wnętrza

Link do filmu promocyjnego Delta Twoje Wnętrza:

DELTA TWOJE WNĘTRZA 
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! ul. Fijałkowskiego 40, Myślenice
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! 575 882 690
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! skrzynka.delta@gmail.com
 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane