Connect with us

Artykuł Społeczny

Myślenice. Udało się wypracować kompromis pomiędzy pracownikami/krwiodawcami, a zarządem jednej z myślenickich firm

Opublikowano

w

Myślenice. Udało się wypracować kompromis pomiędzy pracownikami/krwiodawcami, a zarządem jednej z myślenickich firm

W sieci zawrzało. Po tym, jak w internecie  zamieszczony został skan pisma wystosowanego przez jedną z firm działających na terenie Myślenic (nie zamieściła go firma o której mowa), pojawiła się lawina komentarzy. Pismo skierowane było do pracowników firmy, a dotyczyło zasad dla osób/pracowników którzy są lub chcą być krwiodawcami. 

W piśmie zamieszczonym w internecie  czytamy : 

Zasady honorowego oddawania krwi 

W związku z bardzo licznymi nadużyciami związanymi z dniami wolnymi wynikającymi z oddawania krwi, z dniem dzisiejszym wprowadza się następujące zasady (data na piśmie 11.01.2023):

  1. Pracownicy zatrudnieni w systemie czterobrygadowym oddają krew w dniu zakończenia ostatniej zmiany nocnej
  2. Pracownicy pracujący w godzinach od 08:00 do 16:00 oddają krew w piątek. W dniu tym rozpoczynają pracę o godzinie 07:00, do stacji krwiodawstwa udają się o godzinie 12:00 ( do odpracowania pozostają im 3 godziny w kolejnym tygodniu)
  3. Pracownicy, którzy nie mają zamiaru stosować się do powyższych punktów, proszeni są o zgłoszenie tego faktu przełożonym

 

Nie tylko media społecznościowe 

Nie tylko w mediach społecznościowych, ale i również na naszą skrzynkę mailową od kilku dni otrzymywaliśmy wiadomości w tym temacie. Adresaci  zarzucając firmie, że łamie przepisy prawa, a także swoją postawą zniechęca do oddawania krwi. 

 
 
Firma odpowiada ” (…) chcemy poinformować, iż planujemy spotkać się z honorowym dawcami krwi naszego zakładu”
 
Do firmy, która wystosowała owe pismo, złożyliśmy odpowiednie zapytania w tej sprawie. Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedź. Firma przekonuje, że do tej pory dochodziło do wielu nadużyć obowiązujących przepisów, a także, że  wieloletniej historii firmy, nikt, nigdy nie utrudniał ani nie zabraniał oddawania krwi. 
 

W odpowiedzi na nadesłane na Polplast Polska zapytanie, chcemy poinformować, iż planujemy spotkać się z honorowym dawcami krwi naszego zakładu. Mamy nadzieję, że wspólnie wypracujemy system, który pozwoli dawcom oddawać krew a przedsiębiorstwu nie zdezorganizuje funkcjonowania.

Przedstawione „reguły” miały na celu zwrócenie uwagi pracowników na problem dezorganizacji pracy, który z pewnością został wywołany przez osoby nadużywające obowiązujących przepisów, których absolutnie nie mamy zamiaru łamać, w szczególności:

– Ustawy o publicznej służbie krwi

– Kodeksu pracy

– Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

W wieloletniej historii firmy nikt, nigdy nie utrudniał ani nie zabraniał oddawania krwi. Wręcz przeciwnie, zorganizowaliśmy kilka lat temu specjalną mobilną stację krwiodawstwa, w której pracownicy na terenie firmy oddawali krew. Zapewniamy, iż na ten moment nic się nie zmieniło.

 

Spotkanie się odbyło. Wypracowany został kompromis 

W poniedziałek 23 stycznia przedstawiciele firmy spotkali się ze swoimi pracownikami/ krwiodawcami. Z wiadomości przesłanej na skrzynkę mailową naszej redakcji,  jasno wynika, że między spornymi stronami udało się wypracować porozumienie.

Podczas dzisiejszego spotkania z krwiodawcami, ustalono iż każdy kto planuje oddać krew, fakt ten zgłasza bezpośredniemu przełożonemu z tygodniowym wyprzedzeniem.

 

 

Przypominamy, że przepisy dotyczące krwiodawstwa reguluje ustawa 

Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi

Art.9.1 Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje: 

  1. zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach; 

Całość Ustawy o Publicznej Służbie Krwi można znaleźć tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19971060681

 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

GOKiS Pcim: Na Walentynki polecamy napisać fraszkę i wziąć udział w naszym konkursie

Opublikowano

w

GOKiS Pcim: Na Walentynki polecamy napisać fraszkę i wziąć udział w naszym konkursie

Luty, coraz częściej nazywany jest miesiącem zakochanych. To właśnie w lutym bowiem, a dokładniej jego 14 dnia, obchodzone są Walentynki. W Polsce Walentynki popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku, chociaż można powiedzieć, że to święto, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników.  Walentynki, to czas obdarowywania naszych drugich połówek drobnymi prezentami, ale także i  słowem, również tym  pisanym… 

Kolejny raz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu zaprasza więc do dzielenia się tym słowem i  wzięcia udziału w konkursie na Walentynkową Fraszkę. Co trzeba zrobić? Napisać dwie fraszki o tematyce miłosnej, a następnie swoje prace przesłać listownie bądź mailowo do GOKIS Pcim.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu
32-432 Pcim 563
z dopiskiem „Walentynkowa Fraszka”

Mail: gokpcim@op.pl

wraz ze skanem podpisanego oświadczenia

z dopiskiem „Walentynkowa Fraszka”

Przesłana praca musi zawierać w nagłówku wskazane poniżej elementy:

  1. imię i nazwisko autora pracy,
  2. wiek oraz aktualny adres zamieszkania
  3. telefon kontaktowy bądź adres e-mail

Konkurs ma charakter ogólnopolski, mogą wziąć w nim udział uczniowie klas siódmych, ósmych, licealiści oraz osoby dorosłe. Fraszki będą ocenianie bowiem w dwóch kategoriach:  młodzież i osoby dorosłe. Prace można nadsyłać do 17 lutego. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na 24 lutego. 

 

 

 

GOKiS Pcim: Na Walentynki polecamy napisać fraszkę i wziąć udział w naszym konkursie

Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu wraz z  Świetlicą Kulturalno- Środowiskową w Trzebuni. Celem konkursu jest zachęcenie do pisania wierszy i fraszek o tematyce miłosnej.

Regulamin konkursu oraz oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych dostępne do pobrania tutaj :  Regulamin_Konkurs_Walentynkowa_Fraszka-2023

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

„Najdalej na Zachód”, czyli rozmowa z Bartłomiejem Chęć

Opublikowano

w

„Najdalej na Zachód”, czyli rozmowa z Bartłomiejem Chęć
„Najdalej na Zachód”, czyli rozmowa z Bartłomiejem Chęć
„Najdalej na Zachód”, czyli rozmowa z Bartłomiejem Chęć

13 lipca 2022 roku Bartłomiej Chęć wyruszył w samotną, pieszą wędrówkę do Portugalii. Celem podróży był najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Przylądek Cabo da Roca, bo o nim mowa, przez Rzymian nazywany był dawniej Wielkim Przylądkiem. Bartłomiej Chęć podczas swojej pięciomiesięcznej wędrówki pokonał ponad 5000 kilometrów, co zajęło mu dokładnie 154 dni.

Jak przygotować się do tego typu wyprawy? Który fragment trasy zachwycił najbardziej? Jakie są kolejne podróżnicze plany naszego lokalnego podróżnika? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w najnowszym odcinku programu „Czas na Rozmowę. Gość Myślenice iTV”, na który serdecznie zapraszamy:

Przypominamy, że w 2018 roku Bartłomiej Chęć przeszedł trasę liczącą około 3,5 tysiąca kilometrów do Santiago de Compostella. Podróż wówczas zajęła mu 107 dni.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy

Opublikowano

w

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia  500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

 

Wniosek o świadczenie można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, portal Emp@tia.pl oraz bankowość elektroniczną.

Rodzicom, którzy prawidłowo wypełnią i złożą wniosek:

– do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,

– w maju 2023 r., będą mieli wypłacone środki do 31 lipca, z wyrównaniem za czerwiec,

– w czerwcu 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do końca sierpnia, z wyrównaniem kwot od czerwca,

– w lipcu 2023 r., będą mieli wypłacone środki do 30 września, z wyrównaniem od lipca,

– w sierpniu 2023 r., świadczenie zostanie wypłacone do 31 października, a wyrównanie od sierpnia.

 

 

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane